Γενικά Ο White κελαηδάει όταν βγάζω το κλουβί του έξω

Γειά σας φίλοι μου γράφω εδώ γιατι προτιμώ να ανοίξω θέμα όταν έχω ολοκληρώσει την μόνιμη μεταφορά του καναρινιού έξω! Της ασπρουλας που τελικά δεν είναι ασπρουλης 😂
Ευχαριστώ δημόσια την @Elli για την βοήθεια της και την ιδέα της να αξιοποιήσω αυτή την γωνία που είναι απόλυτα σταθερή έτσι και το κλουβί μπαίνει και η προστασία κουμπώνει απόλυτα. Θέλω ένα πιο ευρύχωρο κλουβί ορθογώνιο πιο καλά εξαρτήματα
Μία σιτα και απέναντι ένα διαχωριστικο να κόβει τα ρεύματα αέρα και είμαι καλυμμένος. Έφυγε ο βραχνάς του να το βάζω στο τραπέζι και να μην μπορώ να κάθομαι στο τόσο μικρό μπαλκόνι 😂 σας ευχαριστώ όλους!
 

Συνημμένα

  • IMG_20210328_103437.webp
    IMG_20210328_103437.webp
    98,7 KB · Προβολές: 40
Γειά σας φίλοι μου το νέο κλουβί της ασπρουλας είναι αυτό, θέλει λίγο χρόνο για προσαρμογή σιγουρα, αλλά το δέχτηκε εύκολα καταρχήν έχει ηρεμήσει δεν έχει αυτή την νευρικότητα που είχε πριν λόγω στενότητας χώρου στο προηγούμενο κλουβί, γιατί άλλο ζωηραδα άλλο νευρικότητα, πήρα και εξαρτήματα για να στερεώνονται λαχανικά και σουπιοκοκκαλο, το σουπιοκοκκαλο όμως δεν σταμάτησε να το χρησιμοποιει ως κλαρί 😂 πρέπει να βρω άλλη θέση, το κλουβί είναι σταθερό στις βίδες το προστατευτικο επίσης σταθερό απλά εφαπτει στο τέρμα πάνω του διαχωριστικου! Όχι στις βίδες! Επόμενο βήμα η σιτα!
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20210403-163633.webp
    Screenshot_20210403-163633.webp
    56,9 KB · Προβολές: 38
  • Screenshot_20210403-163247.webp
    Screenshot_20210403-163247.webp
    108,3 KB · Προβολές: 38
@Nikoskon854 Πολύ ωραίο το νέο σας κλουβακι! Το σουπιοκοκαλο θα το δέσεις στα κάγκελα κοντά σε πατηθρα για να μπορεί να το φτανει. Εγώ το έχω δέσει με πλαστικό tie wrap. Για την σίτα μην αργείς, γιατί έχουμε ακούσει πολλά. 😉
 
@marapo Καλημέρα το κρεμάσα στο ταβάνι με το ειδικό μανταλάκι και έτσι δεν το καβαλάει, και σιτα θα μπει λίγο πιο μετά όλα στην ώρα τους, το θέμα είναι πως ότι και να κάνω τίποτα δεν είναι μόνιμο όταν έχει νοτιάδες και κακοκαιρία, όταν μπει και η καλαμωτη θα μπορώ να έχω ένα τελικό συμπέρασμα, σίγουρα στην καλοκαίρια θα είναι σταθερά έξω!
 
Καλησπερα σε όλους!
Από το Σάββατο που μπήκε στο νέο κλουβί βλέπω τεράστιες διάφορες.
Είναι ένα ήρεμο πουλί πλέον σε σχέση με πριν, η σχάρα είναι ένα με το κλουβί και με διευκολύνει στον καθαρισμο, την σχάρα ελάχιστα έως καθόλου την λερώνει, σήμερα έκανα την πρώτη αλλαγή του νέου κλουβιού πανεύκολα πλέον αδειάζεις το χάρτι τις ακαθαρσιες πλύσιμο με ζεστό νεράκι στέγνωμα και πάλι πίσω, κουμπώνει ο πάτος με το υπόλοιπο και είναι κομπλέ! Επίσης δεν κουτσουλαει πια τις πατηθρες ούτε βρίσκω τσοφλια ανακατεμένα στην τροφή μέσα, στο μικρό κλουβί ήθελε κάθε μέρα σχεδόν καθαριότητα ήταν βάσανο!
Αλήθεια το πρώτο κλουβί ήταν τόσο μα τόσο άβολο. Με 5 ευρώ παραπάνω βρίσκεις κάτι που πραγματικά άξιζει 😉
 
Καλημέρα σε όλους, πήγα σήμερα στο πετ σοπ το πουλί για να τσεκάρω νύχια δεν χρειάζονται κόψιμο αφαίρεσε το δαχτυλίδι που είναι πράσινο ανοικτού τύπου και έχει πάνω τον αριθμό 2 επίσης είδε το φύλλο του και είναι αρσενικό, @Elli είχες δίκιο τελικά γισ το φύλλο, επίσης μου είπε ότι είναι μικρό
 
Βαζε φαγητό στη μια ταΐστρα.
Στη δευτερη αυγοτροφη
Βαζε 1 κουταλιά της σουπας κάθε μέρα. Έτσι θα τρώει όλους τους σπόρους, (οχι αυτους που προτιμά) θα σταματήσει να τα κάνει όλα χάλια γυρω γυρω και θα σου κρατήσει περισοτερο η τροφή.
 
@Tzio ευχαριστώ πολύ 🙂@PantelisTs
Καλημέρα αν σου πω ότι αυτή σου ή πρόταση ήρθε τωρα που την χρειάζομουν; αυτές τις μέρες με προβλημάτιζει έντονα η τροφή που δεν φεύγει σε βαθμό να λέω μήπως δεν του αρέσει η νέα τροφή; και όντως λερώνει πολύ βλέπω μένει και μπαγιατευει και δεν μαρεσει θα το κάνω από σήμερα
 
Αν βλέπεις ότι παρόλα αυτά δεν τρώει όλους τους σπόρους θα βγάζεις την ταΐστρα και θα κάνεις ένα ελαφρυ φυσιμα. Έτσι θα φεύγουν τα τσόφλια και θα μένουν οι σπόροι.
 
@Stavros Ευχαριστώ νόμιζα ότι είναι πτεροροια άλλα αυτά παθαίνει κάνεις άμα δεν ξέρει χαχα @PantelisTs Έκανα μείωση της τροφής όπως μου το πρότεινες και πρόσεξα μια παράξενη συμπεριφορά το πουλί κοιμάται ακριβώς μπροστά από την ταιστρα κάτι που ποτέ δεν έκανε μήπως νιώθει ανασφάλεια επειδή μείωσα απότομα την τροφή φοβάμαι πως είναι αυτό
 
Ισως απλά δεν έχω δει ξανά το καναρίνι να κοιμάται πάνω στην ταιστρα, μου φάνηκε παράξενο ως τώρα κοιμόταν πάνω στις πατηθρες του, αυτό συνέβη μετά την αλλαγή ποσότητας τροφής γιαυτό και το ανέφερα που θα πάει θα μάθει αλλιώς
 
Back
Top