Φροντίδα Νέο κλουβί για τα μπατζι μου!

Αλκηστις

PB Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2017
Μηνύματα
499
Πόλη
Αθήνα
Ειχα την τύχη να μου χαρίσει η σπιτονοικοκυρά μου ένα κλουβί μεγάλο με συρτάρι κάτω στον πατο. Έξτρα σχάρα.. Πατηθρες ξύλινες κ κάποια αλλά έξτρα. Το κλουβί ήταν χρόνια αχρησιμοποίητο μετά το θάνατο των λοβμπερντς που είχε.. Το σαπούνισα με καυτό νερο, σαπουνι,ξύδι και το έτριψα κ με μαγειρική σόδα. Εγινε υπέροχο. Το ψέκασα όλο με pinex και το άφησα να στεγνώσει. Επισης ψέκασα και ολα τα αλλά αντικείμενα. Πατηθρες ταιστρες κτλ... Ετοίμασα το κλουβί λοιπόν αλλά τα μπατζι μου (η σου και κυρίως ο σποτ) μπήκαν μέσα δοκιμαστικά και ειδικά ο σποτ έκανε σαν παλαβός...ήθελε να βγει.. Διερωτομαι... Μήπως τον τρόμαξε ο τόσος χώρος; Μήπως τον τρόμαξε που κάναμε δοκιμή στη κουζίνα; Μήπως γενικα το κλουβί είναι ακατάλληλο;

IMG_4179.webp
 
... Ετοίμασα το κλουβί λοιπόν αλλά τα μπατζι μου (η σου και κυρίως ο σποτ) μπήκαν μέσα δοκιμαστικά και ειδικά ο σποτ έκανε σαν παλαβός...ήθελε να βγει.. Διερωτομαι... Μήπως τον τρόμαξε ο τόσος χώρος; Μήπως τον τρόμαξε που κάναμε δοκιμή στη κουζίνα; Μήπως γενικα το κλουβί είναι ακατάλληλο;
Το συγκεκριμένο κλουβί φαίνεται να έχει μεγάλο διάκενο, δείχνει να είναι για μεγαλύτερο μέγεθος πουλιών.
Όσο για το μέγεθος του είναι μια χαρά, δεν γνωρίζω το μέγεθος του κλουβιού που ήδη μένουν τα πουλάκια αλλά όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα γι αυτά. Ας μη ξεχνάμε πως χρειάζονται χρόνο για να μάθουν καθετί διαφορετικό, το ίδιο ισχύει και για τα κλουβιά.
 
Το κλουβί είναι πολύ καλό. Η ανησυχία των πουλιών οφείλεται κατά πάσα πιθανότητα στην αλλαγή. Τα πουλιά αντιδρούν έτσι σε οποιαδήποτε αλλαγή, ακόμη και προς το καλύτερο. Είναι απλά μια αντίδραση στην αλλαγή των συνηθειών τους.

Τώρα, αν μαζί με το κλουβί βάλουμε και το γεγονός ότι βρέθηκαν να το δοκιμάζουν σε διαφορετικό σημείο από αυτό που βρίσκεται το δικό τους κλουβί, τότε μπορείς να θεωρήσεις μέχρι και αναμενόμενη την αντίδρασή τους.

Δεν ξέρω κατά πόσο έχουν επηρεαστεί από αυτό, αλλά θα πρότεινα να τους αφήσεις απόψε να κοιμηθούν στο δικό τους κλουβί και από αύριο νωρίς το πρωί να το αντικαταστήσεις με το καινούργιο και να παρατήρεις διακριτικά τις αντιδράσεις τους.

Υ. Γ. έχουμε ίδια πόμολα στις πόρτες της κουζίνας.
 
Το συγκεκριμένο κλουβί φαίνεται να έχει μεγάλο διάκενο

Πράγματι! Το έχω κι εγώ ακριβώς ίδιο σε κόκκινο. Δεν ξέρω αν θα το εμπιστευόμουν για τοσο μικρά πουλάκια Άλκηστις.
 
Ισχύει παιδιά.. Είναι καπως πιο μεγάλο το κενό στα κάγκελα και δεν δείχνουν να απολαμβάνουν το σκαρφάλωμα σε αυτό... Είναι όμως μεγάλο και ειχα σκοπό να βαλω μέσα κ αλλά παιχνίδια..σκαλιτσα κτλ.. Βεβαια ούτε και στο τωρινό τους έχουν την τάση να σκαρφαλώνουν. Γτ το πρώτο που κάνουν είναι να βγουν εξω.. Το έχουν για φαγητό κ ύπνο.. Τους έχω στον καθένα από ένα κλουβί λίγο πιο μεγάλο από αυτό που έχει ένα καναρίνι. Έχει οροφή που κάνει σαν τρούλο της μικρής, αλλά ποτε δε κάθονται ο καθένας στο δικό του..η αυτός θα πάει σε αυτήν η αυτή σε αυτον.. Οποτε θεώρησα ότι από άποψη μεγέθους τουλαχιστον θα τους άρεσε... Τα κάγκελα αν και δεν χωράνε να περάσουν ενδιάμεσα φοβάμαι μήπως τους πονάνε τα πόδια στο σκαρφάλωμα... Κατά τα αλλά είναι υπέροχο κλουβί

Υ. Γ: Φοβερή κουζίνα έχω όχι να το παινεφτω.. Επειδή είμαι μπροστά..

Μήπως να πάρω πιο μεγάλα πουλιά;!😵
 
Ο μόνος τρόπος για να χρησιμοποιήσεις το κλουβί για τα πουλιά σου, είναι να το επενδύσεις εσωτερικά με σήτα. Πρόσεχε εσωτερικά γιατί εξωτερικά πάλι μπορεί να χωθούν και να εγκλωβιστούν.
 
Ο μόνος τρόπος για να χρησιμοποιήσεις το κλουβί για τα πουλιά σου, είναι να το επενδύσεις εσωτερικά με σήτα. Πρόσεχε εσωτερικά γιατί εξωτερικά πάλι μπορεί να χωθούν και να εγκλωβιστούν.
Δεν πειράζει θα τους αφησω τα δικά τους. (τι καθάρισμα έριξα Ω φεύ)

Το κλουβί είναι πολύ καλό. Η ανησυχία των πουλιών οφείλεται κατά πάσα πιθανότητα στην αλλαγή. Τα πουλιά αντιδρούν έτσι σε οποιαδήποτε αλλαγή, ακόμη και προς το καλύτερο. Είναι απλά μια αντίδραση στην αλλαγή των συνηθειών τους.
Το κενό εσένα δεν σε ανησυχεί;
 
Αναφέρουν κυρίως στις διαστάσεις του κλουβιού. Δεν είχα προσέξει το διάκενο.

Δεν είναι πουλιά οι κοκοί, hellooo.
Σου χρειάζονται μερικοί κοκοί για ν΄αποκτήσεις (και σε αυτούς) γνώσεις-εμπειρία 😛
 
Άμα θελει κανεις σας να πάει διακοπές κ δε ξέρει που αν αφήσει το πουλεν του παιδιά εδώ σε μενα.. Έχω κλουβί για κάθε μέγεθος! 😀

Καλά ρε γιατί κοροϊδεύετε! Χ😀 έκανα αναζήτησή να δω τι είναι οι κοκοι και μου πέταγε κόκκους καφέ από εικόνες και μια συσκευασία lavazza..λεω μπααα τόσο άσχετη να μην το έχω ματαξανακουσει αυτό το είδος όρνιθας.
 
Άμα θελει κανεις σας να πάει διακοπές κ δε ξέρει που αν αφήσει το πουλεν του παιδιά εδώ σε μενα.. Έχω κλουβί για κάθε μέγεθος! 😀

Καλά ρε γιατί κοροϊδεύετε! Χ😀 έκανα αναζήτησή να δω τι είναι οι κοκοι και μου πέταγε κόκκους καφέ από εικόνες και μια συσκευασία lavazza..λεω μπααα τόσο άσχετη να μην το έχω ματαξανακουσει αυτό το είδος όρνιθας.
😀 εκλαψα αλκιστης με το μνμ σου... Πραγματικα σε απολαμβανω εχετε πλκα ολοι🙂
 
Ενάμιση εκατοστό είναι μιας και έχω χάρακα μαζί μου αλλά όχι το κλουβί.
ΟΚ, θα πάω αργότερα στην αποθήκη, να δω ενα παρόμοιο που έχω κι αν έχει μικρότερο, καταλληλότερο διάκενο και το θέλεις, θα σου το δώσω.
 
ΟΚ, θα πάω αργότερα στην αποθήκη, να δω ενα παρόμοιο που έχω κι αν έχει μικρότερο, καταλληλότερο διάκενο και το θέλεις, θα σου το δώσω.
Με σκλαβώνεις αληθεια. Δεν πειράζει νιώθω άσχημα να στο στερήσω.
 
Back
Top