Γενικά Να αγορασω λαβμπερτ ή κοκατιλ;

Το κλουβι εχει καλο μεγεθος αλλα εχει καποια αρνητικα.Απ οτι βλεπω δεν υπαρχει πατος. Οι κουτσουλιες δεν θα πεφτουν στα πουλια που ειναι απο κατω; Καραντινα πως θα εφαρμοσεις;
 
θα βαλω πατο εγω ξύλινο. Αφου ειπα και πριν θα φυγω το κοκατιλ και θα ειναι μισο πανω και μισο κατω
 
νομιζω το μεγεθος ειναι καλο γιατι πάνω θα βαλω μονο ενα ζευγαρι λαβμπερτ και κατω ενα ζευγαρι μπτζι. Νομιζω ειναι υπεραρετο για ενα ζευγάρι απο το καθενα
 
Καλυτερα θα ταν να βαλεις καποιο σιδερο για πατο. Με το ξυλο θα χεις προβλημα γιατι καθε φορα που θα καθαριζεις το ξυλο θα φουσκωνει και με τον καιρο θα σαπισει και θα χεις προβλημα με μυκητες.
 
Επισης δεν νομιζω πως θα αφησουν στο πετ σοπ καποιον να πιασει τα πουλια(εννοω παπαγαλακια) και να τα ελεγξει!


Να ξαναβγω λιγο εκτος θεματος μονο και μονο επειδη θελω να τονισω κατι πολυ σημαντικο και ελπιζω χρησιμο 😉
Εαν ειναι σωστος επαγγελματιας και θελει να εχει δουλεια το μαγαζι του φυσικα και θα σε αφησει να τα ελεγξεις...
Κι εγω παλιοτερα ως απειρη ειχα κανει λαθος αγορες(αρρωστα, αλλο φυλο απο αυτο που ηθελα...)κι απο τοτε παντα μα παντα αγγιζω το πουλι που θα παρω...
Εαν μου το αρνηθει λεω ευχαριστω πολυ και γυρναω την πλατη και δεν ξαναπαω...
Να το απαιτειτε να ελεγχετε το πουλι...
 
ακόμα κάτι, η φωλιά θα πρέπει να είναι μέσα στο κλουβί ή έξω;

Καλύτερα στο εξωτερικό, για να ελέγχεις την φωλιά, να μπορείς να την καθαρίσεις, να μπορείς να κάνεις οωσκόπιση χωρίς να βάζεις χέρια μέσα και φυσικά για να έχει χώρο περισσότερο το κλουβί. Η φωλιά πρέπει να μπεί στην πρόσοψη του κλουβιού και όχι στα πλάγια για να τους προσφέρει την ασφάλεια που αναζητούν.
 
εννοψ κατι για να βρζει οπως πριονιδι η χαρτι η μαλλι. Δεν ξερω μπορειται να μου πειται;
 
Οχι δεν χρειαζεται να βαλεις τιποτα. Μικρα κλαδακια και ξεροχορτα στο πατο του κλουβιου μονο να βαλεις αν θες. Σε περιπτωση που τα παπαγαλακια σου το χρειαστουν θα τα παρουν.
 
Ττι εννοείς μικρά κλαδάκια απο τι δεντρο. Εμένα ο πετσοπάς μου είπε πως πρεπει να βάλω άμμο για να μην κουνιούνται τα κλαδιά
 
Κατα την γνωμη μου θεοτρελος! Τα Lovebirds δεν θελουν τιποτα στη φωλια τους! Αν θες να συγουρευτεις παρε πριονιδι και βαλε στη φωλια τους! Θα δεις οτι την επομενη μερα θα το χουν πεταξει ολο εξω. Το ιδιο ακριβως εκαναν και τα δικα μου και δεν τους ξαναβαλα! Και σου λεω τωρα οτι σε περιπτωση που θες να βαλεις κατι πηγαινε στον κηπο σου(λεμε τωρα!)μαζεψε λιγα ξεροχορτα και βαλ τα στον πατο του κλουβιου! Αν αυτα θελουν θα πανε να τα παρουν! Αλλα εγω λεω να μην κανεις τιποτα! Ασ το ετσι οπως ειναι!
 
Back
Top