Γενικά Νέο μέλος, κοκατίλ στην οικογένεια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anatolia

PB Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2014
Μηνύματα
834
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά, καλησπέρα!
Όπως ήδη καταλάβατε, εκτός από την Ρόζι τη ροζέλα πρόσφατα αποκτήσαμε (σώσαμε) ένα νέο μέλος – ένα κοκατίλ που το ονομάσαμε Λόκι (από τον Σκανδιναβικό θεό)
Ο Λόκι ζούσε κάποτε σε μια κυρία με τη σύντροφό του, η οποία πέθανε γιατί έκανε συνέχεια αυγά – εξαντλήθηκε δηλαδή η καημένη…
Ζούσε τα τελευταία 3 χρόνια ο Λόκι σε μια φάρμα με ένα σωρό ζωάκια, αλλά ήταν μόνος και δεν βγήκε ποτέ μια βόλτα από το κλουβί του, φοβόταν τους ανθρώπους και έτρωγε ότι να’ναι, τσίριζε και ήταν πολύ ανάστατος, αλλά ποτέ κανείς δεν σκέφτηκε να του κάνει ένα μπανάκι…Μόνο έξω στη λιακάδα που και που του επιτρεπόταν να βγει και να φάει τα άχρηστα στικς από τα πετσόπ…Ούτε επικοινωνία, ούτε και παιχνίδια, ούτε και φρούτα-λαχανικά, τίποτε…
Και έτυχε, τέλος πάντων, και μας τον έδωσε η γυναίκα (ευτυχώς και τον πήγαμε αμέσως στην ιατρό μας. Το πουλί εμφανισιακά ήταν οκ, αλλά στο σπίτι πια παρατηρήσαμε ότι μερικές στιγμές έριχνε μπροστά το κεφάλι και ήταν σαν νυσταγμένος, σαν να μην μπορούσε να κρατήσει το κεφάλι του από τη νύστα. Το κατέβαζε τέρμα κάτω για λίγες στιγμές και μετά συνερχόταν…Επίσης, δεν είχε καθόλου καλή στάση του σώματος, κρατούσε περίεργα τα φτερά του και έβγαζε μόνο έναν συγκεκριμένο σιγανό ήχο. Μετά από πολύ διάβασμα, διαβουλεύσεις με την ιατρό μας, περιποίηση, βιταμίνες, κλπ., κλπ., καταλήξαμε ότι όλα αυτά είναι λόγω του ότι δεν είχε ποτέ στην ουσία επαφή με άλλα πουλιά και ότι η «νύστα» είναι από νευρικότητα και με τον καιρό θα του περάσει. Τώρα ο Λόκι ενσωματώθηκε σχεδόν πλήρως, είναι μαζί με τα άλλα μας πουλάκια, αλλά ακόμη που και που το κάνει. Μαθαίνει να πετά και να συναναστρέφεται, να επικοινωνεί. Μάλιστα, τις τελευταίες μέρες βγαίνει από το κλουβί του μόνος του και αναζητά την παρέα τους. Τρώει πια τα πάντα, αν και ακόμη είναι νευρικός και φοβητσιάρης! Ξέρει κάποιος, εάν τυχόν, τι θα ήταν αυτό το πράγμα με το κεφάλι του; Και επίσης, παρατήρησα ότι προτιμά την παρέα των αρσενικών, παρά των κοριτσιών μας προς ώρας… Προτιμά να παίζει με τα νεαρά κοκατίλ μας, κορδώνεται και προσπαθεί να τα ακολουθήσει, ενώ δεν δίνει και τόση σημασία στα θηλυκά…. Προσπαθεί να κερδίσει την εύνοια τους στο κοπάδι;
Ευχαριστώ!
 
Καλησπέρα Ανατολία! Η φτερωτή σας οικογένεια βλέπω ότι αυξάνεται διαρκώς! Τέλεια! Πολλά μπράβο σας για την συγκινητική και αγνή σας κίνηση και μέριμνα για το νέο σας φιλαράκι! Άλλο πτηνό τον κάνατε και του αναβαθμίσατε την ζωή του! Είστε πρότυπο! 🙂👍
 
Μπράβο! Πολύ χαίρομαι για τον Λόκι!
Για το κεφάλι μάλλον αυτά που σου είπε η πτηνιατρος είναι τα πιο έγκυρα. Αφού είδες βελτίωση, όλα καλά!
Περιμένουμε φωτογραφικό υλικό :)
 
Ευχαριστώ, παιδιά! Αλλά αυτό δεν είναι το τέλος της ιστορίας, χεχε! Από χθες έχουμε και άλλο μέλος!) Λεπτομέρειες σε επόμενο θέμα! Και θα σας πω για τα δαχτυλίδια.
 
Ποτε μετακομίζεις είπαμε;😛
😀! Αυτό ακριβώς με ρώτησε και η ιατρός μας σήμερα Μόλις πιάσω το Τζόκερ και θα κάνω και εγκαίνια να σας καλέσω όλους
 
Να το χαιρεστε το νε μελος!1 Πολλα μπραβο για τη κινηση σας! Οσον αφορα αυτο με το κεφαλι δε το εχω ξανακουσει! Παρολα αυτα δε ξερω αν οφειλεται στο οτι δεν ειχε επαφη με αλλα πουλια! Τωρα νευρικοτητα; κατι νευρολογικο; δε γνωριζω! το θεμα ειναι οτι ειναι καλυτερα!
 
Ότι και να πω-γράψω για την αντιμετώπιση που δείχνεις στα ταλαιπωρημένα φτερωτά πλάσματα, θα είναι λίγο Ανατολία μου! Έργο κάνεις!
Να είσαι καλά και ν' απολαμβάνεις καρπούς από τους κόπους και τη φροντίδα που δίνεις!
 
Ότι και να πω-γράψω για την αντιμετώπιση που δείχνεις στα ταλαιπωρημένα φτερωτά πλάσματα, θα είναι λίγο Ανατολία μου! Έργο κάνεις!
Να είσαι καλά και ν' απολαμβάνεις καρπούς από τους κόπους και τη φροντίδα που δίνεις!
Σε ευχαριστώ πολύ, καλή μου!) Και σου έχω ερωτήσεις στο επόμενο θέμα που θα ανεβάσω σε λίγο, καθώς βλέπω ότι έχεις Αγαπόρνιθα)
 
Εννοείται ότι χωρίς φωτογραφίες το θέμα είναι μισό έτσι;
Είστε υπέροχοι άνθρωποι, πραγματικά. Τα μπράβο είναι λίγα :)
Ευχαριστούμε πολύ!) Φωτογραφίες θα ανεβάσω σήμερα, βίντεο πάντως ήδη έχω ανεβάσει στο FB
 
Τέλειο το τσουλουφάκι σου!
Ευχαριστώ, Βάσια!) Μένει να μάθουμε τι έχει τελικά και δεν κρατά σωστά το κεφάλι, ούτε και τα φτερά του. Αν παρατηρήσεις, φαίνεται και σε αυτή τη φωτό, σαν να κάθεται κορδωμένος όλη την ώρα, χμ...
 
Ανατολια ειναι το πουλακι που του τραγουδουσες στο βιντεο στο fb?

Εκει δεν θυμαμαι να παρατήρησα κάτι "στραβό".
Στο FB σε πρώτο πλάνο είδες την Τίτο μας που μοιάζει καταπληκτικά με τον Loki) Εκείνος κάθεται μέσα στο κλουβί και εκείνη πάνω στο πορτάκι-μπαλκονάκι) Μοιάζουν σαν δίδυμα και για αυτό δεν παρατήρησες. Θα προσπαθήσω να βγάλω καλύτερες φωτό, ώστε να φαίνεται καλύτερα, αλλά φοβάται πολύ και ακόμη δεν τον πλησιάζω αρκετά κοντά, πανικοβάλλεται και δεν θέλω να πάθει τίποτε από τη φρίκη του. Μόλις άρχισε να πετά ο καημένος)
[automerge]1544453425[/automerge]
Αυτή είναι η Τίτο, η δίδυμη αδελφή του Loki από άλλους γονείς)
 

Συνημμένα

  • 20180224_195534.webp
    20180224_195534.webp
    11,3 KB · Προβολές: 10
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top