Νέα οικία για τα πουλιά μου από πλεξιγκλάς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kbibikos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kbibikos

PB Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2008
Μηνύματα
127
Πόλη
Αιγάλεω
Καλησπέρα φίλοι μου,

Υστερα απο πολύ σκέψη και έρευνα αγοράς για το τι θα ηταν καλύτερο για τα πουλάκια μου, τωρα που (πιστεύω) να μπεί ο χειμώνας αποφάσισα να φτιαξω μια κατοικία τετραόρωφη μόνος μου, γιατί αυτό που έβρισκα στην αγορά δεν με ικανοποιούσε.

Ηθελα να είναι όμορφη γιατί βαρέθηκα τα πολλά κλουβιά στους τοίχους, λειτουργική για εμένα και όσο γίνεται πιό θερμομωνοτική για τα πουλάκια, γιατί μέσα στο σπίτι δεν μπαίνουν.

Ετσι λόγω επαγγέλματος έφτιαξα τετραόρωφο από πλεξιγκλάς.

Αρκετα δύσκολη κατασκευή με λεπτομέρειες και αρκετό χρόνο κατασκευής αλλά στο τέλος με ικανοποίησε το αποτέλεσμα.

Σας αποστέλλω φωτό

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά είμαι στην διάθεσή σας.

Εαν θέλετε υπάρχουν και άλλες φωτό, για περισσότερες διευκρινήσεις.
 

Συνημμένα

  • PA272580.webp
    PA272580.webp
    42 KB · Προβολές: 866
  • PA252543.webp
    PA252543.webp
    50,3 KB · Προβολές: 915
  • PA262555.webp
    PA262555.webp
    45,5 KB · Προβολές: 822
Το αποτελεσμα ειναι τελειο.. Δεν κουτουλανε ομως στο πλεξικλασ?νομιζωντας οτι θα φυγουν...
 
ειναι παρα πολυ ομορφο το αποτελεσμα... Και εγω την ιδια απορια με τον φωτη εχω...
 
ηταν θέμα μιας ημέρας γι να το συνηθείσουν. τώρα πιστεύω τους αρέσει περισσότερο γιατί έχουν περισσότερη ορατότητα, και αυτά και εμείς που τα βλέπουμε από παντού.
 
Ειναι παρα πολυ ομορφη και προσεγμενη η κατασκευη σου! 🙂

Συγχαρητηρια και σου ευχομαι να την χαρειτε! :D
 
Η δουλειά πολύ καλή. Η λειτουργικότητα και τα τυχόν απρόοπτα
θα τα δείξει ο χρόνος. Ελπίζω να μή παρουσιαστεί κάτι. Στο κενό που δημιουργείται όταν αφαιρείς το συρτάρι για να το πλύνεις, βάζεις κάτι;
 
... Καθαρες λυσεις! φιλε μου δειχνει τελειο, το ονειρο καθε συζυγου 😛 ενος συνχομπιστα μας! Ελπιζω να ειναι τελικα λειτουργικο και στον τομεα "ξαφνικη συγκρουση"😱

δεν ξερω αν θα μπορουσε ο καθενας να το κανει(η τεχνη ειναι τεχνη!) αλλα ειναι παρα πολυ ομορφο. Μπραβο σου!
 
Πολύ όμορφο!

Και δεν θυμίζει καθόλου κλουβί! Λέτε να ειναι η λύση του μέλλοντος για όσους υποστηρίζουν οτι το κλουβί είναι φυλακή; 🙄
 
Η δουλειά πολύ καλή. Η λειτουργικότητα και τα τυχόν απρόοπτα
θα τα δείξει ο χρόνος. Ελπίζω να μή παρουσιαστεί κάτι. Στο κενό που δημιουργείται όταν αφαιρείς το συρτάρι για να το πλύνεις, βάζεις κάτι;
Μακη δεν χρειαζεται να βάλω κατι γιατι το κενό είναι μόλις 1,5 cm
 
... Καθαρες λυσεις! φιλε μου δειχνει τελειο, το ονειρο καθε συζυγου 😛 ενος συνχομπιστα μας! Ελπιζω να ειναι τελικα λειτουργικο και στον τομεα "ξαφνικη συγκρουση"😱

δεν ξερω αν θα μπορουσε ο καθενας να το κανει(η τεχνη ειναι τεχνη!) αλλα ειναι παρα πολυ ομορφο. Μπραβο σου!
Ακριβώς όπως το είπες φίλε Δημήτρη ( το όνειρο κάθε συζυγου).
Ενας λόγος που το κατασκεύασα είναι γιατί γλύτωσα από την μουρμούρα της συζύγου (ξερεις εσύ) για τα κλουβιά στους τοίχους.
 
Κώστα, πές μας και απο που πήρες τις προσόψεις.
Βλέπω έχουν την πόρτα στην μεσαία σειρά, σε αντίθεση μ' όσες έχω υπ' όψιν μου που είναι στην τελευταία σειρά, κάτω.Αυτό επιτρέπει στο συρτάρι σου να κλείνει χωρίς να την εμποδίζει στο άνοιξε -κλείσε.
Αλήθεια και τα πλαινά τα "διακοσμητικά" είναι πολύ ωραία. Είναι ταυτόχρονη αγορά και αυτά;
 
Μακη τις προσόψεις τις εκανα παραγγελία στον Παρασκάθα, αυτός φτιαχνει κλουβιά και γενικά ότι του παραγγείλεις. Τα πλαινά είναι πατέντα δικιά μου, εχω τρυπήση το πλεξιγκλάς στο σόκορο και πέρασα συρματα 3mm. Τα παράθυρα που βλέπεται είναι ανοιγώμενα.
αναμεσα στο πλαίσιο που δημιουργείται συρταρώνει πλεξιγκλάς διάφανο, ετσι ώστε τον χειμώνα να μην τα χτυπάει ο αέρας. Το καλοκαίρι έχω την δυνατότητα να το αφαιρώ για να παίρνουν αέρα και από το πλάι.
 
Από άποψη αισθητικής είναι φοβερό. Και στο καθάρισμα σίγουρα είναι εύκολο γιατί το πλεξιγκλας δεν έχει πόρους και έτσι καθαρίζεται πολύ γρήγορα. Μόνο προσοχή το καλοκαίρι, ακόμη και με τα "παράθυρα" ανοιχτά γιατί από ότι ξέρω ανεβάζει πολύ τη θερμοκρασία.
 
To πλεξιγκλάς αποροφά λιγότερη θερμοκρασία απο το γιαλί. Αυτό το κάνει απο έξω να είναι ελάχιστα ζεστό και δεν μεταδίδει εσωτερικά την θερμοκρασία. Τα παραπάνω ισχύουν όταν δεν είναι εκτεθειμένο συνέχεια στην ηλιακή ακτινοβολία.
 
η συγκολληση του πλεξιγκλας με τι γινεται; Ειναι το υλικο αυτο με αντοχη σε υψηλη θερμοκρασια; (πχ η θερμη σιλικονη εχει προβλημα.χαλαρωνουν οι κολλησεις😕). Μαστορα δωσε τα φωτα σου:)
 
Back
Top