Αναπαραγωγή Να βγάλω τα καναρίνια και να βάλω καρδερίνα και λούγαρο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panagoss
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κοίτα φ'ιλε φάμβιο τα πουλιά τα πουλάνε κανονικά σε μαγαζιά αυτοί τα πιάνουνε και για το σουτάρισμα μάλλων ήταν βαριά η λέξη να την αφήσω ελεύθερη εννοούσα κι όχι κάτι άλλο...
 
Πριν καταφέρω να βγάζω καρδερίνες γεννημένες μέσα στο κλουβί οι οποίες με την σειρά τους μου έδιναν γαρδελοκάναρα απο το 1999 -2000 και μετά είχα βγάλει και κάποιες φορές υβρίδια με άγριες καρδερίνες πολύ νωρίτερα αρχές του 1990.
Χρησιμοποιούσα 3 άγριες πιασμένες καρδερίνες και ένα φλώρο οι οποίες είχαν ζήσει 1 με 2 χρόνια μέσα στο κλουβί, τρέφονταν με την καλύτερη ποιότητα σπόρων, πολλά φρέσκα λαχανικά τα κλουβιά τους ήταν κρεμασμένα σε φωτεινό σημείο χωρίς ρεύματα και μπορούσαν να βλέπουν τα θηλυκά καναρίνια που πετούσαν σε ένα κλουβί εξωτερικό κήπου διαστάσεων 200χ150χ200 - με αυτό το τρόπο μπορούσαν να τα συνηθίζουν και όταν άρχισαν να ψάχνονται την άνοιξη να κελαϊδάνε και να φλερτάρουν μαζί τους.
Χρησιμοποιούσα κανάρες όλων των χρωμάτων αλλά για πρώτη φορά έβαζα σκουρόχρωμες και πρωτάρες όπως εσύ αλλά και παλιές ξαναζευγαρωμένες με καναρίνι έχοντας την ίδια επιτυχία πάντα και με παλιές και με νέες κλώσσες...η κανάρα όταν ετοιμαστεί καλά θα στηθεί και σε καναρίνι και γαρδέλι και φανέτο και ότι άλλο θές φτάνει αυτό με την σειρά του να την φλερτάρει και να την κυνηγάει για ζευγάρωμα.
Το δύσκολο μόνο είναι να καταφέρεις να ετοιμάσεις τα πουλιά ταυτόχρονα καθότι οι κανάρες έρχονται σε οίστρο νωρίτερα απο τα γαρδέλια ξεκινώντας γύρω στον Μάρτιο όπου οι μέρες μεγαλώνουν.
 
Και κάτι άλλο που ξέχασα να προσθέσω απο δική μου εμπειρία είναι ότι αν μέσα στο χώρο που ζευγαρώνεις αγριόπουλα με κανάρες κάνεις το λάθος να κρατάς και θηλυκά αγριόπουλα τότε τα αρσενικά δεν θα δείχνουν κανένα ενδιαφέρον για τα θηλυκά καναρίνια και θα χάσεις μια αναπαραγωγική χρονιά... μου έτυχε 2 φορές και όταν πήρα χαμπάρι μετέφερα τα θηλυκά αγριόπουλα σε άλλο δωμάτιο για να μην τα βλέπουν και να τα ακούνε τα αρσενικά του ίδιου είδους.
 
Εχω δει σε πετ σοπ καρδερινα που ειχε χασει ολα της τα φτερα στο κεφαλι, επειδη προσπαθουσε να φυγει και σφηνωνε στα καγκελα... Ματωνε και η μυτη της☹
Ειμαι λιγο ευεξαπτη σε αυτα τα θεματα αλλα εχετε δικιο δεν επρεπε να βγαλω γρηγορα συμπερασματα χωρις να ρωτησω λεπτομερειες! Αλλα απο τη στιγμη που υπαρχουν αγριοπουλα γεννημενα στην αιχμαλωσια, γιατι να αγοραζουμε η να πιανουμε τα αγρια; Οπως πολυ σωστα αναφερθηκε παραπανω ολα μας τα πουλια προερχονται απο καποια αγρια, ομως ως εδω...
Ας μην το συνεχισουμε αυτο το εθιμο...
Παντως για την συμπεριφορα μου...:sorry
 
No problem,
Πάντος οφείλω να πώ ότι στο profile σου όλα τα πουλιά και τα ζώα σου είναι παααρα πολύ όμορφα και φαίνεται ότι τα αγαπάς και τα φροντίζεις.
Μου άρεσαν τα loverbird σου, δεν είναι τόσο εύκολα αυτά τα πουλιά στην αναπαραγωγή αλλά εσύ τα κατάφερες! ... και πάρα πολύ και τα κίτρινα ημίαιμα Μωσαϊκ που έχεις βγάλει ειδικά η Αστέρω!
 
No problem,
Πάντος οφείλω να πώ ότι στο profile σου όλα τα πουλιά και τα ζώα σου είναι παααρα πολύ όμορφα και φαίνεται ότι τα αγαπάς και τα φροντίζεις.
Μου άρεσαν τα loverbird σου, δεν είναι τόσο εύκολα αυτά τα πουλιά στην αναπαραγωγή αλλά εσύ τα κατάφερες! ... και πάρα πολύ και τα κίτρινα ημίαιμα Μωσαϊκ που έχεις βγάλει ειδικά η Αστέρω!


Ευχαριστω πολυ:)
 
Εχω δει σε πετ σοπ καρδερινα που ειχε χασει ολα της τα φτερα στο κεφαλι, επειδη προσπαθουσε να φυγει και σφηνωνε στα καγκελα... Ματωνε και η μυτη της☹
Ειμαι λιγο ευεξαπτη σε αυτα τα θεματα αλλα εχετε δικιο δεν επρεπε να βγαλω γρηγορα συμπερασματα χωρις να ρωτησω λεπτομερειες! Αλλα απο τη στιγμη που υπαρχουν αγριοπουλα γεννημενα στην αιχμαλωσια, γιατι να αγοραζουμε η να πιανουμε τα αγρια; Οπως πολυ σωστα αναφερθηκε παραπανω ολα μας τα πουλια προερχονται απο καποια αγρια, ομως ως εδω...
Ας μην το συνεχισουμε αυτο το εθιμο...
Παντως για την συμπεριφορα μου...:sorry

αν σκεφτείς ότι για να αγοράσεις μία Major καρδερίνα θες κανά 200άρι+ ευρό έχεις την απάντηση στην ερώτησή σου αυτή! Έχει γίνει πολλές φορές θέμα στο φόρουμ και φτάνουμε σε σημείο να χαλάμε τα θέματα και να τσακωνόμαστε για αυτό το συγκεκριμένο θέμα! Δεν συνεχίζω άλλο απλά απάντησα στην απορία σου!
 
Back
Top