Φροντίδα Να βγάζω το κλουβί με το αηδόνι μου έξω στον ήλιο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ZORRO
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ZORRO

PB New Member
Εγγραφή
14 Φεβ 2008
Μηνύματα
15
Πόλη
Αθήνα
το αηδονι που εχω, μπορω να το βγαζω με το κλουβι εξω στον ηλιο; Εννοω χρειαζετε ηλιο η οχι;:)
 
Φίλε Γιάννη με συγχωρείς που θα σου το πω αλλά προτιμότερο είναι να ανοίξεις το κλουβί να φύγει το αηδονάκι σου και να χαίρεται τον ήλιο παρά να το βγάζεις έξω και να τον νοσταλγεί.
Με συγχωρείς που σου μιλάω έτσι αλλά η γνώμη μου είναι ότι ένας βασιλιάς πρέπει να ζει ελέυθερος και όχι φυλακισμένος. Και που ξέρεις αυτός για να σε αποζημιώσει μπορεί να σου κάνει και καμία κανταδίτσα το βράδυ.
Να με συγχωρείς για τον τόνο μου αλλά νομίζω ότι είναι το πιο σωστό που μπορείς να κάνεις.
 
Φίλε Γιάννη με συγχωρείς που θα σου το πω αλλά προτιμότερο είναι να ανοίξεις το κλουβί να φύγει το αηδονάκι σου και να χαίρεται τον ήλιο παρά να το βγάζεις έξω και να τον νοσταλγεί.
Με συγχωρείς που σου μιλάω έτσι αλλά η γνώμη μου είναι ότι ένας βασιλιάς πρέπει να ζει ελέυθερος και όχι φυλακισμένος. Και που ξέρεις αυτός για να σε αποζημιώσει μπορεί να σου κάνει και καμία κανταδίτσα το βράδυ.
Να με συγχωρείς για τον τόνο μου αλλά νομίζω ότι είναι το πιο σωστό που μπορείς να κάνεις.
φιλε ισιδωρε καλησπερα. εχεις απολυτο δικιο αυτο που λες και το ασπαζομαι. αλλα αυτο το αηδονι μου το χαρισανε απο νεογεννητο και το μεγαλωσα εγω απο μικρο. εαν διαβασεις το πρωτο μου ποστ σαν νεο μελος που ειχα γραψει, θα καταλαβεις οτι με το συγκεκριμενο πουλι ειμαστε αχωριστοι φιλοι. Πιστεψετο αληθινα αυτο που σου λεω. Τις περισοτερες ωρες το πουλακι ειναι εκτος κλουβιου και του αρεσει τρομερα. και τελος καταλαβαινει την αγαπη που του δειχνω.
 
Φίλε Γιάννη δεν έχω κανένα λόγο να μην πιστέψω αυτά που μου λες. Και αυτό που λέω το εννοώ.
Επειδή καταλαβαίνω ότι το συγκεκριμένο πουλί το αγαπάς πολύ θα σου θέσω μόνο δύο ερωτήματα.
Λες ότι το έχεις από μικρό. Δεν είναι λάθος αυτή η νοοτροπία κάποιων να πιάνουν μικρά πουλάκια από τις φωλιές;
Από την άλλη γράφεις ότι όλοι μέρα είναι έξω από το κλουβί και είναι ευτυχισμένο. Μήπως όμως είναι ευτυχισμένο επειδή συνέχεια είναι μέσα στο σπίτι και τον έξω κόσμο δεν τον έχει γνωρίσει ελέυθερο ακόμα;
Δεν θέλω για κανένα λόγο να παρεξηγήσεις αυτά που σου γράφω.
Τα γράφω για να ξυπνήσουμε όλοι μας και να καταλάβουμε ότι το να έχω ένα πουλί οποιοδήποτε και αν είναι αυτό που γυρίζει μέσα στο σπίτι μας ελέυθερο και ευτυχισμένο αθωώνει κάποιους που το έπιασαν άβαφο πουλάκι από την φωλιά.
 
φιλε μου ισιδωρε ετσι οπως θετεις το θεμα, δεν πρεπει να ειχε κανενας μας πουλια. Να ρωτησω κατι; οι δικες σου οι καρδερινες τις εχεις βγαλει μονος σου;
 
Η προσωπική αντιπαράθεση δεν ωφελεί κανένα!
Ας δεχτούμε πως είναι δολοφονικό να παίρνουμε τα πουλάκια από τη φωλίτσα τους και πολύ καλύτερο να αναπαράγουμε τα πουλάκια που έχουμε.
 
Η προσωπική αντιπαράθεση δεν ωφελεί κανένα!
Ας δεχτούμε πως είναι δολοφονικό να παίρνουμε τα πουλάκια από τη φωλίτσα τους και πολύ καλύτερο να αναπαράγουμε τα πουλάκια που έχουμε.
συμφωνω απολυτα.
 
Γιάννη μου ναι τις έχω βγάλει μόνος μου.
Φίλε Χρήστο και Γιάννη δεν αντιδικό με κανέναν.Απλά και σε αυτό συμφωνούμε όλοι το να παίρνεις ένα πουλί από την φωλιά είναι μέγα λάθος.
 
Ηρεμια παιδια, ολα καλα, οτι εγινε εγινε, σημασια εχει οτι το πουλακι εχει μεγαλωσει επιτυχως και ειναι καλα. Εννοειται οτι ειναι καλο ν αβλεπει ηλιο, αρκει να το εχεις προστατευμενο απο γερακια, καρακαξες κτλ...😛
 
Είναι πολύ σημαντικό να βάλουμε μια κόκκινη γραμμή και να πούμε "ως εδώ και μη παρέκει", ότι έγινε έγινε, αλλά να μην επαναλαμβάνεται επ' αόριστον.
Τώρα που το θέμα διευθετήθηκε...
Γιάννη, διάβασε το μήνυμα Νο 13/παράγραφος 2 εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Εσωτερικός-φωτισμός.1700/
 
Back
Top