Αναπαραγωγή Να βάλω ζευγάρι zebra μαζί με καναρίνι στο ίδιο κλουβί;

MariosCFC

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2014
Μηνύματα
29
Παιδια εχω ενα zebra αρσενικο κ ενα αρσενικο καναρινι στο ιδιο κλουβι, δεν εχω καποιο θεμα τα πανε τελεια. Θα μπορουσα να βαλω ενα θηλυκο zebra?
 
Γεια σου Μάριε! Καλωσόρισες! Εφόσον θες να πάρεις ένα θηλυκό ζεμπράκι για το αρσενικό σου, δεν πρέπει να είναι μαζί με το καναρίνι. Άσε που τρώνε διαφορετικές τροφές. Άλλα είδη σπόρων τρώει το καναρίνι, άλλα είδη σπόρων τα παραδείσια(ζεμπράκια). Οπότε πρέπει να μεριμνήσεις να πάρεις και ένα ευρύχωρο κλουβί για το καναρίνι σου! Το ξέρω ότι σου αρέσει να τα έχεις όλα μαζί και να τα θαυμάζεις, αλλά μπορεί να έχεις προβλήματα με τσακωμούς κ. Α.
Άμα έχεις την καλοσύνη πες μας τις διαστάσεις του κλουβιού και τι διατροφή κάνεις στα πουλιά. Φιλικά!
 
Το μήκος είναι 36,5 cm,το πλάτος 26,5 cm και το χαμηλότερο σημείο στο κλουβί είναι 30 cm ενώ το ψηλότερο 40 cm.Ως προς την διατροφή στην μία ταϊστρα βαζω την κανονική τροφή για τα παραδέισια και στην άλλη την κανονική τροφή για τα καναρίνια. Επίσης κάθε μέρα τους βάζω φρούτα ή λαχανικά. Για το καναρίνι έχω πάρει κίτρινες βιταμίνες. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να τα χωρίσω εάν δεν πάρω θηλυκό ζεμπράκι. Πέρα απ'αυτά μπορείτε να μου περιγράψετε λίγο την διαδικασία για να ζευγαρώσουν δύο ζεμπράκια;
 
Γενικά τα παραδείσια είναι πανεύκολα στην αναπαραγωγή. Με την κατάλληλη διατροφή και υπομονή μπορούν εύκολα να μεγαλώσουν πολλά μικρά.
Βάζεις το θηλυκό στο κλουβί. Το ζευγάρι σιγά σιγά θα αρχίσει να συνηθίζει το ένα την παρουσία του άλλου. Όταν έχουν εξοικειωθεί το ένα με το άλλο αλλάζει η μεταξύ τους συμπεριφορά. Θα καθαρίζονται, θα καλούν το ένα το άλλο. Η διατροφή τους θα πρέπει να είναι πλήρης. Δηλαδή θα τους κάνεις διατροφική προετοιμασία. Θα τους δίνεις δύο με τρεις φορές την εβδομάδα λαχανικά( φύλλα από μαρούλι, σπανάκι, ραδίκι αντίδι, μπρόκολο) και αρωματικά φυτά(βασιλικό, ρίγανη) εναλλάξ. Σουπιοκόκκαλο μόνιμα στο κλουβί και θα τους προσφέρεις άμμο grit από τριμμένα όστρακα. Βραστό αυγό με το τσόφλι και αυγοτροφή μπορεί να προσφέρεται 3 φορές την εβδομάδα, αλλά πάντα σε μέτρια δόση για να μην παχύνουν τα πουλιά. Μετά από δύο μήνες προετοιμασία, μπορείς να βάλεις καλαθωτή φωλιά και υλικό φωλιάς. Όταν τα πουλιά είναι έτοιμα για αναπαραγωγή θα αρχίσουν να χτίζουν την φωλιά. Το αρσενικό θα κελαηδάει προς το θηλυκό με φουσκωμένα τα φτερά της κοιλιάς και θα την πλησιάζει. Από την άλλη το θηλυκό θα τον ακούει, θα τον καλεί και θα στρέφει την ουρά προς το μέρος του, κουνώντας την ζωηρά. Το αρσενικό ασχολείται με το κτίσιμο και παράλληλα θα ζευγαρώνει με την θηλυκιά. Όταν η φωλιά έχει ετοιμαστεί και είναι γεμάτη από υλικό αποσύρουμε το νήμα για να μην υπάρξει κίνδυνος να σκεπαστούν τα αυγά από την ''χτισο-μανία'' του αρσενικού. Μετά από 4-6 μέρες από το ζευγάρωμα το θηλυκό αρχίζει να γεννά τα αυγά του. Γεννά από 4-6 ακόμα και 8 αυγά. Τα κλωσσάει για 13 μέρες για να εκκολαφθούν οι νεοσσοί. Οι νεοσσοί απογαλακτίζονται μετά από 30 μέρες και το ζευγάρι προχωρά σε επόμενη γέννα. Βάζουμε άλλη φωλιά και μπόλικο νήμα και πάμε από την αρχή!
Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα! Ελπίζω να φάνηκαν χρήσιμα! Φιλικά!

Θα ήθελα να προσθέσω ότι δεν πρέπει να δίνεις αυτήν την κίτρινη ''βιταμίνη'' στο καναρίνι σου. Πέρα το ότι δεν χρειάζεται, δεν προσφέρει τίποτα στο πουλί και περιέχει σάκχαρα και άλλα βλαβερά για τον οργανισμό του συστατικά. Να του δίνεις καλοβρασμένο αυγό με το τσόφλι, αυγοτροφή και φρούτα(πορτοκάλι, μήλο, αποξηραμένα σύκα) και λαχανικά( καρότο, μαρούλι, σπανάκι, αντίδι, ραδίκι, μπρόκολο) πάντα καλά πλυμένα και στεγνωμένα, καθώς και σουπιοκόκκαλο και άμμο grit.
 
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες! Τελικα μπορω να βαλω το θυληκο στο ιδιο κλουβι η θα πρεπει να τα χωρισω;Επισης την αμμο να την προσφερω σε μικρο δοχειακι;
 
Αν ήδη έχεις κάποιο άδειο κλουβί για το καναρίνι σου, καλώς. Αν δεν έχεις, φρόντισε να είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερο. Αρκετά ψηλό και μακρύ, ώστε το πουλί να πετάει για να γυμνάζει τα φτερά του. Αυτά...
 
Τα ζεμπρα και σε 40 πόντους καλά είναι αρκεί να έχεις βρει τi θα. Κάνεις τα μικρά. Για το καναρίνι και ένα 30 αρι καλό είναι βέβαιο όσο μεγαλύτερο χώρο τόσο το καλύτερο..

# βλέπω το καναρίνι σου λίγο φουσκωμένο και με σγουρά πεταχτά φτερά έτσι είναι; Υπάρχει ενδεχόμενο για κυστες... Βάλε το μια κοντινή φωτογραφία
 
Τα φτερα του ετσι ειναι. Συγγνωμη αλλα μπορεις να μου πεις τι ειναι οι κυστες στα πουλια; Γενικα ομως δεν ειναι φουσκωμενο
 
παιδια τα πουλια μου οποτε πλησιαζω πολυ το κλουβι τρελενονται! Εγω θα ηθελα να ασχοληθω περισσοτερο με το ζεμπρακι στην συγκεκριμενη περιπτωση γιατι προκειται να το ζευγαρωσω και απο την στιγμη που θα μπαιναν στην διαδικασια της αναπαραγωγης δεν θα ηθελα για κανεναν λογο να τα φοβισω... Εχετε να μ προτεινετε καποιον τροπο;
 
Μήπως τα βλέπεις πολύ λίγο; Είναι τα ζεβράκια λίγο φοβιτσιάρικα βέβαια. Πρέπει να τους μιλάς μαλακά καθισμένος ώστε να τα έχεις στο ύψος των ματιών σου και οι κινήσεις σου όταν βάζεις τροφή, νερό κτλ να είναι απαλές.
 
εκτος απο αυτα υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω;
 
Δεν ξερωω, γι αυτο ρωταω 😛 Αλλα γενικα στα ζεβρακια ειναι δυσκολο να τα κανεις να μην σε φοβουντε;
 
Δυστυχώς πέραν της πολύωρης προσπάθειας και συνεχούς παρουσίας δεν υπάρχει τέχνασμα εκπαίδευσης.
Είναι θέμα να αποκτήσεις την εμπιστοσύνη τους.
Μην ξεχνάς ένα ζεβράκι ενός έτους, έχει διανύσει το 1/4 της ζωής του. Δεν είναι μικρό πουλάκι.
Ένα που είχα, παρόλο που με πλησίαζε όταν έβαζα λαχανικά και φρέσκια τροφή, ωστόσο πετάριζε σαν τρελλό όταν έβαζα το χέρι μου μέσα.
Βέβαια κι εγώ δεν του αφιέρωσα χρόνο για εκπαίδευση γιατί δεν είχα.
 
Τελικά θα πάρω θηλυκό ζεβράκι.Άμα κάνουν αβγά υπάρχει κάτι που δεν πρέπει να κάνω για να μην σταματήσουν να κλωσσάνε τα αβγά η να σταματήσουν να ταϊζουν τα μικρά τους;΄π.χ. έχω ακούσει σε μερικές περιπτώσεις ότι κούνησε κάποιος το κλουβί και από τότε οι γονείς δεν ξαναμπήκαν στην φωλιά
 

Σχετικά θέματα

Back
Top