Φροντίδα Να βάλω πλεξιγκλάς για προστασία από τα αρπακτικά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Εχω τα κλουβια εξω στο μπαλκονι, σε μια μεταλλικη κατασκευη, ακομα ομως δεν εχω φτιαξει την πορτουλα απο κουνελοσυρμα, ωστε να προστατευονται απο τα αρπακτικα.. Την μερα ειμαι συνηθως σπιτι, εχω και τον σκυλο στο μπαλκονι που κυνηγαει ο, τι πετουμενο βρει, νομιζω ειμαι ενταξει 😛 Για το βραδυ, τελευταια τοποθετω πλεξιγκλας, ωστε να "κλεινει" απο μπροστα την κατασκευη με τα κλουβια και να μην μπορει καποιο αρπακτικο να τα πλησιασει, ουτε και να το μετακινησει.. Επισης κατεβαζω τεντες.. Ειναι οκ σαν προσωρινη λυση; Το πρωι εννοειται το ξαναβγαζω
 
Ειρήνη λογικά και μόνο η σήτα μπροστά από την κατασκευή (ακόμη και αν το μπαλκόνι σου είναι στο ισόγειο) θα δώσει την προστασία που χρειάζονται τα πτηνά σου. Το plexiglass επιπρόσθετα θα βοηθήσει τα πουλιά περισσότερο τους κρύους μήνες του χειμώνα που ο Βοριάς όσο να ΄ναι παλεύεται δύσκολα.
Θεωρώ πως ίσως αυτό που χρειάζεσαι είναι μια ψιλή σήτα για προστασία από τα κουνούπια και όλα όσα αυτά μπορούν να μεταφέρουν στα πτηνά μας. Αν σκοπεύεις μάλιστα να κατασκευάσεις πόρτα μπροστά από την κατασκευή σου θα σε συμβούλευα στο εξωτερικό μέρος της πόρτας να βάλεις σήτα για τα αρπακτικά και στο εσωτερικό της, την ψιλή για τα κουνούπια.
Το χειμώνα που μας πέρασε είδα μια κατασκευή σε "στυλ" ντουλάπας που είχε έτσι την πόρτα και μου άρεσε. Επιπρόσθετα ο "κατασκευαστής" της, έριχνε ένα χοντρό διαφανές νάιλον για προστασία από το κρύο το οποίο και μάζευε ρολό όταν δεν χρειαζόταν...
Σίγουρα θα έχεις και τις δικές σου προτάσεις και λύσεις και θα χαρώ να δω το "συλλογικό" αποτέλεσμα σε κάποιες φωτογραφίες στο μέλλον.
Καλό κουράγιο με την κατασκευή
 
Σ' ευχαριστω, η κατασκευη που τα εχω τωρα θα ειναι σαν αυτη που περιγραφεις οταν με το καλο ολοκληρωθει :D Καλη η ιδεα για διπλη σιτα :) Και εννοειται πως μολις τελειωσει θα σας βαλω φωτογραφιες, προς το παρον το παω λαου λαου 😛
 
Προσωρινά είναι μια λύση.. Απλά λόγω ζέστης τώρα το καλοκαίρι, λίγο ήλιος να πέσει στην κατασκευή με το πλεξιγκλάς θα γίνει θερμοκήπιο εκεί μέσα και μπορεί αυτό να αποβεί μοιραίο για κάποια πουλάκια.. Οπότε προσοχή! Δηλαδή να το βάζεις βράδυ και να το βγάζεις πολύ νωρίς το πρωί!

Το μπλακόνι που έχεις τα πουλάκια τι προσανατολισμό έχει;
 
Μια χαρά! Μόνο όταν έχουμε δυνατούς νοτιάδες να βάζεις πλεξιγκλάς να κόβεις τον αέρα από εκεί! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Back
Top