Φροντίδα Να βγάλω το κλουβί των ringneck μου στο μπαλκόνι;

Εγγραφή
9 Απρ 2019
Μηνύματα
231
Γειά σας παιδια θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν γίνετε να βγάλω το κλουβί μου στο μπαλκόνι μου. Στο μπαλκόνι υπάρχει σκια και φως αλλά δεν το χτυπάει ο ήλιος και είναι μεγάλο με στέγαση όποτε το πουλί δεν μπορεί να βραχεί εάν βρέξει. Μπορω να βγάλω έξω το κλουβί
 
Εννοείς για μόνιμα έξω ή για λίγο; Γιατί όμως θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο; Δεν έχεις επαρκή χώρο μέσα στο σπίτι;
Έχω αρκετά μεγάλο σπίτι αλλά επειδή το κλουβί είναι μεγάλο και κατοικούν δύο πουλιά ένα cockatiel και ένα ringneck το σπίτι γίνετε χάλια από τις τροφές. Εγω πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα έξω γιατί θα μπορούν να βλέπουν έξω και να είναι Ποιο κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον.Αλλα ρωτάω γιατί μπορεί να κάνω λάθος εγώ
 
κατοικούν δύο πουλιά ένα cockatiel και ένα ringneck
Ελπίζω να μην εννοείς στο ίδιο κλουβί.
Το πρόβλημα με τα τσοφλια από τους σπόρους όλοι μας το έχουμε. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι ένα συχνό σκούπισμα. Μπορείς να βάλεις και ένα χαλάκι κάτω από το κλουβί ώστε να μαζεύεις τα σπόρια ποιο εύκολα και να μην σκορπιζονται γύρω γύρω στο σπίτι.
Άποψη μου είναι να τα αφήσεις μέσα στο σπίτι και να μην τα βγάλεις έξω.
 
Οι παπαγάλοι έχουν ανάγκη την παρέα μας. Η πρακτική παίρνω έναν παπαγάλο και τον αφήνω μόνιμα στο μπαλκόνι είναι λάθος.
Εξάλλου οι παπαγαλοι δεν είναι ανθεκτικοί στο πολύ κρύο, επομένως τον χειμώνα θα πρέπει να τους πάρεις πάλι μέσα.
Αν επιλέξεις τελικά να τους βγάλεις έξω, φρόντισε να είναι προστατευμένοι από τα διάφορα αρπακτικά, δίποδα, τετράποδα, και αργότερα από το κρύο. Δεν είναι δηλαδή εύκολο, βγάζω τα κλουβιά εξω, δεν θα βρέχονται και τελείωσε.
Όπως σου είπε και ο Γιάννης, όλα τα πουλάκια λερώνουν και είναι κάτι που πρέπει να σκεφτούμε πολύ καλά πριν προχωρήσουμε στην απόκτηση τους. Οι παπαγάλοι δεν είναι για το μπαλκόνι.
 
Ελπίζω να μην εννοείς στο ίδιο κλουβί.
Το πρόβλημα με τα τσοφλια από τους σπόρους όλοι μας το έχουμε. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι ένα συχνό σκούπισμα. Μπορείς να βάλεις και ένα χαλάκι κάτω από το κλουβί ώστε να μαζεύεις τα σπόρια ποιο εύκολα και να μην σκορπιζονται γύρω γύρω στο σπίτι.
Άποψη μου είναι να τα αφήσεις μέσα στο σπίτι και να μην τα βγάλεις έξω.
Έλα Γιάννη αποφάσισα να το βγάλω έξω γιατί έχω ένα μεγάλο σκεπασμένο μπαλκόνι στο οποίο δεν μπαίνει ήλιος αλλά μόνο φως. Το έβγαλα δοκιμαστικά και ο ringneck μου επιτέλους άρχισε να παίζει με τα παιχνίδια του και να πηδάει από πατιθρα σε πατιθρα. Δηχνει πραγματικά χαρούμενος
 
θα πω κι'εγω την προσωπικη μου αποψη. ειμαι υπερ κατω απο καταληλες συνθηκες προστασιας απο καιρικες συνθηκες και θυρευτων, οι παπαγαλοι να εχουν επαφη με το εξωτερικο περιβαλλον. Νομιζω οι εικονες τους δημιουργουν χαρα. Βασικο η επαφη σας να μην περιοριστη.
 
. Αποφάσισα να το βγάλω έξω γιατί έχω ένα μεγάλο σκεπασμένο μπαλκόνι στο οποίο δεν μπαίνει ήλιος αλλά μόνο φως...
Ελπίζω να πρόκειται για άγρια πουλιά και όχι για ταϊσμένα στο χέρι...
Θα πρέπει να δώσεις ιδιαίτερη προσοχή ώστε τα πουλιά να είναι προστατευμένα απ΄όλες τις καιρικές συνθήκες (κρύο-ρεύματα αέρος-ζέστη/καύσωνες κτλ).
...Άρα αυτά που συζητάμε στο άλλο θέμα (#6)
δεν σου χρειάζονται πλέον...
 
Ελπίζω να πρόκειται για άγρια πουλιά και όχι για ταϊσμένα στο χέρι...
Θα πρέπει να δώσεις ιδιαίτερη προσοχή ώστε τα πουλιά να είναι προστατευμένα απ΄όλες τις καιρικές συνθήκες (κρύο-ρεύματα αέρος-ζέστη/καύσωνες κτλ).
ΥΓ
Ας μη ξεχνάμε και τα έντομα, κουνούπια-σφήκες κτλ
 
Εαν τα βγάλεις έξω ξεχνάς την εξημέρωση. Το ρινγκνεκ ειδικά δεν θα έχει κανένα πρόβλημα έξω, για το κοκατίλ όμως έχω αντίθετη άποψη.

Σχεδόν μόλις τα πήρες αν δεν κάνω λάθος;
 
Να ρωτήσω κ εγώ κάτι σχετικό; Εγώ το μικρό μου τώρα που έρχεται το καλοκαίρι μπορώ να τον βγάζω για λίγο έξω; Στο κλουβί του εννοείται.. Να βλέπει για όσο θα πίνω ας πούμε τον καφέ μου; Μαζί και εγώ.. η όχι;θα τον στρεσσαρω;
 
Θα πρεπει να περιμενεις να φτιαξει ο καιρος κ μετα να προβεις σε μια τετοια κινηση! αν τα βγαλεις στο μπαλκονι η καθημερινη επαφη θεωρω πως γινεται πολυ πιο δυσκολη! Θα πρπει να φροντισεις σαφως να ειναι προστατευμενα απο τις καιρικες συνθηκες ειτε αυτο ειναι πολυς ηλιος για ωρες το καλοκαιρι ειτε βροχη κ αερας το χειμωνα, Οπως επισης να ειναι προστατευμενα και απο αλλα ειδη πουλιων οπως αρπακτικα η πουλια που μπορει να ερθουν αλλα δε ξερεις τι κουβαλανε!
 
Να ρωτήσω κ εγώ κάτι σχετικό; Εγώ το μικρό μου τώρα που έρχεται το καλοκαίρι μπορώ να τον βγάζω για λίγο έξω; Στο κλουβί του εννοείται.. Να βλέπει για όσο θα πίνω ας πούμε τον καφέ μου; Μαζί και εγώ.. η όχι;θα τον στρεσσαρω;

Σαφώς και μπορείς.
 
Εαν τα βγάλεις έξω ξεχνάς την εξημέρωση. Το ρινγκνεκ ειδικά δεν θα έχει κανένα πρόβλημα έξω, για το κοκατίλ όμως έχω αντίθετη άποψη.

Σχεδόν μόλις τα πήρες αν δεν κάνω λάθος;
Όχι το cockatiel είναι ενημερωμένο αλλά το ring neck Όχι. Το κλουβί δεν είναι ακριβός έξω είναι σαν ένα σαλονομπαλκονι και έχω κάθε μέρα επαφή με τα πουλιά. Υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα. Δες media
 
O χώρος αυτός είναι οκ για τη διαμονή τους, φαίνεται προστατευμένος. Όμως για να ελπίζεις να εξημερώσεις το ρινγκνεκ χρειάζεται να περνάς πολύ ώρα μαζί του.
 
Στο τέλος σ βλέπω να πηγαίνεις με ράντζο στο μπαλκόνι. Εγώ έχω τον Λίνκ και δεν αντέχω ούτε λεπτό μακρυά του. Εμένα Λευκάδα και τώρα μένω Γιάννενα οπότε είτε σε μεγάλες θερμοκρασίες είτε σε μικρές δεν έχει πρόβλημα ο ringneck αλλά σκέψου ότι θα αλλάξουν και οι χαρακτήρες τους αφού θα προσαρμοστούν στο νέο χώρο που τους πήγες μακριά από την παρουσία σου. Είναι δίκοπο μαχαίρι το μπαλκόνι.
 
Back
Top