Γενικά Να διαλέξω ζευγάρι budgies ή μωρό;

Ποιος θα το φροντίζει τις ώρες που θα λείπεις; Έχεις σκεφτεί την ευθύνη;
Και το κυριότερο, έχεις σκεφτεί πως θα νιώσεις αν πεθάνει, που είναι πολύ πιθανό; Δέκα ημερών ούτε και με την φροντίδα του πιο εμπειρου εκτροφέα δεν είναι σίγουρο ότι μπορεί να επιβιώσει. Έχει ΖΩΗ δεν είναι κούκλα.
 
Ποιος θα το φροντίζει τις ώρες που θα λείπεις; Έχεις σκεφτεί την ευθύνη;
Και το κυριότερο, έχεις σκεφτεί πως θα νιώσεις αν πεθάνει, που είναι πολύ πιθανό; Δέκα ημερών ούτε και με την φροντίδα του πιο εμπειρου εκτροφέα δεν είναι σίγουρο ότι μπορεί να επιβιώσει. Έχει ΖΩΗ δεν είναι κούκλα.
Θα το πάρω όταν θα γίνει 1 μηνών
 
Θα το πάρω όταν θα γίνει 1 μηνών
Αυτό τώρα το λες. Πριν είπες ότι δεν μπορεί να τα κρατήσει το άτομο που γνωρίζεις.
Μιχάλη, πήρες τον Φλαφυ από λάθος άτομο, μην πάρεις και δεύτερο πουλάκι με τον ίδιο τρόπο. Ενας άνθρωπος που δίνει κατ'αυτιν τον τρόπο το ζευγάρι του ή που καταδικάζει μια αθώα ψυχή παίρνοντας την δέκα ημερών από τη φωλιά, ΔΕΝ έχει φροντίσει τα πουλιά του. Πάλι σε προβληματική κατάσταση πας να μπλέξεις. Αλλά τώρα δεν μιλάμε για εκπαίδευση αλλά για επιβίωση.
 
Αυτό τώρα το λες. Πριν είπες ότι δεν μπορεί να τα κρατήσει το άτομο που γνωρίζεις.
Μιχάλη, πήρες τον Φλαφυ από λάθος άτομο, μην πάρεις και δεύτερο πουλάκι με τον ίδιο τρόπο. Ενας άνθρωπος που δίνει κατ'αυτιν τον τρόπο το ζευγάρι του ή που καταδικάζει μια αθώα ψυχή παίρνοντας την δέκα ημερών από τη φωλιά, ΔΕΝ έχει φροντίσει τα πουλιά του. Πάλι σε προβληματική κατάσταση πας να μπλέξεις. Αλλά τώρα δεν μιλάμε για εκπαίδευση αλλά για επιβίωση.
Οκ δεκτό αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Είναι ένας άνθρωπος που γνωρίζω. Μπορώ να του πω να το πάρω όταν θα είναι 2 μηνών αλλά θα το έχουν ταισεις οι γονείς του και θα είναι πολύ δύσκολο.
 
Δεν είναι ανάγκη να το πάρεις δύο μηνών. Κοντά στον μήνα απογαλακτιζονται και αρχίζουν να τρώνε μόνα τους.
Στον μηνα; Τότε γιατί γίνετε όλοι αυτοί η μανούβρα; Τέλος παντον απλά διάβασα πως μέχρι και δύο μηνών καλό είναι να το ταΐζεις. Anyway θα το πάρω σε 3 εβδομάδες Δηαλδη όταν θα είναι 20 κάτι ημερών. Οπότε μπορεί τώρα να μου πει κάποιος τι πρέπει να του ζητήσω καθώς και να αγοράσω-φροντίσω
 
Οπότε μπορεί τώρα να μου πει κάποιος τι πρέπει να του ζητήσω καθώς και να αγοράσω-φροντίσω

Aυτές τις απαντήσεις όπως και ότι βοήθεια χρειάζεσαι να τις ζητήσεις και είναι υποχρεωμένος να στις δώσει αυτός που θα σου δώσει το πουλί. Δεν γίνεται μέσω ίντερνετ να γίνεις εκτροφέας.

Επίσης παρακαλώ να σταματήσουν οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί εδώ. Εκφράζετε την άποψή σας χωρίς επίθετα προς άλλους.
 
Aυτές τις απαντήσεις όπως και ότι βοήθεια χρειάζεσαι να τις ζητήσεις και είναι υποχρεωμένος να στις δώσει αυτός που θα σου δώσει το πουλί. Δεν γίνεται μέσω ίντερνετ να γίνεις εκτροφέας.

Επίσης παρακαλώ να σταματήσουν οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί εδώ. Εκφράζετε την άποψή σας χωρίς επίθετα προς άλλους.
Εχετε δίκιο. Απλά δεν μπορείτε να μου πείτε εσείς τι πρέπει να πάρω, να κάνω για να είμαστε μια χρ. Επίσης σε κούτα πρέπει να μπει στην αρχή ή σε κλουβί κανονικά καθώς και πως θα μπορέσω να τον λέω ήρεμο παπαγάλο Δηαλδη να του νοιγω και να βγενει. Δηαλδη τι να κάνω (φοβάμαι μην κάνω καμιά βλακια όπως με τον Φλαφυ
 
Μιχαλη σε παρακαλω ακου λιγο! Πρωτον αν μετακινηθει το ζευγαρι με το μωρο υπαρχει μεγαλυ περιπτωση να το παρατησυν το πουλακι οι γονεις! Οταν εχουμε φωλια δε μετακινουμε τα πουλια! Τα μπατζι απογαλακτιζνται στς 45-50 μερες περιπου! Ειναι πολυ επιφοβο να ταισεις ενα πουλακι ενω δε γνωριζεις! Επειδη στο χαριζουν δε σημαινει οτι πρεπει να το παρεις κιολας!Γιατι να διακινδυνεψεις τη ζωη του μικρου; Πιο το οφελος; Αν δεν ειχε χρονο ο εκτροφεας κακως εβαλε τα πουλια για αναπαραγωγη! Εγω σου λεω να περιμενεις να βρεις ενα πουλακι ηρεμο απογαλακτισμενο να παρεις! Δε μπορουν να δοθουν οδηγιες για ταισμα απο εδω κ πολυ φοβαμαι οτι με το τροπο που αντιμετωπιζει τα πουλια ο εκτροφεας θα αντιμετωπιζει κ το ταισμα οποτε αμφιβαλω για την ορθοτητα των οδηγιων του!
 
1.000.000 ποστ έχουν γράφει για το πόσο σημαντικό είναι τα μωρά να μεγαλώνουν με τους γονείς τους
Μεταξεταστεος λοιπόν ο φιλος μας
Κριμα το γραψιμο
[automerge]1569783870[/automerge]
Η γνώμη μου είναι πως για να ικανοποιήσεις τους καθαρα εγωιστικούς λόγους σου να έχεις σώνει και ντε έναν ήρεμο παπαγάλο, χωρίς όμως να έχεις ούτε την υπομονή, ούτε την ηρεμία, ούτε και την συνέπεια που χρειάζεται, καταδικάζεις ένα ζωντανό πλάσμα. Κακώς θα πάρεις δέκα ημερών μωρό και όσες συμβουλες και να σου δώσουν, πολύ φοβάμαι ότι θα κάνεις πάλι τα δικά σου. Τα ζώα δεν είναι παιχνιδια και κακώς τους φέρεσαι σαν τέτοια.
Ευθύνονται και άλλοι για το θέμα αυτό... Μακρυα παει η συζητηση!
 
Μιχάλη μην πάρεις κανένα παπαγαλάκι και γενικά κανένα άλλο "ζώντανο" για δώρο.. Συγκεντρώσου στον Φλαφυ και στα καναρίνια σου!
Οτιδήποτε άλλο είναι λάθος κίνηση!

Μην παρατάς τον Φλαφυ επειδή εσύ τον θέλεις "πιθηκάκι" ενώ αυτός είναι παπαγαλάκι.

Εάν θέλεις να λέγεσαι φιλόζωος θα πρέπει, αρχικά, να σταματήσεις να είσαι χειριστικός προς τα ζώα!

Σε παρακαλώ εσύ ο ίδιος να το πεις αυτό στους δικούς σου. Να του πεις ότι δεν θέλεις άλλο "ζωάκι" για δωράκι..
 
Μιχάλη μην πάρεις κανένα παπαγαλάκι και γενικά κανένα άλλο "ζώντανο" για δώρο.. Συγκεντρώσου στον Φλαφυ και στα καναρίνια σου!
Οτιδήποτε άλλο είναι λάθος κίνηση!

Μην παρατάς τον Φλαφυ επειδή εσύ τον θέλεις "πιθηκάκι" ενώ αυτός είναι παπαγαλάκι.

Εάν θέλεις να λέγεσαι φιλόζωος θα πρέπει, αρχικά, να σταματήσεις να είσαι χειριστικός προς τα ζώα!

Σε παρακαλώ εσύ ο ίδιος να το πεις αυτό στους δικούς σου. Να του πεις ότι δεν θέλεις άλλο "ζωάκι" για δωράκι..
Με το Φλαφυ κουράστηκα να ασχολούμαι. Δεν αντέχω άλλο 1 χρόνο προσπάθειας χωρίς καμία βελτίωση. Τα καναρίνια δεν ηρεμούν. Θέλω να έχω έναν ήρεμο παπαγάλο και πλέον δεν εμπιστεύομαι αυτούς που λένε είναι ταισμενο οπότε θέλω να το ταισω εγώ. Anyway μάλλον στα μέσα Οκτωβρίου θα το πάρω. Ευχαριστώ. Αν σας ενδιαφέρει θα ανεβάζω φώτο να το βλέπετε. Όσοι δεν θέλουν να βλέπουν το θέμα παρακαλω να προσπερνανε
 
Η μανούβρα που λες έγινε γιατί είπες ότι θα πάρεις ένα πουλάκι δέκα ημερών. Και είκοσι ημερών που σκέφτεσαι πάλι δεν σώζεται η κατάσταση. Τον μήνα τον είπα ενδεικτικά. Η κατάλληλη στιγμή είναι όταν το πουλάκι θα τρώει μόνο του.
 
Η μανούβρα που λες έγινε γιατί είπες ότι θα πάρεις ένα πουλάκι δέκα ημερών. Και είκοσι ημερών που σκέφτεσαι πάλι δεν σώζεται η κατάσταση. Τον μήνα τον είπα ενδεικτικά. Η κατάλληλη στιγμή είναι όταν το πουλάκι θα τρώει μόνο του.
Ωραία το σκέφτηκα αλλά δεν θα έχει ταιστει στο χέρι άρα θα είναι ένα πουλάκι που θέλει πολύ δουλειά. Εγώ ήθελα ταισμενο για να είμαι σίγουρος πως θα είναι ήρεμος.
[automerge]1569786573[/automerge]
Η μανούβρα που λες έγινε γιατί είπες ότι θα πάρεις ένα πουλάκι δέκα ημερών. Και είκοσι ημερών που σκέφτεσαι πάλι δεν σώζεται η κατάσταση. Τον μήνα τον είπα ενδεικτικά. Η κατάλληλη στιγμή είναι όταν το πουλάκι θα τρώει μόνο του.
Γιατί αυτός ο κύριος δνε νομίζω να το ταισει με κρέμα
 
Θέλεις ένα πουλάκι που να κάνει ό,τι θέλεις, όποτε το θέλεις και χωρίς δουλειά.
Το αποτέλεσμα είτε ταΐσεις εσύ με κρέμα ένα πουλάκι είτε το πάρεις έτοιμο θα είναι ένας δεύτερος Φλαφυ, ένα ακόμη δυστυχισμένο πλάσμα που θα το θεωρείς και ανίκανο να κάνει όσα θέλεις.

Ζητάς συμβουλές για κάτι τόσο επικίνδυνο και θυμώνεις που δεν συμφωνεί κανείς να γίνει συνένοχος σε κάτι τέτοιο και θα ρωτήσεις λες αλλού.
Κάνε το και εύχομαι πραγματικά οι άλλοι να σε κάνουν να καταλάβεις αυτό που δεν καταφέραμε εμείς και αν αποτύχουν και εκείνοι, να σου βάλει φρένο η οικογένεια σου. Παρότι για εμένα δεν είσαι μικρός και ειδικά μετά από όσα έζησες δίπλα στον Φλαφυ θα έπρεπε να είχες συνειδητοποιήσει ότι το παν σε οποιαδήποτε σχέση είναι ο σεβασμός. Αν το καταλάβεις αυτό, τότε και ο Φλαφυ θα γίνει το πουλάκι που ονειρευεσαι.
 
Θέλεις ένα πουλάκι που να κάνει ό,τι θέλεις, όποτε το θέλεις και χωρίς δουλειά.
Το αποτέλεσμα είτε ταΐσεις εσύ με κρέμα ένα πουλάκι είτε το πάρεις έτοιμο θα είναι ένας δεύτερος Φλαφυ, ένα ακόμη δυστυχισμένο πλάσμα που θα το θεωρείς και ανίκανο να κάνει όσα θέλεις.

Ζητάς συμβουλές για κάτι τόσο επικίνδυνο και θυμώνεις που δεν συμφωνεί κανείς να γίνει συνένοχος σε κάτι τέτοιο και θα ρωτήσεις λες αλλού.
Κάνε το και εύχομαι πραγματικά οι άλλοι να σε κάνουν να καταλάβεις αυτό που δεν καταφέραμε εμείς και αν αποτύχουν και εκείνοι, να σου βάλει φρένο η οικογένεια σου. Παρότι για εμένα δεν είσαι μικρός και ειδικά μετά από όσα έζησες δίπλα στον Φλαφυ θα έπρεπε να είχες συνειδητοποιήσει ότι το παν σε οποιαδήποτε σχέση είναι ο σεβασμός. Αν το καταλάβεις αυτό, τότε και ο Φλαφυ θα γίνει το πουλάκι που ονειρευεσαι.
Το έχω καταλάβει αλλά ο Φλαφυ. Δεν αλλάζει. Επίσης τι εννοείτε είτε το ταισω εγώ είτε το πάρω έτοιμο θα είναι ένας δεύτερος φλαφυ;
 
Εγώ θα σου πρότεινα κάτι εντελώς διαφορετικό. Να ξεχάσεις εντελώς το θέμα μπάτζι και να πάρεις ένα θηλυκό πάρροτλετ να γίνει ζευγάρι με το αρσενικό σου. Αφού δεν υπάρχει έτσι κι αλλιώς χημεία μεταξύ σας, και εσύ θα σταματήσεις να αγχώνεσαι και αυτό θα έχει παρέα γιατί το βλέπω να παραμελείτε και να μένει στο περιθώριο. Και αν είσαι τυχερός μπορεί να πάρεις και πουλάκια. Το τάισμα με κρέμα είναι πολύ απαιτητική διαδικασία ακόμα και για έναν ενήλικο πόσο μάλλον για ένα παιδί. Οπότε θα σου πρότεινα να μην το επιχειρήσετε. Επίσης δεν παίρνουμε ένα κατοικίδιο επειδή μας το χαρίζουν (το ξέρω με έχουν προλάβει άλλοι, αλλά δεν μπορώ να μην το τονίσω).
Για τον υποτιθέμενο εκτροφέα που πουλάει άγρια πουλιά και που προφανώς δεν ξέρει να ταΐζει με κρέμα, αλλά παρόλα αυτά μοιράζει νεοσσούς 10 και 20 ημερών για τάισμα σε παιδιά, δεν έχω λόγια (για την ακρίβεια έχω και πολλά μάλιστα αλλά σέβομαι εσένα και τους υπόλοιπους αναγνώστες).
 
Να ξεχάσεις εντελώς το θέμα μπάτζι και να πάρεις ένα θηλυκό πάρροτλετ να γίνει ζευγάρι με το αρσενικό σου.
Το θέμα μου είναι πωε η μητέρα μου δεν θέλει παρροτλετ άλλο και προτιμά τα Μπατζι. Μιας και θα είναι ήρεμο
 
Από εκεί που δεν είχες χρόνο και λεφτά Μιχάλη για 1 πουλί, έφτασες να έχεις ήδη 2-3 (δεν ξερω ακριβώς πόσα) και να θες να πάρεις κι άλλα. Σκέψου μόνος σου αν αυτό ειναι λογικό.
Γνώμη μου πάντα, χωρίς πολλά λόγια, να μην πάρεις αλλο πουλάκι. Δε μου πέφτει λόγος φυσικά, η μητέρα σου αποφασίζει. Δεν καταλαβαίνω όμως αφού βλέπει πως "δεν το έχεις" με τα ζωάκια γιατί επιμένει τόσο να σου πάρει άλλο. Εκτός πια κι αν "επιμένεις" εσυ.

Τέλος πάντων ότι είναι να γίνει θα γίνει. Αν πάρεις πουλάκι μη απογαλακτισμένο, κλάψτο, στο λεω απο τώρα. Και ένα τελευταίο, κανένα πλάσμα, ιδίως αυτά που γεννιούνται σε κλουβιά δεν είναι ήρεμο ούτε "γίνεται" ήρεμο. Είτε άγρια είναι, είτε βασανισμένα και σιωπούν από φοβο.
Αυτά που έρχονται κοντά μας έρχονται γιατί καταλαβαίνουν πως δε τα βλεπουμε σαν παιγνίδια που οταν τα βαρεθούμε θα τα αλλαξουμε γιατι "δε μας παίζουνε".

Φιλικά πάντα, σου λέω πως κάνεις ένα λάθος. Οχι για σένα, εσύ είμαι σίγουρος οτι θα το ευχαριστηθείς και θα περάσεις καλά (τουλάχιστον μέχρι να βαρεθείς πάλι) αλλά λάθος για το πουλί.
 
Back
Top