Γενικά Cody, το νέο cockatiel της οικογένειας

IMG_20190715_084030-3000x2250-2250x1688.webp
Μια εβδομάδα μαζί πλέον τα κοκατιλακια
Στην αρχή τα κλουβιά ήταν ποιο μακριά και τώρα μπήκαν δίπλα δίπλα
Η Ρενέ χαρούμενη που είδε άλλο πουλάκι
Ο κύριος από την άλλη δεν τον ενδιαφέρει καν (στην αρχή φοβόταν και λίγο) πλέον είναι μια χαρά δίπλα δίπλα και όταν βγαίνει ο Κόντι πάει πάνω στο κλουβί της αν τον πάω απλώς δεν ασχολείται μαζί της
Πώς θα καταλάβω αν είναι έτοιμα να μπουν στο ίδιο κλουβί;
 
View attachment 65184
Μια εβδομάδα μαζί πλέον τα κοκατιλακια
Στην αρχή τα κλουβιά ήταν ποιο μακριά και τώρα μπήκαν δίπλα δίπλα
Η Ρενέ χαρούμενη που είδε άλλο πουλάκι
Ο κύριος από την άλλη δεν τον ενδιαφέρει καν (στην αρχή φοβόταν και λίγο) πλέον είναι μια χαρά δίπλα δίπλα και όταν βγαίνει ο Κόντι πάει πάνω στο κλουβί της αν τον πάω απλώς δεν ασχολείται μαζί της
Πώς θα καταλάβω αν είναι έτοιμα να μπουν στο ίδιο κλουβί;
Η μικρή βγαίνει έξω ή όχι; Αν βγαίνει, πρώτα για ένα διάστημα θα τα βγάζεις μαζί εξω. Εννοείται ότι θα είσαι πάντοτε κι εσύ εκει.
 
Η μικρή βγαίνει έξω ή όχι; Αν βγαίνει, πρώτα για ένα διάστημα θα τα βγάζεις μαζί εξω. Εννοείται ότι θα είσαι πάντοτε κι εσύ εκει.
Όχι η μικρή δεν βγαίνει για αυτό δε μπορώ να ξέρω:/
 
Όχι η μικρή δεν βγαίνει για αυτό δε μπορώ να ξέρω:/
Σε ποιο στάδιο βρίσκεστε με τη μικρή; Έχεις κάνει κάποια προσπάθεια να την εξημερώσεις; Αν βάλεις το χέρι σου στο κλουβί με λιχουδιές θα φάει;
 
Σε ποιο στάδιο βρίσκεστε με τη μικρή; Έχεις κάνει κάποια προσπάθεια να την εξημερώσεις; Αν βάλεις το χέρι σου στο κλουβί με λιχουδιές θα φάει;
Ναι αν της δώσω κεχρί θα έρθει να φάει αλλά αν δει το χέρι μόνο του θα κόψει πέρα
[automerge]1563271474[/automerge]
Επίσης τώρα έχω λίγο καιρό που λείπω απ' το σπίτι γιατί είμαι πρόσκοπος και είχα να προσέχω πιτσιρίκια και τώρα πήγα λίγες μέρες διακοπές οπότε τα φροντίζουν οι δικοί μου
 
Επειδή το έζησα με τα παρροτλετακια μου θα σου πρότεινα να συνεχίσεις έτσι και όταν επιστρέψεις να κάνεις ακόμη μια προσπάθεια να πλησιάσεις τη μικρή, να σε θυμηθεί λίγο ουσιαστικά, και μετά να γίνει η προσέγγιση έξω. Είναι μια καλή ευκαιρία να εξημερωθεί πολύ πολύ γρήγορα και το κοριτσάκι σου.
 
Επειδή το έζησα με τα παρροτλετακια μου θα σου πρότεινα να συνεχίσεις έτσι και όταν επιστρέψεις να κάνεις ακόμη μια προσπάθεια να πλησιάσεις τη μικρή, να σε θυμηθεί λίγο ουσιαστικά, και μετά να γίνει η προσέγγιση έξω. Είναι μια καλή ευκαιρία να εξημερωθεί πολύ πολύ γρήγορα και το κοριτσάκι σου.
Ωραία λίγες μέρες θα προσπαθήσω μαζί της ενώ έχω και τον μικρό έξω αλλά πώς θα καταφέρω να την βγάλω έξω;
 
Ωραία λίγες μέρες θα προσπαθήσω μαζί της ενώ έχω και τον μικρό έξω αλλά πώς θα καταφέρω να την βγάλω έξω;
Θα φτιάξεις έναν χώρο για παιχνίδι, εάν δεν έχεις ήδη. Για παράδειγμα κάποιο πάρκο πάνω σε ένα τραπέζι. Τις ημέρες που θα συνεχίσεις την προσπάθεια με τη μικρή, εφόσον βρίσκονται πια στο ίδιο δωμάτιο, θα την αφήνεις να σας βλέπει που θα παίζετε εκει με τον αρσενικό. Μετά από μερικές μέρες όσο θα παίζετε θα ανοίξεις την πόρτα της και όσο θα παίζεις με τον αρσενικό θα την φωνάζεις να έρθει. Αν δεν έρθει τις πρώτες μέρες δεν πειράζει. Καποια στιγμη θα ερθει.

Θα σε συμβουλευα αυτές τις μέρες που θα βάζεις το χέρι σου στο κλουβί της μικρής, ο αρσενικός να μην είναι ελεύθερος γιατί μπορεί να πετάξει απότομα ή να έρθει προς το μέρος σας και να τρομάξει η μικρή και να σας γυρίσει αυτό πίσω.
 
Θα φτιάξεις έναν χώρο για παιχνίδι, εάν δεν έχεις ήδη. Για παράδειγμα κάποιο πάρκο πάνω σε ένα τραπέζι. Τις ημέρες που θα συνεχίσεις την προσπάθεια με τη μικρή, εφόσον βρίσκονται πια στο ίδιο δωμάτιο, θα την αφήνεις να σας βλέπει που θα παίζετε εκει με τον αρσενικό. Μετά από μερικές μέρες όσο θα παίζετε θα ανοίξεις την πόρτα της και όσο θα παίζεις με τον αρσενικό θα την φωνάζεις να έρθει. Αν δεν έρθει τις πρώτες μέρες δεν πειράζει. Καποια στιγμη θα ερθει.

Θα σε συμβουλευα αυτές τις μέρες που θα βάζεις το χέρι σου στο κλουβί της μικρής, ο αρσενικός να μην είναι ελεύθερος γιατί μπορεί να πετάξει απότομα ή να έρθει προς το μέρος σας και να τρομάξει η μικρή και να σας γυρίσει αυτό πίσω.
Κατάλαβα θα το δοκιμάσω ευχαριστώ πολύ!
 
IMG_20190723_162055-1500x2000.webpIMG_20190723_161934-2250x3000.webpIMG_20190723_162526-3000x2250.webp
Σήμερα άνοιξα την πόρτα της Ρενέ και έβγαλα τον Κόντι έξω και τον πήγα κοντά και δεν τον ενοχλούσε καθόλου ήταν πολύ κομπλέ και μετά μόλις τον πήρα πιο μακριά η Ρενέ πήδηξε έξω και άρχισε να πετάει τώρα είναι στο πάτωμα και δε ξέρω τι να κάνω επίσης από ότι φαίνεται θέλει πολύ να είναι με τον Κόντι. Τώρα τι κάνω την βάζω μέσα και βάζω και τον Κόντι στο ίδιο κλουβι;
[automerge]1563889252[/automerge]
IMG_20190723_163850-2000x1500.webp
Τι κάνω τώρα τα αφήνω εκεί;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι αυτός είναι ο στόχος μου και όντως συνυπάρχουν αρμονικά. Δεν έχουν βέβαια πολλά πάρε δώσε. Η Ρενέ βέβαια η θηλυκιά τον θέλει πολύ και πάει από πίσω του αυτός βέβαια όταν πλησίασε πολύ και τον άγγιξε άνοιξε προειδοποιητικά το στόμα αλλά δε την πειραξε γενικά καθόλου και τόση ώρα δίπλα δίπλα καθόταν
[automerge]1563894497[/automerge]
Δοκίμασα να τα βάλω μαζί αλλά η Ρενέ πήγε να τον τσιμπήσει και τον έβγαλα μάλλον δε θέλει ξένο στο κλουβί της..
 
Τελευταία επεξεργασία:
"Μικροσυμπλοκες" θα υπαρξουν μεχρι να βρουν τις ισσοροπιες τους στο ιδιο κλουβακι
Άρα να τα βάλω μαζί προτείνεις;
Αλλά τώρα θα φύγω απ' το σπίτι μήπως είναι καλύτερα να τα βάλω αύριο για να τα παρακολουθώ;
 
Επίσης σκέφτηκα να τους αλλάξω κλουβιά για 2-3 μέρες για να μην υπάρχει το θέμα της κυριαρχίας στέκει αυτό;

Αυτο θα μας το πει ο @zack27 κατα ποσο θα μπορουσε να βοηθησει
 
Εγω θα ελεγα να ατα βγαζεις καποιες φορες μαζι να γνωριστουν παπαραπανω και επειτα τα βαζεις στο ιδιο κλουβι! Μικρο καυγαδακια πιθανον να υπαρξουν, ποιο θα κατσει σε αυτη τη πατηθρα κτλ! το ιδανικο παντα ειναι να μπαινουν και τα δυο σε ενα νεο κλουβι για αυτα! Δεν ειναι παντα εφικτο αυτο, οποτε θα εκανα αυτο που σου ειπα κ μετα μαζι στο ιδιο κλουβι με παρακολουθηση!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η γνώμη μου είναι να μην βάλεις τα πουλιά μαζί ακόμα, το βρίσκω πολύ νωρίς.
Η διαγωγή που έχουν εκτός κλουβιού = σε ουδέτερο έδαφος, δεν έχει σχέση με όταν μπουν σε συγκεκριμένο χώρο ώστε να συζήσουν.
Οπωσδήποτε ''ξεβόλεψε τους'' ώστε να μη νιώθει κάποιος κυρίαρχος κάποιου συγκεκριμένου κλουβιού και σίγουρα όταν αποφασίσεις να τους βάλεις μαζί ανακαίνισε και άλλαξε τη διαρρύθμιση ώστε να γίνουν όλα άγνωστα και για τους δυο...
 
Back
Top