Φροντίδα Να βγάλω το κλουβί των ringneck μου στο μπαλκόνι;

οι εναλλαγες θερμοκρασιας απο κρυο σε ζεστη κ το αντιθετο επηρεαζουν τα πουλια και ειναι ενας λογος να αρρωστησουν!
Σίγουρα απλά το λέω με την λογική ότι θα γίνει σταδιακά και με προφύλαξη από τον αέρα. Απλά του τονίζω ότι θα αλλάξει ο χαρακτήρας των πουλιών. Αν θελήσει αργότερα να τα έχει πάλι μέσα στο σπίτι θα είναι αρκετά δύσκολο γιατί ξεκινάει πάλι από το μηδέν. Έχω τον Λίνκ τον είχα ένα μήνα στην γιαγιά μου και πήγαινα δύο φορές κάθε μέρα για να κάτσω μαζί του και μόλις τον έφερα στο καινούργιο μου σπίτι ήταν άλλος χαρακτήρας μέχρι που έγινε μετά από τρεις μήνες και πολύ υπομονή ο παλιός καλός μου Λίνκ
 
Μην ανησυχείς όλη την ώρα έξω μαζί του είμαι και του μιλάω
O χώρος αυτός είναι οκ για τη διαμονή τους, φαίνεται προστατευμένος. Όμως για να ελπίζεις να εξημερώσεις το ρινγκνεκ χρειάζεται να περνάς πολύ ώρα μαζί του.
 
Στο τέλος σ βλέπω να πηγαίνεις με ράντζο στο μπαλκόνι. Εγώ έχω τον Λίνκ και δεν αντέχω ούτε λεπτό μακρυά του. Εμένα Λευκάδα και τώρα μένω Γιάννενα οπότε είτε σε μεγάλες θερμοκρασίες είτε σε μικρές δεν έχει πρόβλημα ο ringneck αλλά σκέψου ότι θα αλλάξουν και οι χαρακτήρες τους αφού θα προσαρμοστούν στο νέο χώρο που τους πήγες μακριά από την παρουσία σου. Είναι δίκοπο μαχαίρι το μπαλκόνι.
Μην ανησυχείς και εγώ όλη μέρα έξω είμαι και μιλάω στους παπαγαλους
[automerge]1555218736[/automerge]
O χώρος αυτός είναι οκ για τη διαμονή τους, φαίνεται προστατευμένος. Όμως για να ελπίζεις να εξημερώσεις το ρινγκνεκ χρειάζεται να περνάς πολύ ώρα μαζί του.
Μην ανησυχείς και εγώ όλη την ημέρα έξω είμαι και του μιλάω
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Ελπίζω μόνο να μην μένεις σε πολυκατοικία ή εάν μένεις σε μονοκατοικία να μην έχεις πολύ κοντά σου αλλα σπίτια 😋
Μένω σε δηκια μου τριορωφη μονοκατοικία και δεν υπάρχουν σπίτια απέναντι
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
:) Πρόκειται λοιπόν για μια σκεπαστή βεράντα, κάτι τελείως διαφορετικό από το μπαλκόνι του τίτλου του θέματος...
ΥΓ
Ας μη ξεχνάμε και τα έντομα, κουνούπια-σφήκες κτλ
Θα πρέπει να φροντίσεις άμεσα να προστατεύσεις τα κλουβιά από τα έντομα.
Επίσης προσοχή, πάντα οι γλάστρες με τους φίκους που υπάρχουν στη φωτογραφία, να βρίσκονται σε απόσταση ασφαλείας από τα κάγκελα των κλουβιών.
 
Back
Top