Γενικά Να πάρω ένα ακόμη για να αλλάξει η ψυχολογία του budgie μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AKRATA
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγώ είμαι σχεδόν 100% βέβαιος ότι τα φτερά του τα τραβάει και τα βγάζει και δεν του πέφτουν. Το πουλάκι κατά τ'άλλα δείχνει υγιέστατο. Η πρώτη κίνηση είναι να τον εξετάσει γιατρός για παράσιτα κι αφού αποκλειστούν ιατρικοί λόγοι η επόμενη εκδοχή είναι οι ψυχολογικοί. Έχει πολλά παιχνίδια στο κλουβί του; Μπάνια κάνει, σε τι χώρο ζει, έχει παρέα κάποιον την περισσότερη ώρα;
Ευχαριστώ πολύ, η πτηνίατρος που το εξέτασε Κα Χριστίνα (Πειραιας) μου είπε για γαλλική πτεροροοια, κατα τ΄άλλα όπως λες είναι πολύ καλά και αρκετά ζωηρός, τα υπόλοιπα τα έχει όλα, βασικά είναι όλη μέρα έξω (μπαλκόνι) μπάνιο μέρα παρα μέρα, καθαρισμός κλουβιού κάθε Κυριακή, άμμος κλπ. Απο παρέα απο το μεσημέρι και μετά αρκετά άτομα (παιδιά, εγγόνια 😀). Η ιστορία μας έχει ως εξής. Το πουλάκι όταν ήρθε σπίτι, ήταν συνέχεια έξω και πολύ πάνω μου, τον 2ο χρόνο πήγαμε διακοπές και τον πήρα μαζί, αλλά λόγω του κτήματος τον είχα στο κλουβί αλλά μαζί μας, δεν τον άφηνα έξω λόγω υπαίθρου, γάτες, άλλα πουλιά κλπ. Απο εκεί ξεκίνησε κάτι να μην πήγαινε καλά, έπεφταν-εβγαζε τα φτερά, τον 3ο χρόνο μια απο τα ίδια και εκεί έχασε και της ουράς του. Αλλά αυτό το διάστημα των διακοπών 'ηταν 15ημέρες την φορά. Μία άλλη εκδοχή είναι όταν γεννήθηκε ο εγγονός και πέσαμε πάνω του (γιατί μένουμε μαζί πάνω κατω) Δεν ξέρω τι να πώ εικασίες κάνω. Νάσαι καλά.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Γενικά, παντού.
 
Που/ποιος;

Και πάλι η διάγνωση πώς έγινε με το μάτι;
ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΔΟΥΚΑΚΗ
Υπεύθυνη τμήματος εξωτικών ζώων
Κτηνιατρικό Κέντρο Πειραιά, Γρ. Λαμπράκη 56, Πειραιάς
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@Stavros Είναι η πρώτη φορά που συναντάω αυτό το όνομα. 😳

@AKRATA στην ερώτηση αν η διάγνωση έγινε με το μάτι πως απαντάει το όνομα του γιατρού;😀
Ναι φίλε μου, με τον μάτι 'εγινε η διάγνωση.
 
.
Ναι φίλε μου, με τον μάτι 'εγινε η διάγνωση.
Για αυτήν την ασθένεια που προαναφέρθηκε, η διάγνωση χρειάζεται εξέταση αίματος, μπορείς όμως και να την κάνεις αποστέλλοντας εσύ φτερά στο σύνδεσμο που σου έδωσα πιο πριν. Με το μάτι, συγνώμη αλλά θα την χαρακτηρίσω διάγνωση "του ποδαριού".
 
Τελικά, κι από ό,τι καταλαβαίνω από όσα γράφτηκαν μέχρι τώρα στο συγκεκριμένο θέμα, δεν ξέρει κανείς τι έχει το παπαγαλάκι... Αν έχει τη Γαλλική Ασθένεια ή όπως λέγεται, αν έχει κάποια άλλη παραπλήσια ή αν απλώς πάσχει από παράσιτα, πτεροφαγία κλπ.
Το ερώτημα λοιπόν παραμένει δυστυχώς και επομένως και η πιθανή αντιμετώπιση, εάν υπάρχει, παραμένει επίσης σε εκκρεμότητα.
@Φοίβος , γνωρίζεις το κόστος της εξέτασης και αν στέλνει κανείς το δείγμα και σου απαντούν τι έχει ή αν πρέπει να στείλει περισσότερα δείγματα π.χ. Για PBFD;
@AKRATA , μήπως θα ήταν χρήσιμο, προκειμένου να διερευνηθεί η πορεία της υγείας του μικρού σου φίλου και η πιθανότητα να του φέρεις παρέα, να επισκεφτείς την ίδια γιατρό ή κάποιον συνάδελφο της εξειδικευμένο επίσης σε πτηνά, ώστε να σε κατευθύνει ανάλογα;
 
Για τον φίλο Stavros, ίσως δεν γνωρίζεις καλά το site, sorry.
Το γνωρίζω καλύτερα από όσο νομίζεις. Χρειάζεται απλώς να προσπαθήσεις να διαβάζεις σωστά τα μηνύματα που βλέπεις γιατί αλλιώς δημιουργείται "θόρυβος" στη ροή της συζήτησης χωρίς λόγο. Το κομμάτι που παραθέτεις, δηλαδή αυτό:
@Stavros Είναι η πρώτη φορά που συναντάω αυτό το όνομα. 😳
Είναι απάντηση του ΦΟΙΒΟΣ προς εμένα και αφορά στο (δικό μου) μήνυμα #26. Δεν ήταν δική μου απάντηση και δεν αφορούσε στο όνομα του γιατρού ούτε σε κάποιο δικό σου μήνημα.
 
Το γνωρίζω καλύτερα από όσο νομίζεις. Χρειάζεται απλώς να προσπαθήσεις να διαβάζεις σωστά τα μηνύματα που βλέπεις γιατί αλλιώς δημιουργείται "θόρυβος" στη ροή της συζήτησης χωρίς λόγο. Το κομμάτι που παραθέτεις, δηλαδή αυτό:

Είναι απάντηση του ΦΟΙΒΟΣ προς εμένα και αφορά στο (δικό μου) μήνυμα #26. Δεν ήταν δική μου απάντηση και δεν αφορούσε στο όνομα του γιατρού ούτε σε κάποιο δικό σου μήνημα.
SORRY
 
Back
Top