Αναπαραγωγή Να και τα κοιμισμένα μπομπιράκια

θα την "πεθανουμε" την μανουλα. ☹
Στο χέρι σου ειναι.. εσυ εχεις το καρπουζι εσυ και το μαχαιρι... Τι θελω να πω με αυτο.. Αν εσυ θεωρεις πως δε θα την βγαλει την τριτη γεννα, την βλεπεις κουρασμενη, τοτε τα αυγα που θα κανει (αυτα δεν μπορεις να τα αποφυγεις) θα τα πεταξεις (ή θα τα βαλεις σε αλη καναρα πιο ξεκουραστη) και θα την αφησεις να κλωσαει για 15 μερες ψευτικα.
 
Αυτες τις μερες εχει παρει λιγο τα πανω της, δεν την βλεπω τοσο νωχελικη και κουρασμενη, ισω επειδη δεν καθεται τοσες ωρες στη φωλια της, αλλα τωρα με 2 φωλιες, ηδη 2 μωρα που ταιζονται, μακαρι να τα βγαλει περα. Δεν εχω αλλη θυληκια να της πασσαρω τα νεα αυγα, αν βγουν.
 
, αλλα τωρα με 2 φωλιες, ηδη 2 μωρα που ταιζονται, μακαρι να τα βγαλει περα. Δεν εχω αλλη θυληκια να της πασσαρω τα νεα αυγα, αν βγουν.
Το να πεταξεις τα αυγα δεν το σκεφτεσαι; Της εχεις κανει προετοιμασια σωστη ετσι ωστε να αντεξει; Βαλε και μερικες βιταμινες στο νερακι τους.
 
καθε 2 μερες βαζω ferti vit στο νερο τους, καθημερινα αυγο και αυγοτροφη, εαν κανει αυγα και δω οτι ειναι ενσπορα δε θα τα πεταξω, αν ειναι ασπορα σιγουρα πανε για πεταμα.
 
καθε 2 μερες βαζω ferti vit στο νερο τους,
Υπερβολη μου φαινεται αυτο... 1 φορα την εβδομαδα και παλι αν η διατροφη τους ειναι πληρης και πλουσια δεν χρειαζεται. Περισσοτεορ κακο κανει στο συκωτι τους η συχνη χρηση τετοιων βιταμινων.
 
μπορει να κανω λαθος, κλλα επειδη βρισκομαστε σε αυτη την περιοδο, νομιζω ειναι μια χαρα.
 
Μαλιστα! Θα την "πεθανουμε" την μανουλα. ☹
Αν δεν θέλεις να κουραστεί περισσότερο, θα μπορούσες ίσως να τη χωρίσεις σε άλλο κλουβί και να την αφήσεις να κάνει εκεί αβγά (ίσως άσπορα ίσως και κάποιο ένσπορο) και να τα κλωσήσει, αλλά τότε θα επαφύεσαι στον αρσενικό για το τάισμα των μικρών. Εναλλακτικά χωρίζεις τον αρσενικό με διαχωριστικό και ταΐζει εκείνος τα μικρά μέσα από τα κάγκελα, αλλά και αυτό μπορεί να γίνει μόνο αν τα μικρά έχουν βγει από τη φωλιά.
 
τα μικρα ειναι ακομα στη φωλια, δεν εχω απολυτη εμπιστοσυνη στο πατερα, γιατι οπως ειπα μονο σημερα ειδα να συμετεχει στο ταισμα των μικρων, που αυτο μπορει να μην σημαινει και τιποτα, ισως να εχουν μπει στη φαση που κανουν στη φυση (τωρα μεγαλωνεις εσυ τα παιδια, και εγω φιαχνω νεα φωλια για τα επομενα παιδια). Οπως ολα δειχνουν δε τη γλυτωνω την 3η γεννα, θα κανω οτι ειπε η Αλικη πιο πανω, 2 φωλιες μεσα στην ζευγαρωστρα.
 
Καλημερα, σημερα και επισημα ειδα βατεμα μπροστα στα ματια μου, τι μπροστα στα μιατια μου, μη σας πω μεσα στα χερια μου. Κατεβασα το κλουβι για να αλλαξω τροφες και να βαλω αυγο, και οταν παω να το τοποθετησω στο τοιχο ξανα, πριν βγαλω τα χερια μου απο το κλουβι, βλεπω την καναρα ξαφνικά να παιρνει την σταση του βατεματος και να εχει το συγκεκριμενο τιτιβισμα που κανουν σε αυτες τις περιπτωσεις, και αμεσως ο αρσενικος πηγε απο πανω της και εκαναν την πραξη. Και ολα αυτα ενω ημουν σχεδον 30 εκατοστα απο το κλουβι. Σας φαινεται υπερβολικο αλλα ειναι τελειως αληθινο.
 
Καλημερα, σημερα και επισημα ειδα βατεμα μπροστα στα ματια μου, τι μπροστα στα μιατια μου, μη σας πω μεσα στα χερια μου. Κατεβασα το κλουβι για να αλλαξω τροφες και να βαλω αυγο, και οταν παω να το τοποθετησω στο τοιχο ξανα, πριν βγαλω τα χερια μου απο το κλουβι, βλεπω την καναρα ξαφνικά να παιρνει την σταση του βατεματος και να εχει το συγκεκριμενο τιτιβισμα που κανουν σε αυτες τις περιπτωσεις, και αμεσως ο αρσενικος πηγε απο πανω της και εκαναν την πραξη. Και ολα αυτα ενω ημουν σχεδον 30 εκατοστα απο το κλουβι. Σας φαινεται υπερβολικο αλλα ειναι τελειως αληθινο.
Καλημέρα και σε σένα! Από όσα μας περιέγραψες, τα ενήλικα ετοιμάζονται για την επόμενη γέννα τους. Να παρατηρείς το θηλυκό αν αναζητεί υλικό για φωλιά, ώστε αν πράγματι ψάχνει, να της προσφέρεις άμεσα. Διαφορετικά υπάρχει πιθανότητα στην προσπάθεια της να αφαιρεί πούπουλα από τους νεοσσούς. Το ότι ζευγάρωσαν ενώπιον σου δείχνει ότι μάλλον νιώθουν ασφάλεια και οικειότητα δίπλα σου.:)
Μία φιλική συμβουλή είναι ότι εν μέσω αναπαραγωγής, το κλουβί δεν πρέπει να μετακινείται, διότι ενδέχεται να στρεσσαριστούν τα πτηνά, που μπορεί να έχει ως επίπτωση την εγκατάλειψη της φωλιάς τους και την διακοπή οποιασδήποτε γονεϊκής δραστηριότητας τους. Πρέπει να παραμένει στο σημείο όπου έχει τοποθετηθεί εξαρχής. Για αυτό να είσαι προσεκτικός και να το κατεβάζεις μονάχα αν συντρέχει σοβαρός λόγος(π.χ μια καλή καθαριότητα)!
 
Καλημέρα και σε σένα! Από όσα μας περιέγραψες, τα ενήλικα ετοιμάζονται για την επόμενη γέννα τους. Να παρατηρείς το θηλυκό αν αναζητεί υλικό για φωλιά, ώστε αν πράγματι ψάχνει, να της προσφέρεις άμεσα. Διαφορετικά υπάρχει πιθανότητα στην προσπάθεια της να αφαιρεί πούπουλα από τους νεοσσούς. Το ότι ζευγάρωσαν ενώπιον σου δείχνει ότι μάλλον νιώθουν ασφάλεια και οικειότητα δίπλα σου.:)
Μία φιλική συμβουλή είναι ότι εν μέσω αναπαραγωγής, το κλουβί δεν πρέπει να μετακινείται, διότι ενδέχεται να στρεσσαριστούν τα πτηνά, που μπορεί να έχει ως επίπτωση την εγκατάλειψη της φωλιάς τους και την διακοπή οποιασδήποτε γονεϊκής δραστηριότητας τους. Πρέπει να παραμένει στο σημείο όπου έχει τοποθετηθεί εξαρχής. Για αυτό να είσαι προσεκτικός και να το κατεβάζεις μονάχα αν συντρέχει σοβαρός λόγος(π.χ μια καλή καθαριότητα)!

Τους εχω βαλει ηδη νεα φωλια και υλικο, το οποιο δεν το εχουν αγγιξει, διστυχως το κλουβι ειναι σε σημειο που απο αναγκη πρεπει να κατεβει για να βαζω καθημερινα αυγο
 
Τους εχω βαλει ηδη νεα φωλια και υλικο, το οποιο δεν το εχουν αγγιξει,
Εάν προσέθετες λίγο βαμβάκι, ίσως να ένιωθαν πιο μαλακό το νήμα και να έπιαναν αμέσως δουλειά! 😉
διστυχως το κλουβι ειναι σε σημειο που απο αναγκη πρεπει να κατεβει για να βαζω καθημερινα αυγο
Καταλαβαίνω... Εφόσον λοιπόν η μετακίνηση του κλουβιού είναι αναπόφευκτη, θα πρέπει αυτή να γίνεται με ηρεμία και προσοχή. Αν και είμαι βέβαιος ότι αυτό θα πράττεις ήδη! 👍
 
συνηθως το βαμβακι τους το βαζω στο τελος, οταν δω οτι αρχιζουν και στρωνουν την φωλια με αλλα υλικα γυρω γυρω, στο τελος τους βαζω και το βαμβακι, τελικα η Αλικη πρεπει να εχει δικαιο οτι ειναι υπερβολικο καθε 2 μερες ferti vit , διοτι δεν το βρισκω τοσο λογικο ακριβως μπροστα μου να υπαρχει βατεμα, ειδικα στα δικο μου ζευγαρι που το εχω ισως κατι λιγοτερο απο 3 μηνες.
 
συνηθως το βαμβακι τους το βαζω στο τελος, οταν δω οτι αρχιζουν και στρωνουν την φωλια με αλλα υλικα γυρω γυρω, στο τελος τους βαζω και το βαμβακι,
Μια χαρά! Λίγο πολύ, και εγώ αυτό κάνω, γιατί δεν θέλω να έχει πολύ βαμβάκι η φωλιά τους. Πιστεύω ότι τελικά θα ξεκινήσουν από μέρα σε μέρα το χτίσιμο της φωλιάς.
τελικα η Αλικη πρεπει να εχει δικαιο οτι ειναι υπερβολικο καθε 2 μερες ferti vit , διοτι δεν το βρισκω τοσο λογικο ακριβως μπροστα μου να υπαρχει βατεμα, ειδικα στα δικο μου ζευγαρι που το εχω ισως κατι λιγοτερο απο 3 μηνες.
Η αλήθεια είναι αυτή. Τα πολυβιταμινούχα σκευάσματα δεν ενδεικνύονται για τακτική και καθημερινή χορήγηση, επειδή θα επιφέρει αλλαγές στην συμπεριφορά των πτηνών και το σοβαρότερο, αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία τους.

Πάντως, το ότι πραγματοποιήθηκε ζευγάρωμα μπροστά σου, δεν θεωρώ ότι είναι εντελώς αφύσικο και άλογο. Προφανώς θα έτυχε να συμβεί εκείνη την στιγμή.
 
Κι εμένα καποια κλουβιά μου ειναι ψηλά και δεν φτάνω να βάλω ο,τιδηποτε μέσα και για αυτο χρησιμοποιώ σκάλα. Μήπως να το σκεφτόσουν κι εσυ;
Πες μας επισης, τα μικρά πουλακια έχουν βγει απο τη φωλιά ή αν οχι, πότε περιπου τα αναμένεις να βγουν; Πόσων ημερών ειναι τώρα; Δεν τρέφονται απο μόνα τους, έτσι δεν ειναι;
 
Κυριε Γιαννη, ακομα μονα τους δεν τρεφονται, αλλα εχουν αρχισει να φτερουγιζουν και να σηκωνονται πλεον, αλλα ακομα εκτος φωλιας δεν εχουν βγει. Το πρωτο εσκασε 20 με 21 μαρτιου και το δευτερο μετα απο 5 - 6 μερες. Μεχρι την επομενη εβδομαδα πιστευω οτι θα εχουν αρχισει την "εξερευνηση " του χωρου.

Μεχρι εκει φτανουν και τα 2 , αυτο ειναι το μεγαλο μπομπιρακι.

612.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top