Γενικά Να μας κοιταζεις απο ψηλα

Alexandros K

PB New Member
Εγγραφή
23 Οκτ 2014
Μηνύματα
310
Πόλη
Πειραιάς
Σημερα βγηκα να βαλω μιλο στην καναρα μου αλλα αντικρισα ενα θεαμα σοκαριστικο. Ειδα την καναρα νεκρη στον πατο του κλουβιου και την τροφη αδεια χθες το βραδυ υπηρχε τροφη και νερο. Τπ πουλι ακομα και τωρα δεν ειχε κατι παραξενο. Η λυοη που ειχα δεν περιγραφεται η βλακεια που με βαραει δεν υπαρχει μιας και ειπα χθες εχει φαγητο θα το αλλαξω αυριο αλλα εχουνε δικιο μην αναβαλεις τιποτα που μπορεις να κανεις σημερα για αυριο.
 
Ειδα την καναρα νεκρη στον πατο του κλουβιου και την τροφη αδεια χθες το βραδυ υπηρχε τροφη και νερο.
Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς. Χθες το βράδυ είχε φαγητό και νερό και σήμερα το πρωί πέθανε από την πείνα;
 
Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς. Χθες το βράδυ είχε φαγητό και νερό και σήμερα το πρωί πέθανε από την πείνα;

Κ. Σταυρο το πουλακι δεν ειχε αρκετο φαγητο αλλα εγω ειχα προγραμματισει να του βαλω σημερα αλλα σημερα εγινε το μοιραιο.
 
δεν νομίζω πως σε μια μέρα μπορεί ένα πουλί να πεθάνει απο την πείνα (εκτός και αν εδώ και μερες στην ταΐστρα υπήρχαν μονο φλούδια και όχι σπόροι και ξεγελάστηκες )
 
δεν νομίζω πως σε μια μέρα μπορεί ένα πουλί να πεθάνει απο την πείνα (εκτός και αν εδώ και μερες στην ταΐστρα υπήρχαν μονο φλούδια και όχι σπόροι και ξεγελάστηκες )

Μπορει και αυτο αλλα κανεις δεν ξερει. Το μοναδικο που κανουμε τωρα να μαθω απο το λαθος μου.
 
Μπορει και αυτο αλλα κανεις δεν ξερει. Το μοναδικο που κανουμε τωρα να μαθω απο το λαθος μου.
Φίλε @Alexandros K λυπάμαι για την απώλεια σου Σίγουρα την αγαπούσες κι έκανες ότι μπορούσες καλύτερο. Μία ερώτηση αν μου επιτρέπεις: πόσο χρονών ήταν; Δε νομίζω πάντως να ήταν αυτός ο λόγος, ακόμη κι αν δεν εφαγε αρκετά θα ήταν λίγο αδύναμο ή νωθρό. Δεν θα έπεφτε μπαμ και κάτω...
 
Φίλε @Alexandros K λυπάμαι για την απώλεια σου Σίγουρα την αγαπούσες κι έκανες ότι μπορούσες καλύτερο. Μία ερώτηση αν μου επιτρέπεις: πόσο χρονών ήταν; Δε νομίζω πάντως να ήταν αυτός ο λόγος, ακόμη κι αν δεν εφαγε αρκετά θα ήταν λίγο αδύναμο ή νωθρό. Δεν θα έπεφτε μπαμ και κάτω...

Hτανε περιπου 3,5 χρονων. Το φαγητο ηταν ελαχιστο μιας και τελικα οπως αποδειχθηκε ητανε φλουδες και οχι σπορια.
 
Η συμπεριφορά της τις τελευταίες μέρες;

Πολυ δραστηρια ετρωγε και κελαιδαγε καποιες φορες και μαλιστα οποτε με εβλεπε κελαιδαγε πολυ. Κοιταξα τη κοιλια για καρινα δεν υπηρχε τιποτα ητανε καθαρη.
 
μήπως κάτι την τρόμαξε (άλλο κατοικίδιο, απότομος θόρυβος κτλ) Δε προσπαθώ να σε κατηγορήσω το αντίθετο μάλιστα. Μπορεί να είναι κάτι άλλο αλλά εσλυ από αυσυνειδησία ή τύψεις κατηγορείς τον εαυτό σου. Τα υγιή πουλιά δεν "φεύγουν '' έτσι ξαφνικά...
 
μήπως κάτι την τρόμαξε (άλλο κατοικίδιο, απότομος θόρυβος κτλ) Δε προσπαθώ να σε κατηγορήσω το αντίθετο μάλιστα. Μπορεί να είναι κάτι άλλο αλλά εσλυ από αυσυνειδησία ή τύψεις κατηγορείς τον εαυτό σου. Τα υγιή πουλιά δεν "φεύγουν '' έτσι ξαφνικά...

To καναρινι βρισκοτανε σε εξωτερικο χωρο. Το απεναντι σπιτι εχει εναν σκυλο που καθε πρωι γαυγιζει σαν τρελο και κατι φορες εχουμε και καρακαξες στα καλωδια της ΔΕΗ. Ειχα περιστατικο τα Χριστουγεννα περσυ με ενα καναρινι απο σαινη αλλα δεν ειχε σημαδια επιθεσης.
 
Μπορεί να ήταν ο σκύλος λοιπόν... Πάντως εσύ το μάθημά σου το πήρες - για καλό και για κακό μην ξαναφήνεις άδεια ταίστρα
 
Μπορεί να ήταν ο σκύλος λοιπόν... Πάντως εσύ το μάθημά σου το πήρες - για καλό και για κακό μην ξαναφήνεις άδεια ταίστρα

Δικιο εχεται τωρα επιδη το κλουβι το προοριζω για καινουργιο κατοικο πως πρεπει να το καθαρισω ;
 
Καλό καθάρισμα (κλουβί-πατήθρες -τα'ί'στρες-ποτίστρες)με σφουγγάρι και σαπουνάδα και μετά πέρασμα με ήπιο απολυμαντικό για καλό και για κακό
 
Εαν όντως πέθανε απο ασιτία αυτό δείχνει παραμέληση αρκετών ημερών. Δεν υπάρει πιο άδικος θάνατος απο την πείνα σε κλουβί.

Κ. Φοιβο το πουλι δεν ητανε παραμελημενο καθολου. Τωρα κανεις δεν ξερει απο τι πεθανε.
 
Δικιο εχεται τωρα επιδη το κλουβι το προοριζω για καινουργιο κατοικο πως πρεπει να το καθαρισω ;
Να φροντίσεις να έχει όλο τα απαραίτητα για τη διαβίωσή του και πολύ προσοχή στην τροφή.
Πολλές φορές στην προσπάθεια τα πουλιά να βρουν τους "καλύτερους" σπόρους ψάχνουν στα τάγιστρα πετώντας τους υπόλοιπους κάτω... όταν όμως πεινάσουν δεν μπορούν να τους φτάσουν και να τους φάνε.
Σε αυτές τις περιπτώσεις τακτικότερο και λιγότερο φαγητό είναι η λύση.
Κι εγώ έχω την αίσθηση πως για κάποιους ειδικούς λόγους το πουλί έφυγε από ασιτία.
Και φυσικά συνηγορώ στο ότι
Δεν υπάρχει πιο άδικος θάνατος από την πείνα σε κλουβί.
Και να προσθέσω στα παραπάνω και το νερό... ειδικά τις ζεστές μέρες.
 
Να φροντίσεις να έχει όλο τα απαραίτητα για τη διαβίωσή του και πολύ προσοχή στην τροφή.
Πολλές φορές στην προσπάθεια τα πουλιά να βρουν τους "καλύτερους" σπόρους ψάχνουν στα τάγιστρα πετώντας τους υπόλοιπους κάτω... όταν όμως πεινάσουν δεν μπορούν να τους φτάσουν και να τους φάνε.
Σε αυτές τις περιπτώσεις τακτικότερο και λιγότερο φαγητό είναι η λύση.
Κι εγώ έχω την αίσθηση πως για κάποιους ειδικούς λόγους το πουλί έφυγε από ασιτία.
Και φυσικά συνηγορώ στο ότι
Και να προσθέσω στα παραπάνω και το νερό... ειδικά τις ζεστές μέρες.

Aπο νερο Κ. Μισαλουρη ειχε αφθωνο, ειχε 2 ποτιστρες απο φαγητο ειχε ενα δαχτυλο αλλα προσεξα οτι μειωνοταν τακτικα με σκοπο να μην εχει πολυ. Αυτο το παρατηρισα το βραδυ. Για να μην το ταραξω ομως και του αλλαζω τροφες βραδυατικα ειπα να του την αλλαξω το πρωι. Αλλα συνεβη το μοιραιο.
 
Δυστυχώς χρειάζεται περισσότερες από 2 μέρες ασιτία για να πεθάνει ένα πουλί...
Δεν ψάχνω πλέον την αιτία για ένα πουλί που έφυγε...
Αντίθετα κέρδος μας θα είναι... Να μάθουμε όλοι τι πρέπει να κάνουμε . Για να μην υπάρχουν τέτοιες δυσάρεστες καταστάσεις.
 
Back
Top