Φροντίδα Να αγοράσω προστατευτικό κλουβί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kejsi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@MARY58 Σύμφωνο στο πρώτο σκέλος. Αλλά η εμπειρία μου, σέ αυτό το θέμα είναι άλλη λύση. Έχω καναρίνια δύο χρόνια, που δεν έχουν ανοίξει τό στόμα τους ακόμη από το σοκ. Θα μου πεις τώρα, τουλάχιστον ζούνε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Θα μου πεις τώρα, τουλάχιστον ζούνε.
Ακριβώς. Να τα χαίρεσαι γιατί είναι αξιολάτρευτα πλασματάκια που συγκινούν με την εμπιστοσύνη που δείχνουν, είτε τραγουδούν είτε όχι. Κ ο Σοφοκλής μου ( το καναρίνι μου) αν δεν έβγαζε μιλιά δεν θα τον φρόντιζα ή αγαπούσα λιγότερο. Ίσα ίσα, εάν παίρναγε τέτοια λαχτάρα κ δεν μπορούσε να ξανατραγουδήσει, θα τον φρόντιζα κ θα τον αγαπούσα ακόμα περισσότερο. Μπορεί να ακούγεται μελό, αλλά σου μιλάω με απόλυτη ειλικρίνεια.
Ειδικά τώρα που κ τα αρπακτικά έχουν τα δικά τους μικρά κ αναζητούν τροφή, πρέπει να είμαστε σε επιφυλακή όταν το καναρίνι μας είναι στο μπαλκόνι. Υπάρχουν ιστορίες στο φόρουμ που το κακό έγινε μέσα σε ελάχιστα λεπτά. Το καναρίνι του θεματοδότη ήταν (κ πάντα να είναι) τυχερό.
 
Δεν ξέρω πως να το θέσω, αλλά η αγορά προστατευτικού (ή η κατασκευή του) κοστίζει. Και το κλουβί είναι πάρα πολύ μικρό. Υπάρχουν κλουβιά φθηνά και πιο άνετα στα 25-30 ευρώ και το προστατευτικό ενδεχομένως να έχει παραπλήσια τιμή.
 
Οικονομική χώρου έχω
Ξεκίνα με το προστατευτικό που είναι απαραίτητο. Αν θες μικρό προστατευτικό για το κλουβί που έχεις τώρα, θα κοστίσει 20 ευρώ. Αν θες μεγαλύτερο προστατευτικό (για το ενδεχόμενο να αλλάξεις κλουβί αργότερα) θα κοστίσει 40 ευρώ. Όσον αφορά το κλουβί μπορείς να δοκιμάσεις στο sub-forum των αγγελιών στο site.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Υπάρχει Ζευγαρώστρα 60 ρα με αποσπώμενη σχάρα κ συρτάρι στα 27 ευρώ. Κ πιο οικονομικά μικρότερα κλουβιά. Το μεγάλο προστατευτικό κλουβιού στην ίδια τιμή των 27 ευρώ. Κ τα δύο τα βρήκα με ένα πρόχειρο γκουγκλαρισμα στον καναρινοκοσμο αλλά χρειάζεται επικοινωνία για το αν είναι πράγματι διαθέσιμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σας ευχαριστω όλλους για τις συμβουλές
Αποφάσισα να αγορασω μεταχειρισμένο κλουβάκι 60 το βρηκα σε πολυ καλή τιμη
Και να φτιάξω μονη μ με κουνελοσυρμα προστατευτικό για το κλουβί
 
Μήπως το μεταχειρισμένο κλουβί το έχεις φωτο να το ανεβάσεις να το δούμε; Ποια η τιμή του;
Όπως και να έχει το ζήτημα, κάθε κλουβί που αγοράζεται από πετσοπ και επίσης τα μεταχειρισμένα, θα πρέπει να υπόκεινται σε ενδελεχές καθάρισμα και απολύμανση πριν τη μεταφορά του πουλιού μας σε αυτό. Καλό απολυμαντικό είναι η χλωρίνη σε διάλυμα 1/10 δλδ 1 μέρος χλωρίνη και 9 μέρη νερό. Ένα ψέκασμα σε όλα τα σημεία του κλουβιού και παραμονή περίπου 10 λεπτών με το υγρό αρκεί. Έπειτα ένα καλό σαπούνισμα και στον ήλιο να στεγνώσει και να φύγει η μυρωδιά της χλωρίνης.
 
Μήπως το μεταχειρισμένο κλουβί το έχεις φωτο να το ανεβάσεις να το δούμε; Ποια η τιμή του;
Όπως και να έχει το ζήτημα, κάθε κλουβί που αγοράζεται από πετσοπ και επίσης τα μεταχειρισμένα, θα πρέπει να υπόκεινται σε ενδελεχές καθάρισμα και απολύμανση πριν τη μεταφορά του πουλιού μας σε αυτό. Καλό απολυμαντικό είναι η χλωρίνη σε διάλυμα 1/10 δλδ 1 μέρος χλωρίνη και 9 μέρη νερό. Ένα ψέκασμα σε όλα τα σημεία του κλουβιού και παραμονή περίπου 10 λεπτών με το υγρό αρκεί. Έπειτα ένα καλό σαπούνισμα και στον ήλιο να στεγνώσει και να φύγει η μυρωδιά της χλωρίνης.
15 € το βρηκα 60 φυσικα και θα το πλύνω καλά με χλωρίνη και νεροIMG_7268.jpg
 
@Kejsi
Είχα δει τον γείτονα μου που έχει πουλιά και είχε βάλει αυτά τα πλαστικά απωθητικά με ακίδες. Είναι στα 25 cm και είναι ελαστικά και προσαρμόζονται εύκολα στα κάγκελα του κλουβιού. Δεν ξέρω ειλικρινά αν θα λειτουργήσουν, αν και έχω δει στην γειτονιά μου να κυκλοφορεί κιρκινέζι, κοράκι, καρακάξα. Μέχρι στιγμής όλα βαίνουν καλώς. Αυτά περισσότερο προορίζονται για απωθητικά περιστεριών.

Έχω την αίσθηση και το ελπίζω να αποτρέψουν προσπάθεια κάποιου αρπακτικού από το να πλησιάσουν κοντά στα κλουβιά, διότι τα αρπακτικά έχουν εξαιρετική όραση και θα έλεγα και ευφυΐα. Νομίζω το ζητούμενο πρωτίστως είναι αυτό, διότι αν ζυγώσει με την ορμή που εφορμά το αρπακτικό μπορεί να μένει και από λαχτάρα. Επίσης τα κλουβιά περιμετρικά τα έχω καλυμμένα με διαφανές γαλακτερό και έτσι πρόσβαση είναι εφικτή μόνο από μπροστά. Και πάλι επισημαίνω ότι δεν εγγυούμαι αν θα δουλέψει αποτρεπτικά. Καταθέτω αυτή την ιδέα με αφορμή το θέμα που έχετε ανοίξει και ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Υ.ΓΤα αγόρασα από τα Jumbo στην τιμή 1,49euro.
 

Συνημμένα

  • Απωθητικό Πτηνών ακίδες πλαστικό  25cm_  013.webp
    Απωθητικό Πτηνών ακίδες πλαστικό 25cm_ 013.webp
    208,7 KB · Προβολές: 21
  • Απωθητικό Πτηνών ακίδες πλαστικό  25cm_ 009.webp
    Απωθητικό Πτηνών ακίδες πλαστικό 25cm_ 009.webp
    212,7 KB · Προβολές: 21
  • Απωθητικό Πτηνών ακίδες πλαστικό  25cm_ 023.webp
    Απωθητικό Πτηνών ακίδες πλαστικό 25cm_ 023.webp
    158,6 KB · Προβολές: 22
  • Απωθητικό Πτηνών Πλαστικό Διάφανο 25cm_ 001.webp
    Απωθητικό Πτηνών Πλαστικό Διάφανο 25cm_ 001.webp
    111,3 KB · Προβολές: 22
  • Απωθητικό Πτηνών Πλαστικό Διάφανο 25cm_ 003.webp
    Απωθητικό Πτηνών Πλαστικό Διάφανο 25cm_ 003.webp
    74,3 KB · Προβολές: 22
@Kejsi
Είχα δει τον γείτονα μου που έχει πουλιά και είχε βάλει αυτά τα πλαστικά απωθητικά με ακίδες. Είναι στα 25 cm και είναι ελαστικά και προσαρμόζονται εύκολα στα κάγκελα του κλουβιού. Δεν ξέρω ειλικρινά αν θα λειτουργήσουν, αν και έχω δει στην γειτονιά μου να κυκλοφορεί κιρκινέζι, κοράκι, καρακάξα. Μέχρι στιγμής όλα βαίνουν καλώς. Αυτά περισσότερο προορίζονται για απωθητικά περιστεριών.

Έχω την αίσθηση και το ελπίζω να αποτρέψουν προσπάθεια κάποιου αρπακτικού από το να πλησιάσουν κοντά στα κλουβιά, διότι τα αρπακτικά έχουν εξαιρετική όραση και θα έλεγα και ευφυΐα. Νομίζω το ζητούμενο πρωτίστως είναι αυτό, διότι αν ζυγώσει με την ορμή που εφορμά το αρπακτικό μπορεί να μένει και από λαχτάρα. Επίσης τα κλουβιά περιμετρικά τα έχω καλυμμένα με διαφανές γαλακτερό και έτσι πρόσβαση είναι εφικτή μόνο από μπροστά. Και πάλι επισημαίνω ότι δεν εγγυούμαι αν θα δουλέψει αποτρεπτικά. Καταθέτω αυτή την ιδέα με αφορμή το θέμα που έχετε ανοίξει και ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Υ.ΓΤα αγόρασα από τα Jumbo στην τιμή 1,49euro.
Τελεια ιδέα σε ευχαριστω πολυυυυ
 
Τελεια ιδέα σε ευχαριστω πολυυυυ
@Kejsi , δεν μου φαίνεται και τόσο αποτελεσματική αυτή η λύση των ακίδων, ειδικά για αρπακτικό πτηνό που ψάχνει να βρει τροφή. Δεν το στηρίζω κάπου αυτό που λέω, αλλά ειλικρινά έχω την αίσθηση ότι δεν θα το εμποδίσουν οι ακίδες να επιτεθεί. Ειδικά αν είναι εύκαμπτες, και δεν περιβάλλουν όλο το κλουβί. Αν πάλι οι ακίδες είναι αιχμηρές, τότε ενδεχομένως να πληγώσουν τον επιτιθέμενο, κάτι που επίσης θα πρέπει να το σκεφτείς, εφόσον υπάρχει τρόπος να προστατεύσεις το πτηνό σου, χωρίς να προκαλέσεις βλάβη σε ένα άλλο πουλί, που δεν κάνει τίποτε άλλο, παρά ψάχνει να τραφεί.
 
@ianos υποθέτω ότι η λύση βασίστηκε στην εξυπνάδα τους να το δουν κ έτσι να μην επιτεθούν. Όμως έχεις δίκιο υπάρχει πάντα η απελπισία ανεύρεσης τροφής. Για μένα κύριο μειονέκτημα είναι ότι μένουν απροστάτευτα σημεια στο κλουβί κ μπορεί με την εξυπνάδα που έχουν να θεωρήσουν ότι θα αποφύγουν τις ακίδες κ έτσι να επιχειρήσουν να επιτεθούν. Υπάρχει αρκετό ποσοστό που παίζει με τις πιθανότητες.
@kasapidis giorgos Γιώργο μήπως θα μπορούσε να μπει μια πόρτα με συρμάτινη σίτα; Υγ. Κουκλάκια κ πολύ περιποιημένα τα έχεις. Αλλά που είναι ο Γκρέι;
 
Εύλογες απορίες οι οποίες διακατέχουν κι εμένα, και όπως ανέφερα δεν γνωρίζω αν είναι αποτελεσματικά τα απωθητικά πτηνών. Φυσικά ο χρόνος θα δείξει, αλλά όπως επίσης ποια πρακτική και ανάγκη βολεύει στον καθένα.

Επειδή αναφέρθηκε ότι υπάρχει ενδεχόμενο να τραυματιστεί το επιτιθέμενο αρπακτικό, δεν νομίζω ότι οι ελαστικές πλαστικές ακίδες μπορούν να τραυματίσουν. Επίσης η πρόσβαση είναι μόνο από την μπροστινή πλευρά του κλουβιού, διότι περιμετρικά προστατεύει το διπλό γαλακτερό νάιλον. Είναι από τετράγωνο τραπεζομάντηλο που πουλάνε στα είδη οικιακής χρήσης, το κόβω στην διάσταση που βολεύει διπλό, και το πιάνω με συρραπτικό.

@MARY58 Μαρία ο αγαπημένος Gray δόθηκε σε γνωστό, όπως και τα υπόλοιπα καναρίνια που είχα, με βαριά καρδιά αλήθεια, αλλά ήθελα να ασχοληθώ αποκλειστικά με καναρίνια harz & malinois. Ήδη έχω 10 καναρινάκια μικρά, και προλαβαίνω μία γέννα ακόμη. Όλα μου τα πουλιά πήγαν σε "καλά σπίτια" και είναι ευτυχισμένα! Να είσαι καλά εσύ και ο αγαπημένος σου Σοφοκλής!!
 
Γεια σας
Μετά από μια απρόσμενη επίθεση από αρπακτικό έψαξα και είδα ότι υπάρχουν προστατευτικά κλουβια
Εξοικειώθηκα και βλεπω ότι εδώ οι περισσότεροι λενε ότι δεν είναι καθολου προστατευτικά
Σκευτομουν να αγορασω τι να κανω λέτε;
Γιατί δεν είναι καθόλου προστατευτικα?
 
Γιατί δεν είναι καθόλου προστατευτικα?
Μια χαρά προστατευτικά είναι, αρκεί να τηρούνται μερικά στοιχειώδη πράγματα, όπως να υπάρχει μίνιμουμ απόσταση προστατευτικού-κλουβιού, από κάθε πλευρά τα 10 εκατοστά, να είναι γερά στερεωμένο, να μπορεί να αφαιρείται εύκολα κλπ
 
Back
Top