Γενικά Να αφησω νηστικο τον παπαγαλο για να φαει απο το χερι μου;

jordaninio

PB New Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
34
Πόλη
Λέρος
παδια θελω να κανω τον παπαγαλο μου να φαει απο το χερι μου.. Πολλοι μου λενε να τον αφησω νηστικο για λιγο και ετσι θα αναγκαστει να φαει απο το χερι μου.. Εσεισ συμφωνειτε με αυτην την τακτικη; Εαν ναι ποση ωρα να βγαλω την ταιστρα;
 
Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να το κάνεις αυτό! Η επικογή είναι και πάλι δική σου βέβαια.. Το σωστό είναι η κούκλα (ή ο κούκλος της φωτογραφίας) να έρθει να φάει από το χέρι σου γιατί σε εμπιστεύεται και όχι γιατί θα αναγκαστεί! Υπάρχουν σχετικά posts στο forum...
 
  • Like
Αντιδράσεις: jamieo
ναι αλλα ανυπομονω παρα πολυ να τον βγαλω εξω και να τον χαιδεψω, δεν αντεχω να τον βλεπω μεσα στο κλουβι.. Απο την αλλη παντα ειναι χορτατος αρα ποιος ο λογος να ερθει να φαει απο το χερι μ...☹
 
παδια θελω να κανω τον παπαγαλο μου να φαει απο το χερι μου.. Πολλοι μου λενε να τον αφησω νηστικο για λιγο και ετσι θα αναγκαστει να φαει απο το χερι μου.. Εσεισ συμφωνειτε με αυτην την τακτικη; Εαν ναι ποση ωρα να βγαλω την ταιστρα;

Λογικό είναι αμα πεινάσει να έρθει να φάει απο το χέρι σου, αν όμως ποτέ δεν εμπιστευθεί το χέρι σου θα πεθάνει της πείνας; Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό ''να έρθει να φάει απο το χέρι μου'' με τίποτα! Η τροφή και το νερό είναι απαραίτητα για να επιζήσει ένας οργανισμός, μην επιχειρήσεις κάτι τέτοιο. Διάβασε τα θέματα του φόρουμ, δείξε προσοχή και βάση στα γραφόμενα των μελών, προσπάθησε όσο μπορείς να σε πλησιάσει αυτός γιατί σε θέλει και όχι εσύ, και προπαντώς υπομονή!
 
Καταλαβαίνω την ανυπομονησία σου, κι εγώ τα ίδια πέρασα με το κοκατίλ μου.. Δοκήμασε να την δελεάσεις με κάτι που της αρέσει πολύ..
 
απο την αλλη παντα ειναι χορτατος αρα ποιος ο λογος να ερθει να φαει απο το χερι

Να του δινεις απο χερι λιχουδιες που δεν τις τρωει συχνα.
Τη βασικη τροφη ομως και το νερο σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να του τα στερησεις. Ειναι μαρτυριο!
Εξαλλου τι χαρα θα παρεις αν το δεις να πεφτει στο χερι σου τωρα, και μετα απο 5' λεπτα που θα εχει κανει τη δουλεια του να σε τρεμει;
 
ενταξει καταλαβα, απλα ανυπομονω.. Και δεν ξερω τι λιχουδεις τις αρεσουν, δεν τρωει τιποτα αλλο εκτος απο σπορια.. Μονο κατι στικ και αυτα τα θρυμματιζει
 
ενταξει καταλαβα, απλα ανυπομονω.. Και δεν ξερω τι λιχουδεις τις αρεσουν, δεν τρωει τιποτα αλλο εκτος απο σπορια.. Μονο κατι στικ και αυτα τα θρυμματιζει

2 μηνες... Και δεν με αφηνει ουτε καν να τον χαιδεψω

Όπως λες και μόνος σου δεν ξέρεις ακόμα τι λιχουδίες του αρέσουν, ασχολήσου λίγο παραπάνω όσον αφορά τις διατροφικές του συνήθειες, πειραματίσου με νέες τροφές (αν ψάξεις στο φόρουμ διατροφή θα δείς πολλά και χρήσιμα). Αν δεν ξέρεις τι του αρέσει πιο πολύ μην περιμένεις θαύματα.
Ο χρόνος που τον έχεις είναι λίγος, άρα δεν μπορεί να σε εμπιστευτεί πλήρως ακόμα. Θέλει χρόνο, δώσε όσο μπορείς περισσότερο χρόνο στο πουλί. Υπομονή και θα πάνε όλα καλα.
 
Ε, ηρέμησε.. Δεν είναι και τόσος πολύς ο καιρός! Ξεκίνα να της φτιάχνεις μια σαλάτα με φρούτα και λαχανικά ότι έχεις στο σπίτι και να μην το αγγίζει, εσύ συννέχισει να της βάζεις καθε μέρα και ας το πετάς στην αρχή.. Σιγά, σιγά θα το συνηθίσει και θα φάει κάτι.. Τότε θα παρατηρήσεις και τί της αρέσει περισσότερο. Αλλά γενικά προσπάθησε να πηγαίνεις κοντά στο κλουβί της και να της μιλάς ήρεμα και οι κινήσεις σου να μην είναι νευρικές.. Βάλε το κλουβί στον χώρο που περνάς τις περισσότερες ώρες.. Υπομονή και όλα γίνουν! Όπως έχουμε πει στα περισσότερα εδώ posts το κάθε πουλάκι είναι διαφορετικό και θέλει τον χρόνο του. Από ότι διαβάζω εδώ μέσα οι Ροζέλες δεν είναι και οι πιο εύκολοι χαρακτήρες, οπότε πρέπει να οπλιστείς με λίγη παραπάνω υπομονή έτσι και αλλιώς!
 
ενταξει καταλαβα, απλα ανυπομονω..και δεν ξερω τι λιχουδεις τις αρεσουν...δεν τρωει τιποτα αλλο εκτος απο σπορια.. Μονο κατι στικ και αυτα τα θρυμματιζει
Μπορεις να δινεις φρεσκα φρουτα κ λαχανικα, θελει υπομονη κ επιμονη μεχρι να βρεις τι του αρεσει
Κι εγω στα δικα μου εδινα μονο μαρουλακι, αλλα απο τοτε που εγινα μελος εδω κ διαβασα κ εμαθα τους δινω πολλα κ διαφορετικα λαχανικα που ουτε φανταζομουν οτι θα τα ετρωγαν
Ριξε μια ματια κι εδω
https://community.petbirds.gr/threa...υνήθειες-στη-διατροφή-των-παπαγάλων-μας.7651/
https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/
 
Η εμπιστοσύνη αποκτάται με μέθοδο,υπομονή και επιμονή και όχι με στέρηση η τιμωρία. Όλα θα γίνουν μη βιάζεσαι.
 
2 μηνες... Και δεν με αφηνει ουτε καν να τον χαιδεψω
Εγω την δική μου ροζελα, την έχω σχεδόν 10 μήνες. Στην αρχή με το που με έβλεπε και μόνο, χτυπιόταν στο κλουβί απο το φόβο της. Σιγά σιγά με πολύ υπομονή και επιμονή με γνώρισε και την γνώρισα :) Να φανταστείς σήμερα τρώει μήλο απο το χέρι μου:D
 
Οταν αποφασιζουμε ν'αποκτησουμε εναν ΄φιλο' πρεπει το κανουμε πρωτα για να του 'προσφερουμε', χωρις εγωισμο και απαιτησεις.Αν αυτο γινεται με την ψυχη και την καρδια μας, ερχεται και η ωρα, που 'εισπρατουμε'
Η Διακήρυξη των Δικαιωμάτων ενός παπαγάλου
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Καλέ μου φίλε όλα τα πουλάκια που έχουμε στην κατοχή μας έχουν ανάγκη από απεριόριστη αγάπη, ανάγκη να αισθάνονται κοντά μας σιγουριά και ασφάλεια οτι θα έιμαστε πάντα κοντά τους για να τους ικανοποιήσουμε τις ανάγκες τους μιας και η επιβίωσή τους εξαρτάται απόλυτα απο εμάς. Εχουν ανάγκη να νιώθουν οτι μας εμπιστεύονται και οτι εμείς δεν θα τα προδώσουμε για να ικανοποιήσουμε απλά κα μόνο τον εγωισμό μας.

Το φιλαράκι σου χρειάζεται χρόνο για να προσαρμοστεί στην νέα κατάσταση. Το να του στερήσεις εστω και λίγη ώρα το φαγητό σαν ενα μέσο πειθαρχιας για να μαθει να τρωει απο το χέρι σου, δεν είναι η κατάλληλη τακτική. Σκέψου οτι έχεις να κάνεις με ενα μωρό παιδί. Θα το έκανες ποτέ αυτο; Ειμαι σίγουρη πως θα απαντήσεις : ΟΧΙ! Το ιδιο ισχύει λοιπον και για το φιλαράκι σου!

Οταν εκείνο νιώσει οτι μπορεί να σε εμπιστεύται να εισαι σιγουρος πως θα το κάνει έστω και αν σου παρει αρκετό χρόνο! ΥΠΟΜΟΝΗ!

Το "Θέλω" σου πρέπει να εναρμονιστεί με το "Θέλω" του παπαγάλου σου!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Συμφιλιωσου με τον χρονο και την υπομονη και πιστευω οτι θα δεις θετικα αποτελεσματα. Ασε τον "ομορφο" να κανει αυτος τα πρωτα βηματα.
 
Εαν τον εχεις εκτος κλουβιου κρατα μια λιχουδια η τροφη σε μια αποσταση που δεν τον τρομαζει. Επανελαβε το μεχρι να σε πλησιασει αυτος. Τωρα εαν τον εχεις σε κλουβι πλησιασε με αργη κινηση κοντα σε μια πατηθρα με την λιχουδια. Εννοειται οτι για να το κανεις αυτο πρεπει να εχει ο παπαγαλος σου ξεπερασει το σταδιο του τρομου οταν τον πλησιαζεις.
 
χθες ηταν στην κουνια του και πηγα πολυ κοντα του και του μιλουσα και δεν εφυγε, αλλα μετο που εβαλα το δαχτυλο μου να τον χαιδεψω εφυγε...☹
 
Back
Top