Διατροφή Να δίνουμε μέλι στα πουλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης paoki72
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

paoki72

PB Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
245
Πόλη
Πολύχρονο
Ακουσα απο καποιον φιλο ο οποιος εκτρεφει κυριως αγρια πουλια οτι βαζει στην αυγοθηκη μελι το οποιο και τα πουλια το εξαφανιζουν. Ολοι μας γνωριζουμε τισ ιδιοτητες του μελιου που εχει για τον ανθρωπο. Χρησιμοποιει καποιοσ φιλος το μελι; Αν ναι καθε ποτε το δινει; Σκεφτηκα να το χρησιμοποιησω με τριμμενο καρυδι (καρυδι με μελι)! 😱
 
Πραγματικα πολύ χρησιμη η ερωτηση. Εχω ακουσει και εγω σχετικα με το μελι και την γυρη, αλλα είχα την εντυπωση οτι μπαινει στην αυγοτροφη. Και εγω θα ηθελα να μαθω σε ποια μορφη επιτρεπεται να καταναλώνουν μελι τα καναρινια. Στα παστελια που παιρνω στα πουλια μου αναφερει οτι περιεχει μέλι, αλλα δεν φαντάστηκα ποτε οτι μπορει να το φανε στην φυσική του μορφη και μαλιστα με... Καρυδια! 🙂 Οποιος γνωριζει ας αναφερει αν ειναι χρήσιμο και για τα πουλια που δεν βρίσκονται σε αναπαραγωγικη φαση.
 
Καλημερα!
Την ιδια εντυπωση εχω και 'γω Georgina το μελι μπαινει στη αυγοτροφη...Φανταζαστε ομως ενα ''δοχειο'' με μελι στο κλουβι; Θα γινει κολαση! φτερα, σπορια... Ολα μαζι!:D DPARD.. Τωρα για το μελι με καρυδια δεν ξερω... Αν ομως το δοκιμασεις.. (στα πουλια) θα σου ελεγα να προσεχεις μετα τα χερια σου.. Ξερεις.. Μπορει να στα... φανε!:D
 
καλησπερα φιλε εγω ξερω οτι υπαρχουν διαφορες λιχουδιες που πουλανε τα ρet shop που εχουν και μελι αλλα της βαζεις μια στο τοσο γιατι ειναι παχιντηκες
 
εγω εδω και ενα χρονο τους βαζο την gold patee (δεν κανω διαφημιση) και εχει meli με αβγο
 
εγω μιλαω παιδια αν καποιος χρησιμοποιει το μελι στη φυσικη του μορφη και οχι με διαφορα stick του εμποριου.
 
Καλημερα Φιλε μου (αν εισαι εσυ οπως ειδα στην προσωπικη σου εικονα).
Η κοινη λογικη λεει, οτι το μελι στην φυσικη του μορφη, δεν μπορει να χρησιμοποιηθει.
Εσυ αν θα χρησιμοποιησεις το μελι στην διατροφη σουκαι ερθει σε επαφη το χερι σου η οποιοδηποτε αλλο μερος του σωματος σου, δεν θα χρειασθει να το πλυνεις γιατι θα κολλας συνεχεια;
Πως λοιπον θα το δωσεις στα πουλια, που πιθανον θα γινουν και μια μαζα σε πολλα σημεια με το μελι (στα ποδια, στα φτερα, στο ραμφος κλπ.);
Αν θελεις να δωσεις μελι και δεν θελεις να χρησιμοποιησεις Bee Pollen (γυρη μελισσων), σου προτεινω να βαλλεις λιγο μελι (μικρη ποσοτητα), μεσα σε νερο, αστο να διαλυθει με βρασιμο και δωστο σαν ροφημα για λιγο στα πουλια.
Η μπορεις και να φτιαξεις ενα ροφημα με μελισοβοτανο-μελισσοχορτο.
 
εγώ τα έδωσα 3 φορες 1 κομμάτι μικρό κερήθρα με μέλι και το εξαφανισανε όλο
 
επισης θα ηθελα να ρωτησω τι αλλη λιχουλια θα μπορουσα να τους βαλω. Περα απο τα στικ , τα φρουτα, το αυγο και τις βιταμινες. (μαζι εχω τα αγρια, τα καναρινια και τα παραδεισια μου. σε τεραστιο κλουβι ενοειτε).
 
Πολλές φορές όταν έχω μόνο ξερή αυγοτροφή την ανακατεύω με λίγο μέλι και τη δίνω. Ιδίως το καλοκαίρι είναι το μόνο που τη μαλακώνει χωρίς να δημιουργεί προβλήματα από υγρασία
 
Βαζουμε τοση ποσοτητα μελιου, που η αυγοτροφη να γινει οπως το τριμενο παντεσπανι. Δεν γεμιζουν καθολου τα πουλια.Ισα που μαλακωνει και την τρωνε καλυτερακαι διατηρειται 4-5 ημερες μ"αυτον τον τροπο στην ταιστρα. Τωρα καρυδια με μελιδεν ξερω, νομιζω οτι κανει οτι και στον ανθρωπο! Σιγουρα παντως κανει καλο.
 
Παιδιά απ' ότι ξέρω από άρθρο που έχω διαβάσει το μέλι είναι πολύ καλό και μπορούμε να το δίνουμε και σκέτο μέσα στην αυγοτροφή... Εγώ προσωπικά το κάνω μια στο τόσο και το καθαρίζουν... Φυσικά μιλάμε για ποσότητα μελιού στη μυτούλα του κουταλιού του τσαγιού οπότε δεν τίθεται το θέμα που αναφέρατε να κολλήσουν κτλ.

Προσωπική μου άποψη: Χρησιμοποιείστε το άφοβα...
 
εγω στα καναρινια εβαζα σε ενα μπολακι μελι και σπορακια και γινοτανε χαμος, αλλα και τα ξυλακια που περισευουν οταν τους αγοραζω στικ τα αλιφω με λιγο μελι το οποιο πασπαλιζω με σπορακια... Τωρα σκετο σε μια ταιστρα νομιζω πως θα λεροθουν πολυ...
 
meli

Γεια σας είμαι καινούριος χρηστης. μέλι τους βάζω και γω, από ότι έχω ακούσει και από παλιούς τους καθαρίζει την φωνή και τα πυρώνει και πιο γρήγορα.1 φορα την εβδομάδα βάζω εγώ. Ισα ισα σε μικρή αμμοθηκι.. Εννοώ σαν μικρή αυγοθικι που είναι. Δεν κολλάει στο πουλί προσέχει από ένστικτο.φιλικά γιώργος από σύρο
 
εγω δεν ειχα βαλει ποτε μελι στα πουλια μεχρι πριν περιπου 1 εβδομαδα που το διαβασα στο φορουμ.
βασικα τα πουλια τα εχω σε κλουβα ολα μαζι ακομα και το μελι τους το εβαλα σε μια αυγοθηκη. ελαχιστη ποσοτητα ομως.
ποια ηταν η αντιδραση τους; ξεκινησε ενα και δοκιμασε μια φορα. μετα αλλο μετα αλλο... κτλ. σχεδον ολα απο μια φορα! Και μετα εγινε πανικος! Πεσαν ολα μαζι πανω στην αυγοθηκη! ξετρελαθηκαν. τωρα θα το βαλω στην διατροφη τους μια φορα την εβδομαδα.
 
Εγω βαζω λιγο στο χερι και δινω στον African Grey που του αρεσει πολυ. Καμμια φορα την βδομαδα ομως και πολυ λιγο.
 
Εγω βαζω λιγο στο χερι και δινω στον African Grey που του αρεσει πολυ. Καμμια φορα την βδομαδα ομως και πολυ λιγο.

theo40gr είπε:
εγω του δινω μελι με το κουταλι και ετσι αποφευγω το πολυ λερωμα

Eδω βρισκεστε στη Διατροφη Καναρινιων. 😉 Υπαρχει αντιστοιχο φορουμ Διατροφης για τους Παπαγαλους.
 
Back
Top