Γενικά Να πάρουμε δεύτερο παπαγαλάκι άλλου είδους;

Nancylovebird

PB New Member
Εγγραφή
3 Αυγ 2019
Μηνύματα
61
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά να ‘μαι και εγώ πάλι, ήθελα λοιπόν να κάνω μία ερώτηση και να μου λύσετε μία απορία, πήραμε λοιπόν την απόφαση με τον άντρα μου να πάρουμε ένα παπαγαλάκι ακόμα, αυτό λοιπόν το άκουσε ένας φίλος του πατέρα μου και μας δίνει ένα παπαγαλάκι κοκατιλ για την ακρίβεια από την γεννά του που εκανε η θηλυκιά του.
Εγώ όταν το άκουσα τον ευχαρίστησα πάρα πολύ τον άνθρωπο αλλά του είπαμε ότι θα το σκεφτούμε πρώτα όπως ξέρετε η αγάπη είναι αγαπορνης,θα μπορούσε όμως να κάνει παρέα με ένα άλλο άλλης ράτσας;
Δεν θέλω να την αγχώσω ούτε να την στεναχωρήσω, αλλά δεν θέλω να νιώθει και μοναξιά, ξέρω πως αν πάρω ένα ακόμα θα κάνουν παρέα αλλά δεν είμαι σίγουρη για το αν θα κάνουν παρέα αν είναι άλλη ράτσα το καινούργιο μελος μας!
 
Τα κοκατιλακια είναι φιλήσυχα πουλάκια, ενώ τα λοβακια μπορούν να γίνουν αρκετά επιθετικα ειδικά στη δική σας περίπτωση που ως πρώτη θα υπερασπίζεται τον χώρο της. Όλα αυτά στην περίπτωση που σκέφτεστε να τα αφήνετε ελεύθερα μαζί.
 
Η άποψη μου είναι πως γιατί όχι αλλά με όρους.. Σίγουρα όχι στο ίδιο κλουβί πάντα σε διαφορετικο.. Αν είναι ήρεμο το κοκατιλ δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να βγουν μαζί μήπως το ένα ζηλέψει το άλλο και οπός διποτε καραντίνα... Φυσικά είναι η άποψη μου και καποιος άλλος μπορεί να σας πει με τίποτα..
 
Η άποψη μου είναι πως γιατί όχι αλλά με όρους.. Σίγουρα όχι στο ίδιο κλουβί πάντα σε διαφορετικο.. Αν είναι ήρεμο το κοκατιλ δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να βγουν μαζί μήπως το ένα ζηλέψει το άλλο και οπός διποτε καραντίνα... Φυσικά είναι η άποψη μου και καποιος άλλος μπορεί να σας πει με τίποτα..
Καλησπέρα σας κύριε Μιχάλη σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σας προς το ερώτημα μου, διάβασα πάρα πολλά άρθρα αλλά δεν ήμουνα σίγουρη, ήθελα να πάρω κι αλλονών γνωμες, ίσως κάποιοι να έχουν διαφορετική ράτσα και να μου πουν πάνω κάτω τι μπορώ να κάνω το θέμα είναι ότι και εγώ το σκέφτηκα ότι η αγάπη δεν θέλω να είναι μαζί στο ίδιο κλουβί με το καινούργιο μέλος αλλά θα κάνουν παρέα; Μήπως στεναχωριέται πιο πολύ με το να είναι μέσα το άλλο και έξω αυτή;και το αντίθετο; δεν ξέρω είμαι σε πολύ μεγάλη σκέψη!
[automerge]1565964247[/automerge]
Τα κοκατιλακια είναι φιλήσυχα πουλάκια, ενώ τα λοβακια μπορούν να γίνουν αρκετά επιθετικα ειδικά στη δική σας περίπτωση που ως πρώτη θα υπερασπίζεται τον χώρο της. Όλα αυτά στην περίπτωση που σκέφτεστε να τα αφήνετε ελεύθερα μαζί.
Λόγω ότι ξεκίνησα και εγώ τη δουλειά μου το ίδιο και ο σύζυγός μου η μικρούλα μας μένει κάποιες ώρες στο σπίτι μόνη της και σκεφτήκαμε με τον άντρα μου ότι αν περνάμε άλλο ένα ίσως αν ήταν μαζί στον ίδιο χώρο αλλά σε διαφορετικό κλουβάκι πάντα να μην ένιωθε τόσο μοναξιά αλλά και πάλι δεν είμαι τοσο σίγουρη την αγαπώ τόσο πολύ και δεν θέλω ούτε να αγχώνεσαι ούτε και να στεναχωριέται γι’ αυτό ήθελα λοιπόν να πάρω πάρα πολλές γνώμες από εδώ μιας κι εσείς ξέρετε πολύ καλύτερα από εμένα!
 
Πιο εύκολα θεωρώ ότι θα αποδεχτεί ένα άλλο πουλάκι του είδους της το οποίο στη συνέχεια θα μπορεί να χτενίσει ή το άλλο να την χτενίσει κτλ.
Και στις δύο περιπτώσεις θα χρειαστείτε διαφορετικο κλουβακι για την περίοδο της καραντίνας και της γνωριμίας. Στην περίπτωση του κοκατιλ θα παραμείνουν μόνιμα σε διαφορετικά κλουβιά και αν καταφέρετε να τα βγάζετε έξω μαζί θα πρέπει να τα παρακολουθείτε συνέχεια😋
 
Στο θέμα μας τώρα... Τι να κάνω Παναγία μου είμαι 50-50! Μια κοπέλα στο ίνσταγκραμ που μιλάμε αρκετό καιρό μαζί μου είπε ότι καλό θα ήταν να της πάρω παρέα αλλά θα ήταν καλό να ήταν της ίδιας ράτσας, να γίνει σωστή η αρχή και να μην είμαστε καταπιεστικοι απέναντι της για το νέο μέλος, δεν ξέρω τι να κάνω προς γκρεμός και πίσω ρέμα!
[automerge]1565965402[/automerge]
Πιο εύκολα θεωρώ ότι θα αποδεχτεί ένα άλλο πουλάκι του είδους της το οποίο στη συνέχεια θα μπορεί να χτενίσει ή το άλλο να την χτενίσει κτλ.
Και στις δύο περιπτώσεις θα χρειαστείτε διαφορετικο κλουβακι για την περίοδο της καραντίνας και της γνωριμίας. Στην περίπτωση του κοκατιλ θα παραμείνουν μόνιμα σε διαφορετικά κλουβιά και αν καταφέρετε να τα βγάζετε έξω μαζί θα πρέπει να τα παρακολουθείτε συνέχεια😋
Το θέμα είναι ότι το πουλάκι το συγκεκριμένο κύριος μας το δίνει δώρο. Του είπαμε ότι το άλλο πουλάκι που έχουμε είναι Αγαπόρνις και μας είπε πως δεν θα υπάρχει θέμα αρκεί να γίνει σωστή προσέγγιση αναμεταξύ τους και να μην είναι στο ίδιο κλουβί μαζί. Το θέμα μου όμως εμένα τώρα είναι ότι μην το κάνω χειρότερα δηλαδή εάν και τα δύο είναι σε διαφορετικό κλουβί στεναχωριούνται στο τέλος και τα δύο!
 
Αν ειμουν εγω στην θέση σου θα έλεγα κοκατιλ διότι δεν έχω εκπεδευσει - φροντίσει κοκατιλ και θα ήθελα να δω πως θα είναι. Η άποψη είναι καθαρά δική σας δηλαδή θα πρέπει να πάρετε και καινούργιο κλουβί δηλαδή και άλλα αξεσουάρ και τα λοιπά ενώ ένα άλλο λανμλερντ θα πάρεις ένα μικρό για 40 μέρες που διαρκεί η καραντίνα χωρίς πολλά αξεσουάρ και θα μπορείς να τα βάλεις στο ιδιο κλουβί (αν χωράει για δύο πουλακια). Η επιλογή είναι καθαρά δική σου
 
Δεν με ενοχλούν τα έξοδα δηλαδή αν θα χρειαστεί να πάρω ένα ακόμα μεγάλο κλουβί και αξεσουάρ το θέμα είναι να είναι καλά η Αγάπη και χαρούμενη! Από τη μία σκέφτομαι ότι αν είναι στο ίδιο δωμάτιο και σε διαφορετικό κλουβί ίσως όταν θα ακούει το ένα το άλλο σιγά-σιγά να έρθουνε πιο κοντά και όταν θα βγάζω την αγάπη έξω να πλησιάζει το κλουβί του άλλου και το αντίθετο και ίσως στο τέλος καταφέρουμε να ζουν αρμονικά στον ίδιο χώρο ακόμα και όταν θα είναι εκτός κλουβιού και τα δυο τους!
[automerge]1565966105[/automerge]
Να σημειωθεί πως τα κοκατίλ τα γνωρίζω γιατί είχε ο παππούς μου. Πρόλαβε και ο σύζυγός μου να γνωρίσει από τον παππού μου πριν πεθάνει και πραγματικά θα θέλαμε πάρα πολύ να έχουμε ένα, δηλαδή αν μπαίναμε στη διαδικασία να πάρουμε δεύτερο θα περνάμε τέτοιας ράτσας διότι είναι και πανέξυπνο και πανέμορφο και δένονται γενικά και εκπαιδεύονται εύκολα(κατά τα λεγόμενα του παππού μου και από ότι έβλεπα κι εγω) Τώρα θα μου πείτε γιατί δεν πήρες απ’ την αρχή κοκατίλ και μπήκες στην διαδικασία να πάρεις Αγαπόρνις. Ειλικρινά παιδιά σε αυτό το ερώτημα δεν υπάρχει απάντηση πήραμε παραμάσχαλα όλα τα pet και η αγάπη μας έκανε μεγάλη εντύπωση και τον αγάπησαμε με την πρώτη ματιά, θέλαμε να πάρουμε κοκατίλ αλλά πραγματικά η αγάπη μπήκε στην καρδιά μας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όπως αναφέρω και πιο πάνω όταν άκουσε ένας φίλος του πατέρα μου πως θέλουμε να πάρουμε δεύτερο μας είπε ότι μπορεί να μας χαρίσει ένα, βέβαια έπρεπε να πάρω κάποιες γνώμες και από εδώ μιας κι εσείς ξέρετε καλύτερα από εμένα.
Όταν πήραμε την απόφαση να πάρουμε παπαγαλάκι είπαμε πως θα πάμε σε κάποια πετ και όποιο δούμε και μπει στην καρδιά μας θα το αγοράσουμε έτσι λοιπόν και με την αγάπη που πήραμε.
Μπήκαμε στη διαδικασία να σκεφτούμε να πάρουμε και δεύτερο παπαγαλάκι γιατί μένει αρκετές ώρες η αγάπη μόνη της στο σπίτι και σκεφτήκαμε πως αν γνωρίζει πως μέσα στο χώρο που ζει υπάρχει άλλο ένα ίσως έτσι δε νιώθει μοναξιά αλλά δεν ήμασταν όμως και 100 τοις 100 σίγουροι!
 
Καλύτερα να πάρεις ένα ακόμη lovebird για να γίνουν και ζευγάρι. Τα πάνε πολύ καλά μεταξύ αυτά τα πουλιά, εξου και το όνομα. Θα τα βάλεις και αργότερα στο ίδιο κλουβί και έτσι θα έχουν το ένα την συντροφιά του άλλου. Τώρα με το κοκατιλακι περισσότερο χώρια θα είναι παρά παρέα.
 
Εγω θα προτεινα να παρεις το κοκατιλ για ξεχωριστα και να παρεις κ ενα δευτερο lovebird για να κανει παρειτσα στην Αγαπη κ να μιλανε την ιδια γλώσσα, μετα την περιοδο καραντίνας-γνωριμίας
 
Εγω θα προτεινα να παρεις το κοκατιλ για ξεχωριστα και να παρεις κ ενα δευτερο lovebird για να κανει παρειτσα στην Αγαπη κ να μιλανε την ιδια γλώσσα, μετα την περιοδο καραντίνας-γνωριμίας
Και εγώ αυτό λέω
 
Βέβαια και η τελική απόφαση είναι της Νάνσυ. Πάντως αν το κοκατίλ είναι δωρεάν το να πάρεις ένα ακόμα λοβμπερντ θα ήταν το ίδιο με το να έπαιρνες σκέτο το λοβμπερντ. Οπότε και γω συμφωνώ
 
Βέβαια και η τελική απόφαση είναι της Νάνσυ. Πάντως αν το κοκατίλ είναι δωρεάν το να πάρεις ένα ακόμα λοβμπερντ θα ήταν το ίδιο με το να έπαιρνες σκέτο το λοβμπερντ. Οπότε και γω συμφωνώ
Τι εννοείς κάπου χάθηκα
 
Εννοώ ότι αν τελικά αποφάσιζε να πάρει λοβμπερντ, θα έδινε τα ίδια χρήματα με το να πάρει και κοκατίλ(αφού είναι δωρεάν )
Α ναι εκτός και αν θα πάρει και κλουβακι δώρο αλλά από ότι είπε δεν είναι οικονομικό το θέμα
 
Εάν θέλεις παρέα για την μικρή θα πρέπει να πάρεις ένα πουλί του ιδίου είδους Νάνσυ.
Στο προτείνω γιατί έχεις περισσότερες πιθανότητες να κάνουν συντροφιά και σίγουρα να είναι ίση προς ίσο...

Πιστεύω πως δεν έχεις λόγο να ''μπλέξεις'' με άλλο είδος, επειδή κάποιος χαρίζει ένα πουλί... Δεν το βλέπω ως ''σωστή'' κίνηση.
Τα έξοδα αλλού βρίσκονται όταν αναλαμβάνουμε πουλιά-ζώα.
Μια συντροφιά για τη μικρή σας θα είναι απαραίτητη (αργά ή γρήγορα).
Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το είδος της (θηλυκό ή αρσενικό) 🙂
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top