Διατροφή Να δίνουμε φρέσκο δενδρολίβανο στα καναρίνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tonytsi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tonytsi

PB New Member
Εγγραφή
11 Ιαν 2015
Μηνύματα
47
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα στην παρέα. Μπορούμε να δίνουμε φρέσκο δενδρολίβανο στα καναρίνια μας;
 
Εγώ σε παπαγάλους βέβαια, δίνω κάπου-κάπου και τους αρέσει πολύ.
 
Προσωπικα εχω απειρο δενδρολιβανο, αλλα δεν εχω δοκιμασει να το δωσω ακομα, προτιμω τη ριγανη προς το παρον..
Στα υποψιν εχω μεντα, δυοσμο, βασιλικο και το δενδρολιβανο αλλα αν δοκιμασεις πρωτος πες μας εντυπωσεις!
 
Θα το δοκιμάσω . Δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Για δες :
JILGUERO EN EL ROMERO 2: Photo by Photographer Reencarnacion Cristalero - photo.net

Keep Your Pet Safe: Bird Proofing your Home
  • peppermint, rosemary and thyme are energizing,
  • lemon, tea tree oil* and cedarwood are purifying; ( Note to Bird Owners: *Tea Tree Essential has caused paralysis in birds when the dosage administered was too high. As safe doses have not been established, it's best not to use this essential oil around your birds. )
  • peppermint, rosemary and ginger clear your mind;
 
Για δες :
JILGUERO EN EL ROMERO 2: Photo by Photographer Reencarnacion Cristalero - photo.net

Keep Your Pet Safe: Bird Proofing your Home
  • peppermint, rosemary and thyme are energizing,
  • lemon, tea tree oil* and cedarwood are purifying; ( Note to Bird Owners: *Tea Tree Essential has caused paralysis in birds when the dosage administered was too high. As safe doses have not been established, it's best not to use this essential oil around your birds. )
  • peppermint, rosemary and ginger clear your mind;

Δηλαδή;
 
Καλησπέρα στην παρέα. Μπορούμε να δίνουμε φρέσκο δενδρολίβανο στα καναρίνια μας;
Αν είναι από καθαρό μέρος, μπορείς να τους δώσεις. Στην αρχή λίγο και αργότερα περισσότερο.
 
Εγώ πάντως το κόβω φρέσκο από την γλάστρα και το βάζω μέσα στην αυγοτροφή μου και δεν αφήνουν ψύχουλο! 😛
 
Αν και το προτιμώ στο αρνάκι και γενικά στο ψητό... κάποιες φορές βάζω και στα καναρίνια...
Αλλά χωρίς να έχω ψάξει περισσότερο... Βάζω λίγο και επιφυλακτικά...
Ευκαιρία να δούμε και να διαβάσουμε τις προτάσεις όσων έχουν γνώση για κάτι παραπάνω...Dendrolivano 01.webp
 
Εντάξει με μέτρο σημαίνει που και που όχι ποτέ.
Και ένα off topic tip για τους ασπρομάλληδες που δεν βάφουν τα μαλλιά τους, το τσάϊ δενδρολίβανου στο τελευταίο ξέβγαλμα, δίνει έναν σκούρο τόνο στην άσπρη τρίχα, τόσο να μην λαμπυρίζει :)
 
Στείλτε ένα προσωπικό μήνυμα στο Γιάννη απευθείας κυρίες μου, εμάς δεν μας ενδιαφέρουν αυτές οι πληροφορίες.
 
Στείλτε ένα προσωπικό μήνυμα στο Γιάννη απευθείας κυρίες μου, εμάς δεν μας ενδιαφέρουν αυτές οι πληροφορίες.
Αυτά είναι ειδικά θέματα γι' αυτούς που ασχολούνται με τρίχες... εγώ άλλαξα επίπεδο...
 
Εάν βάλεις κλαρί δενδρολίβανου προτίμησε το ανθισμένο, τα καναρίνια δεν τρελαίνονται και τόσο, οι καρδερίνες περισσότερο ασχολούνται με αυτό. Γνώμη μου τα βότανα χλωρά ή ξερά πάντα μόνα τους και όχι σε μίξη με κάποια αυγοτροφή, και ποτέ περισσότερα από 2 – 3 ταυτόχρονα.
 
Back
Top