Φροντίδα Να πάρω ένα ακόμα African grey για να κάνω ζευγάρι;

vaniokk

PB New Member
Εγγραφή
30 Δεκ 2022
Μηνύματα
10
Πόλη
Ξάνθη
Σκέφτομαι να πάρω και ένα ακόμα αφρικαν Γκρέυ να κάνω ζευγάρι καλή ιδέα είναι τι πρέπει να ξέρω πριν το πάρω;;;;;
(Το δικό μου δεν ξέρω τι είναι)
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
(Το δικό μου δεν ξέρω τι είναι)
Γι'αυτό που ρωτάς δεν έχω ιδέα. Θα σου πουν οι ειδικοί όπως ο @Φοίβος κ ο @Vada. Αλλά πώς θα σου πουν αν δεν ξέρεις ποιο είδος παπαγάλου έχεις; Δεν ανεβάζεις καμμιά φωτογραφία του για να σου πουν κ εμείς οι υπόλοιποι να το καμαρώσουμε;😊
 
Σκέφτομαι να πάρω και ένα ακόμα αφρικαν Γκρέυ να κάνω ζευγάρι καλή ιδέα είναι τι πρέπει να ξέρω πριν το πάρω;;;;;
(Το δικό μου δεν ξέρω τι είναι)
Καλησπερα.Το φύλο δεν ξέρεις ?
 
να κάνω ζευγάρι καλή ιδέα είναι
Νομίζω πως δεν είναι πολύ καλή ιδέα. Ειδικά για τα συγκεκριμένα πουλιά που είναι πολύ ιδιαίτερα στη διαχείριση τους. Για να έχεις ένα ζευγάρι που αργά ή γρήγορα ίσως θελήσεις να το βάλεις στην αναπαραγωγή, πρέπει να γνωρίζεις από πριν σχεδόν τα πάντα για αυτά τα πουλιά.

Αν σου αρέσουν πολύ, νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα να μείνεις μόνο με αυτό που έχεις και αφού ασχοληθείς για αρκετό καιρό με τη φροντίδα του, να αρχίσεις να σκέφτεσαι αν πραγματικά θέλεις ένα δεύτερο για ζευγάρι ή όχι.
 
@vaniokk παρανόηση! 🙄Με συγχωρείς. Νόμιζα ότι εννοουσες ότι δεν ήσουν σίγουρος για το είδος του παπαγάλου που έχεις! Πάντως για να βρεις το φύλο του ζακό που έχεις, αυτό διαπιστώνεται με τεστ dna. Δες αυτό το σχετικό από @Vada.
 
Τι ηλικία είναι το ζακο που έχεις ήδη; Και Σε τι ηλικία το πηρες;
Κατα τη γνώμη μου ναι εννοείται να του πάρεις παρέα είναι το καλύτερο που μπορείς να κανεις :)
Όσο περισσοτερο καθυστερείς ομως τοσο ανεβαίνει ο βαθμός δυσκολίας της γνωριμίας τους
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Θα Δυσκολευτείς πολύ να βρεις συνομήλικό επομενως ξεκινα Το ψάξιμο άμεσα για να μπορέσεις να τους γνωρίσεις με επιτυχία τώρα που είναι μωρό ακόμα. Στην περίπτωση που ΔΕΝ θες αναπαραγωγή μπορείς να του πάρεις παρέα από το ίδιο φύλλο εφόσον στήνουν μια χαρά παρεάκι είτε αρσενικα είτε θηλυκά. Αλλά και εκεί ερχονται δυσκολίες στη περίοδο της αναπαραγωγης.

Το φύλο είναι πολυ εύκολο να το καταλάβεις από το κορμί από μέγεθος και σχήμα στα ματια και το Ράμφος από πόδια από πούπουλα η ακόμα και απο ουρά

Πως και έκανες ομωσ αυτή τη σκέψη; Τι σε παροτρύνει; Συγχωρεσε με για την αδιάκριτη ερώτηση αλλα πολύ σπανιο να σκέφτεται κάποιος να πάρει και δεύτερο ζακο. Συνηθως μπακουρια τα έχουν σε κλουβια μονα τους ζευγαρωμένα με ανθρωπους
 
Το φύλο είναι πολυ εύκολο να το καταλάβεις από το κορμί από μέγεθος και σχήμα στα ματια και το Ράμφος από πόδια από πούπουλα η ακόμα και απο ουρά
Αυτά τα στοιχεία, αν έχεις τη διάθεση και τον χρόνο, θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμα και ενδιαφέροντα να υπάρχουν στο φόρουμ σε ένα Νέο Θέμα.
 
@ianos είναι πολλες οι διάφορες που μπορείς να εντοπίσεις ανάλογα την ηλικία. Όσο περισσότερο μεγαλώνει ειδικά μετά την πρώτη πτερορροια τόσο πιο εύκολο γίνεται. Μπορεί Κάποιος να αναφέρει δοαφορες αλλά για να τις καταλάβει ένας που δεν έχει εμπειρία με το ειδος πρέπει να έχει μια βάση σύγκρισης και στα μάτια του είναι ίδια όλα
Τιπς για όταν είναι μικρά Τα θηλυκά έχουν πιο στρογγυλό κεφάλι ενώ τα αρσενικα στο κρανίο τους είναι σαν να έχουν φάει τηγάνι 🤪

Τα μάτια του αρσενικού είναι ποκυ μεγαλύτερα και αμυγδαλωτά ενώ καταλαμβάνουν πολύ μεγαλύτερο (σε ποσοστό) μέρος του προσώπου από ότι στα θυληκά πουλιά που τα μάτια τους είναι σχετικά «στρογγυλά» κ μικρά
Όταν τα κοιτάς από πάνω οι φτερουγες στη θηλυκιά κλείνουν κρύβουν την ούρα ενώ στον αρσενικό η ούρα εξέχει. Ο λαϊμος στα θηλυκά είναι πιο μακρύς πιο λεπτός κ μπροστά στο στήθος γίνεται ασημί ανοιχτό κάτι π δε συμβαίνει στα αρσενικα. Στος φτερουγες οι θηλυκες μπροστά όταν τις κοιτάς φατσα έχουν ένα ασημί περίγραμμα ενώ οι αρσενικοι οχι. Πι ουρές είναι πορτοκαλί σχεδόν στις θυλυκιτσες
Ενώ στα αγόρια είναι βαθύ κόκκινο. Το Ράμφος στις θυληκες είναι μικρότερο η φωνή τους λιγότερα decibels ενώ όσο μεγαλώνουν κάτω από την ούρα βγάζουν γκρι πούπουλα στις άκρες ενώ οι αρσενικοι δεν έχουν καθόλου γκρι πούπουλα αλλά εμφανίζουν μια κόκκινη τούφα στο ποπό. Οι φτερουγες του αρσενικού από μέσα είναι σκούρες εως κ μαύρες ενώ στις θυληκες πολύ πιο ανοικτές. Ο αρσενικός είναι μεγαλύτερος πιο ογκώδης από τις θυληκες ακόμα και το χρωμα στο μάτι όταν έχουν μεγαλώσει εχρι άλλη απόχρωση. Ο αρσενικός είναι πιο ανοικτός. Τα μπούτια του αρσενικού επισης ειναι πιο χοντρά
 
Back
Top