Αναπαραγωγή Να πάρω ένα πιο νέο θηλυκό από τώρα να γνωριστούν;

Εγγραφή
30 Μαϊ 2017
Μηνύματα
31
Πόλη
Κατερίνη
Καλησπέρα, εχω ορισμένες απορίες σχετικά με την αναπαραγωγή καναρινιών.. Μιας και πλησιάζει η άνοιξη, θελω να κανω σωστή προετοιμασία, αν και ειναι λίγο νωρίς ακόμη.. Έχω δύο καναρίνια, τα εχω απο τον περσινό Ιανουάριο και την άνοιξη που μας πέρασε επιδίωξα να τα ζευγαρωσω.. Την πρώτη φορά το θηλυκό μου εκανε δυο ασπορα αυγά, τη δεύτερη τέσσερα αυγά, τρία ασπορα και ενα γονιμοποιημενο, τη δεύτερη μερα ομως αφου γεννηθηκε το πουλακι, ψοφησε, την τριτη φορά μου εκανε παλι τέσσερα αυγά, δυο ασπορα και δυο γονιμοποιημένα, το ενα εσπασε απο απροσεξία και το αλλο το κράτησε 13 μέρες, ειχε αρχίσει να. Βγαζει φτερά κανονικά αλλα για κάποιο λόγο, υποψιάζομαι λογο υψηλής θερμοκρασίες μιας και ηταν μεσα στον Αύγουστο, ψοφησε.. Το αρσενικό μου ειναι νέο, το θηλυκό ειναι πιο μεγάλο, δεν ξερω αν φταίει αυτο.. Η ρατσα τους ειναι Timbrado, και ειχα διαβασει καπου πως η συγκεκριμένη ρατσα στα θηλυκά ειναι δύσκολη για ζευγαρωμα (δε ξερω αν ισχύει).. Σκέφτομαι να πάρω ενα νέο θηλυκό πιο νέο απο τώρα να γνωριστούν.. Τι με συμβουλεύετε; Επίσης.. Τα Timbrado ζευγαρώνουν μονο με θηλυκά της ιδιας ράτσας;
 
Καλησπέρα πρώτα από όλα εμείς θα απαντήσουμε! Δεύτερο δν χρειάζεται να πάρεις άλλη καναρα και αυτή σου κάνει! Η αιτίες για τα ασπορα και τις απώλειες είναι πολλές θα πρέπει να τις ψάξουμε για να τις αποφύγουμε! Μπορείς ν μας πεις με λίγα λόγια τι προετοιμασία είχαν πριν τα πουλιά ; Διαμένουν στο ίδιο κλουβί; Τα έχεις σε εξωτερικό η σε εσωτερικό χώρο;
 
Απο το πετ σοπ που πηρα τα πουλια μου ειπαν πως πρέπει να παω ενα γυψακι για το ραμφος τους και για ασβέστιο, σπόρους, βραστό αυγό, μου χε δωσει και κατι σταγόνες για να πυρωσουν τα πουλιά, για το κελαηδημα και για να ναι γερο το τσόφλι του αβγού, τις οποίες τις εβαζα στο νερό.. Τους εβαζα και μια κίτρινη τροφή την οποία ομως μου παν να τη σταματήσω γιατί ειχε πολύ ζάχαρη, και απο κατο παστέλια με φρουτα του δάσους και μέλι που επίσης με συμβουλεψαν να τα σταματήσω.. κλουβι εχω ενα απλό μεσαίου μεγέθους με εσωτερική φωλιά, θελω φετος να παρω μια ζευγαρωστρα και μια εξωτερική φωλιά, ειναι πιο βολική νομίζω.. Οτας λες εσωτερικό/εξωτερικο κλουβι;
 
Νομίζω οτι η συζήτηση θα κρατήσει αρκετά.
Όταν λέει εσωτερικό ή εξωτερικό, εννοεί τον χώρο στον οποίο διαβιώνουν τα πτηνά σου. Με άλλα λογια ζουν εντός ή εκτός σπιτιού;
Διάβασε επισης εδώ για να παρεις μια ιδεα του τι πρεπει να γίνει και ό,τι απορίες σου δημιουργηθούν θα τις συζητήσουμε ενδελεχώς. https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/
Το γυψάκι που λες δεν ειναι απαραίτητο, αλλά το κόκκαλο σουπιας ειναι και πρεπει να βρίσκεται στο κλουβι μόνιμα.
Η ζευγαρωστρα επισης. Αν θέλεις προτίμησε ζευγαρωστρα 60 εκατοστών, με αποσπώμενο πάτο και αποσπώμενη σχάρα. Ενδεικτικά αυτές είναι εύχρηστες και σε καλή τιμή https://www.pet4u.gr/pet-camelot-9672.html
Επίσης καλό θα ήταν να αγοράσεις επώνυμη τροφή σε κλειστή συσκευασία την οποία θα ανοίξεις εσυ και αυγοτροφη επώνυμη επισης που να γράφει οτι ειναι αυγοτροφη ή egg food. Μια ικανοποιητική ειναι η cede morbido
 
Τα εχω στην αποθηκη του σπιτιού μπροστά σε μεγάλο παραθύρο να έχουν φως.. εξω αποφεύγω να τα βγαζω διοτι παλαιότερα που. Ειχα καναρινια μου τα ετρωγαν αλλα πουλιά..
 
Τα έχεις σε χωριστά κλουβιά; Αν όχι, θα πρεπει πιστεύω να τα βάλεις και μάλιστα αυτο το διάστημα καλό θα ήταν να μην έχουν ούτε οπτική επαφή, ώστε η θηλυκιά να μην σου πυρωσει πιο γρήγορα απο τον αρσενικο και έχεις πάλι άσπορα αυγά.
Είναι κατάλληλη η φωτεινότητα του χώρου; Πόσες ώρες ας πουμε τον Απρίλιο η αποθήκη έχει αρκετό φως;
 
Ωραία, θα θελα να μου περιγραψει κάποιος την αναπαραγωγή ποτε ξεκινά πως ξεκινά, τι κάνουνε κτλπ, γιατί διαβαζω πολλά και διαφορετικά.. Προτιμώ να συμβουλευτω καποιους που εχουν δικά τους καναρίνια και δικη τους πήρα
 
Η διαδικασία βρίσκεται στα άρθρα που σου παραθέσαμε. Διάβασέ τα και όπως είπαμε θα σου εξηγήσουμε ό,τι σου φανεί ασαφές.
 
Το βασικό άρθρο που πρέπει να μελετήσεις σου δόθηκε από τον ianos στο ποστ #3, αλλά και από τη maria p στο ποστ #4.
Σκέφτομαι να πάρω ενα νέο θηλυκό πιο νέο απο τώρα να γνωριστούν.. Τι με συμβουλεύετε;
Τη στιγμή που η κανάρα σου γεννάει αυγά και μάλιστα γονιμοποιημένα δεν θεωρώ πως πρέπει να σκέφτεσαι στην παρούσα φάση την αγορά κάποιας άλλης. Το ζευγάρι σου είναι μια χαρά, απλά η προηγούμενη αναπαραγωγική χρονιά δεν στέφθηκε με επιτυχία για διάφορους λόγους. Δεν θα αναφερθώ στους λόγους γιατί θα είναι πάρα πολλοί και υποθετικοί. Το μόνο που θα σου αναφέρω είναι να μην ξαναβάλεις το ζευγάρι σου για αναπαραγωγή μέσα στον Αύγουστο. Οι θερμοκρασίες είναι ιδιαίτερα υψηλές και εκτός από τη ζωή των νεοσσών, κινδυνεύει και η ζωή των γεννητόρων.
Επίσης.. Τα Timbrado ζευγαρώνουν μονο με θηλυκά της ιδιας ράτσας;
Κάθε καναρίνι μπορεί να ζευγαρώσει με καναρίνι άλλης ράτσας. Το θέμα είναι τι προσδοκούμε από το κάθε ζευγάρωμα. Καλό είναι να ζευγαρώνουμε πουλιά της ίδιας ράτσας.
Απο το πετ σοπ που πηρα τα πουλια μου ειπαν πως πρέπει να παω ενα γυψακι για το ραμφος τους και για ασβέστιο, σπόρους, βραστό αυγό, μου χε δωσει και κατι σταγόνες για να πυρωσουν τα πουλιά, για το κελαηδημα και για να ναι γερο το τσόφλι του αβγού, τις οποίες τις εβαζα στο νερό..
Από το πετ σοπ θα σου πουν να αγοράσεις οποιοδήποτε σκεύασμα έχουν διαθέσιμο προς πώληση προκειμένου να το πουλήσουν.
Μην αγοράσεις πέτρα ασβεστίου, αλλά να προτιμήσεις σουπιοκόκκαλο https://community.petbirds.gr/threads/Σουπιοκόκκαλο-στα-πουλιά.17816/ , θεωρείται πολύ καλύτερη πηγή ασβεστίου.
Ωραία, θα θελα να μου περιγραψει κάποιος την αναπαραγωγή ποτε ξεκινά πως ξεκινά, τι κάνουνε κτλπ, γιατί διαβαζω πολλά και διαφορετικά.. Προτιμώ να συμβουλευτω καποιους που εχουν δικά τους καναρίνια και δικη τους πήρα
Όλα όσα ζητάς περιγράφονται βήμα βήμα και αναλυτικά στο άρθρο που σου παρατέθηκε. Το μελετάς και στη συνέχεια συζητούμε τις απορίες σου.
 
Δεν θέλω να ακυρώσω τους παραπάνω αλλά ξέρω πως κάτι μεταδίδεται καλύτερα με όλα λόγια παρά απο αθρα λοιπον Νικολέττα! Ξεκινάω από τα βασικά
1. Χωρίζεις τα πουλιά είτε ζευγαρώστρα είτε διαφορετικό κλουβί έτσι πετυχαίνεις καλύτερο ταίριασμα και διέγερση του ζευγαριού!
2. Η αποθηκη και εφόσον έχουν τον ικανοποιητικό φωτισμό εμένα δεν με ενοχλεί τις ζεστές μέρες και γενικά πρέπει να αερίζεται!
3. Ξεκινας διατροφική προετοιμασία από αύριο πρωί! Μην ξεχνάς να χωρίζεις τα πουλιά! Δεν θα πάρεις ποτέ ξανά σκεύασμα από πετ σοπ βιταμίνες η παστέλια και τέτοια, θα βάζεις για αρχή. Στο φορές με τρεις την εβδομάδα πράσιναδα σπανάκι αντίδι μπρόκολο είτε φρούτα μήλο αχλάδι τα σχετικά! Στον αρσενικό μέχρι τέλος Ιανουαρίου θα βάζεις μια φορά την εβδομάδα ένα βράστο αβγό, στην καναρα ένα κάθε 10-12 μέρες στο θηλυκό θα προμηθευτείς ένα σουπιοκοκαλο και θα το βάλεις στο κλουβί (πηγή ασβεστίου)!
Φλεβάρης μήνας αυξάνει τα λαχανικά η φρούτα σε 4 φορές. Την εβδομάδα και βάζεις δυο αυγά στο αρσενικό την εβδομάδα, και ένα την εβδομάδα στο θηλυκό μέχρι τέλος Φεβρουαρίου θα το πηγαίνεις με αυτήν την συχνότητα! Όταν μπει ο Μάρτιος θα συνεχίσεις να δίνεις στην καναρα τα λαχανικά και φρούτα που έδινες και θα αυξήσεις τα αυγά στα στο την εβδομάδα θα αγοράσεις υγρό ασβέστιο από πετ και θα το ρίχνεις στο νερό! Στον αρσενικό συνέχισε το προγραμμα του Φλεβάρη αν κανείς όλα αυτά! Βάση δίκης μου εμπειρίας θα έχεις δυο πουλάκια έτοιμα για αναπαραγωγή από εκεί και πέρα ανοίγουμε άλλο κεφάλαιο το ποιες κινήσεις πρέπει να γίνουν! Αν τα πουλιά δν είναι υγιέστατα σεν προχωράς. Σε αναπαραγωγή αυτό είναι νόμος! Οποιαδήποτε απορεια εδώ ειμαΣτε!
 
για το κελαηδημα και για να ναι γερο το τσόφλι του αβγού
Αν αυτό ήταν ασβέστιο σε υγρή μορφή... μήπως ευθύνεται για τα πολλά άσπορα;
Λένε πως φέρνει στειρότητα στα αρσενικά
Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος πιο έμπειρος.
 
Αν αυτό ήταν ασβέστιο σε υγρή μορφή... μήπως ευθύνεται για τα πολλά άσπορα;
Λένε πως φέρνει στειρότητα στα αρσενικά
Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος πιο έμπειρος.
Πρέπει ν μιλάει για ένα προϊόν και καλά λέγεται aidonine κάπως έτσι νομίζω γνωστό τις πιάτσας δεν προσφέρει κάτι και δεν νομίζω πως αν κανείς σωστή διατροφή πέρα από υγρό ασβέστιο να χρειαστεί συμπλήρωμα κάποιο από τα δυο Πουλια
 
@Κουρτη Νικολετα. Πρωτα πρωτα το κλουβι που δειχνης στην φωτο ειναι τελειως ακαταλληλο για ζευγαρωμα. Ουτε για μοναχικο καναρινι δεν κανη ειναι στενο. Μετα οπως ειπαν κ τα παιδια παραπανω τα ασπορα αυγα ειναι θεμα μη σωστα πυρωμενου αρσενικου. Παρε λοιπον την εξηνταρα ζευγαρωστρα κ βαλε το διαχωριστικο που εχει στην μεση η χωρισε τα τελειως τα πουλια (αν κ αυτο δεν ειναι προβλημα) ξεκινησε καλη διατροφη κ βιταμινες, οσο περναν οι μερες αυξησε σταδιακα το φως ουτως ωστε να φτασης της 14 ωρες περιπου ημερησιως και σιγουρα θαχης αποτελεσματα.
Για καλυτερα αποτελεσματα χρησιμοποιεισε κ καποιο πυρωτικο (εχει αρκετα στα πετ σοπ) κ ολα θα πανε καλα. Νομιζω οτι κ απο τα παραπανω ποστ σεχουνε καλυψη πληρως τα παιδια
 
θα αγοράσεις υγρό ασβέστιο από πετ και θα το ρίχνεις στο νερό!
Προσωπικά, έχω ένσταση όχι στην αγορά σταγόνων ασβεστίου που όλοι θα πρέπει να έχουν στη διάθεσή τους πριν από την αναπαραγωγή, αλλά στην προσφορά τους επί μέρες. Θεωρώ ότι δεν χρειάζεται εκτος μόνο απο μια δυο ημερες μετά τη γέννα του 3ου αυγού και έως την ολοκλήρωση της ωοτοκίας και παλι με επιφύλαξη το λεω το τελευταιο.
lagokiller , τι ειναι αυτο το πυρωτικό που αναφέρεις; Βιταμίνες και αμινοξέα;
Το ζήτημα που θα με απασχολούσε εντονα ειναι η διάρκεια και ένταση του φωτός μέσα στην αποθήκη. Ρώτησα σε προηγούμενο ποστ για τη διάρκεια, αλλά απάντηση δεν έχουμε ακόμη. Ειναι όμως πολυ σημαντικός παράγοντας στην αναπαραγωγή και με κάποιον τροπο θα πρεπει να αξιολογηθεί η καταλληλότητα του χώρου ως προς αυτές τις παραμέτρους.
 
Back
Top