Φροντίδα Να πάρω το καναρίνι μου μαζί σε ταξίδι 10 ωρών με αυτοκίνητο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kejsi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kejsi

PB New Member
Εγγραφή
13 Νοε 2022
Μηνύματα
48
Πόλη
Αθηνα
Γεια σας φιλοι του φόρουμ!
Έχω μία ερώτηση.
θα χρειαστεί να πάω ένα μεγάλο ταξίδι με αυτοκίνητο 10ωρων για 3 εβδομάδες να το παρω το καναρινι μου μαζί ;
 
Θα σου πρότεινα να το δώσεις για όσες μέρες θα λείψεις σε κάποιον συγγενή σου ή φίλο να σου το προσέχει. Τα καναρίνια δεν είναι παπαγάλοι, δεν πρόκειται λοιπόν να πάθει κατάθλιψη που δε θα σε βλέπει για λίγες μέρες! Καλό θα ήταν να μην το ταλαιπωρήσεις μέσα στο καλοκαίρι που πιθανόν να αρχίσει και η πτερορροια του!
 
Εξαρτάται κ από το πόσες μέρες θα λείπεις. Για λίγες μέρες ας τον κρατήσει άλλος, αλλά για τρεις εβδομάδες κ εγώ θα το έπαιρνα μαζί μου εφόσον όμως εξασφάλιζα μια ήρεμη μεταφορά.
 
Τελικά @Kejsi , τι αποφάσισες να κάνεις;
Αν το πάρεις μαζί σου, κράτησε στα υπόψη σου ότι είναι πολύ ευάλωτα στη ζέστη και για αυτό σε πιθανές στάσεις που θα κάνεις με το αυτοκίνητο, δεν θα πρέπει να αφήσεις το πουλί μέσα στο αυτοκίνητο, ούτε για 5 λεπτά. Επίσης έχε νερό σε ένα μπουκάλι μαζί σου για παν ενδεχόμενο.
 
Δεν βρίσκω ατομο να το αφήσω και πολυ φοβαμαι ότι δεν ξέρουν να το φροντίζουν ειδικά τώρα που είναι και καλοκαιρι
Σκεφτομαι να το παρω μαζί μου αλλά φοβαμαι κιόλας γιατί είναι τόσες ώρες ταξίδι
Εσεις τι θα κάνατε;
 
@Kejsi Θα το έπαιρνα μαζί σίγουρα αν είναι ασφαλές το κατάλυμα που πάω. Έχουμε ταξιδέψει 4-6 ώρες ακόμα και σε κτελ με 2 κλουβιά, όλα καλά πάνε αρκει να είστε προνοητικοί. Με καλά ασφαλισμένα πορτάκια, λιγα και σταθερά πράγματα στο ταξίδι να μην κουνιουνται, ζώνη στο κλουβάκι να μην κουνάει πολύ, μισοσκεπασμένο να μην φοβάται, μουσικούλα, νεράκι και κεχρί στα διάλειμματα. Ενα ψεκαστηράκι με νερό μην τυχόν κάνει πολύ ζέστη. Δεν το αφήνετε μόνο του στο αμάξι. Υπάρχουν σίτες για κουνιες μωρού για τα κουνούπια αν είναι πρόβλημα. Προνοητικότητα θέλει απλά και να προετοιμάσουμε το πουλάκι στο κλουβί μεταφοράς (αν δεν είναι το κανονικό του) και τα αξεσουάρ του. Αν βραδιάσει σκεπάζουμε σχεδον ολο το κλουβάκι με ύφασμα για να κοιμηθεί και να μην φοβάται τα φώτα. Επιλέξτε 2 καλές ξυλινες σταθερές πατήθρες και τοποθετήστε τες ωστε να είναι παράλληλα με το αμάξι, όχι κάθετα (δεν χάνει τόσο την ισορροπία του αν στηρίζεται παράλληλα στην διεύθυνση της κίνησης), μια ταΐστρα με λιγο φαΐ και μια μικρη ποτίστρα (θα χύνεται το νερό, ή μπορείτε να του την βάζετε μόνο στα διάλειμματα). Ετοιμάζετε τσαντούλα με το φαΐ του, νερό καθαρο, λιχουδιές, εξοπλισμό και φαρμακείο για μαζί. Προσέχετε πολύ μην δραπετεύσει από πορτάκι και για γάτες και αλλα αρπακτικά.
Συνηθίζουν και τους αρέσει κιόλας πολλές φορές. Καλό είναι να κάνετε διάλειμματα ανα 2-3 ώρες και να μην ανοίγετε ποτέ πορτάκι του σε εξωτερικό/ανοιχτό χώρο.
Αν τρώει κάποιο φρουτο/λαχανικό, βάλτε του στο ταξίδι για ενυδάτωση.

Καλά να περάσετε!
 
@Kejsi Θα το έπαιρνα μαζί σίγουρα αν είναι ασφαλές το κατάλυμα που πάω. Έχουμε ταξιδέψει 4-6 ώρες ακόμα και σε κτελ με 2 κλουβιά, όλα καλά πάνε αρκει να είστε προνοητικοί. Με καλά ασφαλισμένα πορτάκια, λιγα και σταθερά πράγματα στο ταξίδι να μην κουνιουνται, ζώνη στο κλουβάκι να μην κουνάει πολύ, μισοσκεπασμένο να μην φοβάται, μουσικούλα, νεράκι και κεχρί στα διάλειμματα. Ενα ψεκαστηράκι με νερό μην τυχόν κάνει πολύ ζέστη. Δεν το αφήνετε μόνο του στο αμάξι. Υπάρχουν σίτες για κουνιες μωρού για τα κουνούπια αν είναι πρόβλημα. Προνοητικότητα θέλει απλά και να προετοιμάσουμε το πουλάκι στο κλουβί μεταφοράς (αν δεν είναι το κανονικό του) και τα αξεσουάρ του. Αν βραδιάσει σκεπάζουμε σχεδον ολο το κλουβάκι με ύφασμα για να κοιμηθεί και να μην φοβάται τα φώτα. Επιλέξτε 2 καλές ξυλινες σταθερές πατήθρες και τοποθετήστε τες ωστε να είναι παράλληλα με το αμάξι, όχι κάθετα (δεν χάνει τόσο την ισορροπία του αν στηρίζεται παράλληλα στην διεύθυνση της κίνησης), μια ταΐστρα με λιγο φαΐ και μια μικρη ποτίστρα (θα χύνεται το νερό, ή μπορείτε να του την βάζετε μόνο στα διάλειμματα). Ετοιμάζετε τσαντούλα με το φαΐ του, νερό καθαρο, λιχουδιές, εξοπλισμό και φαρμακείο για μαζί. Προσέχετε πολύ μην δραπετεύσει από πορτάκι και για γάτες και αλλα αρπακτικά.
Συνηθίζουν και τους αρέσει κιόλας πολλές φορές. Καλό είναι να κάνετε διάλειμματα ανα 2-3 ώρες και να μην ανοίγετε ποτέ πορτάκι του σε εξωτερικό/ανοιχτό χώρο.
Αν τρώει κάποιο φρουτο/λαχανικό, βάλτε του στο ταξίδι για ενυδάτωση.

Καλά να περάσετε!
Ευχαριστωω πολυ για τις συμβουλές
Σκέφτομαι να παρω αυτό το κλουβάκι
Πως ας φαινεται ;
 

Συνημμένα

  • IMG_7869.webp
    IMG_7869.webp
    19 KB · Προβολές: 8
@Kejsi εγω αν έπρεπε να χρησιμοποιήσω το κλουβί της φωτογραφίας, θα το έκανα μόνο για μεταφορά που θα διαρκούσε πολύ λίγη ώρα πχ στον πτηνιατρο. Για ταξίδι θα προτιμούσα ένα μικρό κλουβί πχ 30 εκατοστων που όταν θα ήθελε θα μπορούσε να κοιτά έξω κ να πετάει ή μάλλον να πηδάει από κλαδάκι σε κλαδάκι. Αν ήθελα να μην βλέπει από την μια μεριά, απλά θα το σκέπαζα. Από προσωπική εμπειρία, όταν με το απλό κλουβί των 30 εκ είχα πάει τον Σοφοκλή στην πτηνιατρο (τσεκ πολυουριας, ευτυχώς όλα καλά), ο Σοφοκλής διαμαρτυρόταν όταν σκέπαζα την πρόσοψη του κλουβιού γιατί ήθελε να κοιτάζει έξω. Κ όταν ένιωθε ανασφάλεια ερχόταν στην πλευρά κλουβιού που ήταν κοντινή σε εμένα. Το κλουβί της φωτογραφίας είναι σίγουρο κ στιβαρό αλλά αφήνει πολύ λίγα περιθώρια σε οπτική επαφή.
 
μερικες λεπτομερειες
1687851585772.png



η φωτο ειναι απο το πληρη καταλογο της 2gr
Το συγκεκριμενο ειναι σχεδιασμενο για μεταφορα. Δεν εχει ανοιγμα μονο μπροστα και ειναι μερος μια σειρας/γκαμας επαγγελματικων προιοντων που πολυ πιθανον χρησιμοποιουν εκτροφεις για να μεταφερουν πουλια σε εκθεσεις.
 
Ισως το καλύτερο, ατομικό μεταφοράς

 
@mgerom το κλουβί που επισυναψατε είναι ένα ελαφρά μεγαλύτερο κλουβί των 20 εκ. Το θεωρείται ιδανικό ακόμα κ αν ο χρόνος μεταφοράς υπολογίζεται στις δέκα ώρες ταξίδι οδικώς σε αυτοκίνητο του φροντιστή;
 
Με αυτά τα κλουβάκια γίνονται αποστολές σε διάφορα ευρωπαϊκά κράτη για εκθεσιασμό. Αν μπορούν να ταξιδέψουν οδικώς μέχρι το Alicante της Ισπανίας, φαντάζομαι εύκολα μπορούν να ταξιδέψουν οπουδήποτε μέσα στην χώρα 🙂.
 
Να το σκεπάζεις μόνο από πάνω και στα πλάγια για να μην το ''χτυπάει'' ο ήλιος.
Μην σου φανεί παράξενο αν αρχίσει να σου τραγουδάει μέσα στο αυτοκίνητο.

Καλά να περάσετε !!!
 
@mgerom σας ευχαριστώ για την απάντηση. 😊Δεν έχω αμφιβολία για την ασφάλεια που προσφέρει αυτό το κλουβί μεταφοράς κ φυσικά δεν αμφισβητώ τις γνώσεις σας αλλά προσωπικά θα ήθελα εκτός από απολύτως ασφαλές να ναι κ ευχάριστο το ταξίδι μας, να με βλέπει ο μικρούλης μου κ να τον βλέπω.
@Kejsi καλό ταξίδι κ καλές διακοπές να έχουμε όλοι. 🍉☺️
 
Νομίζω αποφάσισα να το παρω στο κλουβάκι του και να το σκεπάζω με κατι ώστε να μην βλέπει
Αλλά φοβαμαι μην σκάσει αμα τι σκεπασω
Από τη στιγμή που δεν έχεις πρόβλημα "χώρου" το καλύτερο είναι η μεταφορά να γίνει στο κλουβί του.
Μπορεί οι εκτροφείς να χρησιμοποιούν αυτά τα τόσο μικρά κλουβάκια, χρόνια τώρα χωρίς να υπάρχει πρόβλημα αλλά....
Εμείς οι απλοί φροντιστές, θέλουμε κάτι περισσότερο για τα pet μας...😁
 
αλλά προσωπικά θα ήθελα εκτός από απολύτως ασφαλές να ναι κ ευχάριστο το ταξίδι μας, να με βλέπει ο μικρούλης μου κ να τον βλέπω.
Ευχάριστο για σένα πιθανόν, για το ίδιο όμως ;
Τα κλουβιά μεταφοράς είναι σχεδιασμένα μετά απο κατάθεση γνώσης και εμπειρίας ετών. Ο ασφαλέστερος τρόπος μεταφοράς είναι αυτός που εμποδίζει το πουλάκι να έχει εικόνα του περιβάλλοντος με συνεχείς μεταβολές φωτισμού ,χρωμάτων, εντυπώσεων κ.λ π . Δεν είναι πουλιά που έχουν βιώσει τις φυσικές μεταβολές. Δεν έχουν εμπειρίες και γι' αυτό ένα εξωτερικό άκακο ερέθισμα, μπορεί να είναι μοιραίο αν το εκλάβουν σαν άμεση απειλή. Μια ταραχή (τρόμος) μερικών δευτερολέπτων είναι αρκετή να το κάνει να κτυπηθεί με δύναμη στα κάγκελα του κλουβιού, να χάσει πούπουλα, να στρεσαριστεί έντονα, να έχει κάποιου είδους νευρολογική αντίδραση μέχρι ακόμα και εγκεφαλικό ή καρδιακό επεισόδιο . Δεν περιγράφω κάτι εξωπραγματικό. Ισως δεν είναι κάτι τόσο σύνηθες αλλά οι πιθανότητες δεν είναι αμελητέες
 
Back
Top