Διατροφή Να δώσω αυγοτροφή με κόκκινη χρωστική;

dimitrios.f

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2017
Μηνύματα
217
Πόλη
Βόλος
Καλημερα σε ολους.
Μεγαλωσανε τα πουλακια που εγινε κουβεντα παραπανω.
Τελικα εμειναν τρια, το τεταρτο δεν εζησε. (υπαρχουν αλλα τρια 4 ημερων)
Σε 3 μερες γινονται 45 ημερων. Μεχρι στιγμης τρωνε αυγο με τον κροκο σπορους
λαχανικα, μηλο και ουδετερη αυγοτροφη.
Τι γινεται τωρα μετα τις 45 μερες. Να δωσω αυγοτροφη με κοκκινη χρωστικη;και για ποσο διαστημα;
Να κοψω τελειως το αυγο;
Τι κόβουμε,τι δινουμε;
ας απαντησουν οι εχοντες και κατέχοντες...🙂
thumbnail_DSC_0001.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ανάλογα με την ανάπτυξη των μικρών μωσαϊκών μπορεί να αρχίσει η χορήγηση της αυγοτροφής.
Κάποια πρέπει να αρχίσουν από τις 45 μέρες κάποια από τις 50 και ίσως λίγο παραπάνω.
Για μένα μια μέση λύση είναι οι 48-50 ημερών είναι ιδανική για να μπει η χρωστική στα πουλιά.
Εικάζω όμως πως τα συγκεκριμένα επειδή γεννήθηκαν νωρίς θα περάσουν και δεύτερη πτερόρροια τον Αύγουστο οπότε θα χαλάσει η εικόνα τους με τη νέα βαφή που θα έχουν τότε.
Επειδή όμως εσύ απλά θέλεις να τα βλέπεις να είναι όμορφα και δεν τα τρέχεις σε εκθέσεις κλπ, θα σου πρότεινα να αρχίσεις τη βαφή των πουλιών στις 50 μέρες.. και ασφαλώς μετά τις 100 - 110 που θα έχει ολοκληρωθεί η πρώτη πτερόρροια. Να μας θυμηθείς και να μας ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες... έτσι για να ζηλεύουμε!

Τι κόβουμε,τι δινουμε;
Για να απαντήσω και σε αυτές τις απορίες σου...
Γενικά κρατάμε σταθερά την τροφοδοσία των πουλιών και δεν την αλλάζουμε.
Πλούσιο και καλό μείγμα σπόρων...
Καλή και σωστή αυγοτροφή που πλέον θα περιέχει και κόκκινη χρωστική..
Αν ακολουθήσεις τα βήματα στις οδηγίες του άρθρου... Θα φτιάξεις αυτή που δίνω εγώ https://community.petbirds.gr/threads/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BE%CE%B7%CF%81%CE%AE%CF%82-%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82.25060/
Να κοψω τελειως το αυγο;
Το αυγό έχει κακή επίδραση στα χρώματα των καναρινιών.
Ο κρόκος του βάφει και "παραμορφώνει" την εικόνα τους.
Κάποιοι δεν δίνουν καθόλου αυγό.. σε αντίθεση με μένα που δεν βλέπω να το κόψω ποτέ.
Τις όποιες συνέπειες από την "επιρροή" του αυγού στο φτέρωμα των πουλιών θα το "μαζέψουμε" με την δεύτερη πτερόρροια του καλοκαιριού.
Να δωσω αυγοτροφη με κοκκινη χρωστικη;και για ποσο διαστημα;
Την αυγοτροφή με τη χρωστική εγώ θα τη σταματήσω το Φθινόπωρο αφού έχει ολοκληρωθεί η πτερόρροια και έχουν ντυθεί εξ ολοκλήρου τα πουλιά...
Προτείνω να κάνεις κι εσύ το ίδιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γειά σου Γιάννη με τις εκτενείς κα κατατοπιστικότατες απαντησεις σου.
Ευχαριστω. 🙂
Θα ανεβασω φωτο οπως μου γραφεις στις110 μερες και βλεπουμε...
φαινεται παντως να εχουν αρκετη διαχυση και πρεπει να τα εχει βαψει ο κροκος
 
Τελευταία επεξεργασία:
φαινεται παντως να εχουν αρκετη διαχυση και πρεπει να τα εχει βαψει ο κροκος
Συνήθως η διάχυση οφείλεται σε κακό "γενετικό" υλικό και ελλείψεις από τα "σωστά" των γεννητόρων.
Το αυγό έχει διαφορετικές επιπτώσεις πάνω στο φτέρωμα κυρίως με χρωματικές στρεβλώσεις όπως πορτοκαλί αντί για κίτρινο κλπ
 
''Ευρύμαχος'' να τα χαίρεσαι πολύ ωραία τα μωσαικακια! Για να μην επαναλαμβάνω τα ίδια με τον misalouris απλός για να γράψω ένα μήνυμα Εγώ απλός να ξανά πω ότι από τη στιγμή που δεν νοιάζεσαι για κάποιον διαγωνισμό και απλός θέλεις να καμαρώνεις τα μικρά ξεκινά και πιο νωρίς την χρωστική το πολύ πολύ να ροζισουν λίγο στο λευκό Κάνε τις παρατηρήσεις σου κρατά τις σημειώσεις σου και του χρόνου καλύτερα!
 
46 ημερων σημερα.
'Εγώ απλός να ξανά πω ότι από τη στιγμή που δεν νοιάζεσαι για κάποιον διαγωνισμό και απλός θέλεις να καμαρώνεις τα μικρά ξεκινά και πιο νωρίς την χρωστική το πολύ πολύ να ροζισουν λίγο στο λευκό
.46 ημερων σημερα.:)
θα ξεκινησω.
το πολυ πολυ να με κινηγαει ο misalouris 🙂
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top