Γενικά Να ο Jino!

panospsychogios

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιαν 2009
Μηνύματα
8
Πόλη
Σπάρτη
Αυτός είναι ο Jino.
 

Συνημμένα

  • 25-6-2005 (6).webp
    25-6-2005 (6).webp
    68,3 KB · Προβολές: 75
  • 25-6-2005 (13).webp
    25-6-2005 (13).webp
    44,7 KB · Προβολές: 70
  • 4-8-2005 (2).webp
    4-8-2005 (2).webp
    64,3 KB · Προβολές: 67
  • 14-9-2008 (2).webp
    14-9-2008 (2).webp
    62,6 KB · Προβολές: 76
Kούκλος είναι... Και μάλιστα είναι και σε ηλικία γάμου!
Νομιζω πως εδω μεσα θα βρεί και μια καλή νύφη!:D
 
Πολύ όμορφος & γλυκός ο Jino, να τον χαίρεσαι Πάνο & ευχαριστούμε που μας τον γνώρισες!
Georgina, πώς κατάλαβες ότι είναι σε ηλικία γάμου; Eυχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Πανεμορφος και σπιρτοζος! Να τον χαιρεσαι! Ειδικα η δευτερη φωτογραφια ειναι τελεια!
 
H ζακοπαρεα αυξανεται...ωραιος ο νεος..
εμενα μικρουλης μου φαινεται
o jino, είναι timneh African Grey parrot, και αυτοί έχουν μικρότερο μέγεθος,Θοδωρή... 😉
http://www.centralpets.com/animals/birds/parrots/prt790.html
καθώς και ανοικτόχρωμο ράμφος!
 
Ειναι πολυ ομορφος! Να τον χαιρεσαι!

Να σε ρωτησω κατι; Γιατι στην τελευταια φωτο μου φαινεται μαδημενος στο στηθος ενω στις αλλες ειναι κανονικος; Εβγαζε τα φτερα του;

Και μια φιλικη συμβουλη. Το κλουβι του καλο θα ηταν να το εχεις γεματο με παιχνιδια για να παιζει. Ειναι απο τα ειδη που ευκολα θα αρχισουν αν αυτοκαταστρεφουν τα φτερα τους απο ανια.
 
Να του βαλετε και κανενα παιχνιδακι κατα προτιμηση ξυλινο.Αρεσει πολυ στους παπαγαλους να ασχολουνται και να ακονιζουν το ραμφος τους!

ΥΓ Ανεστη μαζι το γραφαμε για τα παιχνιδια!
 
Πολυ ομορφος ειναι, να τον χαιρεσαι. Απο το χρωμα του ματιου δεν πρεπει να ειναι πολυ μικρος.
 
Πολύ όμορφος & γλυκός ο Jino, να τον χαίρεσαι Πάνο & ευχαριστούμε που μας τον γνώρισες!
Georgina, πώς κατάλαβες ότι είναι σε ηλικία γάμου; Eυχαριστώ εκ των προτέρων!


Εεε, 22 χρονων πουλί είναι! Εργενη θα τον αφήσουμε με τοσο όμορφες ζακουδινες εδω μεσα;:D Αντε να δουμε και κανα μωρό Αφρικανακι να αποτρελλαθούμε εντελώς!
 
Δεν θα βγει ζακουδάκι.. Μόνο υβρίδιο! 😛
Αν και νομίζω υπάρχουν κάποιοι με Timneh εδώ μέσα...
 
Σας ευχαριστώ όλους εκ μέρους του Jino. Ναι, είναι όντως Timneh καθότι έχει μικρότερο μέγεθος από τους African Grey και επίσης έχει καφέ ράμφος.
Φοίβο, η τελευταία photo είναι και η πιο πρόσφατη από τις υπόλοιπες και είναι μαδημένος γιατί μόλις είχε γυρίσει από τις καλοκαιρινές του διακοπές στην εξοχή και επανήλθε στο "άγχος" και την ρουτίνα της καθημερινότητας. Του έχω βάλει κάποια παιχνίδια αλλά επειδή είναι κάπως ευμεγέθη φοβάται να τα πλησιάσει. Βλέπεις τα μικρά παιχνίδια δεν αντέχουν πάνω από 5 λεπτά.
 
Καλύτερα ας του παίρνεις πολλά και μικρά.. Μπορείς σιγά σιγά να αυξάνεις το μέγεθος των παιχνιδιών με τον καιρό και να παίζει με τα πιο μεγάλα.. Στον δικό μου που φοβόνταν τα πιο μεγάλα κάπως έτσι έκανα. Αρχικά του το διέλυα και από ένα μεγάλο έβγαζα πιο πολλά μικρά, που σιγά σιγά τα έβαζα πιο κοντά και αποκτούσαν όγκο και μετά τα συναρμολογούσα.. Βέβαια είναι πολύ πιο μικρός από τον δικό σου οπότε τα πολύ μεγάλα και πάλι τα φοβάται αλλά είναι μια προσέγγιση και αυτή. Όσο παίζει με τα μικρά ακόμη και αν τα καταστρέφει αμέσως, είναι κάτι που το βλέπεις ότι το θέλει, οπότε μη δυστάσεις να του παίρνεις και να τα ανανεώνεις παρόλα αυτά...)
 
Σας ευχαριστώ όλους εκ μέρους του Jino. Ναι, είναι όντως Timneh καθότι έχει μικρότερο μέγεθος από τους African Grey και επίσης έχει καφέ ράμφος.
Φοίβο, η τελευταία photo είναι και η πιο πρόσφατη από τις υπόλοιπες και είναι μαδημένος γιατί μόλις είχε γυρίσει από τις καλοκαιρινές του διακοπές στην εξοχή και επανήλθε στο "άγχος" και την ρουτίνα της καθημερινότητας. Του έχω βάλει κάποια παιχνίδια αλλά επειδή είναι κάπως ευμεγέθη φοβάται να τα πλησιάσει. Βλέπεις τα μικρά παιχνίδια δεν αντέχουν πάνω από 5 λεπτά.

Πρωτη φορα το εκανε αυτο και μαδηθηκε; Ειναι καλυτερα να το αντιμετωπισεις βρισκοντας τι τον ενοχλει διοτι αν γινει χρονια συνηθεια μετα δυσκολα θα το σταματησει και αν "απενεργοποιηθουν" οι ποροι των φτερων καποια στιγμη θα σταματησει να βγαζει φτερα εχοντας μονιμα γυμνα σημεια.
 
Δυστυχώς δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνει. Το κάνει συχνά. Και αυτό που με παραξενεύει είναι ότι μαδιέται και όταν εγώ είμαι στο ίδιο δωμάτιο και εργάζομαι. Δεν είναι από μοναξιά, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ και ποιος είναι ο λόγος.
 
Δυστυχώς δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνει. Το κάνει συχνά. Και αυτό που με παραξενεύει είναι ότι μαδιέται και όταν εγώ είμαι στο ίδιο δωμάτιο και εργάζομαι. Δεν είναι από μοναξιά, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ και ποιος είναι ο λόγος.


Αυτο σαφως και δεν σημαινει οτι δεν ειναι απο μοναξια. Εαν αισθανθηκε καποτε εντονη μοναξια αυτο ειναι αρκετο για να μαδιεται για παντα ακομη και οταν εισαι εκει.

Οι βασικοτεροι λογοι ειναι

-η κακη διατροφη π.χ. μονο σπορους, εαν ειναι να δινεις ενα πραγμα -κατι που δεν ειναι καλο για την υγεια του καθως χρειαζεται φρεσκα φρουτα και λαχανικα και πολλες αλλες τροφες καθημερινα- καλυτερα να προτιμησεις τα πελετς ειναι πιο ολοκληρωμενη διατροφη. Το καλυτερο και σωστοτερο που μπορεις να κανεις ειναι ενας συνδυασμος ολων των παραπανω. Δες κι εδω για περισσοτερες πληροφοριες https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/

-ο κακος υπνος, χρειαζεται ενα συνεχομενο δεκαωρο σε ησυχο δωματιο χωρις τηλεοραση και ομιλιες

-η ελλειψη παιχνιδιων και ενασχολησης εξω απο το κλουβι. τα παιχνιδια δεν ειναι για να τα κραταει σε "βιτρινα" αλλα για να τα καταστρεφει αντι για τα φτερα του. Δωστου αυτα που του αρεσουν και σε λιγο καιρο θα συνηθισει και τα νεα του.

-το μπανιο ακομη και καθημερινα ειναι πολυ καλο για την υγεια του δερματος τους και την καθαριοτητα των φτερων τους, βοηθαει και τα νεα φτερα να βγουν απο τους πορους του δερματος μαλακωνοντας το.

- και η μοναξια. Εαν λειπεις ειναι καλο να αφηνεις το ραδιοφωνο η την τηλεοραση ανοιχτη για να εχει παρεα και να ακουει ομιλιες.


Επισης αν τον μαλωνεις η εστω με το να του μιλας οταν το κανει του δινεις "τροφη" για να το ξανακανει. Σου τραβαει την προσοχη με την συμπεριφορα του αυτη. Το καλυτερο θα ηταν χωρις να τον κοιταξεις να βγεις απο το δωματιο για 5'. Σε λιγο καιρο θα καταλαβει οτι αν το κανει θα φευγεις και ισως αρχισει να το ξανασκεφτεται.


Κι ο δικος μου μαδιοταν οταν τον πηρα αλλα με ενα σταθερο προγραμμα και ρυθμιζοντας ολα τα παραπανω το εχει πλεον σταματησει. Παντα ομως αυτα τα πουλια μολις πιεστουν λιγο παραπανω ισως το ξαναρχισουν γι αυτο θελουν ιδιαιτερη προσοχη.
 
Σας ευχαριστώ όλους εκ μέρους του Jino...Φοίβο, η τελευταία photo είναι και η πιο πρόσφατη από τις υπόλοιπες και είναι μαδημένος γιατί μόλις είχε γυρίσει από τις καλοκαιρινές του διακοπές στην εξοχή και επανήλθε στο "άγχος" και την ρουτίνα της καθημερινότητας. ...
Στις διακοπές βρισκόσαστε μαζί 😛 περισσότερο; Μήπως επειδή ξαναγύρισε στη ρουτίνα, (σε αναζητά πολλές ώρες, απομακρύνεσαι από αυτόν πιό πολύ), μελαγχολεί - παρεξηγείται & ραμφίζεται ☹; Να σε ρωτήσω: Πόσο πετάει;:) Πόσο είναι ελεύθερος όλη μέρα;
 
Back
Top