Γενικά Νέο μέλος με οικογένεια καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης spanek
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σκέφτομαι ότι επειδή είναι πυρωμένος και τον έχω μαζί με τα παιδιά, βγάζει εκεί την "κάψα" του.
Επίσης το κάνει μόνο σε ένα συγκεκριμένο μικρό από τα 4 και είναι το ίδιο που ήταν το μοναδικό που ανακάλυψε την κούνια στο κλουβί προχθές και δεν κατέβαινε από αυτήν!
Μου είχε πει ο άνθρωπος από το pet shop ότι συνήθως μόνο τα θηλυκά κάνουν κούνια. Δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει.
Να τον μεταφέρω μαζί με την μάνα? Σκέφτομαι μόνο το μικρότερο από τα 4 που περνάει περισσότερη ώρα στην φωλιά παρά έξω. Τα άλλα 3 δεν ξαναμπήκαν μέσα.
 
Να τον μεταφέρω μαζί με την μάνα?
Ναι.
Σκέφτομαι μόνο το μικρότερο από τα 4 που περνάει περισσότερη ώρα στην φωλιά παρά έξω.
Μπορείς να αφήνεις το κάναρο για λίγο με τα μικρά και μετά να τον επιστρέφεις στην κανάρα.
Τις πρωινές ώρες και απογευματινές το ζευγάρι πρέπει να είναι μαζί.
 
Από τη δική μου πρόσφατη εμπειρία θα ήθελα να αναφέρω τα εξής:
Παρότι ο πατέρας Ρίκι τάιζε μόνος τα παιδιά του (τη μάνα Ρίκα την είχα χωρίσει γιατί τα ξεπουπούλιαζε) τώρα που αυτά είναι πλέον 7-8 μηνών όταν τα αφήνω ελεύθερα να πετάξουν (τα αρσενικά εναλλάξ) παρατηρώ ότι:
α) Ρίκι και Τέρυ (γιος) ψάχνουν ευκαιρία για τσακωμό σαν τρελοί.
β)Ο Ρίκι αν και ταΐζει κάποιες φορές τη μία κόρη του (η οποία συχνά του το ζητάει), προσπαθεί να πλευρίσει τη Ρίκα.
γ) Η Ρίκα ενδιαφέρεται μόνο για το Ρίκι, αν και μια δυο φορές που δοκίμασα να τους αφήσω ελεύθερους ταυτόχρονα, δε έδειξε διάθεση για ζευγάρωμα (ευτυχώς).
δ)Δεν έχω δει τον Τέρυ ποτέ να προσπαθεί να πλευρίσει κάποιο από τα αδέρφια του. Περισσότερο θα έλεγα ότι τσακώνονται. Γενικά ο Τέρυ τσακώνεται με τους πάντες.

Αυτή η συμπεριφορά βέβαια δεν μπορεί να θεωρηθεί κανόνας, αφού παίζει ρόλο και η προσωπικότητα του κάθε πτηνού.
 
Μου είχε πει ο άνθρωπος από το pet shop ότι συνήθως μόνο τα θηλυκά κάνουν κούνια.

Με τέτοιο μαργαριτάρι που είχα να ακούσω καιρό θα το κάνω το εκτός θέματος σχόλιο! ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! 🤣
 
Με τέτοιο μαργαριτάρι που είχα να ακούσω καιρό θα το κάνω το εκτός θέματος σχόλιο! ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! 🤣
Κι όμως στο πείραμα που έκανα εγώ με την κούνια διαπίστωσα ότι ο Ρίκι και ο Τέρυ αδιαφορούσαν για την κούνια ενώ τα 2 μικρά (θηλυκά) τρελαίνονται!
Στη Ρίκα δεν έχω δοκιμάσει να βάλω κούνια.



@spanek θέλεις να ξαναγεννήσει το ζευγάρι σου;
Εμένα στην πρώτη γέννα η θηλυκιά προσπαθούσε να πετάξει τον μικρό Τέρυ από τη φωλιά, για να κάνει άλλα αυγά, οπότε έβαλα το χώρισμα στη ζευγαρώστρα, άφησα στη φωλιά με τον Τέρυ το μπαμπά του τον Ρίκι να τον φροντίζει και στη διπλανή μεριά της Ρίκας έβαλα νέα φωλιά για να κάνει τα νέα αυγά της. Όταν τα έκανε και βγήκαν τα μικρά, τις πρώτες 10 μέρες τα φρόντιζε και μετά που είδα ότι καλούσε πάλι το Ρίκι για ζευγάρωμα την έβαλα μόνη και άφησα το Ρικι να ταΐζει τα μικρά. Επειδή έβλεπα ότι είχε κουραστεί πολύ, τον βοηθούσα κι εγώ ταΐζοντάς τα με κρέμα κάποιες φορές.
 
@AthinaJR Όχι δεν θέλω και άλλα πουλιά αυτή τη στιγμή.
Η μπουμπου έκανε σήμερα το πρώτο αυγό της δεύτερης γέννας, το οποίο και αντικατέστησα με ψεύτικο. Αυτό θα το κάνω καθημερινά μέχρι να σταματήσει να κάνει άλλα. Μετά θα την αφήσω να κλωσήσει τα ψεύτικα για μερικές ήμερες όπου και θα αφαιρέσω την φωλιά τελείως.
Ευελπιστώ μετά να μην θέλει να κάνει άλλη γέννα.
 
Back
Top