Αναπαραγωγή Να αφήσω επόμενη γέννα αμέσως μόλις μεγαλώσουν οι νεοσσοί;

Μόλις βγουν οι νεοσσοί από τη φωλιά είναι καλό να κάνουμε μια γενική καθαριότητα του κλουβιού διακριτικά και με πολύ ήρεμες κινήσεις! Βάζεις δεύτερη γέννα, δίνεις νήμα (για να μην μαδήσει η μαμά τα μικρά) και αφήνεις τα πουλάκια να ακολουθήσουν το ένστικτό τους! Φυσικά ο έλεγχος της θηλυκιάς είναι απαραίτητος!

Αν και τα δύο είναι καρδερινοκάναρα άστα μαζί να κάνουν παρέα και να ζευγαρώνουν, αφού τα αυγά θα είναι άσπορα. Φυσικά να δίνεις ασβέστιο σε οποιαδήποτε μορφή στο θηλυκό καρδερινοκάναρο (τσόφλι αυγού, σουσάμι, ασβέστιο στο νερό, κόκκαλο σουπιάς κτλ)!

Αλλά αν δεν είναι και τα δύο καρδερινοκάναρα (θυμάμαι από την παρουσίαση που είχες κάνει πως είχες βάλει ένα καρδερινοκάναρο με ένα κόκκινο καναρίνι) και το ένα είναι καναρίνι, τότε καλύτερα να βάλεις το καναρίνι με άλλο καναρινάκι, αν φυσικά θες να ζευγαρώσει και να σου δώσει απογόνους.

Όσο για τις κλούβες είναι ιδανικές για τη πτερόροια το καλοκαίρι! Τα βοηθάει να αλλάξουν πιο εύκολα τα φτερά τους! Μετά την αναπαραγωγή μπορείς να βάλεις όλες τις θηλυκές και τα μικρά σε μία κλούβα και τα αρσενικά σε άλλη κλούβα. Αλλά πολύ προσοχή με τα αρσενικά! Αν υπάρχουν έντονοι καβγάδες και τσακωμοί πρέπει να βγάλεις τον ταραξία ή να τα βάλεις σε κλουβιά το καθένα μόνο του!

Ποιο ζευγαράκι σου ζευγάρωσε; Πόσα μικρά σου έβγαλαν; 🙂
 
Σε ευχαριστω για τις συμβουλες
εβαλα ενα ζευγαρι μωσαικα ασπροκοκκινα αρσενικου γενους
εκανε 2 αυγα αλλα το 1 το βρηκα ζωντανο αλλα μεσα στο μισοσπασμενο αυγο για ωρα επειδη ειχε κολησει το τσοφλι στο τριχωμα
το αφερεσα με προσοχη μα την επομενη πεθανε
τωρα εχει 1 και ειναι καλα
ο πατερας ειναι 91 %
εχω ακουσει οτι αν τον βαλω με μια κορη του θα βγαλει πουλακια με καλυτερη φωνη
γνωριζεις κατι γιαυτο;
μου λειπουν στειχεια και εμπειρια για το πως θα φιαξω τις φωνες τους
 
Σε ευχαριστω για τις συμβουλες
εβαλα ενα ζευγαρι μωσαικα ασπροκοκκινα αρσενικου γενους
εκανε 2 αυγα αλλα το 1 το βρηκα ζωντανο αλλα μεσα στο μισοσπασμενο αυγο για ωρα επειδη ειχε κολησει το τσοφλι στο τριχωμα
το αφερεσα με προσοχη μα την επομενη πεθανε
τωρα εχει 1 και ειναι καλα
ο πατερας ειναι 91 %
εχω ακουσει οτι αν τον βαλω με μια κορη του θα βγαλει πουλακια με καλυτερη φωνη
γνωριζεις κατι γιαυτο;
μου λειπουν στειχεια και εμπειρια για το πως θα φιαξω τις φωνες τους

Τα μωσαικού τύπου καναρίνια είτε είναι μελανινικά είτε λιποχρωμικά είναι καναρίνια χρώματος. Το κελάηδισμά τους όσο ανεπτυγμένο και αν είναι. Δεν θα είναι εφάμιλλο ενός καναρινιού φωνής. Σίγουρα υπάρχουν και καναρίνια χρώματος που τραγουδάνε και μάλιστα πάρα πολύ καλά, σε σύγκριση με άλλα του ίδιου είδους. Παίζει ρόλο και η κληρονομικότητα και τα ακούσματα που έχουν. Η αιμομιξία αν και είναι συνήθης πρακτική σε επαγγελματίες του είδους, θεωρώ ότι μόνο προβλήματα δημιουργεί. Θα σου πρότεινα να το αποφύγεις. Αν θέλεις να πάρουν φωνές από κάποιο καναρίνι φωνής επέλεξε ένα για δάσκαλο, χωρίς όμως να περιμένεις ότι το τραγούδι τους θα είναι πιστό αντίγραφο του δασκάλου, λόγω διαφορετικών φωνητικών δυνατοτήτων. Το επιχείρησα πριν λίγα χρόνια όταν είχα ένα αρσενικό TIMBRADO κατηγορίας CLASSICO, ως δάσκαλο για μικρά λευκά υποχωρητικά καναρίνια. Ήθελα να πάρουν φωνές. Η αλήθεια είναι ότι πήραν κάποια γυρίσματα αλλά έφθασαν στο σημείο να τσιρίζουν παρά να τραγουδάνε...
 
Τα μωσαικού τύπου καναρίνια είτε είναι μελανινικά είτε λιποχρωμικά είναι καναρίνια χρώματος. Το κελάηδισμά τους όσο ανεπτυγμένο και αν είναι. Δεν θα είναι εφάμιλλο ενός καναρινιού φωνής. Σίγουρα υπάρχουν και καναρίνια χρώματος που τραγουδάνε και μάλιστα πάρα πολύ καλά, σε σύγκριση με άλλα του ίδιου είδους. Παίζει ρόλο και η κληρονομικότητα και τα ακούσματα που έχουν. Η αιμομιξία αν και είναι συνήθης πρακτική σε επαγγελματίες του είδους, θεωρώ ότι μόνο προβλήματα δημιουργεί. Θα σου πρότεινα να το αποφύγεις. Αν θέλεις να πάρουν φωνές από κάποιο καναρίνι φωνής επέλεξε ένα για δάσκαλο, χωρίς όμως να περιμένεις ότι το τραγούδι τους θα είναι πιστό αντίγραφο του δασκάλου, λόγω διαφορετικών φωνητικών δυνατοτήτων. Το επιχείρησα πριν λίγα χρόνια όταν είχα ένα αρσενικό TIMBRADO κατηγορίας CLASSICO, ως δάσκαλο για μικρά λευκά υποχωρητικά καναρίνια. Ήθελα να πάρουν φωνές. Η αλήθεια είναι ότι πήραν κάποια γυρίσματα αλλά έφθασαν στο σημείο να τσιρίζουν παρά να τραγουδάνε...
οταν λεμε καναρινια φωνης εγω τουλαχιστον γνωριζω οτι ειναι τα γερμανικα και ολλανδικα που τραγουδουν με το ραμφος κλειστο;
ενταξει, εγω θελω να κελαιδουν οσο καλυτερα γινετε
εχω ενα καρδερινοκαναρο και κελαιδει για μενα τουλαχιστον αρκετα καλα αλλα ενδιαμεσα κανει και το τζι της καρδερινας, ελπιζω να μην χαλασει τα νεαρα πουλια
σου εχει τυχει καποιο πουλι αρσενικοθηλικο;
νομιζω εχω ενα TIMBRADO με σκουφακι
 
Τα καναρίνια φωνής είναι τα:
Ισπανικά Τιμπράντο
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Βελγικά Μαλινουά (waterslager)
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Γερμανικά Χαρτς (roller)
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Τα τιμπράντο είναι βροντόφωνα πουλιά που προσωπικά λατρεύω να ακούω.Αρσενικοθήλυκο δεν μου έχει τύχει για να είμαι ειλικρινής αλλά μου έχει τύχει αρσενικό που δεν το άκουσα ποτέ να τραγουδά.
 
εβαλα ενα ζευγαρι μωσαικα ασπροκοκκινα αρσενικου γενους
Πως γίνεται να έβαλες ζευγάρι δύο αρσενικά; 😛

εχω ακουσει οτι αν τον βαλω με μια κορη του θα βγαλει πουλακια με καλυτερη φωνη
γνωριζεις κατι γιαυτο;
μου λειπουν στειχεια και εμπειρια για το πως θα φιαξω τις φωνες τους
Συμφωνώ με τον Στέφανο! Τα χρώματος δεν τα έχουμε για τραγούδι! Θα πάρουν σίγουρα κατά τη διάρκεια της πτερόροιας φωνές από το καρδερινοκάναρο. Αν δε θες τα χωρίζεις και τους βάζεις φωνές από το YouTube!

Διαφωνώ κάθετα με την αιμομιξία! Το κάνουν μόνο εκτροφείς με πολύ εμπειρία! Δεν το συνιστώ σε μας τους ερασιτέχνες χομπίστες!

Αλλά αφού σε ενδιαφέρει το τραγούδι γιατί δεν πήρες ένα από τα παραπάνω καναρίνια φωνής που σου ανέβασε ο Στέφανος;
 
Πως γίνεται να έβαλες ζευγάρι δύο αρσενικά; 😛


Συμφωνώ με τον Στέφανο! Τα χρώματος δεν τα έχουμε για τραγούδι! Θα πάρουν σίγουρα κατά τη διάρκεια της πτερόροιας φωνές από το καρδερινοκάναρο. Αν δε θες τα χωρίζεις και τους βάζεις φωνές από το YouTube!

Διαφωνώ κάθετα με την αιμομιξία! Το κάνουν μόνο εκτροφείς με πολύ εμπειρία! Δεν το συνιστώ σε μας τους ερασιτέχνες χομπίστες!

Αλλά αφού σε ενδιαφέρει το τραγούδι γιατί δεν πήρες ένα από τα παραπάνω καναρίνια φωνής που σου ανέβασε ο Στέφανος;
Θα επερνα ενα ζευγαρι συντομα, εχω δει αρκετα αλλα δεν μου αρεσε που κελαιδουν με το στομα κλειστο
τα Ισπανικά Τιμπράντο ομως ειναι πολυ καλα, αυτα μου αρεσουν
θα ψαξω για Ισπανικά Τιμπράντο τωρα

Μάλλον εννοεί κόκκινα μωσαικά γραμμής αρσενικών. Έ;
εγω ειπα αγορασα 2 αρσενικα, ελεος ρε στεφανε, εχω 2 θηλικα κοκκινα και θα τα ζευγαρωσω με αυτα
αν και νομιζω οτι επρεπε να σου απαντησω οτι θα τα ζευγαρωσω με λαγους
 
Καλημερα Μακη
ΟΚ Καταλαβα, σε μια κλουβα ειχα βαλει μια καναρα με ενα καρδερινοκαναρο αλλα ηταν ασπορα τα αυγα, αυτο το μετραω για γεννα στο θηληκο;
Tα άσπορα δε μετράνε σα γέννα. Απλά χρειάζεται ενίσχυση σε ασβέστιο η θηλυκιά.
 
Ο. Κ...όταν μιλάνε οι επιστήμονες, εμείς τι να πούμε.
Η δική μου όμως ''απλούστευση'' . έχει να κάνει με το ότι είναι άλλη η καταπόνηση του θηλυκού όταν ολοκληρώνει την αναπαραγωγή (κυρίως με το τάϊσμα), σε σχέση με το να σταματήσει στην ωοτοκία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
εγω ειπα αγορασα 2 αρσενικα, ελεος ρε στεφανε, εχω 2 θηλικα κοκκινα και θα τα ζευγαρωσω με αυτα
αν και νομιζω οτι επρεπε να σου απαντησω οτι θα τα ζευγαρωσω με λαγους
Όπως το είπες εδώ:
εβαλα ενα ζευγαρι μωσαικα ασπροκοκκινα αρσενικου γενους
κι γω κατάλαβα πως έβαλες για ζευγάρι δύο αρσενικά Θεόδωρε όταν λες έβαλα ένα ζευγάρι ασπροκόκκινα αρσενικού γένους. Δε χρειάζεται να είσαι ειρωνικός, ο Στέφανος να βοηθήσει να λυθεί η παρεξήγηση προσπάθησε!

θα ψαξω για Ισπανικά Τιμπράντο τωρα
Ή να τα βάλεις σε ξεχωριστό δωμάτιο από τα υπόλοιπα ή να χαρίσεις τα υπόλοιπα που έχεις γιατί θα "χαλάσει" το τραγούδι τους ακούγουντας τα μωζαίκ και είναι κρίμα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Όπως το είπες εδώ:

κι γω κατάλαβα πως έβαλες για ζευγάρι δύο αρσενικά Θεόδωρε όταν λες έβαλα ένα ζευγάρι ασπροκόκκινα αρσενικού γένους. Δε χρειάζεται να είσαι ειρωνικός, ο Στέφανος να βοηθήσει να λυθεί η παρεξήγηση προσπάθησε!


Ή να τα βάλεις σε ξεχωριστό δωμάτιο από τα υπόλοιπα ή να χαρίσεις τα υπόλοιπα που έχεις γιατί θα "χαλάσει" το τραγούδι τους ακούγουντας τα μωζαίκ και είναι κρίμα!
οχι δεν τον ειρωνευτικα αφου ειδα οτι χαμογελασε, πλακα εκανα και εγω
 
Σειράς αρσενικού εννοούσε όπως το είπε ο Στέφανος αλικη.. Απλά ο φίλος μας δεν το έθεσε σωστά..
 
Με συγχωρείς! Έτσι το κατάλαβα! Ξέρεις ο γραπτός λόγος είναι περίεργος! 😛
κανενα προβλημα δικο μου ειναι το λαθος επειδη δεν ξερω πως να βαζω το χαμογελο μωρε οπως εσεις
και πριν μερες μπορουσα οταν εκανα ορθογραφικα λαθη να κανω επεξεργασια του κειμενου, αλλα κι αυτο τωρα δεν το βρισκω
σας αγαπω ολους σας με βοηθατε συνεχως και το εκτιμω παρα πολυ
σας ευχαριστω παρα πολυ ολους
και εχεις δικιο οταν γραφω ολο προβληματα δημιουργουνται

Σειράς αρσενικού εννοούσε όπως το είπε ο Στέφανος αλικη.. Απλά ο φίλος μας δεν το έθεσε σωστά..
ειμαι καινουργιος, θα τα μαθω σιγα σιγα

Όπως το είπες εδώ:

κι γω κατάλαβα πως έβαλες για ζευγάρι δύο αρσενικά Θεόδωρε όταν λες έβαλα ένα ζευγάρι ασπροκόκκινα αρσενικού γένους. Δε χρειάζεται να είσαι ειρωνικός, ο Στέφανος να βοηθήσει να λυθεί η παρεξήγηση προσπάθησε!


Ή να τα βάλεις σε ξεχωριστό δωμάτιο από τα υπόλοιπα ή να χαρίσεις τα υπόλοιπα που έχεις γιατί θα "χαλάσει" το τραγούδι τους ακούγουντας τα μωζαίκ και είναι κρίμα!
εχω μεγαλο σπιτι, το σκεφτηκα θα ανεβασω στη σοφιτα τα καναρινια φωνης
 
και εχεις δικιο οταν γραφω ολο προβληματα δημιουργουνται
Όχι δα, έχω διαβάσει πολλά θέματά σου, μια χαρά, έτυχε τώρα.
Πάντως τα προσωπάκια είναι πάνω μαζί με τα εργαλεία γραφής, εκεί που επεξεργάζεσαι την απάντηση, αν πατήσεις αυτό το εικονίδιο :) ανοίγουν διάφορα :)☹D😛👍thumbsdown:😡😎😕😱😳🙄😵 , διαλέγεις ποιο θέλεις, πατώντας πάνω του.
 
Back
Top