Γενικά Νέο cockatiel στο σπίτι, βασικές απορίες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vagbou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vagbou

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιουν 2008
Μηνύματα
53
Πόλη
Καβάλα
Γειά σας,

Έκλεισα cockatiel και κλουβί όπου θα τα έχω σπίτι σε 10 μέρες περίπου. Επισυνάπτω φωτό να το δείτε και να μου πείτε την γνώμη σας, εγώ πάντως το είδα ζωηρό αν και με ταίρι στο ίδιο κλουβί(σκαρφάλωνε κ σιγόσφυρούσε). Πιστεύω ότι είναι αρσενικό.
Το κλουβί που παρήγγειλα είναι επιχρυσωμένο, διαστάσεων 45,5 Χ 45,5 Χ 80 και νομίζω είναι αρκετά καλό για cockatiel.
Έχω τις εξής απορίες όμως:
1. Τι γίνεται με εμβόλια και ιατρική περίθαλψη; Ακούγονται διάφορα για νόσους που μεταδίδουν οι παπαγάλοι όπως η ψιττάκωση! Χρειάζεται η περιοδική επίσκεψη σε κτηνιατρείο;
2. Ενοχλούνται-είναι ευαίσθητοι οι παπαγάλοι το ίδιο στα αρώματα-τσιγάρα κλπ όπως τα καναρίνια;
3. Δεν το πρόσεξα αλλά εάν δεν έχει δαχτυλίδι καλύτερα να μην το αγοράσω; Ο ιδιοκτήτης του πετ ισχυρίζεται ότι είναι 6 μηνών.
4. Εάν αργότερα αποφασίσω να πάρω και άλλον παπαγάλο και όχι απαραίτητα της ίδιας ράτσας(π.χ. Lovebird,African Grey)θα μπορέσουν να συνυπάρξουν στο ίδιο κλουβί αφού γνωριστούν;Εάν ναι, αυτό θα σημάνει και το τέλος της δικής μου συμμετοχής στο παιχνίδι ή όχι απαραίτητα;
5. Σε αυτοσχέδια παιχνίδια-πατέντες ενδέχεται κίνδυνος δηλητηρίασης του παπαγάλου(π.χ. μάσημα εφημεριδών-ξύλινων κ πλαστικών μερών); Με λίγα λόγια μόνο των πετ σοπς είναι εγκεκριμένα τα παιχνίδια;
6. Μέχρι να με μάθει ο παπαγάλος καλό είναι να μην του βάλω καθόλου παιχνίδια στο κλουβί για να μην ασχολείται με αυτά; Αλλιώς, να τα βάζω όταν φεύγω απο το σπίτι και όταν επιστρέφω να τα βγάζω για να ασχολείται μόνο με μένα;
7. Πιστεύετε οτι ένα βιβλίο(οδηγός) για Cockatiel είναι πολύ σημαντικό ή βρίσκεις μια απο τα ίδια και στα φόρουμ κ ίντερνετ γενικότερα;

Αυτές είναι οι πρώτες και πιστεύω σημαντικές για πολλούς απορίες μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους-ες βοηθήσουν...
 

Συνημμένα

  • my cockatiel.webp
    my cockatiel.webp
    43,4 KB · Προβολές: 222
Τι γίνεται με εμβόλια και ιατρική περίθαλψη; Ακούγονται διάφορα για νόσους που μεταδίδουν οι παπαγάλοι όπως η ψιττάκωση! Χρειάζεται η περιοδική επίσκεψη σε κτηνιατρείο;

Vagbou, αν θες μπορείς να κάνεις μία επίσκεψη στον πτηνίατρο μόλις παραλάβεις το πουλάκι και να κάνετε μία σειρά εξετάσεων για να δείτε αν νοσεί από κάτι. Δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιο εμβόλιο, αλλά αν τηρούμε κάποια πράγματα, λιγοστεύουν οι πιθανότητες να νοσήσει το πουλί (όπως ο χώρος διαμονής, η ποιότητα τροφής, η καθαριότητα κ. Ο. Κ.)

Διάβασε κι αυτό: Φροντίδα των πουλιών και συνθήκες περιβάλλοντος

Μέχρι να με μάθει ο παπαγάλος καλό είναι να μην του βάλω καθόλου παιχνίδια στο κλουβί για να μην ασχολείται με αυτά; Αλλιώς, να τα βάζω όταν φεύγω απο το σπίτι και όταν επιστρέφω να τα βγάζω για να ασχολείται μόνο με μένα;

Δεν παίζει ρόλο η απουσία των παιχνιδιών στην εξημέρωση. Με ή χωρίς αυτά θα σε φοβάται. Απλά, τις πρώτες μέρες άστο να ηρεμήσει, να συνηθίσει το καινούριο του περιβάλλον του, τους θορύβους του σπιτιού και την παρουσία σου και μετά σιγά-σιγά μπορείς να κάνεις περισσότερα. Να το πλησιάζεις χωρίς να κάνεις απότομες κινήσεις και συνάμα να του μιλάς γλυκά και ήρεμα. Να του δίνεις λιχουδιές με το χέρι σου (τον πρώτο καιρό το καλύτερο είναι να έχεις το χέρι σου εκτός κλουβιού. Όταν δεις πως έρχεται να πάρει την λιχουδιά χωρίς δεύτερη σκέψη μπορείς να βάζεις το χέρι σου κι εντός κλουβιού.) Η εξημέρωση απαιτεί χρόνο, υπομονή κι επιμονή. Μην απογοητευτείς αν δεν δεις ανταπόκριση σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Πιστεύετε οτι ένα βιβλίο(οδηγός) για Cockatiel είναι πολύ σημαντικό ή βρίσκεις μια απο τα ίδια και στα φόρουμ κ ίντερνετ γενικότερα;

Αν θες μπορείς να πάρεις ένα βιβλίο για cockatiel, δεν είναι κακό. Αλλά και όποια απορία έχεις μπορείς να την θέσεις στην κατάλληλη ενότητα και θα σου απαντήσει όποιος γνωρίζει επί του θέματος.

Σημ: Αν θες κάνε μια περιήγηση στην ενότητα των παπαγάλων για να δεις διάφορες συζητήσεις, που πιστεύω θα σε βοηθήσουν πολύ.
 
Αναστασία σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου.Ίσως κάλυψες κ άλλους με τις απαντήσεις σου.Ψάχνομαι αρκετά για τα cockatiels τελευταία (μέχρι και βίντεο στο you tube είδα που ταίζουν νεοσσό cockatiel με σύριγγα) αλλά άλλο να έχεις τους έχεις ζήσει κ άλλο απο μακριά. Έχω την πεποίθηση ότι θα τα πάω καλά για αρχάριος. Δυο ερωτησούλες ακόμα:
1.Λέω να μην τον βγάλω στο μπαλκόνι καθόλου αυτό το καλοκαίρι για να εξοικειωθεί απόλυτα με το δωμάτιο μου (κ μένα φυσικά) κ ας μην κάνει παρέα με τα δύο καναρίνια που έχω,τι λες;
2. Η παρουσία γάτας όχι στον ίδιο χώρο αλλά σε αυλή (θα ακούει κ βλέπει την γάτα αλλά δεν θα μπορεί η γάτα να ορμήσει λόγω σίτας) θα εππηρεάσει-στρεσσάρει το πτηνό;
Ευχαριστώ και πάλι...
 
Λέω να μην τον βγάλω στο μπαλκόνι καθόλου αυτό το καλοκαίρι για να εξοικειωθεί απόλυτα με το δωμάτιο μου (κ μένα φυσικά) κ ας μην κάνει παρέα με τα δύο καναρίνια που έχω,τι λες;

Δεν πειράζει να μην τον βγάλεις. Έτσι κι αλλιώς στην καρδιά του καλοκαιριού περισσότερη ζέστη έχει έξω παρά μέσα. Απλά, επέλεξε έναν δροσερό χώρο κι άστον εκεί. Μην τον πολυμετακινείς.

Έχε υπόψη σου πως ακούγοντας τις φωνές του κοκατιλ σου μπορεί να "χαλάσει" η ποιότητα του τραγουδιού των καναρινιών σου. Και ίσως το κοκατιλ "καναρινίζει" ολίγον.

Η παρουσία γάτας όχι στον ίδιο χώρο αλλά σε αυλή (θα ακούει κ βλέπει την γάτα αλλά δεν θα μπορεί η γάτα να ορμήσει λόγω σίτας) θα εππηρεάσει-στρεσσάρει το πτηνό

Πώς γίνεται να μην είναι στον ίδιο χώρο, αλλά το πουλί θα μπορεί να βλέπει την γάτα; 🙄

Όπως και να έχει το ιδανικότερο είναι η γάτα να είναι σε διαφορετικό δωμάτιο... μπορεί να κάνει απόπειρες να του επιτεθεί και να στρεσάρεται το πουλί.
 
Πώς γίνεται να μην είναι στον ίδιο χώρο, αλλά το πουλί θα μπορεί να βλέπει την γάτα; 🙄

Το δωμάτιο μου συνορεύει με ακάλυπτο χώρο. Έχω μπαλκονόπορτες που οδηγούν σε υπαίθριο χώρο με γλάστρες, ψιλοϋγρασία και το θετικό είναι ότι δεν το βλέπει ποτέ ο ήλιος και γι αυτό θα την βγάζει δροσερά ο νέος συγκάτοικος (cockatiel). Έχω έναν γάτο τον Ηρακλή που ταϊζω (αδέσποτος) και έρχεται συχνά-πυκνά στην πόρτα και παρακαλά για φαί. Μπορεί να έχω ανοιχτές τις μπαλκονόπορτες αλλά ο γάτος δεν μπορεί να μπεί στο δωμάτιο λόγω σίτας όμως ο παπαγάλος θα τον βλέπει κ ακούει γιατί θα είναι σε απόσταση 2 μέτρων μεταξύ τους!
Πως λες να τον ονομάσω; Τον έκοψα για αρσενικό, μπορείς να δείς την φωτό και να βοηθήσεις τι είναι;
 
Αφού θα είναι σε απόσταση ok.

Τον έκοψα για αρσενικό, μπορείς να δείς την φωτό και να βοηθήσεις τι είναι;

Σ' αυτό το θέμα δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω, δεν έχω ιδέα.

Πως λες να τον ονομάσω;

Ας σιγουρετούμε για το φύλο και το βρίσκουμε το όνομα. :D
 
αν το κοκατιλ ειναι πανω απο 1 ετους ειναι θηλυκο... Αν ομως ειναι ακομα μηνων τοτε ισως ειναι και αρσενικο... φοραει δαχτυλιδι;αν ναι δεν τι χρονολογια γραφει...
 
Kαταρχήν καλορίζηκο!
Τώρα όσον αναφορα το φύλο του παπαγάλου συνφωνώ με τον Άγγελο... Όταν το πάρεις σπίτι καλό θα ήταν τις πρώτες μέρες να μήν το πλισιάζεις πολύ γιατί θα φοβάτε,θα το πλισιάζεις ύστερα με ύσιχα λόγια μέχρι να φτάσεις στο κλουβί,έπειτα συναίχησε να του μιλάς... Πρως το παρών αυτά για το πώς να το πλισιάσεις...
 
Καταρχην μπραβο σου που ενημερωνεσαι πριν προβεις στην αγορα του κοκατιλ σου
Με αυτην την κινηση ενδεχεται αρμονικη συμβιωση και για τους δυο σας 🙂
Ομως θελω να κανω μια παρατηρηση..
Η φωτο που μας δειχνεις ειναι τραβηγμενη απο το μαγαζι ετσι;
Το πουλακι το βλεπω λιγο νωχελικο...Αυτο βεβαια μπορει να σημαινει οτι ηταν η ωρα της σιεστας του..
Αλλα..
Ειναι εξημερωμενο; Αν ναι τοτε ειναι φυσιολογικα ηρεμο την ωρα της φωτογραφησης!
Αφιερωσε χρονο να πας στο μαγαζι και να κατσεις σε αρκετη αποσταση απο το κλουβι του και να το παρατηρησεις..
Ειναι ζωηρο;
Τρωει και πινει με ορεξη;
Οι κουτσουλιες του βγαινουν με ευκολια;Ειναι φυσιολογικες;
Αντιδραει στα ερεθισματα του περιβαλλοντος;Ηχοι, ανθρωπνες παρουσιες κλπ.;
Ενα κοκατιλ τοσο μικρο σε ηλικια για να ξερεις ειναι μες στην ενεργεια...
Προσεξε τα αυτα που σου ειπα και ενημερωσε μας. 🙂
Αν παρελειψα κατι θα με συμπληρωσουν και οι υπολοιποι...
 
πρωτα πρωτα να σου ειναι υγιες γιατι ειναι και ομορφο 😉ξερω εχεις πολλες αποριες τωρα που τον εχεις καινουριο αλλα ετσι ειμουν και εγω και παντα θα εχω γιατι δεν ειμαι κοκοτιλ να τα ξερω ολλα😎 τωρα για τις αποριες θα σου απαντησω απο προσοπικης πειρας το δικο μου το κοκοτιλ εγω το αφησα καιρο μεσα στο δωματιο μου στην αρχη κοπαναγε πανω σε τοιχους στο φωτιστηκο κ. Τ.λ😛 αλλα μετα το εμαθε και ειχε την θεση του στο κουρτινοξυλο του αρεσει να ειναι ψυλα:Dοσο για τα παιχνιδια μην ανυσιχεις δεν θα καταπιει τιποτα αλλα χρειαζεται οπωσδηποτε ενα καθρεφτακι και οταν τον εχεις εξω μην τον αφηνεισ στον ηλιο. Για το αρωμα νομιζω δεν εχει προβλημα για τσιγαρο δεν ξερω και μην ξεχνας ειναι πανεξυμνο αρα πρεπει να του μηλας καταλαβαινει απλως δεν μπορει να σου απαντησει! Δεν ειμαι συγουρος αμα το κοκοτιλ ταιριαξει γιατι εχει τις δυκες του συνηθειες και ισως ενοχλειται καλυτερα να του παρεις μια συντροφο
 
αλλα χρειαζεται οπωσδηποτε ενα καθρεφτακι

Θα διαφωνησω, ισα ισα δεν χρειαζεται καθολου το καθρεφτακι γιατι δεν καταλαβαινει οτι σε αυτο βλεπει το ειδωλο του αλλα ενα ταιρι κ μετα θα προσπαθει να το ταισει

Κ τα αρωματα κ το τσιγαρο βλαπτουν, τα πουλια εχουν ευαισθητο αναπνευστικο συστημα!
 
Καταρχην μπραβο σου που ενημερωνεσαι πριν προβεις στην αγορα του κοκατιλ σου
Με αυτην την κινηση ενδεχεται αρμονικη συμβιωση και για τους δυο σας 🙂
Ομως θελω να κανω μια παρατηρηση..
Η φωτο που μας δειχνεις ειναι τραβηγμενη απο το μαγαζι ετσι;
Το πουλακι το βλεπω λιγο νωχελικο...Αυτο βεβαια μπορει να σημαινει οτι ηταν η ωρα της σιεστας του..
Αλλα..
Ειναι εξημερωμενο; Αν ναι τοτε ειναι φυσιολογικα ηρεμο την ωρα της φωτογραφησης!
Αφιερωσε χρονο να πας στο μαγαζι και να κατσεις σε αρκετη αποσταση απο το κλουβι του και να το παρατηρησεις..
Ειναι ζωηρο;
Τρωει και πινει με ορεξη;
Οι κουτσουλιες του βγαινουν με ευκολια;Ειναι φυσιολογικες;
Αντιδραει στα ερεθισματα του περιβαλλοντος;Ηχοι, ανθρωπνες παρουσιες κλπ.;
Ενα κοκατιλ τοσο μικρο σε ηλικια για να ξερεις ειναι μες στην ενεργεια...
Προσεξε τα αυτα που σου ειπα και ενημερωσε μας. 🙂
Αν παρελειψα κατι θα με συμπληρωσουν και οι υπολοιποι...

Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Την ψάχνω όσο μπορώ γιατί τα αγαπώ όλα τα ζώα κ θέλω να τα προσέχω όσο καλύτερα γίνεται όταν αναλαμβάνω την φροντίδα τους. Σχετικά με το cockatiel τώρα που επέλεξα, είναι σε μικρό πετ σοπ σε στενάχωρο κλουβί μαζί με ένα λευκό (πιθανά θυληκό) και όσες φορές πήγα αυτό ήταν και το πιό ενεργητικό. Σφυρούσε, σκαρφάλωνε στα κάγκελα, αυτά. Ο πετ-σοπ-άς λέει οτι είναι μόνο 6 μηνών κ γι αυτό θα μπορέσω να το εξημερώσω σχετ. Εύκολα. Δεν είναι πάντως ταϊσμένο στο χέρι!Η ώρα που τράβηξα την φωτό ήταν μεσημβρινή και δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο κ έτυχε να είναι νωχελικό εκείνη την στιγμή. Η αλήθεια είναι ότι πιο πολύ το πτέρωμα του με παραξενεύει παρά η ενεργητικότητα του. Δείχνει κάπως "ατημέλητο". Τα άκρα της ουράς σα να έχουν τριφτεί (ίσως επειδή βρίσκουν στο κλουβί) και δεν έχει γυαλάδα γενικώς.
Θα ξαναπεράσω να το παρατηρήσω πολύ περισσότερο και αν μπορείς να μου πείς και άλλα μυστικά πριν την αγορά, πολύ ευχαρίστως για μην κάνω βιαστική κ λάθος αγορά.
 
Γειά σας,

Έκλεισα cockatiel και κλουβί όπου θα τα έχω σπίτι σε 10 μέρες περίπου. Επισυνάπτω φωτό να το δείτε και να μου πείτε την γνώμη σας, εγώ πάντως το είδα ζωηρό αν και με ταίρι στο ίδιο κλουβί(σκαρφάλωνε κ σιγόσφυρούσε). Πιστεύω ότι είναι αρσενικό.
Το κλουβί που παρήγγειλα είναι επιχρυσωμένο,διαστάσεων 45,5 Χ 45,5 Χ 80 και νομίζω είναι αρκετά καλό για cockatiel...
Επειδή στις υπόλοιπες απορίες σου με κάλυψαν οι υπόλοιποι, θα συμπληρώσω μόνο για την παραπάνω λεπτομέρεια... Σύμφωνα με τον δικό μας κτηνίατρο, τα χρυσά κλουβιά δεν είναι ότι καλύτερο για τους παπαγάλους (αν και πολύ εμφανίσιμα) για δύο λόγους:
1) Οι παπαγάλοι έχουν συνήθεια να δαγκώνουν τα κάγκελα του κλουβιού και πολλές φορές να μασούν, ακόμη και να τρώνε τα κομματάκια που αφαιρούν. Η χρυσή μπογιά μπορεί ακόμη και να τα σκοτώσει, γιατί είναι τοξική, και
2) Όταν το κλουβί είναι σε εξωτερικό χώρο, αντανακλάται το φως του ήλιου στη μπογιά, με αποτέλεσμα βλάβη-ίσως και τύφλωση με το πέρας του χρόνου- του πουλιού.
Φιλική συμβουλή, αν μπορείς να αλλάξεις την παραγγελία πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο για την υγεία του νέου μικρού σου φίλου!
 
Δυστυχώς Λευτέρη είναι κάπως αργά για αλλάγη τώρα! Υποτίθεται ότι το επέλλεξα για ποιοτικώς καλύτερο και όχι για εφέ μονάχα. Τώρα εάν δω να το μετατρέπει σε ασημί και να αποκτά "χρυσό ράμφος" το cockatiel θα το αποσύρω. Όσον αφορά την αντανάκλαση,θα τοποθετώ το κλουβί σε ύψος και σημείο όπου δεν θα χτυπά ο ήλιος και στο δωμάτιο μου που θα είναι κυρίως δεν χτυπά ποτέ ήλιος (σκοτεινό-ακάλυπτος χώρος). Με το πουλί με προβλημάτισε η Φαμπιο!
 
Μην προβληματιζεσαι!
Απο τη στιγμη που ενημερωνεσαι πριν προβεις σε αγορα σιγουρα θα αποφυγεις λαθη που πολλοι εχουμε κανει απο αγνοια!
Δες κ εδω Απόκτηση νέων πουλιών
 
Καταρχην θα συμφωνησω με την Ανατολη για το καθρεφτακι!
Ουτε να το σκεφτεται κανενας! Το θεωρω εγκληματικο αξεσουαρ για την ψυχολογια των πουλιων..😱
Οσο για τα παιχνιδια αν ειναι επικινδυνα για κοιταξτε εδω https://community.petbirds.gr/threads/Ποιοι-κίνδυνοι-απειλούν-τους-παπαγάλους-μας.7942/
Για το φτερωμα που λες,το πιο πιθανο ειναι επειδη ειναι μικρο το κλουβι να χαλαει, αλλα κι απο την αλλη το φτερωμα "καθρεφτιζει"
την υγεια του πουλιου...Αλλα λογικα το κλουβι θα φταιει και να υποθεσω οτι δεν κανει μπανιο τωρα στο πετ κι ουτε ειναι λαμπικο το κλουβι.. Οποτε παιζουν κι αυτα το ρολο τους..
Να κοιταξεις την αναπνοη του να μην κανει κανα θορυβο,τα ρουθουνια, το στομα και κατω απο την ουρα να μην εχει καμια εκρισση και τιποτα ξεραμενο..
Και γενικα να εχει πολυ ζωντανια..
6 μηνων πρεπει να ειναι μες στην ζωηραδα..
Και μπορει λογω μεσημεριου να ειχε παρει κανα υπνακο γιατι τα κανουν αυτα. Οποτε πηγαινε για παρατηρηση καποια αλλη ωρα..
Απογευμα η και νωρις το πρωι που σπανια κοιμουνται για να δεις..
 
). Με το πουλί με προβλημάτισε η Φαμπιο!


Βαγγελη ελπιζω να μην το παιρνεις στραβα
Τα 2 πρωτα κοκατιλ που πηραμε, ενα εγω τον Ρουλη και ενα η αδερφη μου το οποιο την ταλαιπωρησε παρα πολυ με γιατρους φαρμακα και τελικα πεθανε...☹
Αν τα ξεραμε αυτα τοτε δεν θα τα ειχαμε τραβηξει αυτα που τραβηξαμε..
Οσο σκεφτομαι τωρα την κατασταση του πουλιου την μερα που το αγορασαμε, ανατριχιαζω γιατι με αυτα που εχω μαθει ηταν μια λαθος αγορα...
Και γι αυτο θελω να σε προστατεψω, οχι μονο εγω ολα τα παιδια του φορουμ;)
 
Συμφωνώ και σας ευχαριστώ όλους-ες. Η αλήθεια είναι ότι όταν θέλω κάτι θολώνω και βιάζομαι να το αποκτήσω και μετά λέω, μπορούσα να περιμένω, να ψαχτώ λίγο παραπάνω. Τώρα δεν έχω και επιλογές! Το κλουβί το παρήγγειλα ήδη απο το πετ σοπ της γειτονιάς (κυριολεκτικά όμως!Φιλικές σχέσεις με τον ιδιοκτήτη.) και στα άλλα πετ σοπ της Καβάλας δεν βρήκα καλύτερα cockatiel! Τι γίνεται; Μήπως δεν είναι η εποχή τους ή έτυχε; Το κλουβί όπως και να έχει θα το πάρω,το cockatiel όμως ίσως το ακυρώσω αν δω ότι δεν πληρεί τις προϋποθέσεις που πρέπει και να ψάξω σε γειτονικούς νομούς...
 
Γειά σας και πάλι,
Χθές κατά τις 18:00 πέρασα απο το pet shop "ΚΟΚΑΤΙΛ" στην Καβάλα να παρατηρήσω τα δύο κοκατίλ (φαίνονται απο την βιτρίνα),ένα λευκό και το γκρί που "έκλεισα". Διαπίστωσα ότι και τα δύο ήταν αρκετά ζωηρά. Σκαρφάλωναν στο κλουβί και κόβαν βόλτες στον πάτο του. Το λευκό έχει πιο γυαλιστερό πτέρωμα απο το γκρι και το μόνο ψιλοαρνητικό στο γκρι είναι το τελείωμα της ουράς του που δείχνει τριμμένο-ταλαιπωρημένο! Πάντως ήταν ζωηρά και κόβαν βόλτες στο κλουβί συνέχεια. Έχω τραβήξει βίντεο και φωτό,όποιος-α επιθυμεί μπορεί να μου στείλει το e-mail του-της για να μου πεί την γνώμη του-της.
Σας ευχαριστώ κ πάλι...
 
Το λευκό έχει πιο γυαλιστερό πτέρωμα απο το γκρι και το μόνο ψιλοαρνητικό στο γκρι είναι το τελείωμα της ουράς του που δείχνει τριμμένο-ταλαιπωρημένο!

Βαγγέλη το πιο πιαθανό είναι να ακουμπάει και να τρίβεται η ουρά του στα κάγκελα του κλουβιού επειδή οι πατήθρες δεν έχουν απόσταση απ' τα κάγκελα.

Πάντως για να δεις αν ένα πουλάκι είναι ζωηρό ή όχι δεν θα πρέπει να πας κοντά του για να το παρατηρήσεις, αλλά να έχεις μια άλφα απόσταση. Γιατί ακόμη και τα άρρωστα πουλιά θα κινηθούν και θα φαίνονται υγιή, αν τα πλησιάσουμε. Ενώ αν τα παρατηρούμε από απόσταση θα φανεί αν νοσούν ή όχι.

Έχω τραβήξει βίντεο και φωτό,όποιος-α επιθυμεί μπορεί να μου στείλει το e-mail του-της για να μου πεί την γνώμη του-της.

Μπορείς να τα ανεβάσεις σ' αυτό το thread, επιτρέπεται. Δεν είναι ανάγκη να το στείλεις μέσω mail σε όποιον ενδιαφέρεται. :)
 
Back
Top