Αναπαραγωγή Να αφήσω επόμενη γέννα αμέσως μόλις μεγαλώσουν οι νεοσσοί;

Θεοδωρος 55

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2013
Μηνύματα
174
Πόλη
Düsseldorf
Καλημερα σε ολους σας
Ειναι καλυτερο να αφησω το ζευγαρι να κανει αμεσως δευτερη γεννα, η να τους κανω μια παυση για ξεκουραση;
Σκοπευω να κανω 2 με 3 γεννες και αναρωτιεμε αν ειναι σωστο η οχι να γινουν οι γεννες χωρις παυσεις, για καναρινια
Ευχωμε να εισται ολοι καλα και καλες γεννες
 
Γειά σου Θοδωρή. Αυτό, μόνο εσύ μπορείς να το ζυγίσεις και να αποφασίσεις σωστά. Χρειάζεται ένας έλεγχος του θηλυκού στο χέρι. Να δείς σε τί κατάσταση βρίσκεται απο άποψη μυικής μάζας και λίπους. Αν η γενική εικόνα του είναι καλή, χρειάζεται απλά μια μικροπεριποίηση σε πόδια και πτέρωμα (καθάρισμα), και τα αφήνεις να πάνε αμέσως στην επόμενη γέννα. Ούτως ή άλλως όμως, πρέπει να καθαρίσεις τον χώρο, να αλλάξεις φωλιά, να δώσεις νέο νήμα κλπ. Ακόμα και στην περίπτωση που θέλεις να αφήσεις ένα κενό πρέπει να της δώσεις την δυνατότητα να γεννήσει κανονικά και απλά να απομακρύνεις σταδιακά, τα αυγά της γέννας.
 
Γειά σου Θοδωρή. Αυτό, μόνο εσύ μπορείς να το ζυγίσεις και να αποφασίσεις σωστά. Χρειάζεται ένας έλεγχος του θηλυκού στο χέρι. Να δείς σε τί κατάσταση βρίσκεται απο άποψη μυικής μάζας και λίπους. Αν η γενική εικόνα του είναι καλή, χρειάζεται απλά μια μικροπεριποίηση σε πόδια και πτέρωμα (καθάρισμα), και τα αφήνεις να πάνε αμέσως στην επόμενη γέννα. Ούτως ή άλλως όμως, πρέπει να καθαρίσεις τον χώρο, να αλλάξεις φωλιά, να δώσεις νέο νήμα κλπ. Ακόμα και στην περίπτωση που θέλεις να αφήσεις ένα κενό πρέπει να της δώσεις την δυνατότητα να γεννήσει κανονικά και απλά να απομακρύνεις σταδιακά, τα αυγά της γέννας.
Καλημερα Μακη
ΟΚ Καταλαβα, σε μια κλουβα ειχα βαλει μια καναρα με ενα καρδερινοκαναρο αλλα ηταν ασπορα τα αυγα, αυτο το μετραω για γεννα στο θηληκο;
 
Καλημερα σε ολους σας
Ειναι καλυτερο να αφησω το ζευγαρι να κανει αμεσως δευτερη γεννα, η να τους κανω μια παυση για ξεκουραση;
Σκοπευω να κανω 2 με 3 γεννες και αναρωτιεμε αν ειναι σωστο η οχι να γινουν οι γεννες χωρις παυσεις, για καναρινια
Ευχωμε να εισται ολοι καλα και καλες γεννες

Καλημέρα.
Η μετάβαση από την πρώτη γέννα στη δεύτερη γίνεται ενστικτωδώς για τα πουλιά, ομαλά και μόνο όταν τα αυτά αισθανθούν έτοιμα γι αυτό.
Αν υποθέσουμε πως προσπαθήσεις να σταματήσεις τη δεύτερη γέννα μόνο κακό μπορεί να προκαλέσεις. Έτσι η αλλιώς τα αυγά που έχει "προγραμματίσει" ο οργανισμός της θα τα κάνει... Οπότε ποιο το όφελος;
Καλό είναι από πριν να γνωρίζουμε τον αριθμό πτηνών που μπορούμε να φιλοξενήσουμε και μελλοντικά να δώσουμε σε φίλους ή γνωστούς.
Πολλές φορές έχει παρατηρηθεί αδυναμία φιλοξενίας των "νέων" πουλιών με αποτέλεσμα άτυχες ή ακόμη χειρότερα κακές επιλογές στην διάθεσή τους. Αν λοιπόν γνωρίζεις (πολύ πιθανόν) τις δυνατότητες φιλοξενίας σου αφήνεις τα πτηνά να "κυλήσουν" στην αναπαραγωγή.
Υπάρχει ένα θέμα που κάποιος αναρωτιέται αν Πρέπει οπωσδήποτε να βάλω δεύτερη φωλιά; | PetBirds διαβάζοντας θα καταλάβεις τι μπορεί να συμβεί αν προσπαθήσεις να "κόψεις" τα πτηνά.
Ελπίζω να σε έπεισα για τον τρόπο που κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να κινηθείς οπότε πάμε διαβάζοντας να δούμε και να μάθουμε Πως θα γίνει η μετάβαση από την πρώτη γέννα στην δεύτερη; | PetBirds ώστε να έρθει πιο φυσιολογικά Δεύτερη γέννα για το ζευγάρι | PetBirds. Αυτό που ακόμη πρέπει ακόμη να έχουμε στο νόμου μας είναι για το Ποτε χωριζουμε τους νεοσσους; | PetBirds.
Φυσικά η απόφαση αφορά εσένα προσωπικά... και όλα όσα γράφω είναι απλά η γνώμη μου.
σε μια κλουβα ειχα βαλει μια καναρα με ενα καρδερινοκαναρο αλλα ηταν ασπορα τα αυγα, αυτο το μετραω για γεννα στο θηληκο;
Κάθε πίεση στον οργανισμό του πουλιού πρέπει να λαμβάνεται υπόψη μας ακόμη και αν η "βαρύτητα" είναι εντελώς διαφορετική.
 
Καλημερα Γιαννη
Σε ευχαριστω πολυ, δεν θα κανω παυση και εγω το θεωρω σωστο
καποτε πριν 20 χρονια ενας φιλος μου εφυγε εξωτερικο και μου χαρισε 13 ζευγαρι και ολο τον εξοπλισμο που ειχε.
Εγω τοτε ειμουν απειρος και ο Γιαννης μου εδωσε καποιες συμβουλες και φερωμουν επιθετικα στα πουλια, οπως 5 γεννες το χρονο 2 φωλιες κτλ, ενω τα καναρινια ηταν εξερετικα, αυτος τα ειχε πολλα χρονια.
Τωρα ΕΧΩ ΑΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑΥΤΑ
Να ρωτησω και κατι αλλο, οταν τελειωσω την αναπαραγωγη, εχω 2 μεγαλες κλουβες, μπορω να βαλω στη μια τα αρσενικα και στην αλλη τα θηλικα; η θα τσακωνωντε;
 
Οι κλούβες είναι κατάλληλες για τα μικρά πουλιά... ώστε να δυναμώσουν τα φτερά πτήσης τους και να μπουν όμορφα, άνετα και σωστά στις διάφορες φάσεις της ζωής τους. Από κάποια στιγμή και μετά μπορούν να συνυπάρξουν και με τα θηλυκά - μητέρες τους στον ίδιο χώρο αν ο αριθμός και το μέγεθος της κλούβας το επιτρέπει.
Για τα ενήλικα αρσενικά έχω ένσταση για την συνύπαρξη στον ίδιο χώρο... Τόσο μεταξύ τους όσο και με το υπόλοιπο κοπάδι άσχετα αν είναι μικρό ή μεγάλο. Υπάρχει και διαφορετική άποψη σ΄αυτό που θα προτείνω... αλλά εγώ αυτό κάνω.
Μετά την αναπαραγωγή τα ενήλικα αρσενικά μπαίνουν σε ατομικά κλουβιά, χωρίς οπτική επαφή με τα υπόλοιπα και θα παραμείνουν εκεί περιμένοντας το διαχωρισμό των αρσενικών της νέας "σοδειάς" (Οκτώβρη) για να γίνουν μια μεγάλη "παρέα" και μέχρι την τελική επιλογή ζευγαριών για την επόμενη αναπαραγωγική χρονιά.
 
Οι κλούβες είναι κατάλληλες για τα μικρά πουλιά... ώστε να μπουν όμορφα, άνετα και σωστά στις διάφορες φάσεις της ζωής τους. Από κάποια στιγμή και μετά μπορούν να συνυπάρξουν και με τα θηλυκά - μητέρες τους στον ίδιο χώρο αν ο αριθμός και το μέγεθος της κλούβας το επιτρέπει.
Για τα ενήλικα αρσενικά έχω ένσταση για την συνύπαρξη στον ίδιο χώρο... Τόσο μεταξύ τους όσο και με το υπόλοιπο κοπάδι άσχετα αν είναι μικρό ή μεγάλο. Υπάρχει και διαφορετική άποψη σ΄αυτό που θα προτείνω... αλλά εγώ αυτό κάνω.
Μετά την αναπαραγωγή τα ενήλικα αρσενικά μπαίνουν σε ατομικά κλουβιά, χωρίς οπτική επαφή με τα υπόλοιπα και θα παραμείνουν εκεί περιμένοντας το διαχωρισμό των αρσενικών της νέας "σοδειάς" (Οκτώβρη) για να γίνουν μια μεγάλη "παρέα" και μέχρι την τελική επιλογή ζευγαριών για την επόμενη αναπαραγωγική χρονιά.

Ναι ειμαι καλος στης κατασκευες, και θελω να φιαξω μονος μου τις κλουβες, τωρα εχω αυτες του εμποριου και δεν μου αρεσουν επειδη ειμαι ικανος να φιαξω καταπληκτικα ατομικα κλουβια η ζευγαρωστρες
 
Δεν αμφιβάλω... Κι εγώ το παλεύω στις κατασκευές.
Μπορείς αν θες να ψάξεις εδώ Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων | PetBirds για να πάρεις ιδέες, καθώς επίσης να μας γράψεις και το "σχέδιο" που έχεις στο μυαλό σου και σκοπεύεις να κατασκευάσεις...
Οι ιδέες είναι για να τις προσφέρουμε.. Τι λες;
 
Δεν αμφιβάλω... Κι εγώ το παλεύω στις κατασκευές.
Μπορείς αν θες να ψάξεις εδώ Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων | PetBirds για να πάρεις ιδέες, καθώς επίσης να μας γράψεις και το "σχέδιο" που έχεις στο μυαλό σου και σκοπεύεις να κατασκευάσεις...
Οι ιδέες είναι για να τις προσφέρουμε.. Τι λες;
Φυσικα, καποτε τις εφιαχνα μονο με σιτα αρκετα σκληρη που μπορουσα να την κοψω μονο με τροχο, αφηνα αναμονες στη σιτα και εδενα ετσι την κλουβα και τον πατο εκανα το σχεδιο και το πηγαινα στον τορνο και μου το εφιαχναν απο μεταλο, ακριβως το ιδιο σχεδιο οπως του πλαστικου πατου, επειδη ο πλαστικος πατος σπαει, ετσι οι ζευγαρωστρες μου ηταν αθανατες
Τωρα θελω να τις φιαξω διαφορετικα, ξυλινο τελαρο, αδιαβροχο με νανοτεχνολογια, σιτα στον πατο και μπροστα και κατω ενα καλο συρταρι
Αυτος που αγορασα τα καναρινια στον πατο του κλουβιου βαζει ενα υλικο που ειναι για γατες, σε κυκλικο σχημα και μεγεθος 5 χιλιοστον, και ειναι πολυ εξυπηρετικο επειδη δεν ειναι σκονη, μαζευει πολυ καλα την υγρασια και καθαριζει πολυ ευκολα με σουρωτηρι και ετσι ειναι οικονομικο, εχθες ειμουν εκει και αγορασα 2 αρσενικα, μου αρεσε σαν ιδεα θα το αγορασω το υλικο και θα πειραματιστω, επισης θα ανεβασω και φωτο να το δειτε
 
Θελω να πω κατι αλλο σχετικα με το ταισμα των νεοσων
Ενας φιλος ηλικιωμενος καποτε μου ειχε πει οτι τα πουλια μαζι με την τροφη δινουν και γαλα στα μικρα και το κανουν μιξη στο στομαχι τους και ετσι ταιζουν, επειδη ηθελα να ταισω πουλακια που αφηναν οι γονεις
Αυτο ειχε επιτυχια και τα μεγαλωνα μονος μου
Και τον σπινο που εχω τωρα τον ειχα βρει σε αθλια κατασταση που δυσκολα μπορει κανεις να το σωσει και στην κρεμα εβαζα και λιγο γαλα και μεγαλωσε μια χαρα
Εσεις τι ξερετε γιαυτο;
 
Θελω να πω κατι αλλο σχετικα με το ταισμα των νεοσων
Ενας φιλος ηλικιωμενος καποτε μου ειχε πει οτι τα πουλια μαζι με την τροφη δινουν και γαλα στα μικρα και το κανουν μιξη στο στομαχι τους και ετσι ταιζουν, επειδη ηθελα να ταισω πουλακια που αφηναν οι γονεις
Αυτο ειχε επιτυχια και τα μεγαλωνα μονος μου
Και τον σπινο που εχω τωρα τον ειχα βρει σε αθλια κατασταση που δυσκολα μπορει κανεις να το σωσει και στην κρεμα εβαζα και λιγο γαλα και μεγαλωσε μια χαρα
Εσεις τι ξερετε γιαυτο;
Έχεις δίκιο για τους παλιούς... Τους πραγματικά παλιούς εκτροφείς.
Αυτούς που είχαν μόνο εμπειρία και μ' αυτή προσπαθούσαν να δώσουν τις όποιες εξηγήσεις στα όποια ερωτήματα. Κι εγώ αρκετά χρόνια πίσω ... Νεαρός στην ηλικία... Πρωτάκουσα από τον μέντορά μου για το πρωτόγαλα των πουλιών, για του πουλιού το γάλα. Είναι έκφραση που την ακούμε πολύ περισσότερο σήμερα.
Έχει προέρθει από τα αρχαία Ελληνικά χρόνια και καθιερωθεί σαν φράση... ως έκφραση υπερβολής και μεγάλης διάθεσης ή ποικιλίας αγαθών. Ο αρχαίος ποιητής Μένανδρος γράφει "φέρει καὶ ὀρνίθων γάλα." θέλοντας με υπερβολή να εξυμνήσει το κρασί και τη γη της Σάμου.
Από αυτή την έκφραση μέχρι το να υπάρχει στην πραγματικότητα... υπάρχει μεγάλη διαφορά.
Όχι λοιπόν... δεν υπάρχει του πουλιού το γάλα... Αλλά αν παρατηρήσουμε την πρώτη τροφή που προσφέρεται από τη μητέρα στους νεοσσούς μια μορφή χωνεμένου (υπέρπολίτιμου) υπόλευκου χυλού εύκολα μπορεί να μας "ξεγελάσει". Υπό αυτή την έννοια... μπορεί και να υπάρχει... 😀!
πηγή http://www.kazam.gr/online/node/178440[/dls]
 
Έχεις δίκιο για τους παλιούς... Τους πραγματικά παλιούς εκτροφείς.
Αυτούς που είχαν μόνο εμπειρία και μ' αυτή προσπαθούσαν να δώσουν τις όποιες εξηγήσεις στα όποια ερωτήματα. Κι εγώ αρκετά χρόνια πίσω
αλλα προθετωντας λιγο γαλα νομιζεις οτι ειναι προβλημα στο ταισμα των νεοσων;
 
Στην παρασκευή της αυγοτροφής κάποιες συνταγές έχουν και γάλα... μαζί με τα υπόλοιπα, χωρίς απαραίτητα να μπορώ να τεκμηριώσω για το αν κάνει καλό ή κακό.
Όταν οι κρέμες ταΐσματος νεοσσών δεν υπήρχαν και έπρεπε "κάπως" να ταΐσουμε τα μικρά... Τον κρόκο αυγού τον αραιώναμε με ρυζόνερο, κάποιοι άλλοι με λίγες σταγόνες γάλα.
Ο καθένας ανάλογα με τις ανάγκες και την εκτίμηση της κατάστασης έκρινε και έπραττε, χωρίς τεκμηρίωση.
Κάποιο στοιχείο που να μπορώ να πω κάνει ή δεν κάνει καλό το γάλα (λόγω λακτόζης νομίζω δεν κάνει) δε γνωρίζω... και δεν πιστεύω πως υπάρχει πλέον λόγος να το μάθω.
Υπάρχουν κρέμες έτοιμες γι αυτή τη "δουλειά".
 
Θελω να πω κατι αλλο σχετικα με το ταισμα των νεοσων
Ενας φιλος ηλικιωμενος καποτε μου ειχε πει οτι τα πουλια μαζι με την τροφη δινουν και γαλα στα μικρα και το κανουν μιξη στο στομαχι τους και ετσι ταιζουν, επειδη ηθελα να ταισω πουλακια που αφηναν οι γονεις
Αυτο ειχε επιτυχια και τα μεγαλωνα μονος μου
Και τον σπινο που εχω τωρα τον ειχα βρει σε αθλια κατασταση που δυσκολα μπορει κανεις να το σωσει και στην κρεμα εβαζα και λιγο γαλα και μεγαλωσε μια χαρα
Εσεις τι ξερετε γιαυτο;

Aυτή η "συνταγή" είχε την έννοια της προστασίας του στομάχου με την προσθήκη προβιοτικών, αλλά και την αύξηση της ζωικής πρωτείνης ώστε να έχουν τα μικρά μια γρήγορη ανάπτυξη. Φαίνεται να μην είναι και τόσο σωστή αν σκεφτεί κανείς οτι τα καναρίνια δεν μπορούν να μεταβολίσουν την λακτόζη.Φαντάζομαι οτι αν κάτι τέτοιο γίνεται σε καθημερινή βάση και σε κάποιες ποσότητες μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα παρά οφέλη.Αυτή είναι η γνώση μου αλλα φυσικά δεν ξεχνώ οτι τελικά, όλα απο το αποτέλεσμα κρίνονται.

Καλημερα Μακη
ΟΚ Καταλαβα, σε μια κλουβα ειχα βαλει μια καναρα με ενα καρδερινοκαναρο αλλα ηταν ασπορα τα αυγα, αυτο το μετραω για γεννα στο θηληκο;

Τα καρδερινοκάναρα είναι στείρα. Δεν θα σου δώσει απογόνους.
Η επιστημονική απάντηση στο ερώτημά σου είναι ΕΔΩ
 
Τα καρδερινοκάναρα είναι στείρα. Δεν θα σου δώσει απογόνους.
Η επιστημονική απάντηση στο ερώτημά σου είναι ΕΔΩ
ναι ειναι, με θηλικο καρδερινοκαναρο ομως, δηλαδη και τα δυο καρδερινοκαναρα;
 
Ακόμα χειρότερα!
Χα χα χα ωραιο!

Aυτή η "συνταγή" είχε την έννοια της προστασίας του στομάχου με την προσθήκη προβιοτικών, αλλά και την αύξηση της ζωικής πρωτείνης ώστε να έχουν τα μικρά μια γρήγορη ανάπτυξη. Φαίνεται να μην είναι και τόσο σωστή αν σκεφτεί κανείς οτι τα καναρίνια δεν μπορούν να μεταβολίσουν την λακτόζη.Φαντάζομαι οτι αν κάτι τέτοιο γίνεται σε καθημερινή βάση και σε κάποιες ποσότητες μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα παρά οφέλη.Αυτή είναι η γνώση μου αλλα φυσικά δεν ξεχνώ οτι τελικά, όλα απο το αποτέλεσμα κρίνονται.
πολυ σωστο, ακου τι σκεφτωμε τωρα
εγω ασχοληθηκα πριν πολλα χρονια με μια ερευνα για το γαλα
και κατεληξα οτι πρωτον ειμαστε το μονο θηλαστικο που δεν απογαλακτιζετε και ειναι λαθος
δευτερον το γαλα μας διαλυει το στομαχι και ευθηνετε για ολα τα προβληματα και δεν περιεχει καθολου ασβεστιο
γιαυτο λοιπον η λυση ειναι το αμυγδαλογαλα, το αμυγδαλο ειναι το πιο πλουσιο σε ασβεστιο, μια χουφτα την ημερα μας δινει τη δοση ασβεστιου που χρειαζομαστε
οποτε και στην κρεμα των νεοσων, αντι για νερο αμυγδαλογαλα φιλοι μου και ειμαι σιγουρος οτι θα μεγαλωνουν παρα πολυ γρηγορα και θα ειναι πιο υγειεστατα απο καθε αλλα πουλια

και επισεις το κυριοτερο ειναι το νερο
το νερο της βρυσης ειναι δηλιτηριο, εκτος απο φυτοφαρμακα, χλωριο και βακτηρηδια, εχει και φθοριο
το φθοριο δεν μπορει να το καθαρησει κανενα μηχανημα νερου, τα αλλα ναι, και βγαινει απο το σωμα με μια θεραπεια μονο πολυ δυσκολη
με αποσταγμενο νερο που πωλειται σε φαρμακεια αλλα δεν εχει μεσα μεταλα κτλ και μονο αν αντεξει καποιος μπορει να το αποβαλει
εγω λοιπον εδω και 2 χρονι μαζευω νερο απο καθαρες πηγες και μετα το καθαριζω με ενα μηχανημα για το λογο πιθανων βακτηρηδιων που το θεωρω πολυ δυσκολο
 
off topic
Τα μηχανήματα αντίστροφης όσμωσης που χρησιμοποιούμε για τα ενυδρεία δεν καθαρίζουν τα πάντα; Έως υπερβολής βέβαια.
 
off topic
Τα μηχανήματα αντίστροφης όσμωσης που χρησιμοποιούμε για τα ενυδρεία δεν καθαρίζουν τα πάντα; Έως υπερβολής βέβαια.
oχι
το φθοριο ειναι το χειροτερο δηληριο που μας βαζουν παντου και φευγει μονο με μηχανημα αποσταξης νερου, αλλα με αυτον τον τροπο ειναι πολυ δυσκολο να κανεις την θεραπεια, εχεις πονοκεφαλους πυρετους και τα χερια βγαζουν εξανθηματα, ειναι το φθοριο που αποβαλετε
γιαυτην τη θεραπεια χρειαζετε εναμιση μηνα με αποσταγμενο νερο
οι οδοντοκρεμες εχουν φθοριο και πολλα αλλα ειδη βεβαια υπαρχουν οδοντοκρεμες χωρις και ειναι ακριβοτερες ενω εχουν ενα συστατικο λιγοτερο, περιεργο ε;
το φθοριο καταστρεφει τη συνεργασια επιφυσης και υποφυσης του εγγεφαλου με αποτελεσμα να μην μπορει το σωμα να θεραπευτει απο μονο του, κατι το οποιο ειναι δυνατο σε ολα τα πλασματα
στην πηγη λοιπον εχει πολλες και ειναι φυσικο αγνο νερακι
 
Back
Top