Ασθένειες Να δίνω στο καναρίνι το antiasmatico αντί για το antibiotico της tabernil;

billystopo

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2009
Μηνύματα
39
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Χαιρετω και παλι την παρεα του foroum και μπαινω στο ψητο! Το αρσενικο καναρινι μου δεν κελαιδαει καθολου...☹ενω σταματησε να μαδαει πριν 20-25 μερες. Ακουγα κατι περιεργο στην αναπνοη του τοτε! Ρωτησα ενα πετσοπα και μου ειπε πως θα του περασει. Οντως τις τελευταιες 10 μερες δεν ακουγεται κατι αλλα και παλι δεν κελαιδαει! Ψαχνοντας στο furoum διαβασα το αρθρο για τα ακαραια της τραχειας και τα συμπτωματα τους. Κοιταξα τον λεμο του και προσεξα οτι βγαζει καινουρια φτερα. Δεν μπορεσα να διακρινω κατι περιεργο...; Πριν 2 μερες πηγα σε ενα κτηνιατρο και μου εδωσε το ANTIBIOTICO της TABERNIL . Ειδα πως η TABERNIL εχει και αλλα φαρμακα. Μηπως θα ηταν προτιμοτερο να του δινω το ANTIASMATICO;Θα κανει δουλεια το ANTIBIOTICO η μηπως το φορτωνω τζαπμα με φαρμακα; Ειχε κανεις παρομοιο προβλημα;
 
αν το πουλι πραγματι ανανεωνει ακομα τα φτερα του τοτε δεν εχει περασει εντελωε η πτερροροια. Βεβαια οταν λες καινουργια φτερα στο σβερκο μηπως εννοεις τιποτα στιγματα και υποθετεις οτι ειναι νεες ριζες φτερων που ετοιμαζονται να βγουν; ή βλεπεις καθαρα οτι εχουν βγει φτερα απο κει;

κοιτα και εδω αν ειναι στιγματα μηπως αυτα εχουν σχεση με αυτο που περιγραφει ο θοδωρης στο ποστ;

αλλη η αντιμετωπιση των ακαρεων, αλλη ενος αναπνευστικου προβληματος. Αν ο γιατρος εξετασε το πουλι προφανως θα εχει λογους να το προτεινει. Αν οχι και απλα σου προτεινε κατι για το αναπνευστικο δεν θα λεγα να τον εμπιστευτεις.

οι αντιβιωσεις (αρκει να ειναι οι καταλληλες για καθε περιπτωση) ειναι αναγκαιες οταν υπαρχει προβλημα, ειναι μεσοπροθεσμη καταστροφη στην υγεια ενος πουλιου οταν δινονται για "ψυλλου πηδημα" 😉
 
Δημητρη εκανα το τεστ για το ασθμα και δεν ακουσα κατι. Οσο για τα φτερα, αυτο που ειδα ηταν φτερα! Καμια κοκκινιλα η κατι τετοιο. Θα τελειωσω την αντιβιοση και αν δεν δω καποια διαφορα θα ξαναεπισκευτω τον κτηνιατρο! Σ' ευχαριστω!
 
Αφού αφουγκράζεσαι το πουλάκι και δεν ακούς τίποτα,
γιατί του δίνεις αντιβίωση ; Επειδή δεν κελαηδάει; Μα ο ίδιος λές οτι είναι σε
αντικατάσταση πτερώματος, ακόμα.
Αν η γενική συμπεριφορά του είναι καλή(είναι ζωηρό, τρώει, πίνει, κάνει μπάνιο καθημερινά)
λέω να κόψεις την αντιβίωση και να κάνεις λίγη υπομονή. Τάιζε το πουλάκι κάπως
πιο έντονα, με αυγό, πρασινάδες, φρούτο και κάποια πολυβιταμίνη στο νερό.
Δίνε καθημερινά το μπανάκι για 1/2 ώρα, και σε 15-20 ,θα αρχίσει να "ξαναμαθαίνει"
να τραγουδάει. 😉
 
Μακη το πουλακι σταματησε να μαδαει οπως ειπα εδω και καιρο. Απλα οταν το επιασα νατο εξετασω για ακαρεα προσεξα οτι στον λεμο του εχει νεα φτερα αλλα δεν μαδαει. Τωρα το ακουω νακανει συμαντικες προσπαθειες να κελαιδησει! Χαμηλοφωνα και με βραχναδα. Λες να κανει δουλεια το φαρκαμο;



Αυτη η προσπαθεια που κανει ειναι φυσικη εξελιξη; Ρωταω γιατι πρωτη φωρα ασχολουμε με καναρινια και δεν ξερω...
 
Η γνώμη μου είναι, να ανησυχείς άν και όταν υπάρχουν συμπτώματα.
Αν δεν βλέπεις τίποτα το ανησυχητικό κάνε λίγο υπομονή και βοήθησε
διατροφικά το πουλάκι. Σε λίγες μέρες επανέρχεσαι με νεότερα.
 
απο την στιγμη που βλεπεις φτερα να φυτρωνουν ακομα συμαινει οτι το πουλι ντινεται ακομα δεν συμαινει οτι επιδη σταματισε να μαδαει τελιωσε και η πτερορια
 
Τελικα παιδια ο χειροτερος εχθρος των καναρινιων ειναι η ανυπομονησια του εκτροφεα... Το καναρινι μου ξεκινησε να κελαιδαει και παει ολο και καλυτερα! Και παλι σας ευχαριστω!
 
Back
Top