Γενικά Να διαλέξω ζευγάρι budgies ή μωρό;

Εγγραφή
26 Νοε 2018
Μηνύματα
803
Καλησπέρα σας. Λοιπόν σε λίγες μέρες(1 Νοεμβρίου, 1 μήνας είναι το ξέρω 😂) έχω τα γενέθλια μου και με αυτό αρχίζουν να μου έρχονται δώρα. Έτσι σήμερα έμαθα από την μητέρα μου κάτι το οποίο με χαροποιεί. Μου είπε πως έχει κανονίσει με έναν φίλο της δυο πράγματα και ότι πρέπει να ρωτήσει για να του πει και ότι το έχει είδη κανονίσει. Λοιπόν μου είπαν τι θέλω ένα ζευγάρι Μπατζι (σίγουρο) με μια ζευγαροστρα και που μπορεί να κάνουν αυγά ή να πάρω ένα μωράκι ημερον που έχει και να μου δείξει να το ταΐζω με κρέμα κτλπ. Αν τελικά πάρω το μωρό θα το πάρω το Σάββατο που μας έρχεται αλλιώς αν θέλω το ζευγάρι θα το πάρω οπότε θέλω. Το μωράκι γεννήθηκε κατά πάσα πιθανότητα εχθές. Η αλήθεια είναι πως θέλω ένα ήρεμο μιας και ο Φλαφυ δεν ηρεμεί με τίποτα οπότε δεν ξέρω τι είναι καλύτερο ένα ζευγάρι με κλουβί που θα κάνει μελλοντικά αυγά άρα και πουλάκια και πχ να κρατήσω το ένα και τα άλλα αν με το καλό κάνουν παραπάνω από ένα να τα δώσω ή ένα μωρό και τίποτα επιπλέον. Το μωρο θα είναι 10 ημερον όταν θα το πάρω ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω συμβουλές για το τι να πάρω καθώς και για φροντίδα κτλο
 
Μιχάλη, όχι να μην πάρεις το μωρό. Δεν μπορείς να το ταίσεις καθώς δεν έχεις εμπειρία, είναι επικίνδυνο για το πουλί και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην ζήσει.

Το ζευγάρι ακούγεται σαν καλύυτερη λύση απο τις δύο αλλά όχι η καλύτερη γενικά. Αν θέλεις κι άλλο πουλάκι για κατοικίδιο δεν καταλαβαίνω γιατί δεν παίρνεις ένα έτοιμο απογαλακτισμένο ήμερο και κοιτάζεις άσχετα πράγματα. Είσαι τώρα σε φάση να μπλέκεις με γέννες;

Το άλλο πουλί που έχεις τι θα απογίνει;
 
Θα σου πρότεινα να πάρεις το ζευγάρι με την ζευγαρώστρα και ΟΧΙ το μωρό και μάλιστα 10 ημερών.

Τα μωρά πρέπει να απογαλακτίζονται από τους γονείς στην σωστή ηλικία.
Το τάισμα των νεοσσών δεν είναι και τόσο απλή υπόθεση για κάποιον που δεν διαθέτει εμπειρία και μπορεί να δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα στο πουλάκι αν δεν γίνει η διαδικασία όπως πρέπει.
 
Μιχάλη, όχι να μην πάρεις το μωρό. Δεν μπορείς να το ταίσεις καθώς δεν έχεις εμπειρία, είναι επικίνδυνο για το πουλί και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην ζήσει.

Το ζευγάρι ακούγεται σαν καλύυτερη λύση απο τις δύο αλλά όχι η καλύτερη γενικά. Αν θέλεις κι άλλο πουλάκι για κατοικίδιο δεν καταλαβαίνω γιατί δεν παίρνεις ένα έτοιμο απογαλακτισμένο ήμερο και κοιτάζεις άσχετα πράγματα. Είσαι τώρα σε φάση να μπλέκεις με γέννες;

Το άλλο πουλί που έχεις τι θα απογίνει;
Πιστεύω ότι το ζευγάρι θα ήταν λίγο ποιο δύσκολο γιατί δεν θα μου έχει δείξει κανένας ενώ αυτός θα μου δείξει. Επίσης αν πάρω το ζευγάρι ουτος ή άλλος θα τα ζευγαρώσω οπότε θα βγάλω μωρά. Ο Φλαφυ θα είναι όπως ήταν πάντα ένα άγριο παρροτλετ
[automerge]1569774836[/automerge]
Θα σου πρότεινα να πάρεις το ζευγάρι με την ζευγαρώστρα και ΟΧΙ το μωρό και μάλιστα 10 ημερών.

Τα μωρά πρέπει να απογαλακτίζονται από τους γονείς στην σωστή ηλικία.
Το τάισμα των νεοσσών δεν είναι και τόσο απλή υπόθεση για κάποιον που δεν διαθέτει εμπειρία και μπορεί να δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα στο πουλάκι αν δεν γίνει η διαδικασία όπως πρέπει.
Ναι αλλά το ζευγάρι ουτος ή άλλος θέλω να το ζευγαρώσω γιατί θέλω ένα ήμερο παπαγαλάκι. Άμα του πω να μου το ταΐζει αυτός ο εκτροφεας μέχρι να αρχίσει σιγά σιγά να τρώει σπόρια
[automerge]1569774944[/automerge]
Επίσης κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι μου ειπε πως θα μου δείξει πως και γενικά τι πρέπει να κάνω αλλά φυσικά θα ήθελα να πάρω και από εδώ ενημέρωση. Οπότε απλά πιστεύω ότι με το ζευγάρι ουτος ή άλλος θα κάνει μωρά. Κάτι τελευταίο εμένα μου είπε η μητέρα μου ότι θα μπορούσαμε να περνάμε και τα δύο. Τι λέτε για αυτό; αυτά θα τα φροντίζουμε και εγώ και η μητέρα μου
 
Ναι αλλά το ζευγάρι ουτος ή άλλος θέλω να το ζευγαρώσω γιατί θέλω ένα ήμερο παπαγαλάκι
Αφού ο στόχος σου είναι να αποκτήσεις ένα ήμερο παπαγαλάκι θα σου πρότεινα να πάρεις ένα απογαλακτισμένο μικρό και να κάνεις την προσπάθεια σου μαζί του.
 
Αφού ο στόχος σου είναι να αποκτήσεις ένα ήμερο παπαγαλάκι θα σου πρότεινα να πάρεις ένα απογαλακτισμένο μικρό και να κάνεις την προσπάθεια σου μαζί του.
Ναι το θέμα είναι ότι ο ίδιος δεν προλαβενει να ασχοληθεί μαζί του οπότε δεν μπορεί να μου το δώσει μεγάλο αλλά ταισμενο στο χέρι γιαυτό μου είπε να το πάρω και ότι θα μου δείξει
 
Γιατί τα βάζουν να ζευγαρώσουν αν δεν έχουν χρόνο να ασχοληθούν; Δεν το καταλαβαίνω ειλικρινά. Τι άνθρωποι είναι αυτοί που παίρνουν δέκα ημερών μωρό και το δίνουν σε ένα παιδί να το μεγαλώσει; Δηλαδή έλεος.
Μιχαλη, μην πάρεις το μωράκι και μην πάρεις ούτε και το ζευγάρι αφού στόχος σου είναι ένα ήμερο πουλάκι. Υπάρχουν και άλλοι εκτροφείς που θα σου δώσουν αυτό ακριβώς που ζητάς.
Μια τελευταία συμβουλή: μην εμπιστευτείς ποτέ "εκτροφέα" που θα σου δώσει δέκα ημερών πουλάκι για να το ταϊσεις εσύ. ΠΟΤΕ
 
ΜΗΝ πάρεις το μωρό... Κρίμα είναι... Θέλει εμπειρία που δεν έχεις και το ότι θα σου δείξει δεν σημαίνει ότι θα τα καταφέρεις...
Το θέμα μου είναι ότι και να πάρω το ζευγάρι θα το θέλω για να τα ζευγαρώσω οπότε ουτος ή άλλος τα μωρά θα τα κάνω.
[automerge]1569776240[/automerge]
Γιατί τα βάζουν να ζευγαρώσουν αν δεν έχουν χρόνο να ασχοληθούν; Δεν το καταλαβαίνω ειλικρινά. Τι άνθρωποι είναι αυτοί που παίρνουν δέκα ημερών μωρό και το δίνουν σε ένα παιδί να το μεγαλώσει; Δηλαδή έλεος.
Μιχαλη, μην πάρεις το μωράκι και μην πάρεις ούτε και το ζευγάρι αφού στόχος σου είναι ένα ήμερο πουλάκι. Υπάρχουν και άλλοι εκτροφείς που θα σου δώσουν αυτό ακριβώς που ζητάς.
Μια τελευταία συμβουλή: μην εμπιστευτείς ποτέ "εκτροφέα" που θα σου δώσει δέκα ημερών πουλάκι για να το ταϊσεις εσύ. ΠΟΤΕ
Είναι φίλος της μητέρας μου και απλά πουλάει άγρια. Οκ θα δω και θα σας πω.
 
Μιχάλη, πολλοί βγάζουν μωρά. Δεν είναι απαραίτητο όμως να τα χωρίσουν από τους γονείς τους. Τα μικρά πρέπει να μείνουν για τουλάχιστον έναν μήνα στη φωλιά με τους γονείς. Δεν είναι παιχνίδια. Πρέπει να φύγουν από τη φωλιά την κατάλληλη στιγμή.
 
Μιχάλη, πολλοί βγάζουν μωρά. Δεν είναι απαραίτητο όμως να τα χωρίσουν από τους γονείς τους. Τα μικρά πρέπει να μείνουν για τουλάχιστον έναν μήνα στη φωλιά με τους γονείς. Δεν είναι παιχνίδια. Πρέπει να φύγουν από τη φωλιά την κατάλληλη στιγμή.
Ωραία να ρωτήσω τότε κάτι άλλο. Αν πάρω το κλουβί μαζί με τα Μπατζι και το μωρό (δικό τους μωρό) έτσι ώστε να είναι στο σπίτι μου για έναν μήνα και μετά από έναν μήνα να το βγάλω και σιγά σιγά να το ταισω εγώ
 
Η γνώμη μου είναι ότι τα μωρά πρέπει να απογαλακτίζονται από τους γονείς.

Στην προσπάθεια σου να αποκτήσεις ένα πουλάκι με το οποίο θα έχεις επαφή και οικειότητα θα ρισκάρεις την υγεία του μικρού.

Υπάρχουν αρκετοί φίλοι στο forum που έχουν παπαγαλάκια που δεν έχουν ταιστεί στο χέρι και έχουν καταφέρει με καθημερινή επαφή και πρόγραμμα να αποκτήσουν πολύ καλή επαφή με αυτά.

Να θυμάσε ότι και αυτά είναι ζωντανοί οργανισμοί και το κάθε ένα έχει τον δικό του χαρακτήρα είτε έχει ταιστεί στο χέρι είτε έχει ταιστεί από τους γονείς.
 
Μιχάλη, πολλοί βγάζουν μωρά. Δεν είναι απαραίτητο όμως να τα χωρίσουν από τους γονείς τους. Τα μικρά πρέπει να μείνουν για τουλάχιστον έναν μήνα στη φωλιά με τους γονείς. Δεν είναι παιχνίδια. Πρέπει να φύγουν από τη φωλιά την κατάλληλη στιγμή.
Διότι θέλω ένα ήρεμο παπαγάλο. Επίσης αυτός ο κύριος μας το δίνει χωρίς χρήματα γιαυτό και μας βόλεψε
[automerge]1569776679[/automerge]
Η γνώμη μου είναι ότι τα μωρά πρέπει να απογαλακτίζονται από τους γονείς.

Στην προσπάθεια σου να αποκτήσεις ένα πουλάκι με το οποίο θα έχεις επαφή και οικειότητα θα ρισκάρεις την υγεία του μικρού.

Υπάρχουν αρκετοί φίλοι στο forum που έχουν παπαγαλάκια που δεν έχουν ταιστεί στο χέρι και έχουν καταφέρει με καθημερινή επαφή και πρόγραμμα να αποκτήσουν πολύ καλή επαφή με αυτά.

Να θυμάσε ότι και αυτά είναι ζωντανοί οργανισμοί και το κάθε ένα έχει τον δικό του χαρακτήρα είτε έχει ταιστεί στο χέρι είτε έχει ταιστεί από τους γονείς.
Εγώ νομίζω πως θα ήταν καλό να το πάρω από την φωλιά και να το ταΐζω γύρω στης 15 με 20 μέρες και να το ταΐζω εγώ. Νομίζω πως μπορώ να τα καταφέρω
 
Με τα "νομίζω " δεν γίνεται δουλειά Μιχάλη. Μιλάμε για τη ζωή ενός ζωντανού οργανισμού.
Ό,τι είναι τζάμπα δεν σημαίνει ότι πρέπει να το παίρνουμε. Πάλι θα απογοητευτείε και θα καταλήξεις με μια συλλογή πουλιών που κανένα από αυτά δεν θα σου δίνει αυτό που θέλεις.

Δεν μπορείς να πάρεις το ζευγάρι με το μωρό σε αυτή τη φάση. Αλλάζοντας χώρο, σπίτι, πρόσωπα κτλ είναι πολύ πιθανό οι γονείς να το εγκαταλείψουν.
 
Λοιπόν συζητήσαμε με την μητέρα μου και αποφασίσαμε να πάρουμε το μωράκι το επόμενο Σάββατο. Πιστεύουμε πως όλα μαθενονται και πως θα μπορούμε να το ταισουμε. Άλλωστε θα μας πει τι να κάνουμε οπότε. Χρειάζομαι για χιλιοστή φορά την βοήθεια σας. Τι πρέπει να του πω-ζητήσω και τι πρέπει να κάνω για να κυλήσει ομαλά η σχέση μου μαζί του. Που πρέπει να το έχω όταν το πάρω ποτέ το βάζω κλουβί τι να πάρω κτλπ. Είμαι έτοιμος για όλα. Συγνώμη που σας κουράζω αλλά είναι το άγχος. Οπότε θα ήθελα να μου πείτε ΤΑ ΠΆΝΤΑ ΜΕ ΛΕΠΤΟΜΈΡΕΙΕΣ σαν να μιλάτε σε ένα 10χρονο για να τα εμπεδώσω τέλεια να μην κάνω πράγματα λάθος καθώς και το τι πρέπει να πάρω. Ευχαριστώ όλους για τον χρόνο που έχετε διαθέσει καθώς και τον χρόνο που θα διαθέσετε για να μου γράψετε ότι χρειάζομαι. Ευχαριστώ
 
Η γνώμη μου είναι πως για να ικανοποιήσεις τους καθαρα εγωιστικούς λόγους σου να έχεις σώνει και ντε έναν ήρεμο παπαγάλο, χωρίς όμως να έχεις ούτε την υπομονή, ούτε την ηρεμία, ούτε και την συνέπεια που χρειάζεται, καταδικάζεις ένα ζωντανό πλάσμα. Κακώς θα πάρεις δέκα ημερών μωρό και όσες συμβουλες και να σου δώσουν, πολύ φοβάμαι ότι θα κάνεις πάλι τα δικά σου. Τα ζώα δεν είναι παιχνιδια και κακώς τους φέρεσαι σαν τέτοια.
 
Προβλέπω σε λίγες μέρες να ανοίγεις νέο θέμα με τίτλο "το μωρό budgie μου τα τίναξε και δεν ξέρω το λόγο"
Νομίζω ότι καταλαβαίνεις ότι χρειάζεται τάισμα ορισμένες ώρες την ημέρα τις οποίες εσύ δεν θα μπορείς να του προσφέρεις. Είμαι μερικά χρόνια μεγαλύτερος σου και ειλικρινά δεν μπορώ να σε ψυχολογίσω. Την μια ζητάς συμβουλές για τον φλαφυ, την άλλη ζητάς συμβουλές για την αναπαραγωγή των καναρινιών σου, μετά τα ξεχνάς όλα και ενθουσιάζεσαι με ότι να νε απλά και μόνο επειδή είναι τζάμπα. Δεν είναι παιχνίδια Μιχάλη μου, όχι. Είναι ζωντανοί οργανισμοί και είναι αμαρτία από τον Θεό να τα ταλαιπωρείς για να ικανοποιήσεις τον ξεκάθαρο εγωισμό σου.
 
Back
Top