Γενικά Να αγορασω λαβμπερτ ή κοκατιλ;

herodotos

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαϊ 2009
Μηνύματα
153
Πόλη
Λευκωσία
γεια σασ παιδια σε λιγεσ μερεσ ειναι τα γενεθλια μου και σκεφτομαι αν θα παρω ενα ζευγαρι Lovebird ή cockatiel.λίγη βοήθεια παρακαλώ 😛
 
Aυτο εξαρταται απο εσενα. Δικο σου γουστο ειναι, δεν εχεις ομως ενα κοκατιλ αν θυμαμαι καλα;
 
Αν θες αγορασε ταιρι στο κοκατιλ σου.Αυτο που εχει ηδη ειναι αρσενικο η θηλυκο;Θα τους παρεις καινουργια κλουβια ε; Μην τα βαλεις ολα μαζι..
 
θα δωσω το κοκατιλ στον ξαδερφο μου γιατι αυοτσ ασχολειται μονο με κοκατιλ
 
Εσυ δεν ασχολησαι με κοκατιλ?Απο αυτα που λες μαλλον οχι. Οποτε παρε Lovebird.
 
πωσ όμωσ ξεχωριζει το αρσενικο απο το θηλυκο;

Δεν τα ξεχωριζεις.Αλλα για να χεις πιο πολλες πιθανοτητες να πιασεις ζευγαρι κοιταξε που τα χουν.Αν εχουν καμια 10ρια μεσα σ ενα κλουβι δυσκολο να βρεις ζευγαρι. Ενω αν τα χουν ανα 2 το πιθανοτερο ειναι οτι θα ναι ζευγαρι. 😉
 
Αυτο που λες με τα χωρισματα μου φαινεται καλο μεγεθος(εχω δει τετοια).Βεβαια εξαρταται κι απο εσενα. Εγω τους εχω παρει ενα αρκετα μεγαλο, να χωρανε κι αλλα δυο ζευγαρια να σου δωσω να καταλαβεις!
 
το κλουβι ειναι υψος 1.60 μ νομιζω πωσ αν το χωρισω στη μεση θα είναι αρκετό να βάω ένα ζευγάρι λαβμπερτ στο πάνω μερος και ένα ζευγαρι μπάτζι στο κατω. Ε?τι λετε;
 
Δεν τα ξεχωριζεις.Αλλα για να χεις πιο πολλες πιθανοτητες να πιασεις ζευγαρι κοιταξε που τα χουν.Αν εχουν καμια 10ρια μεσα σ ενα κλουβι δυσκολο να βρεις ζευγαρι. Ενω αν τα χουν ανα 2 το πιθανοτερο ειναι οτι θα ναι ζευγαρι. 😉
Τα Lovebird για να ξεχωρισεις το φύλο τους θα πιασεις κατω το πουλακι τους με το δαχτυλο αν ειναι δυο κοκκαλακια ανοιχτα δηλαδη αν εχουν κενο ειναι θηλυκα αν εχει ενα κοκκαλο χωρις ανοιγμα ειναι αρσενικο!
 
το κλουβι ειναι υψος 1.60 μ νομιζω πωσ αν το χωρισω στη μεση θα είναι αρκετό να βάω ένα ζευγάρι λαβμπερτ στο πάνω μερος και ένα ζευγαρι μπάτζι στο κατω. Ε?τι λετε;

Καλο μου ακουγεται.Αμα θες βαλε και μια φοτο του κλουβιου να σιγουρευτουμε!
 
Συμφωνα με αυτο που λες Βικτωρια εχεις δικιο.Αλλα κατι τετοιο μπορει να κανει μονο καποιος εμπειρος γιατι ειναι πολυ μικρη η διαφορα. Επισης δεν νομιζω πως θα αφησουν στο πετ σοπ καποιον να πιασει τα πουλια(εννοω παπαγαλακια) και να τα ελεγξει!
 
Συμφωνα με αυτο που λες Βικτωρια εχεις δικιο.Αλλα κατι τετοιο μπορει να κανει μονο καποιος εμπειρος γιατι ειναι πολυ μικρη η διαφορα. Επισης δεν νομιζω πως θα αφησουν στο πετ σοπ καποιον να πιασει τα πουλια(εννοω παπαγαλακια) και να τα ελεγξει!
Δεν θα τα πιασω εγω, ο πωλητης ή αυτος που εχει το pet shop ειναι "υποχρεωμενος"να ξερει αν ειναι θηλυκο η αρσενικο ή αμα δεν θυμαται πρεπει να το κανει και μαλιστα μπροστα μας. Πως θα γινει δηλαδη αμα θελω ενα θηλυκο Lovebird ή ενα αρσενικό?Στην τύχη θα το αγόρασω;
 
Δυστυχως ναι.Αυτο ειναι το μεγαλυτερο προβλημα ολων μας εδω μεσα. Πολλα μελη(οπως εχω διαβασει) εχουν αγορασει αλλα γενη και αλλα τους βγαινουν. Και να το ελεγξει,ξερεις αν γνωριζει αυτο που θα ελεγξει. Να πουλησουν θελουν οι περισσοτεροι. Πρεπει να ειναι εμπιστοσυνης. Τελος παντων επειδη ξεφυγαμε και λιγο απο το θεμα και τα πετ σοπ ειναι μεγαλη ιστορια καλυτερα να μην επεκταθει.
 
ΟΚ. ΕΧΩ ΌΜΩΣ ΑΚΌΜΑ ΜΙΑ ΑΠΟΡΊΑ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΚΟΚΑΤΙΛ ΜΕΣΑ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΩ ΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΛΑΒΜΠΕΡΤΣ?
 
Back
Top