Νέα οικία για τα πουλιά μου από πλεξιγκλάς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kbibikos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
το πλεξιγκλας είναι δύσκολο υλικό στην κατασκευή του. υπάρχουν ειδικές κόλλες οι οποίες με την θερμοκρασία, υγρασία, νερά δεν μεταβάλλονται.η θερμοσιλικόνι δεν κάνει θα ξεκολλήση αμέσως.
Εκτός από κόλλημα πρέπει να γίνουν και κάποια φινιρίσματα για καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα και να μην πληγώνονται τα πουλάκια όταν πατάνε επάνω σε αυτό.
 
Πολυ καλη κατασκευη για να μην πω τελεια. Θα περιμενουμε απο σενα να μας πεις τυχον δυσκολιες ή προβληματα που μπορει να ταδει καποιος μονο με την χρηση. Ειναι πανεμορφα να μπορεις να τα κοιταζεις χωρις να βλεπεις τα καγκελα. Δεν μπορουν και να λερωσουν τον τοιχο πισω τους. Δεν ξερω τι μπορει να παρουσιασει το υλικο με το σαπουνισμα με τον καιρο (θαμπαδα) φανταζομαι αν το σφουγαρι ειναι μαλακο θαναι ολα καλα. Θαθελα ομως σε παρακαλω να ρωτησω για την κολλα (και τις επιπτωσεις που μπορει να εχει ) που χρησιμοποιει καποιος για μια τετοια κατασκευη αν γνωριζεις περισσοτερα!
 
καμια απολύτως επίπτωση είναι ειδικές κόλλες. άοσμες όταν στεγνώσουν.
 
Εξαιρετικό, μπράβο σας, καλορίζικο. Τάξη, ανεμπόδιστη θέα & ευκολοκαθάριστο!
 
πολυ καλο ενθουσιαστηκα μπορεις να μας πεις και το κοστος μιας τετοιας κατασκευης;
 
Φίλε είναι καταπληκτικό συγχαρητήρια!

Μήπως έχεις κρατήσει φωτό από τα διαφορετικά στάδια κατασκευής για να καταλάβουμε καλύτερα τη διαδικασία; (π.χ Υλικά, Κοπή υλικών, κόληση, προσθήκη προσόψεων κλπ)
 
το κόστος κατασκευης είναι περίπου στα 350 ευρώ. υλικά και εργασία. Το κόστος αυτό είναι βέβαια αναλογα με τις διαστάσεις που γίνεται το (κλουβί). Φωτο δεν έχω πολλές αλλα ότι υπάρχη θα το ανεβασω.
 
Πολυ καλη κατασκευη για να μην πω τελεια. Θα περιμενουμε απο σενα να μας πεις τυχον δυσκολιες ή προβληματα που μπορει να ταδει καποιος μονο με την χρηση. Ειναι πανεμορφα να μπορεις να τα κοιταζεις χωρις να βλεπεις τα καγκελα. Δεν μπορουν και να λερωσουν τον τοιχο πισω τους. Δεν ξερω τι μπορει να παρουσιασει το υλικο με το σαπουνισμα με τον καιρο (θαμπαδα) φανταζομαι αν το σφουγαρι ειναι μαλακο θαναι ολα καλα. Θαθελα ομως σε παρακαλω να ρωτησω για την κολλα (και τις επιπτωσεις που μπορει να εχει ) που χρησιμοποιει καποιος για μια τετοια κατασκευη αν γνωριζεις περισσοτερα!
τα πλεξ γλασ κολλανε με διαφορες κολλες...υπαρχει ομως και ενα υλικο που αν το λεω σωστα ειναι το χλοροφορμιο οπου κολαει τα δυο φιλα μαλακονταστα χωρις οσμες και καταλιπα αλλα ουτε περισευματα κολας.
μου εδωσαν το χλοροφορμιο (ελπιζω να μη κανω λαθος) απο εργαστιριο που φιαχνουν διαφιμιστικες πινακιδες..
 
τα πλεξ γλασ κολλανε με διαφορες κολλες...υπαρχει ομως και ενα υλικο που αν το λεω σωστα ειναι το χλοροφορμιο οπου κολαει τα δυο φιλα μαλακονταστα χωρις οσμες και καταλιπα αλλα ουτε περισευματα κολας.
μου εδωσαν το χλοροφορμιο (ελπιζω να μη κανω λαθος) απο εργαστιριο που φιαχνουν διαφιμιστικες πινακιδες..


Σωστά το λες, χλωροφόρμιο. Το χρησιμοποιούμε στις κατασκεύες (φίλτρα κτλ) στα ενυδρεία. Για να γίνει κόλλα όμως το χλωροφόρμιο πρέπει μέσα στην σύριγγα που θα το έχεις να βάλεις ρινίσματα απο πλεξι και να γίνει πιο ''πηχτή'' η ''κόλλα''. Θέλει προσοχή αρκετή όμως γιατί είναι επικίνδυνο αρκετά αν έρθει σε επαφή με μάτια, χέρια κτλ.
 
Πολυ ωραια η κατασκευη και εξυπνη αλλα εχω μια απορια το καλοκαιρη με τη ζεστη δεν θα σκασουν.
 
φίλε μου, δεν θα εχουν προβλημα τη στιγμή που δεν τα βαραει ο ηλιος. αλλα και παλι το κλουβι ειναι ανοικτο απο μπροστα και τα παραθυρα στο πλαι ανοιγοκλεινουν.
 
Σωστά το λες, χλωροφόρμιο. Το χρησιμοποιούμε στις κατασκεύες (φίλτρα κτλ) στα ενυδρεία. Για να γίνει κόλλα όμως το χλωροφόρμιο πρέπει μέσα στην σύριγγα που θα το έχεις να βάλεις ρινίσματα απο πλεξι και να γίνει πιο ''πηχτή'' η ''κόλλα''. Θέλει προσοχή αρκετή όμως γιατί είναι επικίνδυνο αρκετά αν έρθει σε επαφή με μάτια, χέρια κτλ.
Παιδια ΠΡΟΣΟΧΗ με αυτες τις κολλες. Εγω τις χρησιμοιω γιατι ειναι η δουλεια μου και γνωριζω. Καλυτερα εαν θελετε κατι να απευθυνθειτε σε καποιον ιδικό.
 
πολυ ωραιο! απλως το πλεξικλας αν το χτυπαει ο ηλιος πιστευω οτι με τον καιρο μπορει να θαμπωσει! αλλα και παλι ειναι πολυ ωραια κατασκευη και απο το αποτελεσμα φαινετε οτι ειχε πολυ δουλεια...
 
Καλησπέρα φίλοι μου,

Υστερα απο πολύ σκέψη και έρευνα αγοράς για το τι θα ηταν καλύτερο για τα πουλάκια μου, τωρα που (πιστεύω) να μπεί ο χειμώνας αποφάσισα να φτιαξω μια κατοικία τετραόρωφη μόνος μου, γιατί αυτό που έβρισκα στην αγορά δεν με ικανοποιούσε.

Ηθελα να είναι όμορφη γιατί βαρέθηκα τα πολλά κλουβιά στους τοίχους, λειτουργική για εμένα και όσο γίνεται πιό θερμομωνοτική για τα πουλάκια, γιατί μέσα στο σπίτι δεν μπαίνουν.

Ετσι λόγω επαγγέλματος έφτιαξα τετραόρωφο από πλεξιγκλάς.

Αρκετα δύσκολη κατασκευή με λεπτομέρειες και αρκετό χρόνο κατασκευής αλλά στο τέλος με ικανοποίησε το αποτέλεσμα.

Σας αποστέλλω φωτό

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά είμαι στην διάθεσή σας.

Εαν θέλετε υπάρχουν και άλλες φωτό, για περισσότερες διευκρινήσεις.
θα ηταν δυσκολο να μας δωσεις μερικες πληροφοριες για την κατασκευη; Ειναι παρα πολυ κομψο... Κανε ενα κοπο please:)
 
καλησπέρα, χρονια πολλά και καλή χρονια. ειλικρινά μπράβο για την υπεροχη κατασκευή. Λόγο επαγγέλματος και εγώ (γραφίστας) τη θεωρώ πραγματικό έργο τέχνης στο χορο τον κλουβιών. έχει μια απίστευτη μινιμαλιστική αισθητική. Μπράβο σου. Με ενδιαφέρει κάτι παρόμοιο. Θα ήθελα σε παρακαλώ αν είναι εύκολο αναλυτικές λεπτομέρειες κατασκευής καθώς και το κόστος. Σε ευχάριστω εκ τον προτερων. Μπράβο και πάλι.
 
Back
Top