Γενικά Νέο καναρίνι αρσενικό δεν κελαηδάει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Tony Forpus Ο συγκεκριμένος πετσοπάς μου έχει σώσει πολλές φορές πουλιά και του έχω εμπιστοσύνη. Μακάρι και αυτή τη φορά, να μην διαψευσθώ...
 
Ακροάστηκε πάλι το καναρίνι και διαπίστωσε ότι είναι κρυωμένο.
Το κράτησε για λίγες μέρες, για να του δίνει αντιβίωση και να του κάνει θεραπεία

Πάντως με διαβεβαίωσε ότι δεν είναι άρρωστο.

Οπως νομιζεις, αλλα στα παραπανω λεγομενα κατι απο τα 2 ειναι λαθος
 
Ενα ζωο που δεν ειναι αρρωστο,δεν παιρνει αντιβιωση,
Ενα ζωο που ειναι αρρωστο παιρνει αντιβιωση.

Ενα ζωο παιρνει αντιβιωση εαν και εφ'οσον διαγνωσθει κλινικα απο τι πασχει και οχι αν το βαλουμε στο αφτι μας.
Στις κουτσουλιες δεν γίνεται διαγνωση οπτικα.
 
@Tony Forpus Ίσως να έχεις δίκιο... τι να πω... Σε γενικές γραμμές πάντως το πουλάκι δεν έδειχνε κάτι σοβαρό. Το κυριότερο ήταν το βράχνιασμα. Εύχομαι το καλύτερο για το πουλάκι και να το ξεπεράσει. Μια φορά, είχα παει ένα καναρίνι που είχε μαδήσει στο κεφάλι σε πτηνίατρο και μου είχε πει ότι έχει ψώρα κι αυτό το διέγνωσε από το κινητό. Ο πετσοπάς μου είπε ότι δεν έχει τίποτα, ότι έχει στρεσαριστεί και θα του περάσει, όπως κι έγινε. Τον αρσενικό τον είχα χωρίσει από την κανάρα. Με τον καιρό συνήλθε το πουλί και ήταν μια χαρά!
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Ακροάστηκε πάλι το καναρίνι
@Mina , νόμιζα ότι το καναρίνι το είχες πάρει πρόσφατα. Τι εννοείς με το "πάλι" Το είχε ακούσει ξανά όταν σου το πούλησε;
 
@ianos Καλημέρα! Ναι του το είχα πάει δύο μέρες αφού το αγόρασα γιατί δεν κελαηδούσε καθόλου. Δεν άκουσε κάτι, αναπνευστικό, ακάρι κτλ.Μου είπε ότι ήταν λόγω της πτερόρροιας. Χθες όμως το άκουσε βραχνό και είδε ότι είχε και διάρροια, γι αυτό και το κράτησε. Κατά τα άλλα, το πουλάκι έδειχνε μια χαρά!
 
@Mina παίρνω το θάρρος, επειδή διαβάζω πολλές συζητήσεις για τέτοια θέματα και όλες καταλήγουν στο συμπέρασμα πως αν το πουλί χρειάζεται αντιβίωση μόνο ο γιατρός μπορεί να το πει. Επειδή έπεσες σε λάθος γιατρό μια φορά δεν σημαίνει ότι ο πετ σοπάς ξέρει καλύτερα από όλους τους γιατρούς και επειδή έτυχε να έχει δικαιο μια φορά ότι θα έχει πάντα. Αν δεν μπορείς να πας σε γιατρό παίρνεις τηλ σε ένα διαγνωστικό κέντρο στην Κομοτηνή στέλνεις τις κουτσουλιές σου βγάζουν ακριβώς την διάγνωση ( και όχι ισως είναι κρυωμένος)και τη θεραπεία με ελάχιστα έξοδα. Εντελώς φιλικά και μέσα από την καρδιά μου να μην είναι τίποτα σοβαρό.🧿🙂
 
Ούτε εμένα δεν κελαηδάει το καινούργιο μου καναρίνι. Είναι 5 μηνών αρσενικό
 
Ούτε εμένα δεν κελαηδάει το καινούργιο μου καναρίνι. Είναι 5 μηνών αρσενικό
Σε άλλο σου μήνυμα (σήμερα νομίζω) γράφεις ότι το καναρίνι σου είναι 4 μηνών. Στο γράφω αυτό για να σου πω ότι σε αυτές τις ηλικίες, ακόμα και ένας μήνας μπορεί να κάνει τη διαφορά, εκτός κι αν αναφέρεσαι σε άλλα πουλάκια. Παρόλα αυτά, ως αρσενικό το πουλάκι (εκτός κι αν δεν είναι) αναμενόταν ήδη να προσπαθεί να κελαηδήσει (να φουσκώνει το λαιμουδάκι του και να βγάζει κάποιες έστω και παράταιρες μικρής διάρκειας τρίλιες), παρόλα αυτά, αν είσαι βέβαιη ότι πρόκειται για αρσενικό, βάζε του νωρίς το πρωί και πριν το σούρουπο φωνές καναρινιών να ακούει, ώστε να εμπλουτίσει (όταν θα είναι έτοιμο) το ρεπερτόριό του.
 
βάλτου ήχους κελαιδίσματος καναρινιού από το you tube και θα δεις αν... και τι θα γίνει😉
 
Back
Top