Γενικά Να πάρω ένα ακόμη για να αλλάξει η ψυχολογία του budgie μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AKRATA
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

AKRATA

PB New Member
Εγγραφή
21 Αυγ 2019
Μηνύματα
24
Καλημέρα και ευχαριστώ για την αποδοχή. Εχω ένα μπατζι αρσενικό 4 ετών, ηρεμο, μιλάει και γενικά είναι πολύ καλό. Πρίν 2 χρόνια, μου παρουσίασε πτεροροοια, άρχισε απο τα φτερά και κατέληξε στην ουρά, η πτηνίατρος στον Πειραιά, μου είπε για γαλλική ασθένεια, και ότι δεν ζούνε πολύ αυτά, αλλά ο ΠΙΚΟ, είναι μια χαρά μέχρι στιγμής, αρκετά ευδιάθετο και δραστήριο, μόνο που είναι ΑΜΕΑ, δεν πετάει. Μπορώ να πάρω κάποιο μήπως και αλλάξει η ψυχολογία του. Ευχαριστώ και πάλι.

IMG_20190821_142040.webp
 
Πραγματικά δεν ξέρω να σου πω. Υπάρχει το παραδειγμα της Rhea που έζησε με την αγάπη και την φροντίδα των ανθρώπων της.
Η άποψή μου είναι πως το νέο πουλάκι δεν θα αποδεχθεί τη "διαφορετικότητα" του Πικο, και δύσκολα θα συμβιώσουν. Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια αλλά στη φύση ο "αδύνατος" αποτελεί "απειλή" για το σμήνος και συνήθως παραγκωνίζεται. Υπάρχουν και οι περιπτώσεις βέβαια προστασίας των τραυματιών ή αρρώστων αλλά είναι σπάνιες.

Ελπίζω παντως η ιστορία του "naked lovebird" να σου δώσει έμπνευση να ζήσεις όμορφες στιγμες με το φιλο σου
 
αρχικα θα πρεπει να σου πει η γιατρος αν ειναι κατι μεταδοτικο προς τα αλλα πουλια! απο κει κ περα αν ασχολειστε μαζι του κ δεν ειναι πολλες ωρες μονο του το πουλακι ειναι οκ! αν παρετε αλλο θα χρειαστει (περα απο τη καραντινα κ τη γνωριμια) να εχετε το νου σας σε περιπτωση που το νεο πουλακι ειναι επιθετικο λογω του θεματος που εχει το πρωτο!
 
Βρίσκεις φτερά στο πάτωμα του κλουβιού; Φτερά της ουράς που μόλις έχουν φυτρώσει ή φυτρώνουν; Π.χ. όπως το δεξί στη φώτο;
1566424806907.png

Το πρώτο πράγμα σε ένα μαδημένο παπαγάλο είναι να φανταστούμε ότι μαδάει τα φτερά του μόνος του κι όχι το PBFD. Αυτή την εντύπωση μου δίνει και η εικόνα απο το πλάι της φτερούγας του και της ουράς. Είναι "σχέδιο" πολλών παπαγάλων που μαδιούνται, μερικοί εστιάζουν μόνο στα σκληρά φτερά οδηγούς και σε αυτά της ουράς. Δεν μας έβαλες όμως φωτογραφίες της προκοπής. :) Το μάδημα των φτερών συμβαίνει κυρίως στους πολύ ήμερους παπαγάλους που ζουν μόνοι τους. Δεν είναι τόσο συχνό στα μπάτζι αλλά δεν είναι και απίθανο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν πράγματι έχει γίνει η διάγνωση της συγκεκριμένης ασθένειας, τότε ειλικρινά δεν βρίσκω τον λόγο να υποβληθεί και ένα άλλο υγιές παπαγαλάκι στον κίνδυνο να νοσήσει ή / και να γίνει φορέας του Ιού. Σε αυτήν την περίπτωση θα σου προτείνω απλά να του φτιάχνεις παιχνιδάκια, και αν μένει μόνος του για αρκετές ώρες να του αφήνεις το ραδιόφωνο η την τηλεόραση ανοιχτά. Ενώ αν πάρεις άλλο,
μετά το ζήτημα διαιαωνίζεται στο μέλλον... Δλδ όταν κάποιο από τα δυο θα μείνει μόνο του, με την ίδια συλλογιστική θα χρειαστεί παρέα κοκ.
Αυτό που θα σου έλεγα είναι να μιλήσεις με τη γιατρό του Πειραιά ή κάποιον άλλον ειδικό
σχετικά με:
1. Πόσο βέβαιη είναι η διάγνωση, μήπως και χωρούν αμφιβολίες, υπάρχουν τεστ τα οποία θα μπορούσαν να επιβεβαιώσουν ή να απορρίψουν την ύπαρξη του Ιού και αν έχει νόημα να γίνουν.
2. Σε περίπτωση που πράγματι το παπαγαλάκι νοσεί, και εξακολουθείς να θέλεις να του έχεις παρέα, μήπως υπάρχει άλλο του ιδίου είδους με την ίδια ασθένεια και το οποίο δεν θέλουν πλέον οι ιδιοκτήτες του, ώστε να το φροντίσεις εσύ στο εξής, αν βέβαια η συνύπαρξη των ασθενών δεν βάζει κάποιο από αυτά σε μεγαλύτερο κίνδυνο (άλλος υπότυπος του Ιού, κλπ).
 
Βρίσκεις φτερά στο πάτωμα του κλουβιού; Φτερά της ουράς που μόλις έχουν φυτρώσει ή φυτρώνουν;
Καλημέρα, τώρα δεν ρίχνει τίποτα. Μόνο κάτι πούπουλα. Δεν υπάρχουν τα φτερά πτήσης για να ρίξει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα, τώρα δεν ρίχνει τίποτα. Μόνο κάτι πούπουλα. Δεν υπάρχουν τα φτερά πτήσης για να ρίξει.

Τα ρίχνει ή τα βγάζει; Είναι τεράστια η διαφορά. Επίσης η διάγνωση του PBFD δεν γίνεται με τίποτα "με το μάτι".

Παρόλα αυτά μπορείς να την κάνεις και μόνος/η σου στο ίδιο εργαστήριο που στέλνουμε φτερά για εξάταση DNA.
 
Έχεις παρατηρήσει αν η πένα (καλάμι) των φτερών που έχουν πέσει, είναι ολόκληρα; (δηλαδή η άκρη τους είναι μυτερή; )
ή πρόκειται για κομμένα φτερά δηλ χωρίς μύτη η πένα-καλάμι; (δεν είναι απαραίτητο να έχουν αίμα)
07 (390 x 372).webp
 
Τα ρίχνει ή τα βγάζει; Είναι τεράστια η διαφορά. Επίσης η διάγνωση του PBFD δεν γίνεται με τίποτα "με το μάτι".

Παρόλα αυτά μπορείς να την κάνεις και μόνος/η σου στο ίδιο εργαστήριο που στέλνουμε φτερά για εξάταση DNA
Καλημέρα, τώρα δεν ρίχνει τίποτα. Μόνο κάτι πούπουλα. Δεν υπάρχουν τα φτερά πτήσης για να ρίξει.
 
Καλημέρα, τώρα δεν ρίχνει τίποτα. Μόνο κάτι πούπουλα. Δεν υπάρχουν τα φτερά πτήσης για να ρίξει.

Μου απαντάς με την ίδια ακριβώς πρόταση που ξαναέγραψες πιο πάνω στην ερώτηση μου που είναι διαφορετική. 🙂
Τα ρίχνει ή τα βγάζει; Είναι τεράστια η διαφορά.

Ειδικά τα κινητήρια φτερά των φτερούγων και της ουράς αλλάζουν (πέφτουν) κατά βάση σε περίοδο πτερόροιας δηλαδή καλοκαίρι-τέλος καλοκαιριού και ποτέ όλα μαζί.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μου απαντάς με την ίδια ακριβώς πρόταση που ξαναέγραψες πιο πάνω στην ερώτηση μου που είναι διαφορετική. 🙂


Ειδικά τα κινητήρια φτερά των φτερούγων και της ουράς αλλάζουν (πέφτουν) κατά βάση σε περίοδο πτερόροιας δηλαδή καλοκαίρι-τέλος καλοκαιριού και ποτέ όλα μαζί.
Ηταν ολόκληρα, αλλά στην μυτη ήταν μαυρα. εστειλα φωτο, στο email γιατί δεν μπορώ να τις ανεβάσω. ευχαριστώ. Δεν νομίζω να τα έβγαζε, απλά καθε μέρα εβλεπα και λίγα, στην αρχη στα φτερά και τέλος στην ουρά του.
 
εστειλα φωτο, στο email γιατί δεν μπορώ να τις ανεβάσω
Τις είχα ετοιμάσει και πάνω στη βιασύνη μου ξέχασα να τις ανεβάσω, συγνώμη.

Οι φωτογραφίες:

1566476267785..webpIMG_20190822_152142.webpIMG_20190822_152154.webpIMG_20190822_152218.webpIMG_20190822_152227.webpIMG_20190822_152242.webpIMG_20190822_152322.webp
 
Από αυτές τις φωτογραφίες δεν μπορεί να καταλάβει κάποιος αν κόβει φτερά ή του πέφτουν.
1566476267785..webp
Το μόνο σίγουρο είναι πως βλέπουμε νέα φτερά...
Αυτά που έχουν πέσει (ξανα είπαμε) πως πρέπει να παρατηρείς πως είναι...
Έχεις παρατηρήσει αν η πένα (καλάμι) των φτερών που έχουν πέσει, είναι ολόκληρα; (δηλαδή η άκρη τους είναι μυτερή; )
ή πρόκειται για κομμένα φτερά δηλ χωρίς μύτη η πένα-καλάμι; (δεν είναι απαραίτητο να έχουν αίμα)
View attachment 66367
 
Εγώ είμαι σχεδόν 100% βέβαιος ότι τα φτερά του τα τραβάει και τα βγάζει και δεν του πέφτουν. Το πουλάκι κατά τ'άλλα δείχνει υγιέστατο. Η πρώτη κίνηση είναι να τον εξετάσει γιατρός για παράσιτα κι αφού αποκλειστούν ιατρικοί λόγοι η επόμενη εκδοχή είναι οι ψυχολογικοί. Έχει πολλά παιχνίδια στο κλουβί του; Μπάνια κάνει, σε τι χώρο ζει, έχει παρέα κάποιον την περισσότερη ώρα;
 
Εγώ είμαι σχεδόν 100% βέβαιος ότι τα φτερά του τα τραβάει και τα βγάζει και δεν του πέφτουν.
Συμφωνώ!
Το πουλί το βγάζεις στον ήλιο; Κατευθείαν στον ήλιο, όχι πίσω από το τζάμι...
(σε κλουβί που του παρέχει και σκιά, ώστε να μπορεί να επιλέξει που θα κάτσει)
 
Back
Top