Αναπαραγωγή Να βάλω ζευγάρι zebra μαζί με καναρίνι στο ίδιο κλουβί;

Δεν τα ενοχλείς γενικώς. Φρέσκο νερό, τροφή και ησυχία.
 
Έχω βάλει το κλουβί κάπου ψηλά και για να τους αλλάξω τροφή και νερό το κατεβάζω και το έχω κάπου αλλου.Άμα είχε φωλιά με αβγά θα τους πείραζε;
 
Βρες ένα μέρος πιο βολικό και μην τους αλλάζεις θέση όταν αρχίσει η αναπαραγωγή.
 
Θα τους αλλαζω εφημεριδα η μετα την αναπαραγωγικη περιοδο;
 
Όταν είσαι στις ερωτοτροπίες, όταν δεις πολύ βρόμικο το κλουβί, το καθαρίζεις κανονικά. Φρόντισε το κλουβί να είναι απολύτως καθαρό, μέχρι το πρωί που θα ολοκληρωθεί η γέννα των αυγών. Ύστερα μέχρι να εκκολαφθούν τα μικρά κάνεις μόνο πρόχειρους καθαρισμούς.
 
Τελικα πηρα θηλυκο ζεβρακι εδω και δυο μερες, με το αρσενικο τα παει τελεια. Ποτε να βαλω φωλια και νημα;
 
και περα απο οτι σου εχουν πει ολοι μεχρι τωρα, θα πρεπει οταν βαλεις φωλια και ξεκινησεις την αναπαραγωγη δεν θα πρεπει να τα ενοχλεις παρα μονο οταν θες να βαζεις τρωφη και να εχεις το κλουβι σε ενα σταθερο σημειο να μην το μετακινεις και καλο θα ειναι υο κλουβι να ειναι καπως μακρια απο αλλα κλουβια.
 
παιδια τα πουλια μου οποτε πλησιαζω πολυ το κλουβι τρελενονται! Εγω θα ηθελα να ασχοληθω περισσοτερο με το ζεμπρακι στην συγκεκριμενη περιπτωση γιατι προκειται να το ζευγαρωσω και απο την στιγμη που θα μπαιναν στην διαδικασια της αναπαραγωγης δεν θα ηθελα για κανεναν λογο να τα φοβισω... Εχετε να μ προτεινετε καποιον τροπο;
Εχω ενα ζεμπρακη και σου λέω μην τα πλησιάζεις καθόλου δεν θελουνε τον άνθρωπο
 
τα πουλακια απλα ειναι φοβησμενα και ισως αγρια. Αν με το καλο τα ζευγαρωσεις τα μικρουλια θα ειναι πολυ ευκολο να εξημερωθουν και να παιζεις μαζι τους.
 
Φωλια και νημα τους εβαλα. Δυστυχως την φωλια την εφτιαξε μονη της η θυληκια. Πηγαινει και καθεται μεσα καμια φορα αλλα μετα βγαινει. Τα εχω πιασει μερικες φορες να... αλλα δεν εχω βρει κανενα αβγο! Τι να κανω;
 
Φωλια και νημα τους εβαλα. Δυστυχως την φωλια την εφτιαξε μονη της η θυληκια. Πηγαινει και καθεται μεσα καμια φορα αλλα μετα βγαινει. Τα εχω πιασει μερικες φορες να... αλλα δεν εχω βρει κανενα αβγο! Τι να κανω;
Υπομονή! :)
 
Ευχαριστω για την συμβουλη απλος ειπα μηπως κατι παει στραβα γιατι εχω ακουσει οτι την φωλια την φτιαχνει ο αρσενικος. Να'σαι καλα αλικη :)
 
Με κάθε φιλική και συμβουλευτική πρόθεση, αλλά έβαλες για αναπαραγωγή ένα νεοφερμένο πουλί στο οποίο:
-Δεν τηρήθηκε καραντίνα, για τυχόν ασθένεια, την οποία ίσως μεταδώσει στον αρσενικό σου.
-Δεν του δόθηκε χρόνος να συνηθίσει το νέο περιβάλλον και στις τεχνικές διαχείρισης που έχεις τα πουλάκια σου και το κυριότερο...
- Δεν του έγινε διατροφική προετοιμασία, ώστε να αφομοιώσει ο οργανισμός του τα απαραίτητα συστατικά, βιταμίνες και ιχνοστοιχεία που του είναι απαραίτητα για να ανταπεξέλθει στην δοκιμασία της αναπαραγωγής και να αποδώσει γερούς, με τα κατάλληλα αντισώματα, απογόνους.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Ξέρω ότι σε ενθουσιάζει πολύ η διαδικασία της αναπαραγωγής, αλλά πρέπει πριν από αυτό να τηρηθούν μερικά σημαντικά πράγματα που θα σου εξασφαλίσουν την υγεία των πουλιών και την... ΕΠΙΤΥΧΙΑ! Βέβαια είναι δικά σου τα πουλιά και θα τα κάνεις ότι θέλεις, δεν μπορώ να σου πω εγώ τι θα κάνεις με αυτά. Απλά, ήθελα να σε συμβουλεύσω! Καλή συνέχεια σου εύχομαι και όλα καλά!
 
Παιδιά καλησπέρα! Έχοντας ζήσει την ωραία διαδικασία που ζει τώρα ο Μάριος πολλές φορές τα τελευταία χρόνια, θα σας πω τα δικά μου συμπεράσματα.. Εννοείται οτι δεν ενοχλούμε το ζευγάρι καθόλου κατά την αναπαραγωγική περίοδο. Την υπόλοιπη περίοδο όμως καλό είναι να ερχόμαστε σε επαφή με τα ζεμπράκια μας για να είναι ευκολότερη και καλύτερη η συμβίωσή μας μαζί τους.. Εδώ που τα λέμε, είναι επικίνδυνο να κάνουν απότομες κινήσεις όταν τα πλησιάζουμε. Τα δικά μου είναι πολύ χαλαρά... και όταν οι γονείς είναι φιλικοί, γίνονται και τα μικρά τους..
 
Αμβροσιε εχεις απολυτο δικιο..η διατροφη τους ειναι τα κανονικ σπορακια λ, αυγοτροφη (απο πετ την πηρα), σουπιοκοκκαλο κ καμια φορα φρουτα.Ζωη οταν λες να εχουμε επαφη μαζι τους τι ακριβως εννοεις;
 
Τίποτα το ιδιαίτερο, εξάλλου τα παραδείσια δεν είναι παπαγάλοι για να επιδιώκουν την τρυφερότητά μας.. Εγώ απλά τους μιλούσα πολύ σε ήπιο τόνο και συνήθως κάθομαι δίπλα τους με τις ώρες και διαβάζω.. Αυτό το τελευταίο νομίζω οτι ήταν μάλιστα και πιο αποτελεσματικό.. Μ' αυτόν τον τρόπο συνήθισαν την παρουσία μου πολύ κοντά τους και άρχισαν να την απολαμβάνουν...
 

Σχετικά θέματα

Back
Top