Φροντίδα Να αφήσω μόνη την Κοκατιλίνα μου ή να της βρω ταίρι;

Γουεντυ

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιαν 2017
Μηνύματα
18
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας! Ειμαι η Ηρα, νέο μελος και αρχαρια ιδιοκτητρια ενός θηλυκου κοκατιλ της Γουεντυ. Την Γουεντυ την αγορασα από έναν ιδιωτη, είναι μεγαλωμενη με κρεμα, μενει εξω από το κλουβι ολη μερα και το βραδακι την βαζω πολύ ευκολα στο κλουβι της. Την εχω περιπου 4 μηνες, είναι μαλλον 9 μηνων. Είναι ένα πολύ γλυκο κι εξυπνο πουλακι, την λατρεύουμε ολοι στην οικογενεια κι ασχολούμαστε μαζι της. Θεωρησα ότι είναι κριμα τις ωρες που θα λειπω στην δουλεια να μενει μονη,όπως και αν λειψω ένα Σ/Κ, κι ετσι αποφασισα να της παρω ένα συντροφο.Αγορασα ένα από τον ιδιο ιδιωτη, αυτος όμως ηταν ημιάγριος, μας δαγκωνε αγρια και κυριως επιτεθοταν στην καημενουλα μου συνεχεια, μεσα και εξω από το κλουβι. Τους εβαζα το βραδυ σε ξεχωριστα κλουβια κ το πρωι βγαιναν κ οι δυο εξω, η Γουεντυ τον φοβοταν και ειχε αλλαξει συμπεριφορα.Αποφασισα μετα από έναν μηνα προσπαθειών να τον δωσω για νατην σωσω, οντως από την πρωτη μερα που εφυγε ο δαγκωνιαρης η Γουεντυ επεστρεψε στον παλιο καλο εαυτο της, χαρουμενη και παιχνιδιαρα. Σκέφτομαι να ξανακανω μια ακομη προσπαθεια με άλλο αρσενικο κοκατιλ, ημερο που όμως θα είναι αγορασμενο μωρο(το άλλο ηταν τουλάχιστον 1ετους). Πιστευετε οτι είναι καλυτερα να είναι μονη", μαζι μας,ή να ξαναπροσπαθησω;
 
Καλώς ήρθες Ήρα και να σου ζήσει η Γουέντυ σου!
Κατ' αρχήν από τον ίδιο ιδιώτη, υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο τα πουλιά να έχουν συγγένεια.
Έπειτα όταν θα πάρεις και άλλο πουλί, για το καλό και των δύο, πρέπει να τηρήσεις καραντίνα.
Ναι, καλή σκέψη είναι να της πάρεις συντροφιά. Αν θέλεις να είναι σίγουρα ζευγάρι, πρέπει να προηγηθεί τεστ dna εκτός αν το πουλί είναι κάπως μεγάλο και έχει φανεί το φύλο του.
Δεν έχω υπ' όψιν μου προχείρως κάποιον στην Θεσσαλονίκη, περίμενε και από άλλα μέλη μας μήπως γνωρίζουν κάποιον και αν βρω κάτι, θα ενημερώσω κι εγώ.
 
Μαρια σε ευχαριστω πολύ,ως τωρα νομιζα ότι η καραντινα αφορουσε μονο την γνωριμια των πουλιων, ηταν σιγουρα πολύ χρησιμη πληροφορια. Θα εκτιμουσα πολύ αν καποιος γνωριζει καποιον εκτροφεα κοκατιλ στην Θεσσαλονικη.
 
Δεν έχω υπ' όψιν μου προχείρως κάποιον στην Θεσσαλονίκη, περίμενε και από άλλα μέλη μας μήπως γνωρίζουν κάποιον και αν βρω κάτι, θα ενημερώσω κι εγώ.
Ενημερώνω ότι η ερώτηση για τον εκτροφέα έχει μεταφερθεί εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Ψάχνω-για-εκτροφέα-Κοκατίλ-στη-Θεσσαλονίκη.29411/
 
Εαν λείπεις αρκετές ώρες απο το σπίτι και είναι μόνη της εγώ συμφωνώ στο να της πάρεις παρέα. Οι παπαγάλοι πάντα ζουν καλύτερα 2 ή παραπάνω μαζί. Απο τη φύση τους ζουν σε ζευγάρια ή ομάδες.
 
Λειπω για την δουλεια και μετα ασχολουμαι οσο το δυνατον πιο πολύ μπορω. Να ρωτησω αν επαιρνα παπαγαλο αλλου είδους πχ μονκ που επισης μου αρεσουν πολύ και το επαιρνα μωρο και ημερο θα μπορουσαν να συμβιωσουν; Θα τον θεωρουσε παρεα;
 
δεν θα ταβαζα στο ιδιο κλουβι, αλλα όταν θαταν εξω,θα υπηρχε περιπτωση να της επιτεθοταν;
 
δεν θα ταβαζα στο ιδιο κλουβι, αλλα όταν θαταν εξω,θα υπηρχε περιπτωση να της επιτεθοταν;
Όταν θα είσαι παρούσα, κάπως έως πολύ δύσκολο. Έτσι μπορείς να πάρεις. Αλλά ποτέ μην ξεθαρρέψεις και τα αφήσεις μόνα τους, όσο καλές ενδείξεις και να έχεις όταν είσαι κι εσύ μπροστά.
 
Σε δευτερο ξεχωριστό κλουβί μπορείς να πάρεις ότι σου αρέσει. Αν προσέχεις τη μεταξύ τους σχέση όταν τα έχεις ελεύθερα στο σπίτι ακόμη και σε διπλανά κλουβιά μπορούν να κρατούν παρέα το ένα στο άλλο.
 
... Την Γουεντυ την αγορασα από έναν ιδιωτη, είναι μεγαλωμενη με κρεμα,μενει εξω από το κλουβι ολη μερα και το βραδακι την βαζω πολύ ευκολα στο κλουβι της...
Λειπω για την δουλεια και μετα ασχολουμαι οσο το δυνατον πιο πολύ μπορω.Να ρωτησω αν επαιρνα παπαγαλο αλλου είδους πχ μονκ που επισης μου αρεσουν πολύ και το επαιρνα μωρο και ημερο θα μπορουσαν να συμβιωσουν;θα τον θεωρουσε παρεα;
α) Οπωσδήποτε θα πρέπει να τα έχεις σε διαφορετικά κλουβιά...
β) Τις ώρες που λείπεις και δεν θα έχεις επιτήρηση, το νέο πουλί θα βρίσκεται υποχρεωτικά στο κλουβί εφόσον η Γουέντυ έχει μάθει να ζει εκτός κλουβιού όλη την ημέρα...
γ) Ακόμα κι έτσι θα πρέπει να προνοήσεις ώστε οι επισκέψεις της στο κλουβί του νέου πουλιού να μην γίνουν αιτία τραυματισμού από το νέο πουλάκι (δάγκωμα στα πόδια κτλ) δηλ θα πρέπει να καλύψεις οπωσδήποτε την πάνω πλευρά του νέου κλουβιού... (εγώ στη θέση σου ακόμα κι έτσι δεν θα ήμουν ήσυχη)
 
Λιγο αγχωτικο μου ακούγεται ολο αυτό, παρολα αυτά ακομα και του είδους της(αρσενικο κοκατιλ) κοντεψε να την σκοτωσει για αυτό και τον εδωσα.
 
Λιγο αγχωτικο μου ακούγεται ολο αυτό, παρολα αυτά ακομα και του είδους της(αρσενικο κοκατιλ) κοντεψε να την σκοτωσει για αυτό και τον εδωσα.
Είναι όμως ''μια πραγματικότητα'' που είσαι υποχρεωμένη να... Προβλέψεις-προνοήσεις 😉
 
Εχω ψαξει παντου, μεχρι και facebook εκανα που δεν ειχα μπας και βρω εκει, τιποτα… μαλλον δεν ειναι και η εποχη τους. Τελικα απευθύνθηκα σε εναν απο Αθηνα που μου ειπε οτι εχει ενα 3 μηνων και αναμένουμε τεστ dna για να ειμαστε σιγουροι οτι ειναι αγορακι. Δεν μου αρεσει η ιδεα του πολυωρου ταξιδιου αλλαξει πιστεψε με το εψαξα, ρωτησα, εβαλα αγγελίες και τζιφος

Βρηκα τον Tzavegio που πολλοι απο εδω ειπαν τα καλυτερα.
 
Εχω ψαξει παντου, μεχρι και facebook εκανα που δεν ειχα μπας και βρω εκει, τιποτα… μαλλον δεν ειναι και η εποχη τους. Τελικα απευθύνθηκα σε εναν απο Αθηνα που μου ειπε οτι εχει ενα 3 μηνων και αναμένουμε τεστ dna για να ειμαστε σιγουροι οτι ειναι αγορακι. Δεν μου αρεσει η ιδεα του πολυωρου ταξιδιου αλλαξει πιστεψε με το εψαξα, ρωτησα, εβαλα αγγελίες και τζιφος
Δεν πειραζει, αλλα πρόσεχε αν ειναι να μεταφερθεί σε ΚΤΕΛ
Σιγούρεψου οτι δε θα ταξιδέψει σε χαρτόκουτο αλλα σε κλουβάκι μεταφοράς και αν ειναι δυνατόν να μην ειναι στις αποσκευές
Και εφόσον δε θα μπορέσεις να το δεις
Ζητα πολλές πολλές φωτογραφίες για να εισαι σίγουρη γιατι ποτε δε ξερεις

Βρηκα τον Tzavegio που πολλοι απο εδω ειπαν τα καλυτερα.
Ναι κι εγώ το καλοκαίρι απο εκει θα έπαιρνα
Πράγματι κι εγώ τα καλύτερα εχω ακούσει
 
Τον ρωτησα πως θα μεταφερθεί κ μου ειπε σε χαρτοκουτο παροτι προτεινα να πληρωσω κλουβακι μεταφορας
 
Τον ρωτησα πως θα μεταφερθεί κ μου ειπε σε χαρτοκουτο παροτι προτεινα να πληρωσω κλουβακι μεταφορας
Σε χαρτοκουτο είναι η καλύτερη λύση... Ούτε θα χτυπήσει ούτε τίποτα...
Θα του ανοίξει και τρυπουλες και θα ναι μια χαρά!
Πότε με το καλό θα στο στείλει; Κανονίσατε;
Πεστου να στο στείλει στα κτελ Μακεδονίας!
Να διευκρινιστεί δηλαδή αυτό.. Μην στο στείλει στο σταθμό Μοναστηρίου!
Βέβαια εσένα που θα σε βολέψει, αλλά καλύτερα στα κτελ!
Κάτι ξέρω!:Ρ 🙂
 
Back
Top