Γενικά Να πάρουμε δεύτερο παπαγαλάκι άλλου είδους;

Διάβασα προσεκτικά όλα σας τα σχόλια και τα εκτιμώ όλα ένα προς ένα, η απόφαση έγινε σήμερα και πήραμε την απόφαση να μείνουμε λίγο ακόμα με την Αγάπη και ίσως από Οκτώβρη να πάρουμε ένα ίδιας ράτσας αλλά ήμαστε σε σκέψη γιατί αν γίνουν ζευγάρι θα κάνουν λογικά και ζουζουνακια και αυτό λίγο μας κρατά στο να μην πάρουμε ακόμα καθώς σκεφτήκαμε να δούμε αν όντως είναι Αγάπη κι όχι Αγαπιος χεχεχε μέρες τώρα το λέγαμε αλλά δεν θα θέλαμε μωράκια και δεν το λεω γιατί δεν τα αγαπάμε ή δεν θα τα αγαπήσουμε απλά μας φαίνεται λίγο βουνό ένα δυο είναι καλά αλλά παραπάνω δεν ξέρω αν μπορω να τα καταφέρω 😃 πάντως αν δω πως είναι λυπημένη μιας και θα μας το δείξει η συμπεριφορά της λογικά αν κάτι δεν πάει καλά θα της πάρουμε ένα ίδιας ρατσούλας. Δεν θέλω ν έχω δυο και το ένα Δύση και το άλλο Ανατολή λογικά με τα σωστά βήματα θα έρθουν κοντά και μετά θα είναι παρεούλα στο ίδιο κλουβί.
Με βοήθησαν πολυ τα σχόλια σας με έκαναν να καταλάβω πως δεν πρέπει να κάνω του καιφαλειου μου και να πάρω ότι θέλω εγω αλλά το τι πρέπει κανονικά για την σωστή συμβίωση και για τα δυο. Τώρα αν στην πορεία μετά από καιρό δούμε ότι μας πέρνει και πάθουμε καμία τρέλα χεχεχε θα πάρουμε κι ένα κοκατίλ να ήμαστε καλά κι εμείς και η Αγάπη! Παιδιά πάντως εκανε μια χαζομάρα σήμερα το πρωί ο άντρας μου και είδε ένα αγαπορνης βίντεο στο κινητό και τρελάθηκε η Αγάπη τρελάθηκε η κακομοίρα πήγε κοντά στο κινητό σπάραξε η καρδιά μου 😥 πφφφφφ
 
Εφόσον λοιπόν θα πάρετε σύντομα ένα δεύτερο lovebird και δεν επιθυμείτε να έχετε απογόνους, αλλά παρέα για αυτό που ήδη ζει μαζί σας, θα έλεγα να ψάξετε ένα του ιδίου φύλου. Με άλλα λόγια θα κάνετε τεστ DNA στην Αγάπη, κι έπειτα θα κοιτάξετε να αγοράσετε, κατά προτίμηση από εκτροφέα ένα ομόφυλο πουλάκι του ίδιου υποείδους.
 
Διάβασα προσεκτικά όλα σας τα σχόλια και τα εκτιμώ όλα ένα προς ένα, η απόφαση έγινε σήμερα και πήραμε την απόφαση να μείνουμε λίγο ακόμα με την Αγάπη και ίσως από Οκτώβρη να πάρουμε ένα ίδιας ράτσας αλλά ήμαστε σε σκέψη γιατί αν γίνουν ζευγάρι θα κάνουν λογικά και ζουζουνακια και αυτό λίγο μας κρατά στο να μην πάρουμε ακόμα καθώς σκεφτήκαμε να δούμε αν όντως είναι Αγάπη κι όχι Αγαπιος χεχεχε μέρες τώρα το λέγαμε αλλά δεν θα θέλαμε μωράκια και δεν το λεω γιατί δεν τα αγαπάμε ή δεν θα τα αγαπήσουμε απλά μας φαίνεται λίγο βουνό ένα δυο είναι καλά αλλά παραπάνω δεν ξέρω αν μπορω να τα καταφέρω 😃 πάντως αν δω πως είναι λυπημένη μιας και θα μας το δείξει η συμπεριφορά της λογικά αν κάτι δεν πάει καλά θα της πάρουμε ένα ίδιας ρατσούλας. Δεν θέλω ν έχω δυο και το ένα Δύση και το άλλο Ανατολή λογικά με τα σωστά βήματα θα έρθουν κοντά και μετά θα είναι παρεούλα στο ίδιο κλουβί.
Με βοήθησαν πολυ τα σχόλια σας με έκαναν να καταλάβω πως δεν πρέπει να κάνω του καιφαλειου μου και να πάρω ότι θέλω εγω αλλά το τι πρέπει κανονικά για την σωστή συμβίωση και για τα δυο. Τώρα αν στην πορεία μετά από καιρό δούμε ότι μας πέρνει και πάθουμε καμία τρέλα χεχεχε θα πάρουμε κι ένα κοκατίλ να ήμαστε καλά κι εμείς και η Αγάπη! Παιδιά πάντως εκανε μια χαζομάρα σήμερα το πρωί ο άντρας μου και είδε ένα αγαπορνης βίντεο στο κινητό και τρελάθηκε η Αγάπη τρελάθηκε η κακομοίρα πήγε κοντά στο κινητό σπάραξε η καρδιά μου 😥 πφφφφφ
Πολύ καλή απόφαση
 
Εφόσον λοιπόν θα πάρετε σύντομα ένα δεύτερο lovebird και δεν επιθυμείτε να έχετε απογόνους, αλλά παρέα για αυτό που ήδη ζει μαζί σας, θα έλεγα να ψάξετε ένα του ιδίου φύλου. Με άλλα λόγια θα κάνετε τεστ DNA στην Αγάπη, κι έπειτα θα κοιτάξετε να αγοράσετε, κατά προτίμηση από εκτροφέα ένα ομόφυλο πουλάκι του ίδιου υποείδους.
Θελουμε πρώτα να μάθουμε το φύλο της Αγάπης και μετά να πάρουμε και δεύτερο άλλωστε το αναφέρω για να πάρουμε και ίδια ράτσα και ίδιο φύλο! Θέλω να πιστεύω πως θα βρούμε και όλα θα πάνε καλά!
[automerge]1566148843[/automerge]
Αφού το είπαμε τώρα έτσι θα γίνει μόνο λίγη υπομονή θέλω να κάνει η μπουμπού να μάθουμε και θα έχει σύντομα παρεούλα!
 
Νάνσυ για δες αυτό:

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Εγώ το έμαθα με τον κλασικό τρόπο.. Πέρα από αυτό το βίντεο που το σιγουρεψα, ήταν θυληκο το δικό μου και έτσι όταν ήταν περίοδος αναπαραγωγής έσκιζε το χαρτί γιατί ήθελε να ζευγαρώσει
 
Νάνσυ για δες αυτό:
Ισχύει όμως αυτό το βίντεο για όλα τα παπαγαλάκια ή για την συγκεκριμένη ράτσα;
Μου έδειξε τον τρόπο και ο μπαμπάς μου μάλλον μου είπε τον τρόπο αλλά δεν ήμουν σίγουρη ότι ισχύει και για τα αγαπορνις!
Κάπου διάβασα στο internet σε διάφορα site πως την ράτσα Αγαπόρνις μόνο με τεστ DNA μπορείς να καταλάβεις αν είναι θηλυκό η αρσενικό και μπορείς λέει να το καταλάβεις μετά από κάποιο χρονικό διάστημα καθώς τα Αγαπόρνις τα θηλυκά όταν χαλαρώνουν και κάθονται στην πατηθρα τους κάθονται με ανοιχτά τα ποδαράκια τους, δεν πολυ μιλούν και δεν προσπαθούν να μιμηθούν κάποιον ήχο και συνήθως έχουν την τάση να φτιάχνουν φωλίτσες,τώρα δεν ξέρω και εγώ τι να πιστέψω. Ειπαμε με τον άντρα μου να μαζέψουμε κάποια χρήματα μεσα στους μήνες αυτούς να πάμε να της κάνουμε τεστ, αλλά δεν ξέρω ☹ φοβάμαι! Τι θα της κάνουν;
[automerge]1566198555[/automerge]
Εγώ το έμαθα με τον κλασικό τρόπο.. Πέρα από αυτό το βίντεο που το σιγουρεψα, ήταν θυληκο το δικό μου και έτσι όταν ήταν περίοδος αναπαραγωγής έσκιζε το χαρτί γιατί ήθελε να ζευγαρώσει
Πότε καταλαβαίνουμε όμως ότι είναι περίοδος ζευγαρώματος ή απλά την έπιασες να κάνει αυτό το πράγμα;
Είναι όμως σίγουρο πως δεν το κάνουν και τα αρσενικά, δηλαδή να φτιάχνουν φωλιές για να προσεγγίσουν το θηλυκό, αλλά θα μου πεις τώρα αν δεν υπάρχει θηλυκο μέσα στο κλουβί θα το κάνει από μόνος του έτσι;
 
@Nancylovebird, Αυτό για τα αρσενικά δνε το ξέρω παντός για τα θυληκα περίπου 3 μήνες μετά που την πήραμε έσκιζε το χαρτί.. Έκανα και αυτό που λέει το βίντεο και το σιγουρεψα. Παντός αυτή η μέθοδος είναι για όλα και για παπαγάλους και για καναρίνια
 
Το τεστ κοστίζει 15-20 ευρώ και δεν γίνεται στην Ελλάδα, οπότε δεν θα της κάνουν τίποτα. Εσείς θα στείλετε κάπου πουπουλακια και εκείνοι θα σας στείλουν την απάντηση. Όταν επικοινωνήσετε μαζί τους θα σας εξηγήσουν τον τρόπο.
 
Ισχύει όμως αυτό το βίντεο για όλα τα παπαγαλάκια ή για την συγκεκριμένη ράτσα;
Το βίντεο λέει για τα lovebirds
[automerge]1566209677[/automerge]
Τα αγαπορνις είναι το ίδιο με τα lovebirds!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το ερώτημα απαντήθηκε απ' την ίδια τη Νανσυ αλλά ας βρω την ευκαιρία να το ξαναπώ.
Οχι παπαγαλάκια διαφορετικού είδους μαζί αν δεν έχουμε πρώτον μεγάλη εμπειρία και ταυτόχρονα "εμπιστοσύνη" στα πουλιά μας και δεύτερον αν δεν υπάρχει η δυνατότητα να είναι κάποιος όλη την ώρα μαζί τους (αυτό για να ειναι ελεύθερα μαζι)
Κατά τα άλλα είναι καλό να παρετε παρεούλα στην Αγάπη σας αφού πρώτα διαπιστώσετε ότι την έχετε "μάθει" και σας έχει μάθει και μπορείτε να ελέγξετε το πουλάκι.
 
Back
Top