Γενικά Νέοι κάτοχοι African Grey

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης italos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Παιδιά ο ζακο πάει πολύ καλά, είναι πολύ ήμερο κ ήδη μιλάει κ μιμείται κ ήχους άλλων πτηνών που είχε στο πετ σοπ όπως και σκύλους και γάτες. Γενικά χαμούλης από ποικιλία στις φωνές. Έψαξα λίγο το θέμα αρσ/θηλ κ νομίζω ότι πιο πιθανό είναι να είναι αρσενικός τελικά. Αυτό που με προβληματίζει είναι το δαχτυλίδι κ κυρίως το χρωμα του. Ενώ το δαχτυλίδι ειναι βιολετι, δεν ταιριαζουν οσα γραφει επανω. Συγκεκριμένα αναγραφει BG11 C 17 IMI κ μετά ακολουθούν αλλα δυο ψηφια τα οποια ειναι πιο κακοχαραγμενα, είτε ειναι 1 ειτε ειναι 7. Δλδ μπορει να γραφει 11, 17, 71 ή 77. Φαίνεται οτι η προέλευση ειναι Βουλγαρίας, το C ισως το μέγεθος του δαχτυλιδιου οπότε το 17 ή... Το 11 έχει γεννηθεί το πουλί. Που ούτε του 17 ουτε το 11 υπήρχε βιολετι χρωμα. Το δαχτυλίδι είναι κλειστού τυπου. Οποιαδήποτε σκεψη, ευπρόσδεκτη... :)
 
Καλησπέρα να χαίρεστε την ζακουδιτσα σας. Θα σας πρότεινα ήρεμη και χαλαρή γνωριμία. Παρόλο που είναι δυο ετών, είναι ακόμα σε ηληκια διαμόρφωσης χαρακτήρα. Πόλη σωστά σας προτειναν τα μέλη επισκεψη σε πτηνιατρο, αλλα κατά την γνώμη μου αυτό μην σας ανχωση. Για το κλουβί να πω την αλήθεια από την φωτο μου φάνηκε οκ. Θα σας πρότεινα μια επίσκεψη στο pet super market, και αυτό διότι έφερε πόλη όμορφα κλουβιά μεταφοράς για τις διακοπές της, διότι αυτό που ένοιωσα είναι ότι θα πάτε παντού μαζί πακέτο. Η αγορά από την αθηνας εμενα τελικά δεν μου λέει κάτι αρνητικό διότι αυτό που πιστεύω είναι ότι το 90% των πουλιών είναι εισαγωμενα. Να περναται τελεια.
 
Σκεφτόμουν μια καλλιεργεια κουτσουλιας στη Χριστίνα Δουκάκη.
Ένας γιατρός γνωρίζει ακριβώς τι εξετάσεις χρειάζεται να γίνουν...
. Η αγορά από την αθηνας εμενα τελικά δεν μου λέει κάτι αρνητικό διότι αυτό που πιστεύω είναι ότι το 90% των πουλιών είναι εισαγωμενα.
Το εισαγόμενα δεν έχει κάτι αρνητικό, ούτε σημαίνει απαραίτητα ''κάτι''.
Εάν όμως είχες ακούσει (πρώην) υπάλληλο (που εμπιστευόσουν) για το τι δίνουν στους παπαγάλους ώστε να μην κράζουν ή μάθει από γιατρό (που εγκατέλειψε την επαγγελματική σχέση του μαζί τους) για τις συνθήκες διαβίωσης πουλιών-ζώων, ίσως να συμμεριζόσουν την άποψη μου Έκτωρ... 😉 Δεν επεκτείνομαι, ένα-δυο μαγαζιά βρίσκονται στην Αθηνάς
 
Αυτο που παραμενει πανω στην Αθηνάς κατι παει κι ερχεται, ταλαιπωρημενα πουλια αλλα λες οκ αλλο ενα κακο petshop.

Αυτο που ηταν στην Αθηνας(απο την μερια του δημαρχειου) και μεταφερθηκε στο στενο ειναι απλα τρώγλη.
Σε γυάλα για κουνελια εχει τα κοκατιλ και αναμεσα τους ενα δυστηχο παροτλετ δεξια της εισοδου.
Αριστερα παλι σε γυαλα ειχε τα μπατζι.

Παραμεσα ο αλλοδαπος υπαλληλος ετοιμαζε κρεμα για κατι δυστηχα μωρα κοκατιλ που ηταν μεσα σε μια κουτα.
Τα καναρινια αρρωστα.

Βρωμα και τον γονεων, δεν στεκεσαι μεσα στο μαγαζι απο την δυσοσμία για πανω απο 2 λεπτα.
 
Παραμεσα ο αλλοδαπος υπαλληλος ετοιμαζε κρεμα για κατι δυστηχα μωρα κοκατιλ που ηταν μεσα σε μια κουτα.
Τα καναρινια αρρωστα.
Έχω δει να ταΐζει ζακό κι έπαθε η ψυχή μου... Πρέπει να έχουν τρυπήσει οι οισοφάγοι-πρόλοβοι αρκετών πουλιών, έτσι που τους κατέβαζε τη μεγάλη σιδερένια ''σωλήνα'' για να ταΐσει.
 
Ένας γιατρός γνωρίζει ακριβώς τι εξετάσεις χρειάζεται να γίνουν...

Το εισαγόμενα δεν έχει κάτι αρνητικό, ούτε σημαίνει απαραίτητα ''κάτι''.
Εάν όμως είχες ακούσει (πρώην) υπάλληλο (που εμπιστευόσουν) για το τι δίνουν στους παπαγάλους ώστε να μην κράζουν ή μάθει από γιατρό (που εγκατέλειψε την επαγγελματική σχέση του μαζί τους) για τις συνθήκες διαβίωσης πουλιών-ζώων, ίσως να συμμεριζόσουν την άποψη μου Έκτωρ... 😉 Δεν επεκτείνομαι, ένα-δυο μαγαζιά βρίσκονται στην Αθηνάς
σισυ για να το γραφεις συγουρα εχεις τις πηγες σου ως προς την ενημερωση περι συνθηκων. Δεν εγραψα το σχολειο για αντιπαραθεση μαζι σου σε καμια περιπτωση. τον τελευταιο εναμησι χρονο, εχω κανει μια ερευνα περι εκτροφεων αφρικαν γκρευ και αναφερομαι μονο σε αυτο το ειδος. Παρακολουθω συζητησεις της ομαδος αφρικαν γκρευ στο Faseboock, και προσπαθω να εκτιμησω τα εβλογα ερωτηματα και προβληματισμους που αναπτησονται απο μετεχοντες, και μαλιστα το τελευταιο διαστημα με πολη σοβαρες κουβεντες που μου δεινουν την αισθηση οτι εχουν γνωσεις. συγουρα εχω μια αλφα αποψη για τα πουλια εκτροφης στην ελλαδα και πλεον εχω τις αμφιβολειες μου. με τα πουλια εισαγωγης κι εγω δεν εχω κανενα θεμα, ο πρωτος μου παπαγαλος ειναι απο εκτροφειο της ολλανδιας, εχω θεμα ομως απο τα βαφτισμενα ελληνικα.
 
σισυ για να το γραφεις συγουρα εχεις τις πηγες σου ως προς την ενημερωση περι συνθηκων. Δεν εγραψα το σχολειο για αντιπαραθεση μαζι σου σε καμια περιπτωση.
Δεν μου πέρασε απ΄το μυαλό κάτι τέτοιο Έκτωρ 🙂
 
Για την οικονομία της συζήτησης, δεν είναι κανένα απο τα 2 πετ σοπ που λέτε, για τα οποια ισχύουν όσα γράφτηκαν Το πουλί υιοθετήθηκε από πετ σοπ που ναι πάνω από 20ετια εκεί, στον πεζόδρομο απέναντι από τη Βαρβάκειο
 
Σε οτι αναφορα το χρωμα του δαχτυλιδιου, σε παπαγαλους και ιδιαιτερα στους μεγαλους ο χρωματισμος μπορει να ειναι αναντιστοιχος ως προς το εκτροφικο χρωματολογιο.

Αναβασε μια καλη φωτο απο το δαχτυλιδι που να περιλαμβάνει ολες τις πληροφοριες.
 
Σε οτι αναφορα το χρωμα του δαχτυλιδιου, σε παπαγαλους και ιδιαιτερα στους μεγαλους ο χρωματισμος μπορει να ειναι αναντιστοιχος ως προς το εκτροφικο χρωματολογιο.

Αναβασε μια καλη φωτο απο το δαχτυλιδι που να περιλαμβάνει ολες τις πληροφοριες.
Θα συμφωνήσω με ότι είπες περί χρώματος δαχτυλιδιού.
 
Σε οτι αναφορα το χρωμα του δαχτυλιδιου, σε παπαγαλους και ιδιαιτερα στους μεγαλους ο χρωματισμος μπορει να ειναι αναντιστοιχος ως προς το εκτροφικο χρωματολογιο.

Αναβασε μια καλη φωτο απο το δαχτυλιδι που να περιλαμβάνει ολες τις πληροφοριες.

Πολύ δύσκολο να βγαλω καθαρή φωτό δυστυχώς. Πάντως κατέληξα στο σύνολο οσων γράφει, BG11 C 17 IMI 77 .
 
To 11 είναι η διάμετρος που δαχτυλιδιού που φοράνε και οι γκρίζοι. Θεωρώ πως το 17 είναι το έτος γέννησης. Είναι κάποιος αριθμός γραμμένος στο πλάι;
Όχι, ολα είναι οριζόντια γραμμένα απο αριστερά προς τα δεξια.
 
Back
Top