Φροντίδα Να πάρω κλουβί με ύψος ή ζευγαρώστρα για κοκατίλ;

Δεν καταλαβαίνω τι εννοεις...
Οι φωτο δειχνουν οριζοντια τις ζευγαρωστρες την μια επανω στην αλλη.

Αυτο δε θες να κανεις;
 
Μάλλον δε σε κατάλαβα.
Ναι αυτό ακριβώς. Οι ζευγαρώστρες οριζόντια και η μία πάνω στην άλλη. Απλά θα είναι αρκετά χαμηλότερα (αφού θα είναι στο πάτωμα) σε σχέση με τη μονή που θα είναι πάνω σε τραπέζι ύψους 70εκ. Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο: πιο μικρο κλουβί ψηλά ή πιο μεγάλο χαμηλά.
 
Η καθε ζευγαρωστρα εχει 46εκ υψος, οποτε παμε 46×2=92+70(τραπεζακι)=1.62 - κατι λιγα εκατοστα για να ενώσεις.

Οποτε σαν υψος εισαι κομπλε για το πουλι.
 
Δυστυχώς δε βολεύει στη διαρρύθμιση του χώρου.
Οι επιλογές είναι μόνο:
α. Μία ζευγαρώστρα 76εκ επάνω σε τραπέζι ύψους 70εκ. ή
β. Μία διπλή ζευγαρώστρα (η μία πάνω στην άλλη) στο πάτωμα.
 
Α τωρα καταλαβα πως το εννοεις.
Νόμιζα οτι την διπλη ζευγαρωστρα την ειχαμε default και η ερωτηση ηταν με τραπεζάκι ή χωρις.

Το να ειναι στο πατωμα δεν με ενθουσιαζει ως ιδεα αλλα και 46 εκ για ενα κοκατιλ μαλλον λιγο ειναι.
Βολευει μηπως να χρησιμοποιουσες στο μελλον ενα πιο κοντο τραπεζακι και τα 2 κλουβια ή εισαι τοσο περιορισμενος;
 
Δεν ξέρω, η διάσταση τραπεζιού 80Χ50 είναι δυσεύρετη, δεν ξέρω αν θα βρω πιο χαμηλό.
Και εμένα το χαμηλό δε με ενθουσιάζει. Μάλλον προτιμάω μία ζευγαρώστρα πιο ψηλά.
Θα το βγάζω κάθε μέρα έξω, οπότε νομίζω η μονή ζευγαρώστρα θα είναι ΟΚ.

Απλά θέλω την επιβεβάιωσή σας ότι αυτή είναι η πιο καλή επιλογή.
 
Δεν ειμαι ο καταλληλότερος να σου πει γιατι θελω απλες μεσα στα κλουβια οποτε εγω θα πηγαινα στη διπλη.

Αν ομως ο @zack27 και ο @vagelis76 σου πουν οτι τα 46 αρκετα υψος ειναι αρκετα για να κινείται χωρις να χαλανε τα φτερα οσο θα βρισκεται μεσα τοτε πας σε μονο και τραπεζακι!
 
Λοιπον εννοειται οτι οσο μεγαλυτερο κλουβι τοσο το καλυτερο! Απο κει κ περα το να ειναι στο πατωμα το κλουβι δεν ειναι οτι καλυτερο κατα τη γνωμη μου! Μια ζευγαρωστρα στη διασταση αυτη ειναι οκ για 1-2 πουλακια με τη προυποθση οτι βγαινουν απο το κλουβι! Για να ασφαλισεις τα πορτακια μπορεις να χρησιμοποιεισεις ειτε τα γαντζακια ορειβασιας ειτε γαντζους με ελατηριο, δε ξερω πως αλλιως λεγονται!
 
Στη ζευγαρώστρα στα σημεία επαφής των πλευρών έχει ήδη φύγει το χρώμα σε κάποια σημεία τα οποία βλέπω ότι είναι σκουριασμένα (ίσως επειδή την έπλυνα με νερό; ). Τι κάνω; Να τη βάψω με κάτι;
Προφανώς δεν κάνει να τη βάλω στην μπανιέρα πάλι.
 
Σίγουρα δε χάλασε με το πλύσιμο και το νερο. Για να φύγει το χρώμα με κάποιο τρόπο τριφτηκε ή γδαρθηκε και για αυτό άρχισε να οξειδώνεται.
Τι περιορισμό σε ύψος έχεις στο χώρο για να σου προτείνουμε πιθανές λυσεις... Μια γρήγορη για παράδειγμα, είναι να κοντινεις λίγο τα πόδια του τραπεζιού που θα μπει επάνω η 2πλή ζευγαρωστρα... Δες για φτηνό τραπέζακι σε καταστημετα όπως το ΙΚΕΑ που και να κόψεις τα πόδια θα σου είναι πιο ευκολο, μη κλαις και τα χρηματα για το τραπέζι.
 
Το ύψος που έχω είναι 115-120εκ. ΑΥτό που λες με το τραπέζι από το ΙΚΕΑ γίνεται, όμως μετά πως πλένεται; Αυτή με το ζόρι χωράει στην μπανιέρα γιατί μπαίνει κάτω από τη βρύση, η διπλή δε θα χωράει..
 
Με βοηθήσατε πολύ! Θα ξεκινήσω με τη μονή ζευγαρώστρα και βλέπουμε. Για διπλή είναι όντως αρκετά τα προβλήματα με βασικό ότι δε θα μπορώ να την καθαρίζω όπως πρέπει. Η σχάρα κάτω δε θα πρέπει να πλένεται τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα; Εσείς με ποιον τρόπο την καθαρίζετε;

Οπότε ξεκινάω με μονή ζευγαρώστρα και αρκετή ώρα εκτός κλουβιού.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top