Φροντίδα Νέος παπαγαλος

gameparott

PB New Member
Εγγραφή
10 Απρ 2024
Μηνύματα
5
Καλησπέρα σας.
Πριν 2 ημέρες απέκτησα έναν παπαγάλο derbuan.
Από τότε δεν έχει φάει σχεδόν καθόλου.καταλαβαινω ότι έχει στρεσαριστει αλλά και εγώ έχω αγχωθει.
Ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να ανησυχήσω ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
Καλησπέρα.
Λογικά θα προσαρμοστεί σε λίγες ημέρες, καλό θα ήταν να ρώταγες τον εκτροφέα του όσον αφορά την τροφή και να του έδινες την ίδια.
Μπορείς να του προσφέρεις και τσαμπί κεχρί.

Να το χαίρεσαι !!!
 
@gameparott , να τον χαίρεσαι.
Μια και
Από τότε δεν έχει φάει σχεδόν καθόλου
θα έλεγα να κρατάς καθημερινά λογαριασμό του πόσο τρώει. Κάτι τέτοιο θα μπορούσες να το κάνεις αν καθαρίζεις κάθε σούρουπο το κλουβί και την ταΐστρα του, ώστε το επόμενο σούρουπο να μπορείς να βλέπεις την κατανάλωση τροφής που έκανε, από φλούδια μέσα και κάτω από την ταΐστρα. Εκτός κι αν του δίνεις τροφές που η κατανάλωσή τους δεν προκαλεί φλούδια.
 
απέκτησα έναν παπαγάλο derbuan.
Να σου ζήσει.
Ένα όχι και τόσο συνηθισμένο είδος κατοικίδιου παπαγάλου.
Ονομάζεται και παπαγάλος του Λόρδου Ντέρμπι, πρόκειται για μεσαίου μεγέθους παπαγάλο, με μήκος 40-50 εκατοστά, και βάρος περίπου 300 γραμμάρια.
Θεωρείται Ασιατικό parakeet , με καταγωγή από την βόρεια Ινδία, τα οροπέδια του Θιβέτ, και την νοτιοδυτική Κίνα.
Χρειάζεται κλουβί για μεγάλους παπαγάλους, και αρκετά παιχνίδια για να τα καταστρέφει.
Έχει και μια καλή σχετικά ικανότητα ομιλίας.
Είναι αρκετά ανθεκτικά στο κρύο.
Επίσης είναι διμορφικό είδος και είναι ορατές οι διαφορές του αρσενικού με το θηλυκό.
Πρόκειται για απειλούμενα είδος καθώς ο αριθμός τους μειώνεται.
Ανέβασε αν θέλεις μια φωτογραφία του να το καμαρώσουμε.

Για την διατροφή του θα πρέπει να πάρεις ένα επώνυμο συσκευασμένο μείγμα σπόρων για parakeets, και να του μάθεις τα λαχανικά, τα όσπρια, τα δημητριακά και τα φρούτα.
Μπορείς να δοκιμάσεις και τα pellets.
 
Καλησπέρα φίλε μου.σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.θα κάνω ότι μου είπες απλά σκέφτομαι μήπως χρειάζεται και κάποιο θηλυκό παπαγάλο όπως μου ειπαν από το πετσοπ.
 
Αν σκέφτεσαι να πάρεις θηλυκό, και να αναπαραχθούν κράτησέ στα υπόψη, ότι δεν θα πρέπει να έχουν κοντινή συγγένεια. Με άλλα λόγια, και με δεδομένο ότι το είδος δεν είναι και τόσο ευρέως διαδεδομένο ως πετ στη χώρα μας, πρόσεξε μήπως το κατάστημα έχει έναν μόνο προμηθευτή - που εκτρέφει μόνο ένα αναπαραγωγικό ζευγάρι.
 
Back
Top