Αναπαραγωγή Να βάλω για αναπαραγωγή καναρίνια που θα πάρω τώρα;

kiriakos21

PB New Member
Εγγραφή
26 Απρ 2015
Μηνύματα
162
Πόλη
Φρέναρος
Γεια σας παιδια θα παρω σε 2-3 μερες ενα ζευγαρη και θα το βαλω γοα αναπαραγωγη να το αφισω να κανει μονο μια γεννα λογο οτι αργησα να τ παρω και θα αρχησει η πτερροια ειναι καλα που θα κανω.;
 
Γεια σας παιδια θα παρω σε 2-3 μερες ενα ζευγαρη και θα το βαλω γοα αναπαραγωγη να το αφισω να κανει μονο μια γεννα λογο οτι αργησα να τ παρω και θα αρχησει η πτερροια ειναι καλα που θα κανω.;
Πιστεύω πως εξαιτίας της μεγάλης επιθυμίας σου θα είναι λάθος να σου πούμε αυτή τη στιγμή όχι...
Αν λοιπόν είναι από τον ίδιο εκτροφικό χώρο να το τολμήσεις.
Θα περάσουν μαζί την καραντίνα (αν και δεν πρέπει)
Να ξέρεις όμως πως ο Ιούνιος που θα βγουν τα μικρά θεωρείται ως ο πιο ζεστός μήνας για την Ελλάδα...
Φρόντισε λοιπόν να υπάρχει σχετική δροσιά... σήτα για τα κουνούπια και σκόνη για την αποπαρασίτωση.
 
Θα ημουν της αποψης να μην το κανει. Αλλα αν το κανει, καλο θα ηταν να συμβουλευεται τους πιο εμπειρους γιατι θελει πολλη προσοχη ενα τετοιο εγχειρημα.
 
Επειδή έχει "κάψα" να το κάνει, αν και όλοι πιστεύω συμφωνούμε με την Μιράντα, θα συμφωνήσω με την θέση του Γιάννη.
Αν πεις σε κάποιον όχι, θα το κάνει μόνος του χωρίς να πει κάτι και ποιος ξέρει τι θα αντιμετωπίσει, αν του πεις κάνε το και εδώ είμαστε, έχει τουλάχιστον ελπίδες επιτυχίας. 🙂
Με το καλό Κυριάκο και καλή επιτυχία!
 
Γι'αυτο ειπα, αν το κανει οτι χρειαστει να μη διστασει να το πει :)
 
Κυριάκο φιλέ δεν είναι σωστο
Θα σου πρότεινα να πάρεις τα πουλάκια σου να τα αφήσεις να προσαρμοστούν, να τα προετοιμασεις για την πτεροροια και στην επομένη περίοδο τα βάζεις για γέννα.
Οτι και να αποφασισεις θα σε βοηθήσουμε αλλά πρεπει να πούμε και ποιο είναι το σωστο
 
Κυριάκο, εγώ θα σου έλεγα να μάθεις απο εκεί που θα πάρεις το ζευγάρι λίγα πράγματα για την προετοιμασία που τους έχει γίνει ( Βιταμίνες - διατροφή - αρρώστιες ) για να τα βάλεις για ζευγάρωμα.

Βρίσκω ανεύθυνο να βάλεις τα πουλιά σε αναπαραγωγική διαδικασία φέτος χωρίς να γνωρίζεις κάποια πράγματα γι αυτά, χωρίς να τα έχεις ετοιμάσει που λέμε για αυτή την δύσκολη διαδικασία.
 
ενταξει παιδια θα τα παρω και θα τα αφησω του χρονου δεν ειμαι απ εκεινους που κανουν τ κεφαλιου τοθς επιδη ειμαι πρωταρεια 2 ζευγαρια εβγαλα 5 πουλια και καθονται τωρα δευτερη γεννα.. Να βγαλω ολα μαζι 10 και θα προσπαθησω να γινω εκτρπφεας, σιγα σιγα θα τα πολλινω του χρονου θα εχω με τα πουλια που θα βγαλω περιπου στα 10 ζρυγαρια
 
Επιλέγεις το σίγουρο δρόμο της επιτυχίας, '' Αργά αλλά σταθερά '' - Βιαστικές κινήσεις θα σου δώσουν αποτελέσματα που δεν θα σε ικανοποιούν.
 
Την έχω πατήσει Κυριάκο έτσι παλιότερα. Από την μεγάλη μου "κάψα" να ζευγαρώσω ένα αρσενικό που είχα πήρα ένα θηλυκό αργά και δεν πέτυχα τίποτα. Δεν μου βγήκε και καλή η κανάρα. Την επόμενη αναπαραγωγική περίοδο έχασα επίσης εξ' αιτίας της γιατί μου έβγαλε 5 αυγά και τα πέντε βγήκαν πουλάκια αλλά ενώ φαινομενικά ήταν καλά της βγήκε κάτι που προφανώς υπόβοσκε και την δεύτερη μέρα που βγήκαν τα πουλάκια αρρώστησε και πέθανε. Μετά έχασα και τους νεοσσούς. Άσε... Αφού έχεις βγάλει άλλα ζευγάρια για φέτος.

Με την ευκαιρία αυτή να ρωτήσω τους γνώστες εδώ κάτι. Τώρα όπως κάποιοι ίσως να ξέρουν έχω ένα ζευγάρι με 2 νεοσσούς μίας εβδομάδας. Θέλω να τα ξαναβάλω για άλλη μία γέννα. Έχει ακόμη δροσιά εδώ. Τα έχω έξω σε στεγασμένο μπαλκόνι. Αφού να φανταστείτε το ζευγάρι το έβαλα μαζί μετά τις 15 Απριλίου λόγω καιρού.
Μετά από πόσο καιρό και αφού μεγαλώσουν πόσο οι νεοσσοί μπορώ να το τολμήσω;
Υπάρχει κάποιο thread για αυτό το θέμα για να μην σας κουράζω;
 
Μόλις γεννήσει το αυγο δεν μπορω να ξερω αν ειναι ενσπορο η ασπορο ετσι.; Επειδη γεννηθηκε και λεω να κοιταξω σημερα και απο μεσα εχει ενα κοτρινο κολλενο απ μεσα στο τσοφλι...
 
Βρε Κυριάκο, δεν είπαμε ότι δεν ενοχλούμε τα πουλιά χωρίς λόγο; Όχι, δεν μπορείς να καταλάβεις από την πρώτη ημέρα αν είναι γονιμοποιημένα, αλλά εάν υποθέσουμε για χάρη της συζήτησης ότι θα μπορούσες να καταλάβεις, που θα χρησίμευε κάτι τέτοιο στη συνέχεια και μέχρι να τελειώσει την ωοτοκία;
 
Καλή συνέχεια @kiriakos21 σε ότι επέλεξες να κάνεις. Ελπίζω να πάνε όλα καλά με το ζευγάρι και να μην βρεθείς μπροστά σε δυσάρεστες καταστάσεις.
 
οκ σιγγνωμη τωρα δεν πηρα τα αυγα επιδη ειναι ζεστη και η καναρα καθετε κανονικοτατα... Θα βοηθηαω και εγω στο ταισμα
 
Δεν χρειαζεται να ταισεις τα μικρα αν δεν προκυψει σοβαρος λογος ανησυχιας για τη ζωη τους. Μονο αν δεν ταιζονται καθολου, ή προκυψει καποιο αλλο προβλημα τα ταιζουμε.
 
γεννησε το πρωτο αυγο καθησεε 2-3 οριτσες και πριν που τα σκεπασα δεν καθοταν ειναι φυσιολογικο.; Σημερα γεννησε τ πρωτι
 
Δεν καθονται συστηματικα, "βιδωμενα" οπως λεμε, απο το πρωτο αυγο. Συνηθως στο 3ο-4ο και μετα τα κλωσσανε.
 
Back
Top