Αναπαραγωγή Να αφήσω τους γονείς να τα αναλάβουν ολα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Με αφήνουν! Το κοίταξα δν βρήκα κάτι ύποπτο.. Δν καταλαβαίνω τι συμβαίνει..
 
Προσοχή με τη θερμοκρασία της κρέμας! Να είναι 38-39° Κελσίου.. Ούτε λιγότερο ούτε περισσότερο...
 
Δν μπορώ να τους ταισω εγώ.φοβούνται πολύ! Τους ταΐζει όμως ο πατέρας.Ίσως όχι τόσο συχνά αλλά τους ταΐζει αρκετές φορές την ημέρα.η μητέρα πάλι έχει σταματήσει να ασχολείται τις τελευταίες μέρες. Απλα κάθεται. Δν την έχω δει να ταΐζει πότε! Και είναι φορές που τα τσιμπάει..σ ήμουν σίγουρη. Και είπα κ σε άλλους να το παρατηρήσουν και μου είπαν το ίδιο. Επίσης όταν η μητέρα κάθεται στο κλαδάκι κ κατεβαίνει κάτω τα μωρά κρύβονται.φεύγουν από δίπλα της και βάζουν το κεφαλάκι τους στις γωνίες. Την έβαλα σε άλλο κλουβί.έκανα καλα;
 
την έβαλα σε άλλο κλουβί.έκανα καλα;
Ναι, εφόσον γίνεται επιθετική και ο πατέρας ταΐζει καλά έκανες.
Έχεις κοντά στους νεοσσούς μαλακούς σπόρους και αυγοτροφή να αρχίσουν να προσπαθούν και μόνοι τους;
Πόσων ημερών είναι τώρα;
 
Έχω δει να τρωνε αυγό που βάζω. Και να κάθονται στις ταιστρες.. Δν τρώνε τελειως μόνα τους ακόμα αλλά πιστεύω έχουν μάθει που είναι το φαγητό. Και προσπαθούν σιγά σιγά! Έ αγχώνει πολύ το μεγάλο το μωρό. Το ταΐζει ο πατέρας και δν πιστεύω ότι φταίει το ότι δν τρώει. Πιστεύω ότι είναι πολύ φοβισμένο κ μάλλον φταίει η μητέρα γιαυτό. Το μικρό είναι πιο ζωηρό. Είναι Περίπου 40 ημερών.
 
Ναι έχω βάλει στη μία ταιστρα αυτό και στην άλλη κανονική τροφη
 
Φαντάζομαι θα έχουν αρχίσει να τσιμπολογάνε και μόνα τους πια. Προσπάθειες για πτήσεις κάνουν;
 
πιστεύω ότι είναι πολύ φοβισμένο κ μάλλον φταίει η μητέρα γιαυτό. Το μικρό είναι πιο ζωηρό.
Άλλαξε κάτι στο φόβο που έβλεπες στο μικρό από την ώρα που δεν είναι η μαμά του κοντά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Πολυ καλύτερα τα πράγματα σήμερα! Ανεβήκαμε και κάναμε κούνια για πρώτη φορά! Δν έχουν ξαναπάει στις γωνίες.. Τρώνε μόνα τους αλλά ακόμα ζητούν απ τον πατέρα και κλαίνε που και που..σπόρους δν έχω δει να τρωνε και πολύ. Αλλά κάτι τσιμπίδα.. Την αυγοτροφη δν την προτιμούν αλλά για το αυγό τρελαίνονται! Τώρα ελπίζω οι γονείς να είναι καλά.η μητέρα επειδή είναι μόνη της και ο πατέρας γτ τα κάνει όλα μόνος του.
 
Δν έχουν ξαναπάει στις γωνίες.. Τρώνε μόνα τους αλλά ακόμα ζητούν απ τον πατέρα και κλαίνε που και που..σπόρους δν έχω δει να τρωνε και πολύ. Αλλά κάτι τσιμπίδα.. Την αυγοτροφη δν την προτιμούν αλλά για το αυγό τρελαίνονται!
Το αυγό ειναι μια πολύ καλή τροφή για τα μικρά. Ειδικά τωρα που οι γονείς (πατέρας), θα αραιώσει το τάισμα, μέχρι και να το σταματήσει.
Σε τέτοιες καταστάσεις τα μικρά αναγκάζονται να φάνε μόνα τους.
Εσυ φροντίζεις να υπάρχει η απαραίτητη ποικιλία τροφών.
 
Εφόσον έχεις προμηθευτεί και υπάρχει σκόνη για κρέμα νεοσσών και προκειμένου να λήξει και να την πετάξεις, μπορείς εκτός της αυγοτροφής και του μίλλετ που δίνεις στα μωρά, να βάζεις και ένα δοχείο με μικρές ποσότητες σκόνης νεοσσών να τσιμπάνε και από εκεί.
Είναι πλήρης και δυναμωτική τροφή και θα τα βοηθήσει στην ταχεία ανάπτυξη.
Να υπάρχει νερό διαθέσιμο φυσικά, έτσι κι αλλιώς.
 
Καλέ καλρ περιμένουμε φωτογραφίες 😛
Θα ασχοληθείς με την εξημέρωση των μικρών;
 
Έχω προσπαθήσει Αλλά δν τις ανεβάζει! Θα προσπαθήσω ξανά! Θα το ήθελα πολύ Αλλά δν Έχω ιδέα πως! 😛
 
Έχω προσπαθήσει Αλλά δν τις ανεβάζει! Θα προσπαθήσω ξανά! Θα το ήθελα πολύ Αλλά δν Έχω ιδέα πως! 😛
Διάβασε petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/ και μπες στο link για το resize και κάνε σμίκρυνση.
 
χαχα με πολλή φαντασία το είδα 😛
Ο λαός απαιτεί καλύτερες φώτο με το φως της μέρας :D

*Το κλουβακι είναι μικρό και οι πατηθρες θέλουν αλλαγή γιατί δεν κάνει για τα πελματα τους.

*Τώρα είδα το μωρό στην κουνια 😛
Πολύ όμορφο χρώμα!
Είναι μπλε έτσι;
Στην αρχή είδα το κάτω το πρασινο.
 
Back
Top