Αναπαραγωγή Νέα φωλιά, διαχωρισμός καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pikika
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Pikika

PB New Member
Εγγραφή
29 Απρ 2022
Μηνύματα
50
Πόλη
Athina
Καλησπέρα. Όπως είχα γράψει σε παλαιότερο ποστ το ζευγαράκι Πισπιριγκος-Χιονατη στη δεύτερη γέννα μου έκαναν 2 καναρίνια. Τα είχα όλα σε μεγάλη ζευγαρωστρα. Όταν είδα ζευγάρωματα έβαλα δεύτερη φωλιά κ όντως έκανε 6 αυγά. Παρατήρησα ότι όλοι πήγαιναν στην νέα φωλιά. Όλοι μαζί ταυτόχρονα. Έσπασαν έτσι ένα αβγουλακι. Εβαλα το διαχωριστικό γονείς με νέα αυγά στην μια και παιδιά από την άλλη. Όλα καλά. Όταν όμως η θηλυκια σηκωνόταν από φωλιά ο πισπιριγκος μαδαγε την φωλιά. Σκέφτηκα να τον βάλω σε άλλο κλουβί μιας κ δεν θέλω να ταλαιπωρηθουν με άλλη γέννα. Κ σήμερα που σκεφτόμουν τι να κάνω... Βαζω το χέρι να πάρω μπανιέρα από τα παιδιά κ ο μεγαλυτςρος από τα 2 παιδιά (σήμερα έγινε 30 ημερών) έφυγε! 😭😭😭 Πήγε πρώτα στην τέντα κ μετά πέταξε κανονικά στα δέντρα.. Κατέβηκα κάτω μήπως είναι στην αυλή... Τίποτα. Πολύ στεναχωρηθηκα. Ήταν ο κίτρινος σαν τον μπαμπά του. Το ερώτημα είναι: πως να βάλω τα καναρινια τώρα.? Το αρσενικό μόνο του και την μάνα με το ένα παιδί που έμεινε και τα μωρά που θα γεννηθούν? Θα τα καταφέρει??? Ο πισπιριγκος ήταν πολύ καλός πατέρας. Τα τάιζε έως τώρα. 29 και 30 ημερών. Να περιμένω να γεννηθούν τα μωρά κ να τον βάλω με διαχωριστικό να ταΐζει? Κ το παιδί που έμεινε 29 ημερών είναι έτοιμο να μείνει μονο του σε άλλο κλουβί?
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20230524_130924_com.android.gallery3d_edit_245876477973419.webp
    Screenshot_20230524_130924_com.android.gallery3d_edit_245876477973419.webp
    40 KB · Προβολές: 27
  • Screenshot_20230524_130823_com.android.gallery3d_edit_245895027426541.webp
    Screenshot_20230524_130823_com.android.gallery3d_edit_245895027426541.webp
    72,6 KB · Προβολές: 26
Αν είσαι σίγουρη ότι ο μικρός τρώει μόνος του μπορείς να τον βάλεις σε άλλο κλουβί μόνο του.Τον πατέρα μαζί με την μάνα και τα αυγά,θα ταιζουν μαζί όταν βγουν τα μικρά.
 
@pyroferus ο μικρός ναι τρώει μόνος αλλά ήταν παντα κολλητά με τον αδερφό του κ τώρα που έφυγε μήπως να τον βάλω μόνο του είναι λάθος. Αν βάλω αρσενικό με θηλυκο πως θα αποτρεψω νέα γέννα?
 
Καλησπέρα.
ο μικρός ναι τρώει μόνος
Σε ηλικία περίπου 30 ημερών μπορούν να μεταφερθούν σε ατομικό κλουβί αφού έχουμε διαπιστώσει ότι τρώνε σπόρους και αυγοτροφή, τα καναρίνια δεν χρειάζονται συντροφιά στο ίδιο κλουβί.
Αν βάλω αρσενικό με θηλυκο πως θα αποτρεψω νέα γέννα?
Ο κος Πισπιριγκος μπορεί επίσης να τοποθετηθεί σε ατομικό κλουβί χωρίς να έχει οπτική επαφή με την Χιονάτη.

Η Χιονάτη θα ολοκληρώσει την διαδικασία μόνη της, όταν τα νέα μικρά φτάσουν 15-17 ημερών θα αφήσουν την φωλιά, τότε θα αφαιρέσεις την φωλιά .
Η κανάρα θα τα μεγαλώσει μέχρι να απογαλακτιστούν (30 ημερών περίπου), αν δεις την κανάρα να τα μαδάει (17-23 ημερών) θα πρέπει να τοποθετήσεις το διαχωριστικό για να προστατεύσεις τα μικρά και να τα ταΐζει μέσα από το κάγκελο.
 
Δυστυχώς το θηλυκο δεν βλέπω να ταΐζει. Ταΐζει ελάχιστα τον μεγάλο που έσκασε την Κυριακή έχουν βγει 3 σύνολο. Το ένα χτες το βρήκα κάτω κ το πήρα με χαρτοπετσέτα το έβαλα φωλια. Τα λαιμουδακια είναι άδεια. Να την βοηθήσω? Τι να κάνω?
 
Μήπως τότε να τα ταιζει ο Πισπιρίγκος;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@MARY58 τον έχω σε άλλο κλουβί. Πιο πολύ γιατί δεν θέλω να ζευγαρωσει πάλι. Αυτός τάιζε αλλά την κυνηγούσε κιόλας. Κ αυτή ήταν πολύ καλή μανούλα. Για να δούμε. Συνήθως αγχώνομαι χωρις λόγο... Αλλά τα βλέπω σαν μωρά μου. Ειδικά τα μωρά... Αν μπορούσα θα τα είχα πάνω μου. Εγώ που κορόιδευα τον γείτονα μου που έκανε ειδικη κατασκευή κλούβα για τα καναρινια του κ τώρα εγώ γλυκοκοιτάζω ζευγαρωστρες για να ειναι όλα με άνεση κ όχι στρίμωγμενα. 😜😍
 
@Pikika επειδή ο κος Πισπιρίγκος
Ο πισπιριγκος ήταν πολύ καλός πατέρας. Τα τάιζε έως τώρα. 29 και 30 ημερών.
εννοώ μήπως, αν δεν τα ταιζει η Χιονάτη να την αφαιρέσεις κ να βάλεις τον κο Πισπιρίγκο να τα ταιζει. Η πρόταση μου προκύπτει από την λογική (μου) όχι από εμπειρία. Περίμενε έμπειρα μέλη να σου πουν.
Αλλά τα βλέπω σαν μωρά μου. Ειδικά τα μωρά... Αν μπορούσα θα τα είχα πάνω μου.
Σε νοιώθω ...😍🥰
 
Τα λαιμουδακια είναι άδεια. Να την βοηθήσω? Τι να κάνω?
Να επιστρέψεις τον κάναρο στο κλουβί άμεσα.
Ποια είναι η ηλικία των μικρών ?
 
Ο μεγαλύτερος είναι 4 ημερών. Στην προηγούμενη γέννα έκαναν 2 πουλάκια κ τα τάιζε πρώτα η μάνα μετά μαζί κ στο τέλος μόνο το αρσενικό. Τώρα είναι 3 πουλάκια κ από την ωοσκοπηση έχω δει και το τελευταίο έχει μέσα πουλάκι άρα θα σκάσει σήμερα. Μήπως την κουράζω μόνη της? Η λέω βλακειες κ δν ισχύει στα καναρίνια κάτι τέτοιο?
 
Μήπως την κουράζω μόνη της?
Αυτό που ενδιαφέρει αυτή την στιγμή είναι να ταΐζονται ικανοποιητικά οι νεοσσοί.
Η κανάρα μπορεί να τα μεγαλώσει μόνη (Δεν πρέπει να έχει οπτική επαφή με τον κάναρο).
Αν όμως δεις τα μικρά να μένουν νηστικά θα πρέπει να γυρίσεις τον κάναρο στο κλουβί.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ τον γύρισα πίσω κ αμέσως ξεκίνησε την φροντίδα τους. Βέβαια πάλι την κυνηγάει για ζευγάρωμα. Δεν υπάρχει άλλη λύση δυστυχώς, θα πετάξω τα αυγουλακια αν κάνει.
 
Δεν το ξέρω, το έχω απορία. Μήπως η Χιονάτη να πάει σε άλλο κλουβί πχ σε αυτό που ήταν ο Πισπιρίγκος κ να φροντίζει τα μικρά μόνος του;
[automerge]1685864282[/automerge]
Το λέω γιατί δεν τα φροντίζει η Χιονάτη άρα η απομάκρυνση της από τα μικρά, λογικά δεν θα την στρεσσαρει.
 
Δεν το ξέρω, το έχω απορία. Μήπως η Χιονάτη να πάει σε άλλο κλουβί πχ σε αυτό που ήταν ο Πισπιρίγκος κ να φροντίζει τα μικρά μόνος του;
@Pikika , πόσων ημερών είναι οι νεοσσοί; (ο τελευταίος που εκκολάφθηκε εννοώ). Κι επίσης, η κανάρα παραμένει στη φωλιά τη νύχτα ή ξεκίνησε να κοιμάται έξω από αυτήν; Ακόμα...η κανάρα ταΐζει τα μικρά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Καλημέρα.
θα πετάξω τα αυγουλακια αν κάνει.
Να πάρεις 5 πλαστικά αυγά καναρινιών ομοιώματα από ένα pet shop.
Αν και είναι πολύ νωρίς για να κάνει νέα αυγά, μπορείς όταν κάνει να αντικαθιστάς τα κανονικά με τα ψεύτικα.
Όταν οι νεοσσοί φτάσουν 30 ημερών και μπορούν να τρέφονται μόνοι τους μπορείς να βγάλεις τον κάναρο σε ατομικό κλουβί και τα μικρά σε δικό τους ευρύχωρο κλουβί.
Η κανάρα θα κάτσει για 10 ημέρες μόνη να επωάζει τα ψεύτικα αυγά και μετά κάθε μέρα θα βγάζεις από ένα αυγό, όταν αφαιρέσεις το τελευταίο αυγό θα βγάλεις και την φωλιά.
Δυστυχώς το πέταγμα κάποιων αυγών που μπορεί να είναι ένσπορα δεν μπορεί να αποφευχθεί.
 
@MARY58 τα φροντίζουν μαζί. Η Χιονάτη καθαρίζει τη φωλιά και τώρα που μεγαλώνουν κάθεται δίπλα του μέσα στη φωλιά πάντα.
[automerge]1685873626[/automerge]
@ianos κοιμάται μέσα αλλα όχι εντελώς από πάνω τους. Έχω βάλει την εξωτερική φωλιά που είναι ολόκληρη γκαρσονιερα😜 έχω καταλήξει ότι τα φροντίζουν μαζί κ θα τους αφήσω ως ζευγάρι. Ποια είμαι εγώ να μπω ανάμεσα τους. 🤣 Σοβαρά τώρα δεν ήθελα να κάνει άλλη γέννα. Κρίμα είναι πραγματικά. Βασικά δεν περίμενα τέτοια επιτυχία. Τώρα θα κάνω αυτό με τα αυγά κ θα την αφήσω να ξεκουραστεί γιατί έρχεται κ η περίοδος πτερορροιας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γεννήθηκε ο πρώτος 29.5. Πάει καλά με την ελάχιστη εμπειρία της προηγούμενης γέννας. Τα μωρά ακούγονται, οι γονείς ταΐζουν φροντίζουν, εγώ αυγά +μήλο σήμερα έδωσα κ αγγουράκι. Νερό καθαρό τροφή κτλπ Μα δεν είναι τα πιο όμορφα του πλανήτη? Του δικού μου τουλάχιστον! 😍🧿🧿🧿🧿
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20230604_131604_com.android.gallery3d_edit_8153924702920.webp
    Screenshot_20230604_131604_com.android.gallery3d_edit_8153924702920.webp
    19,4 KB · Προβολές: 19
  • Screenshot_20230604_131614_com.android.gallery3d_edit_8173057735209.webp
    Screenshot_20230604_131614_com.android.gallery3d_edit_8173057735209.webp
    48,4 KB · Προβολές: 19
  • Screenshot_20230604_131642_com.android.gallery3d_edit_8184388991457.webp
    Screenshot_20230604_131642_com.android.gallery3d_edit_8184388991457.webp
    49 KB · Προβολές: 19
Back
Top