Γενικά Να πάρω ένα budgie για παρέα στο lovebird μου;

Soniakarakitsou

PB New Member
Εγγραφή
24 Δεκ 2019
Μηνύματα
77
Καλησπερα.. εχω ενα lovebird 1 ετους δεν γνωριζω αν ειναι αρσενικο ή θηλυκο.. την λεω Ηρα... ειναι πολυ δεμμενη μαζι μου και οταν φευγω φωναζει συνεχεια.. ηθελα λοιπον να παρω αλλο ενα παπγαλακι για παρεα της.. σκεφτομουνα για budgie απλα δεν ξερω αν υπαρχει θεμα που ειναι διαφορετικη ρατσα... καπου διαβασα οτι το φυλο (αν ειναι διαφορετικο δεν εχει σημασια).. θα ηθελα λοιπον να μαθω αν διαφορετικη ρατσα παπαγαλων μπορει να συνηπαρξει στο ιδιο κλουβι.. επισης και διαφορετικη ηλικια γιατι οπως ειπα πριν ειναι 1 ετους και θελω το καινουργιο μου παπαγαλακι που θα παρω να ειναι μωρο και να το μεγαλωσω οπως μεγαλωσα και την Ηρα που εχω τωρα. ξερω οτι το μωρο που θα παρω δεν μπορει να μπει αμεσως σε κλουβι θα χρειαστει καποιο καιρο.. ομως για μετα απο αυτο το χρονικο διαστημα αν μπορω να το βαλω μαζι με lovebird. (δεν θελω να τα ζευγαρωσω)
 
Τα lovebird απο την φυση τους ειναι πολυ επιθετικα πουλια ειδικα με αλλες ρατσες αλλα και συχνα και με την ιδια τους την ρατσα.Οποτε θα σου προτεινα αν θέλεις να το κανεις αυτο σε ξεχωριστό κλουβι οταν ειναι μεγαλο το μωρο και απλα σιγα σιγα με τον καιρο στις πτησεις θα γνωριστουν αλλα μπορει οχι σε βαθμο να συμβιωνουν.Αν μεγαλωναν και τα δυο μαζι θα ηταν διαφορετικη η συμβιωση τους.Αυτα απο εμενα.😁
 
@giannisvlg Πολυ χρησιμο.. ευχαριστω πολυ.. θα το δοκιμασω ελπιζω να τα πανε καλα, οποτε αλλο ενα lovebird... το λυπαμαι το παπαγαλακι μου γιατι δεν μπορω να φυγω με τιποτα απο το σπιτι... οπως και δαγνωνει ολους τους αλλους εκτοσ απο εμενα.. εχει δεθει μαζι μου και δεν με ενοχλει απλα στεναχωριεμαι και θα ηθελα πολυ να εχει συνεχεια παρεα...
 
@giannisvlg μπορώ για αρχή να το πάρω να το μεγαλώσω εγώ, να το έχω δίπλα στην Ήρα για να το συνηθίζει και στην πορεία βλέπω πως θα πάνε τα πράγματα? να τα έχω δίπλα δίπλα τα κλουβιά κλπ και να τα αφήνω για αρχή μια το ένα μια το άλλο ελεύθερο και μετά να δοκιμάσω παράλληλα και τα δύο ελεύθερα?
 
Back
Top