Φροντίδα Να καλυψω με πλαστικο πλεγμα ή κουνελοσυρμα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα! Εχω τα πουλια μου σε μια ντουλαπα, σε εξωτερικο χωρο, καλυμμενη απο τις 3 πλευρες. Το χειμωνα ειχα τυλιξει γυρω απ τα κλουβια αυτο το ναιλον με τις φουσκαλιτσες, για την προστασια απο το κρυο, και ειχα κλεισει την ντουλαπα απο μπροστα με διπλο ναιλον, αντιπαγετικο.Χθες εβγαλα το ναιλον με τις φουσκαλες γυρω απ τα κλουβια και συντομα θα αντικαταστησω και το διπλο ναιλον το οποιο καλυπτει την ντουλαπα. Ειχα στο μυαλο μου στη θεση του να βαλω κουνελοσυρμα, σκεφτηκα ομως και το πλαστικο πλεγμα σαν λυση. Επειδη δεν γνωριζω
καθολου απ αυτα, θα ηθελα αν μπορειτε να μου
πειτε ποιο απ τα δυο υλικα συμφερει περισσοτερο
οικονομικα αλλα κυριως ποιο προσφερει τη μεγαλυτερη προστασια απο τα αρπακτικα (γατες ευτυχως δεν εχουμε )

Ευχαριστω πολυ :)
 
Και τα δύο προστατεύουν. Το πλαστικό είναι φθηνότερο φαντάζομαι αλλά δεν ξέρω αν θα κάνει το χώρο λιγότερο φωτεινό από ό,τι το κουνελόσυρμα.
 
Καλημερα! Εχω τα πουλια μου σε μια ντουλαπα, σε εξωτερικο χωρο, καλυμμενη απο τις 3 πλευρες. Το χειμωνα ειχα τυλιξει γυρω απ τα κλουβια αυτο το ναιλον με τις φουσκαλιτσες, για την προστασια απο το κρυο, και ειχα κλεισει την ντουλαπα απο μπροστα με διπλο ναιλον, αντιπαγετικο.Χθες εβγαλα το ναιλον με τις φουσκαλες γυρω απ τα κλουβια και συντομα θα αντικαταστησω και το διπλο ναιλον το οποιο καλυπτει την ντουλαπα. Ειχα στο μυαλο μου στη θεση του να βαλω κουνελοσυρμα, σκεφτηκα ομως και το πλαστικο πλεγμα σαν λυση. Επειδη δεν γνωριζω
καθολου απ αυτα, θα ηθελα αν μπορειτε να μου
πειτε ποιο απ τα δυο υλικα συμφερει περισσοτερο
οικονομικα αλλα κυριως ποιο προσφερει τη μεγαλυτερη προστασια απο τα αρπακτικα (γατες ευτυχως δεν εχουμε )

Ευχαριστω πολυ :)
Είρήνη θα σου πρότεινα να μη χρησιμοποιήσεις τίποτε από αυτά, μια και τα δύο αποτρέπουν την "ελεύθερη διέλευση" σε ένα άλλο καλοκαιρινό "αρπακτικό" τα κουνούπια. Τ
Ενοχλητικά και επίμονα τα κουνούπια εκτός από τη φοβερή όχληση στα πτηνά γίνονται στις περισσότερες φορές και φορείς ασθενειών.
Θα πρότεινα λοιπόν να βρεις την ψιλή σήτα, αυτή που βάζαμε παλιά στα παράθυρα να μην περνάν μύγες και κουνούπια μέσα στο σπίτι. Με ελάχιστα ευρώ (2-3) θα κάνεις σωστά τη δουλειά σου.
Μάλιστα σε κάποιο γνωστό μου είδα χρήση μηχανισμού σήτας, όπως αυτούς που έχουμε τώρα στα παράθυρα αλουμινίου και όχι μόνο... Όσο περιποιούνταν τα πουλιά του ήταν ανεβασμένος και μετά τον κατέβαζε... Φοβερός!
Ρώτησα από περιέργεια για την τιμή... και μου απάντησε γύρω στα πενήντα ευρώ...Αν εσύ μάλιστα έχεις και κάποιο γνωστό να σου το ετοιμάσει και με λιγότερα.
Φυσικά αυτά τα γράφω περισσότερο ως ιδέες... και όχι απαραίτητα για να το κάνεις.
 
Σαε ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σας! Ολα αυτα τα υλικα ειναι δυνατο να τα βρω σε καποιο καταστημα Praktiker ή χρωματοπωλειο να υποθεσω ; :)
 
Σαε ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σας! Ολα αυτα τα υλικα ειναι δυνατο να τα βρω σε καποιο καταστημα Praktiker ή χρωματοπωλειο να υποθεσω ; :)
Την απλή σήτα.. Ναι
Ακόμη και το ρολό νομίζω πως μπορείς σ' αυτό το πολυκατάστημα.
 
Back
Top