Γενικά Να πάρω ένα Patagonian conure;

Εγγραφή
1 Σεπ 2019
Μηνύματα
25
σκέφτομαι να πάρω ένα pagonian conure αν ξέρει κάποιος πληροφορίες και κάποιον καλό εκτροφέα που να έχει ας με ενημερώσει
 
Εάν θέλεις να ακούσεις την εμπειρία άλλων μελών ξέρω ότι ο Βαγγέλης @vaggelis76 είχε/έχει. Ότι σου είπε η Ζωή αληθεύει πάντως. Πως και κατέληξες σε αυτό το είδος;
Κατέληξα εκεί γιατί η μεγάλοι παπαγάλοι μου αρέσουν ιδιαίτερα αλλά οι υπόλοιποι και είναι πολύ ακριβοί και όχι καλοί με τα παιδιά που έχω 2
[automerge]1567792788[/automerge]
Εαν μενεις σε πολυκατοικία ξανασκεψου το! Έχουν πολύ δυνατή φωνη.

Έχεις κι άλλους παπαγάλους; Έχεις εμπειρία;
Αυτό με την φωνή είναι που με προβληματίζει κατά τα αλλά είναι τέλειοι έχετε να μου προτείνεται κάποιο αλλο είδος σε λογικές τιμές;
 
Τέλειοι με την έννοια που περιγράφεις δεν είναι και δεν είναι κανενα ειδος. Δεν μπορείς ποτέ να προβλέψεις τη σχέση ενός πτηνού με οποιονδήποτε άνθρωπο κι ειδικά τα παιδιά που είναι ξεχωριστή κατηγορία λόγω του μεγεθους και της ενέργειας που «κουβαλάνε».
 
Τέλειοι με την έννοια που περιγράφεις δεν είναι και δεν είναι κανενα ειδος. Δεν μπορείς ποτέ να προβλέψεις τη σχέση ενός πτηνού με οποιονδήποτε άνθρωπο κι ειδικά τα παιδιά που είναι ξεχωριστή κατηγορία λόγω του μεγεθους και της ενέργειας που «κουβαλάνε».
Δηλαδή εννοείτε ότι ίσως να μην είναι καλή ιδεα ένας παπαγάλος;
 
Ενας παπαγαλος παταγονιας ειναι δυσκολο ειδος για διαμερισμα! Η φωνη του δεν υπαρχει! Δε μπορει κανεις να σου πει για τον οποιοδηποτε παπαγαλο πως θα τα παει με τα παιδια η τα υπολοιπα μελη της οικογενειας! Μη περιμενεις οτι θα παρεις ενα παγαλο κ θα πηγαινει σε ολους και θα καθεται, πολυ πιθανο να επιλεξει ενα μελος της οικογενειας που θα το θεωρησει ταιρι του κ τους υπολοιπους να μη τους δινει πολυ σημασια! Επισης να σκεφτεις οτι με παιδακια στο σπιτι ειναι κ λιγο επιφοβο ενας παπαγαλος με μεγαλο κ δυνατο ραμφος! Δε στα λεω για να σε αποτρεψω αλλα για να το σκεφτεις καλυτερα!
 
Πανεμορφα πουλια. Ειχα δυο. Αλλα οι φωνες τους ακουγονταν σε ολο το τετραγωνο. Φωναζουν πολυ δυνατα οχι βεβαια συνεχεια αλλα οταν το κανουν ειναι ενοχλητικο.
[automerge]1567819654[/automerge]
Αν δεν ειναι ηρεμος και μικρος οπως γραφει και ο Zack 27 το ραμφος του ειναι πολυ δυνατο.
 
@Παναγιώτης Ντ. , Παναγιώτη, μένετε σε κλασσικό αστικό ιστό; (πολυκατοικίες...) Αν ναι, σκέψου το καλύτερα, διότι εφόσον οι φωνές τους είναι πολύ δυνατές, θα υπάρχει όχληση στη γειτονιά και προβλήματα και είναι κρίμα να ενοχλούνται τα γύρω σπίτια, αλλά και εσύ να φας καμία μήνυση.
Να φανταστείς (δυστυχώς αδύνατο να το βρω) στο παρελθόν μια μάλλον διαταραγμένη γειτόνισσα έτρεχε στα δικαστήρια μέλος μας για το κελάηδημα δύο καναρινιών (αν θυμάμαι καλά ήταν δύο) που τα είχε στο μπαλκόνι, και... Κέρδισε και τη δίκη.
 
@Παναγιώτης Ντ. , Παναγιώτη, μένετε σε κλασσικό αστικό ιστό; (πολυκατοικίες...) Αν ναι, σκέψου το καλύτερα, διότι εφόσον οι φωνές τους είναι πολύ δυνατές, θα υπάρχει όχληση στη γειτονιά και προβλήματα και είναι κρίμα να ενοχλούνται τα γύρω σπίτια, αλλά και εσύ να φας καμία μήνυση.
Να φανταστείς (δυστυχώς αδύνατο να το βρω) στο παρελθόν μια μάλλον διαταραγμένη γειτόνισσα έτρεχε στα δικαστήρια μέλος μας για το κελάηδημα δύο καναρινιών (αν θυμάμαι καλά ήταν δύο) που τα είχε στο μπαλκόνι, και... Κέρδισε και τη δίκη.
Σας ευχαριστώ όλους μου αλλάξατε την γνώμη αφού μένω σε διαμέρισμα λογικά θα καταλήξω σε ένα μονκ ευχαριστώ και πάλι!
 
Καλησπέρα. Νομίζω οι σενεγαλης και οι μεγιερ, είναι από τους ποιο τελειους παπαγάλους για διαμέρισμα, διότι αν το θέμα είναι η ένταση της φωνής είναι από τις χαμηλοτερες. Δραστήρια Πουλια αλλα με χαμηλή ένταση φωνής.
 
@Παναγιώτης Ντ. , Παναγιώτη, μένετε σε κλασσικό αστικό ιστό; (πολυκατοικίες...) Αν ναι, σκέψου το καλύτερα, διότι εφόσον οι φωνές τους είναι πολύ δυνατές, θα υπάρχει όχληση στη γειτονιά και προβλήματα και είναι κρίμα να ενοχλούνται τα γύρω σπίτια, αλλά και εσύ να φας καμία μήνυση.
Να φανταστείς (δυστυχώς αδύνατο να το βρω) στο παρελθόν μια μάλλον διαταραγμένη γειτόνισσα έτρεχε στα δικαστήρια μέλος μας για το κελάηδημα δύο καναρινιών (αν θυμάμαι καλά ήταν δύο) που τα είχε στο μπαλκόνι, και... Κέρδισε και τη δίκη.
Εδώ είναι: https://community.petbirds.gr/threa...ων-αγωγή-για-τα-καναρίνια-στο-μπαλκόνι.30804/

Τραγική περίπτωση που μου έκανε και σε εμένα τρομερή εντύπωση. Το συζητώ με άλλους και δεν με πιστεύουν.
 
Έπαθα σοκ με αυτά που διάβασα για τα καναρίνια 😱
Πάντως καλό είναι να σκεφτόμαστε και αυτούς που ζουν διπλα μας. Κάθε πρωί στις έξι βγάζω βόλτα τον σκύλο μου και ακούω στον παραδιπλα δρόμο ένα κοκατιλ να τσιριζει. Μπορεί τα κοκατιλ να μην έχουν τόσο δυνατή φωνή όπως αλλα είδη αλλά στις έξι το πρωί ξυπνάει άνετα όλη την γειτονιά το καλοκαίρι που τα παράθυρα είναι ανοιχτά. Όσο για την κονουρα σε πολυκατοικία δεν το συζητώ καν. Εννοείται πως θα ενοχλούνται οι γείτονες και θα έχουν και δίκιο. Το ζητούμενο είναι να αποφεύγουμε τέτοιες καταστάσεις γιατί στο τέλος την πληρώνουν πάντα τα ζωντανά που αναγκάζονται να αλλάξουν χέρια.
 
Σας ευχαριστώ όλους μου αλλάξατε την γνώμη αφού μένω σε διαμέρισμα λογικά θα καταλήξω σε ένα μονκ ευχαριστώ και πάλι!

Και τα Μόνκ έχουν διαπεραστική φωνή. Κάντε την ερευνά σας πριν πάρετε ένα πουλί, δεν είναι μικρή η δέσμευση. Καλύτερα να ρωτήσετε ποιο είδος σας ταιριάζει παρά να διαλέξετε μόνοι σας εφόσον δεν έχετε εμπειρία. Γενικότερα τα πουλιά είναι "ιδιαίτερα" κατοικίδια και ίσως όχι η καλύτερη επιλογή σε σπίτια με μικρά παιδιά. Δεν είναι ζώα όπως οι σκύλοι και οι γάτες που κουβαλάνε χρόνια εξημέρωσης, αυτά είναι μόλις μερικές γενιές πίσω πιασμένα απο τα δάση.
 
Back
Top