Φροντίδα Να καθαρίζω το κλουβί όσο η κανάρα κλωσάει;

Εφόσον εμένα στο παρελθόν 2 λεπτά με γρήγορες κινήσεις μου ήταν αρκετά, δεν βρίσκω τον λόγο να μην ειναι για εσενα. Αλλά σαφέστατα δεν πάμε σε διαγωνισμό ταχύτητας. Κάνε και τρία λεπτά, δεν τρέχει και τπτ:)
Τώρα για το νάιλον δεν συμφωνώ κι εγώ να το εχεις. Πέραν των άλλων, κρατάει μέσα του υγρασία, πχ απο ενα μπάνιο που θα έχουν κανει τα πουλιά, που κάλλιστα, ειδικά εντός σπιτιού, μπορει να αποτελέσει δυσοίωνο παράγοντα ανάπτυξης παθογόνων, καθόλου σπάνια έχουμε δει περιπτώσεις που το καναρινι τραβούσε την ελαστική κλωστή με αποτέλεσμα να τυλιχτεί σε αυτή το ίδιο ή το πόδι του κλπ. Τωρα για τον θόρυβο που κάνει, δεν έχω άποψη, αλλά δεν το βρίσκω και τόσο απίθανο να ειναι ενοχλητικός.
Μπανιο;δεν εχω κατι τετοιο για τωρα, τους βαζω μπανιερα μονο το καλοκαιρι βεβαια τα βλεπω οτι βρεχοντε με το νερο απο την ποτιστρα νομιζω οτι τωρα δεν χρειαζεται που ειναι χειμωνας επισεις διαβασα οτι τωρα που κλωσαει δν ειναι καλο να βρεχει τα αυγα τελικα δεν ξερω τι ειναι σωστο🙁

Όχι κάτι προσωπικό Αλίκη..
Γενική παρότρυνση να μείνουμε στο θέμα..
Θα καθαρίσω σε λίγο τα off .
Ισως απο τις πολλεσ ερωτησεις που εχω κανει σας εχω μπερδεψει και σας..🙁
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μπανιο;δεν εχω κατι τετοιο για τωρα, τους βαζω μπανιερα μονο το καλοκαιρι βεβαια τα βλεπω οτι βρεχοντε με το νερο απο την ποτιστρα νομιζω οτι τωρα δεν χρειαζεται που ειναι χειμωνας επισεις διαβασα οτι τωρα που κλωσαει δν ειναι καλο να βρεχει τα αυγα τελικα δεν ξερω τι ειναι σωστο🙁
Ναι, μπάνιο. Ειδικά μια ημέρα πριν και την ίδια την ημέρα της εκκόλαψης, πάντοτε βάζω μπανιέρα. Η θηλυκιά κάνει μπάνιο αν θέλει, κι έπειτα πηγαίνει και βρέχει τα αυγά, ώστε το τσόφλι να ενυδατωθεί και να σπάει πιο εύκολα. Επίσης βάζω και κατά τη διάρκεια του χειμώνα, και όταν θέλουν αυτά, κάνουν μπάνιο. Και τα έχω έξω μόνιμα σε μπαλκόνι. Για αυτό σου είπα ότι αν βάλεις μπανιέρα, μην είναι μετά τα πουλιά σε ρεύματα αέρα (που ουτως ή άλλως δεν κάνει), με άλλα λόγια αν αυτά επιλέξουν να κάνουν μπάνιο θα το επιλέξουν βάσει των συνθηκών που επικρατούν στον χώρο του. Αν όμως μετά εσύ ανοίξεις το παράθυρο, τα πουλάκια είναι βρεγμένα ήδη, οι συνθήκες έχουν αλλάξει, και αυτά δεν έχουν τρόπο να προστατευτούν.
 
Back
Top