Γενικά Νέο λευκό κυρίαρχο καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
να το χαιρεσαι, το νου σου σε ελλειψη βιταμινης Α!
Να τους παρεχεις εσυ συχνα γιατι μπορει να προκυψει προβλημα
Το λευκό κυρίαρχο, δεν έχει ζήτημα έλλειψης βιτ.Α, αυτό συμβαίνει μόνο στα υπολειπόμενα λευκά.
Υπάρχει μια πολύ σπάνια περίπτωση λευκού κυρίαρχου που θα φέρει και κάποιο παράγοντα απο το υπολειπόμενο στην οποία ενδεχομένως να χρειάζεται προσοχή. Το συγκεκριμένο πουλί όμως, μόνο με πολύ άσχημη διατροφή μπορει να παρουσιάσει πρόβλημα.
Πενεμορφος ο μικρος μακαρι να του βρεις ενα το ιδιο ομορφο θηλυκο και καλους απογονους 👍
Φώτη δεν βάζουμε αυτά τα ίδια πουλιά σε αναπαραγωγή γιατί το 25% των απογώνων πεθαίνει.
 
Το λευκό κυρίαρχο, δεν έχει ζήτημα έλλειψης βιτ.Α, αυτό συμβαίνει μόνο στα υπολειπόμενα λευκά.
Υπάρχει μια πολύ σπάνια περίπτωση λευκού κυρίαρχου που θα φέρει και κάποιο παράγοντα απο το υπολειπόμενο στην οποία ενδεχομένως να χρειάζεται προσοχή. Το συγκεκριμένο πουλί όμως, μόνο με πολύ άσχημη διατροφή μπορει να παρουσιάσει πρόβλημα.

δεν το εχω βιωσει σαν εμπειρια, απλα το αναπαραγω απο ανθρωπους που ασχολουνται με καναρινια χρωματος.
Μπορει να ειναι αυτο που λες...
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις ευχές και τα καλά σας λόγια :) !

@alicedros αυτό εννοείται 😉
Ή ένα θηλυκό κίτρινο λιποχρωμικό.
είμαι σε αναζήτηση για τέτοιο
Eίναι λευκό κυρίαρχο (σαν μετάλλαξη), αλλά απο τα πολλά "σημαδεμένα" που υπάρχουν. Πιθανόν να υπάρχουν και άλλα μελανινικά σημεία,ιδιαίτερα στο υποπτέρωμα. Στα λευκά, αυτά τα σημάδια είναι αρνητικοί παράγοντες για την συνέχειά τους(ζευγαρώματα) αν θέλουμε "καθαρά" πουλάκια.
μετά απο σχολαστική αναζήτηση (καθώς γνωρίζω πολύ καλά και τους γονείς αυτού του πουλιού) θα πω οτι δεν έχει πουθενά μελανίνη εκτός απο μια μικρή γραμμή στο μάτι(η οποία δεν έφυγε με την πτερρόροια) η ποία πιστεύω οτι προήλθε απο το σκουφί της μάνας του (και αυτός μιας και βγήκε με κανονικό κεφάλι ξέφυγε μια ατέλεια) κατά τα άλλα και αυτός και οι γονείς του μοιάζουν να είναι καθαρά λοιποχρωμικά και μπορείτε να τους δείτε και εδω :
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
@mgerom σωστός δεν είναι ο συλλογισμός μου;
 
Γιώργο πολύ σωστά υποψιάστηκες τον "φταίχτη". Το γεγονός όμως οτι ένας απο τους γεννήτορες έχει μελανινικά στοιχεία, σημαίνει οτι ο κίνδυνος να συνεχίσουν να τα κληρονομούν υπάρχει. Το ζευγάρωμα αυτών των δυό γονιών, δεν μπορεί να έχει στόχο λιποχρωμικά πουλιά, αλλά Γερμανικά σκουφάτα. Απλά είσαι άτυχος που το πουλάκι δεν πήρε ταυτόχρονα και το γονίδιο του σκούφου. :)
 
Γιώργο πολύ σωστά υποψιάστηκες τον "φταίχτη". Το γεγονός όμως οτι ένας απο τους γεννήτορες έχει μελανινικά στοιχεία, σημαίνει οτι ο κίνδυνος να συνεχίσουν να τα κληρονομούν υπάρχει. Το ζευγάρωμα αυτών των δυό γονιών, δεν μπορεί να έχει στόχο λιποχρωμικά πουλιά, αλλά Γερμανικά σκουφάτα. Απλά είσαι άτυχος που το πουλάκι δεν πήρε ταυτόχρονα και το γονίδιο του σκούφου. :)
άρα ίσος να ήταν καλύτερο να αναζητήσω νύφη με σκουφάκι;
 
άρα ίσος να ήταν καλύτερο να αναζητήσω νύφη με σκουφάκι;
Τότε θα ψάξεις για μια κίτρινη σκουφάτη.Αν το σκουφάκι της έχει στοιχεία μελανίνης μάλιστα, θα έλθει να "δέσει" με το κληροδότημα της μαμάς :D
 
δεν το εχω βιωσει σαν εμπειρια, απλα το αναπαραγω απο ανθρωπους που ασχολουνται με καναρινια χρωματος.
Μπορει να ειναι αυτο που λες...
Στέφανε ούτε εγώ έχω εμπειρια. Το συγκεκριμένο όμως υπαρχει σε όλα τα βιβλία που έχω διαβασει και σε όλα τα άρθρα που αφορουν αυτά τα πουλιά. Αυτή η πληροφορία πήγαινε από στόμα σε στομα, πλέον όμως υπάρχει και επιστημονική βάση για όλα αυτά. Την άλλη Τετάρτη θα ανοιξω θέμα συγκεκριμένα για τα λευκά, θα δούμε τι θα βγει.
Σαν αντιπαραδειγμα ο Walker αναφέρει στο βιβλίο "εγχρωμα, τύπου και ωδικα" ότι ποτέ δεν έκανε διαφορετική διατροφή σε λευκά υπολειπομενα και δεν ειχε ποτέ πρόβλημα (σελίδα. 314)
 
Άρα λοιπόν είσαι σε αναζήτηση κίτρινης λιποχρωμικής σκουφάτης Γερμανίδας λοφιοφόρου; Ουφ, ούτε ισπανικό όνομα να ήταν !meh
Πες, αν έχεις την ευκαιρία και την άνεση στο φίλο σου να αλλάξει το κλουβί που είναι στο βίντεο.
 
Πες, αν έχεις την ευκαιρία και την άνεση στο φίλο σου να αλλάξει το κλουβί που είναι στο βίντεο.
ισχύει ήταν λίγο σκουριασμένο... Δεν ξέρω αν το έχει αλλάξει αλλά πιστεύω πως θα το έκανε ήδη
 
Νέο πιο κοντινό και καθαρό βίντεο :
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Νέο πιο κοντινό και καθαρό βίντεο :
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Εκπληκτικός! Να μην τον ματιάσω...
 
Back
Top